فهرست
داور مالزیایی و AFC؛ مشکل از ماست یا آنها؟
داور مالزیایی و AFC؛ مشکل از ماست یا آنها؟

داور مالزیایی و AFC؛ مشکل از ماست یا آنها؟

آی اسپورت – بعد از پایان بازی رفت العین و استقلال بحث اصلی محافل ورزشی و فضای مجازی داور مالزیایی این بازی بود. در ایران همه از او حرف می‌زدند؛ از سیانکی گزارشگر که روی آنتن زنده از زدن هیچ اتهامی به داور دریغ نکرد تا هواداران فوتبال ایران که در فضای مجازی همه اقوام داور را مقابل چشمان آوردند. اما ماجرا فقط توهین و فحاشی و شوخی نبود. حتی هواداران متعصب پرسپولیس و بازیکنان و پیشکسوتان این تیم هم معتقد بودند که استقلال در این بازی قربانی داوری ضعیف شده است. تک‌تک کارشناسان داوری هم در رسانه‌ها مدعی بودند که هیچ‎یک از پنالتی‌‎هایی که داور مالزیایی برای العین گرفت درست نبود و کنفدراسیون فوتبال آسیا باید با او برخورد کند. اخباری مبنی بر نمره بسیار ضعیف ناظر داوری بازی به داور مالزیایی هم منتشر شد تا مشخص شود که حق با استقلالی‌هاست.

یکی دو روز بعد برخی رسانه‌ها پای ماجرای شرط‌بندی را هم به این بازی باز کردند و مدعی شدند که محرومیتی سنگین و شاید مادام‌العمر در انتظار داور مالزیایی است. پیش‌بینی می‌شد کمیته داوران AFC فعلا قضاوتی را به او ندهد تا همه ابعاد ماجرا بررسی شود. همه این اخبار و گمانه‌زنی‌ها ناشی از یک چیز بود: «اعتقاد مسلم کارشناسان داوری ایرانی و عموم مردم و اهالی فوتبال به اشتباهات داور که عمدی و بودار هم به نظر می‎رسید.» دیگر شک نداشتیم که کار داور مالزیایی ساخته است و AFC به زودی او را جریمه و محروم و از استقلالی‌ها عذرخواهی خواهد کرد.

اما دیشب از AFC خبر رسید که داور مالزیایی به عنوان داور بازی حساس بین الریان و الهلال انتخاب شده است! باورکردنی نبود اما به نظر می‌رسید در ایران همه اخبار درباره اتفاقات بازی، اشتباه مخابره شده است. در واقع در این چند روز، نه خبری از نمره پایین ناظران AFC به داور بود، نه در کنفدراسیون فوتبال آسیا جلسه‌ای برای بررسی داوری این بازی برگزار شده بود و نه اصلا بحث شرط‌بندی مطرح شده بود! اتفاقا انتخاب داور مالزیایی به عنوان قاضی بازی حساس الریان و الهلال نشان می‌دهد که AFC از قضاوت او در بازی العین و استقلال راضی است و نمره خوبی به او داده و بر همین اساس قضاوت یک بازی مهم دیگر را به او واگذار کرده است و حالا این سوال پیش می‌آید که حقیقت چیست؟

آیا فوتبالدوستان ایرانی از روی احساسات و تعصب درباره صحنه‌های پنالتی العین قضاوت کرده‌اند؟ حتی اگر این فرضیه درست باشد، درباره کارشناسان داوری ایرانی که تک‌تک شان مدعی قضاوت اشتباه و ناعادلانه داور مالزیایی بودند چه باید گفت؟ آیا آنها هم که اتفاقا باید بر اساس بررسی‌های دقیق و فارغ از جو موجود، در این باره حرف بزنند، مثل مردم عادی و فوتبالدوست فقط از روی احساسات درباره صحنه‌ها نظر داده‌اند؟

