فهرست
دلیل سانسور آزاده صمدی؛ استفاده ابزاری از زنان
دلیل سانسور آزاده صمدی؛ استفاده ابزاری از زنان

دلیل سانسور آزاده صمدی؛ استفاده ابزاری از زنان

آی اسپورت - زنان و ورزش؛ این دو مقوله انگار در ایران هیچ جور با هم کنار نمی‌آیند. البته نه اینکه این دو با هم مشکلی داشته باشند که زنان در هر کدام از عرصه های ورزشی که وارد شده‌اند به بالاترین رتبه آن رسیده اند، نکته ای که وجود دارد این است که به نظر می‎رسد در میان مدیران رده بالا همواره این تلاش وجود داشته تا این دو از هم دور بمانند و حوزه‎ها‎‌ی‎شان جدا باشد. مثلا مدیران تلویزیون علاقه‌ای به پخش مسابقات قهرمانی زنان ندارند یا در عرصه‌ای دیگر برخی مدیران حضور زنان در استادیوم ها را غیرممکن می‌دانند یا هیچگاه در برنامه‌های ورزشی مجری یا گزارشگر زن نداشتیم. «زابیواکا» تازه‌ترین اتفاق از این موارد است. این برنامه که از تلویزیون اینترنتی آیواسپرت و از ابتدای جام جهانی پخشش آغاز شده بود، یکباره در روز پنجم جام جهانی به خبر اول رسانه‌ها تبدیل شد آن هم با اصطلاح «استفاده ابزاری از زنان»! آزاده صمدی بازیگر مطرح سینما و تلویزیون که اجرای این برنامه را به عهده داشت یکباره از اجرای آن منع شد و بهرنگ علوی جایگزین او شد. اما دقیقا برای زابیواکا دقیقا چه اتفاقی افتاد؟ سعیدی مدیر محتوای آیو به سازندگی می‌گوید: «ما برنامه را با خانم آزاده صمدی شروع کردیم و ایشان مجری برنامه ما بودند. روز دوم وسط برنامه به صورت شفاهی به ما گفتند این خانم دیگر نباید در برنامه باشد و حضور ایشان مصداق استفاده ابزاری از زن است. خانم صمدی از استودیو بیرون آمدند. زمانی که این موضوع را به ما گفتند بازی ایران-مراکش شروع شد و در فاصله‌‎ای که بازی پخش می‌شد ما تمام تلاش خودمان را کردیم که این اتفاق نیفتد اما تلویزیون راضی نشد. آن روز ما با مسوولیت خودمان برنامه را بعد از بازی ایران هم با خانم صمدی پ‍خش کردیم. بعد از آن دو روز برنامه را تعطیل کردیم و در این فاصله رایزنی می‌کردیم که ایشان را برگردانیم اما متاسفانه موفق نشدیم.»

اینکه تلویزیون با اجرای زنان در برنامه‌های ورزشی مخالف است تنها برای زابیواکا اتفاق نیفتاده است. پیش از این و در جام جهانی 2014 برزیل هم برنامه «جام از نگاه دو» می خواستند آزاده نامداری اجرای بعضی از بخش‎‌های برنامه را برعهده بگیرد و حتی یکی دو نریشن هم این مجری خواند اما در نهایت مجوز این کار از سوی رسانه ملی صادر نشد. اتفاقی که برای «زابیواکا» رخ داد اما از این جهت قابل تامل است و بیشتر خبری شده که از ابتدا مخالفتی با این موضوع وجود نداشته و برنامه با اجرای آزادی صمدی آغاز شده و تازه روز دوم مدیران تلویزیون به این فکر افتادند که حضور ایشان در برنامه ورزشی درست نیست. پس از این اتفاق عده‌ای از این گفتند که شاید آزاده صمدی ممنوع‌التصویر است و برای همین این اتفاق رخ داده است اما صمدی به تازگی «دیوار به دیوار» را روی آنتن شبکه سوم سیما داشت و این نشان می‌دهد او ممنوع‌التصویر نیست. البته این سریال یک احتمال دیگر به وجود می‌آورد. مدتی است تلویزیون در برنامه‌هایش سعی می‌کند هر کس در هر شبکه‌ای کار می کند با همان شبکه بماند و برای بخش دیگری از سازمان کار نکند. مثلا کسی که برای شبکه سوم سیما برنامه اجرا می‌کند به شبکه اول یا پنجم نرود و... این احتمال وجود دارد که شاید چون صمدی به تازگی این سریال را با شبکه سوم کار کرده مجوز حضور او در این آی‌پی‌تی‌وی صادر نشده است که این احتمال هم بعید به نظر می‌رسد. سعیدی در پاسخ به این سوال که آیا از ابتدا برای حضور مجری زن در برنامه‌تان مجوزی دریافت کرده بودید می‌گوید: «دلیلی نداشت این موضوع را چک کنیم اما ما این کار را کرده بودیم. در حقیقت اولین انتخاب ما برای اجرای این برنامه باران کوثری بود