اگر اشتباهات داور مالزیایی همانقدر که ما مدعی هستیم واضح و علنی است، چرا AFC دوباره به او اعتماد می‌کند و قضاوت یک بازی حساس دیگر از همین گروه را به او می‌سپارد؟ اگر هم اشتباهی در کار نبوده چرا ما اینقدر با قاطعیت مدعی قربانی شدن تیم‌های‌مان می‌شویم و حتی پای بنگاه‌های شرط‌بندی را به ماجرا باز می‌کنیم؟

اگر حق با ماست و معتقدیم که داور به سود العین قضاوت کرده است، باید از راه قانونی پیگیر ماجرا باشیم. نوشتن نامه و شکایت به AFC کافی نیست. باید قاطعانه تا رسیدن به نتیجه و مشخص شدن واقعیت این ماجرا را دنبال کنیم. اگر هم واقعا اشتباه بزرگ و تاثیرگذاری رخ نداده، بهتر است فضا را متشنج نکنیم و اجازه دهیم همه چیز در زمین مشخص شود.

۱۵ ۲۶  
آی اسپورت
2018-03-11 14:59:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۲۶ نظر
فرهاد
يكشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۶، ۱۵:۱۶
فقط آخر مقاله را ببینید که چی میگه :

اگر حق با ماست و معتقدیم که داور به سود العین قضاوت کرده است، باید از راه قانونی پیگیر ماجرا باشیم. نوشتن نامه و شکایت به AFC کافی نیست. باید قاطعانه تا رسیدن به نتیجه و مشخص شدن واقعیت این ماجرا را دنبال کنیم .

نوشته اگر حق با ما است باید از راه قانونی اقدام و پیگیری نکنیم.
بعد نوشته " نوشتن نامه و شکایت به AFC کافی نیست .
یعنی منظورش اینه که باید بکشیمشون یا انتقام بگیریم و یا ما هم با داور کند بیاییم .

این مورد زیاد احتیاج با کارشناس داوری نداشت و تقریبا همه کارشناسان داوری و مردم و بدون رنگی بودن ، یکطرفه قضاوت و فوق سختگیرانه داوری کردن به ضرر استقلال رو قبول داشتند . حالا شما مقاله نویسان چند جانبه که تا دیروز همین نظر مردم رو داشتید و یک شبه رنگ عوض کردید تکلیفتون رو روشن کنید . دو رو و چند رو نباشید
علی
يكشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۶، ۱۷:۰۲
این داور الهلاله نه العین اشتباه نکنید!!
هفته پیش حساب کرده بودن الهال تو خونه خودشه میبره ،اینم مسیول مساوی استقلال و العین بود.
این هفته که میزبانه داور خودشونه تا ببرن.
اگر الهلال نبرد بازی رو!!
عرفان
يكشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۶، ۱۵:۲۱
درخواست از ای اف سی که مقرش توی مالزی هست برای محرومیت یک داور مالزیایی مثل این میمونه که پدر دزد بگی ،خودت پسرتو تنبیه کن!! داوری این بازی اصلا نیاز به کارشناس نداشت!کسی که تا حالا چهارتا تا فوتبال دیده باشه متوجه میشه که هیچکدوم خطا نبودند و پنالتی درست نبوده! وقتی پایگاه اصلی بنگاه های شرط بندی جهان توی مالزی باشه ،وقتی خود مقر کنفدراسیون آسیا هم توی مالزی باشه ،وقتی خود داور هم مالزیایی باشه ،آیا شما انتظار برخورد دارید؟؟؟ برای ای اف سی اصلا ایران و نماینده هاش مهم نیست! همونطور که در بحث میزبانی اصلا راجب ایران صحبت نشد!
bmi.boy
يكشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۶، ۲۱:۰۸
چقد بدبختیم ماها ، بی صاحب ، بی کس تو سری خورد .

یه موفو از مالزی بیاد و حقمونو ضایع کنه .
خداوکیل اینا رو چه به داوری .
برن خرچنگ قورباغه بگیرن بهتره
۲
Elyas
يكشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۶، ۱۵:۲۴
خود پرسپولیسی های واقعی هم میدونند که سر استقلال رو بریدند! امارات اونقدر در کنفدراسیون نفوذ داره که حتی داور رو خودش انتخاب کنه! پارسال فرشید اسماعیلی کوچکترین خطایی انجام داد ،محروم شد دو جلسه! امسال تاباتا آیا بابت رفتن بااستوک روی زانو داریوش شجاعیان محروم شد ؟؟؟
ویلی
يكشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۶، ۱۵:۲۶
مسئله خیلی واضحه: در لیگ داخلی مُد شده مربیان لب خط با جنگ روانی و لات بازی داورا رو متاثر میکنن تا در قبال وحشی بازی بازیکنا تسامح به خرج بدن طبیعیه بازیکنا بدعادت شدن و چون در عرصه بین المللی دیگه ازین خبرا نیست از خطاهاشون چشم پوشی نمیشه و طبق معمول روحیه ایرانی_شیعه گل میکنه همه میزنن به خط ننه من غریبم و مظلوم نمایی....متاسفانه ذهن عوام چون از وقتی چشم باز کردن دشمن دشمن شنیدن مستعده پذیرش این توهماته که کل دنیا دارن علیهمون توطئه میکنن و چشم دیدنمونو ندارن همونطور که از وقتی یادمونه در همه المپیکها در کشتی و وزنه برداری و تکواندو حقمونو خوردن و مظلوم دوعالم بودیم!!
آرش
يكشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۶، ۱۵:۵۷
دقیقا همینه...ما اصولا عادت کردیم فک کنیم همه بر علیه مان و دارن واسمون توطئه بافی میکنن...جتلبه که موارد زیادی بوده که داور کاملا بر عکس و به شکل واضحی به نفع یکی از تیمای ما سوت زده، ولی اون موقع ها نه تنها دستگاه مزخرف صدا سیما و اون گزارشگرای دوزاریش، و نه خود ما مردم، به هیچی اعتراضی نداشتیم، چون به نفعمون نبوده...ما همه یه سعید عبدولی تو وجودمون داریم که تا وقتی برنده ست همه چی خوبه، ولی وقتی میبازه، حتما براش توطئه چیدن...
سهیل
يكشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۶، ۱۶:۵۳
اخه مرد مومن! الان این دو پنالتی که گرفت آیا اصلا خطا بود که بگیم بدعادت شدن یا نه ؟؟؟؟جوری میگی بازی بین المللی انگار داور های ما داور های محلات هستن و تیم های ما هم تیم های کوچه! ما میگیم اصلا خطا نبوده! نه من ،بلکه تمام کارشناسان داوری! قضاوتی که توی سایت گل هم حتی راجبش مطلب نوشته شده و اینکه خود الهلال اظهار نگرانی کرده!
ميلاد
يكشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۶، ۱۵:۴۲
شك ندارم اگر باشگاه عربستاني ، اماراتي يا ژاپني شكايت كرده بو شما اين داور رو ديگه نميديديد. اين به پول و قدرت اونها و بي پولي و بي برنامگي ما برميگرده. اينكه داور گند زده به بازي كملا مشخص هست.
عباس
يكشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۶، ۱۵:۴۶
سوال شما می‌پرسی؟ شما سطح کیفی AFC رو نه با اروپا با آفریقا مقایسه کنید همین برگزاری لیگ قهرمانان آسیا، فقط یک کپی ناقص از اروپایی‌هاست وگرنه همش لابی کشورهای مختلفه. مسخره‌ترینش فینال رفت‌وبرگشت! AFC یک مجموعه فاسد و پر از لابیه
۹
اس اس
يكشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۶، ۱۵:۵۰
ای اف سی عربی شمشیر رو از رو بسته .. الان توی توییترشون نوشته استقلال از هواداراشون خواسته ترفه و نارنجک نیارند و عکس بازی پرسپولیس که نارنجک پرت کردند رو گذاشته
مارال
يكشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۶، ۱۶:۰۲
اونقد نفوذ دارن که هیچ کاری نمیتونن کنن !!
اس اس
يكشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۶، ۱۶:۰۲
منطق ای اف سی به این صورت کار میکنه که ما بازی با پرسپولیس یه پنالتی مسخره براتون نگرفتیم و گل مسخره ی آفساید مسخرتون رو درست اعلام کردیم حالا تو بازی استقلال العین جبران کردیم برای نماینده امارات .. در حالی که اون تیم مسخره که تیم دوم خودش رو آورده بود تهران رو احتمالا خود پرسپولیس بدون ناداوری هم میتونست ببره .. فقط هم جبران نکردند: 2 تا پنالتی مسخره .. پنالتی استقلال گرفته نشد .. گل مشکوک به آفساید ... دو تا تک به تک سالم تیام که میتونست 2 گل باشه .. هزار تا خطا وسط زمین
نیما
يكشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۶، ۱۶:۱۱
نویسنده محترم شما میدونید که دست ایران در آسیا به هیچ جا بند نیست و در حال حاضر تمام afc بر علیه ایران هستند شما به مسئله میزبانی نگاه کنید حتی جواب نامه فدراسیون ایران رو هم نمی دن و حق انتخاب میزبانی خارج از ایران رو نداریم. الان باتوجه به روابط شدیدا تیره ایران و عربستان و امارات(دو اسپانسر اصلی afc) مطمئنا نمی زارن تیمهای ایرانی به فینال برسند . درمورد پنالتی که مثل روز روشن بود که داور عمدی گرفت.و همه داوران خوب ما تایید کردند.به نظر شما اگه این اتفاق برعکس بود و داور همچین پنالتی هایی علیه العین می گرفت عربها دست از سر داور و afc برمیداشتند. این داستان واسه تیم ملی هم هست با این تفاوت که بیشتر مسابقات ملی زیرنظر فیفاست اما نگاه کنید چرا ما چندین ساله حتی با قویترین تیمهای ملیمون هم نتوانستیم در جام ملتهای آسیا قهرمان بشیم چون زیر نظر تشکیلات ضد ایرانی afc هست و همین داستان رو هم در جام باشگاههای آسیا داریم. در زمان فدراسیون های قبلی مثل مصطفوی یا صفایی و دادکان لااقل کمی نفوذ داشتیم ولی الان این فدراسیون ۵ستاره در حد واقعا افتضاح هستند وقت گول جایزه ای میخورن که afcبا هدف گمراه کردن، به اونها میده.
۷
داود
يكشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۶، ۱۶:۵۴
خاک عالم بر سر فدراسیون فوتبال ایران
۵ ۱
مارال
يكشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۶، ۱۸:۳۷
نگو فدراسیون بگو 5 ستاره
۶
شروین
يكشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۶، ۱۷:۵۷
کی میگه ماست من ترشه! فدراسیون فوتبال آسیا دراختیارعربهاست ، این اراذل حاظرهستندسربه تن ایران نباشد،حتی این احمقها به عمد به داورمالزی گوشزد کرده اند هرجوری شده بایدتیم ایرانی متوقف شود، اشکال ازآنهانیست اشکال ازسران فدراسیون بی کفایت است که باعث گستاخی این قوم ماقبل تاریخ شده اند اگر دررابطه بامیزبانی عربستان سفت وسخت ایستاده بودندم و ازرقابتها کناره گیری میکردندحواس کاردستشان می آمد
۵
اشکان
يكشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۶، ۱۸:۳۷
دارن روی اعصاب هوادارای ایرانی بازی می کنن
تا احتمالا اون اتفاقی که دوشنبه منتظرش هستن به وقوع بپیونده
یعنی گرفتن میزبانی به طور دائمی از نمایندگان ایرانی حتی برای فصل
ایرانی عزیز اگه واقعا دوست نداری فاجعه سفارت عربستان این بار در آزادی تکرار نشه
لطفا لطفا لطفا از پرتاب اشیا و لیزر به داخل زمین خودداری کنید
باور کنید همه اینا اتفاقات سریالی با برنامه قبلی داره صورت میگیره
وگرنه این اتفاق چرا برای ذوب آهن به این گل درشتی به وقوع نپیوست؟؟؟
به خاطر اینکه ذوب آهن تماشاگر استقلال رو نداره
بازی داخل خونه پرسپولیس هم به اون مهمی گروه مرگ استقلال نیست !
همه اینا برنامه از پیش تعیین شده اس
باور کنید هیچ ربطی به دایی جان ناپلئون نداره
۳
Atlan
يكشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۶، ۱۸:۴۲
ماجرا ساده تر از این حرفاست،afc رو افراد فاسد اداره میکنن،همونطور که fifa رو افراد فاسد اداره میکردند،afc هم مثل کشورهای غربی با ما رفتار میکنه
۱
حسین
يكشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۶، ۱۸:۴۵
انتخاب داور مالزیایی برای دیدار الریان و الهلال باز هم مکانزیم اشتباه AFC را زیر سوال برد.
AFC که نشان داده همواره در تصویب سیاست های غلط در دنیا عملکردی کم نظیر دارد، بر خلاف بسیاری از کشورها و مسابقات تیم داوری دیدارهای بین المللی خود را بیش از دو ماه قبل از شروع مسابقات و بعد از قرعه کشی معرفی می کند و به همین دلیل انتخاب این داور مالزیایی به عنوان داور دیدار الهلال و الریان عجیب نبود.
این داور مالزیایی تقریبا دو ماه قبل به عنوان داور این دیدار انتخاب شده و به هر دو باشگاه نیز معرفی شده است. فدراسیون فوتبال آسیا 6 داور مرحله مقدماتی هر تیم را قبل از مسابقات به باشگاه ها معرفی می کند و با این مکانیزم اشتباه دست همه تیم ها برای انجام تخلف باز می گذارد.
ورزش3
۴
بهراد
يكشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۶، ۲۰:۵۲
الان فهمیدم که چرا ایران از ترکیه کود انسانی وارد کرده:
قراره این کودها رو بگیرن به سر فدراسیون ۵ستاره فوتبال
۱
حقیقت
دوشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۶، ۰۰:۳۲
كاملا موافقم. این عوامفریبی بلای جان فوتبال ما شده. یكی از بزرگترین دروغ ها این بود كه در نیمه نهایی جام ملتهای 96 بین ایران و سعودی، گل خداد عزیزی آفساید نبود و روی استیلی خطای پنالتی شد. اون بازی در یوتیوب موجود هست و می توانید ببینید. جالب این جاست كسی نمیگه دو توپ به تیر دروازه ما خورد.
۱ ۱
ویلی
دوشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۶، ۰۵:۴۸
دقیقن همینطور کسی گل آفساید باقری جلوی استرالیا رو نمیگه....فقط مظلوم نمایی و ننه من غریبم!!
۳
یاشار
دوشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۶، ۰۰:۴۵
خودتان یعنی نمی‌دونید حق یکی از نمایندگان ایران را در لیگ قهرمانان آسیا خورده اند!؟
۳
کاوه
دوشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۶، ۰۱:۱۷
کلا مقاله بر مبنای ناآگاهی نویسنده محترم از قوانین ای اف سی و تصور اشتباه ایشان طراحی و پایه ریزی شده . طبق قواعد کنفدرسایون فوتبال آسیا تیم داوری هر مسابقه دو ماه قبل تعیین شده و لذا فارغ از نامناسب بودن این‌شیوه ، اصولا تمامی استدلالها و نتیجه گیریهای مطلب حاضر بر پایه برداشت اشتباه شکل گرفته .
۱
کاوه
دوشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۶، ۰۱:۲۰
با پوزش از خطای تایپی کلمه فدراسیون در سطر سوم کامنتم
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر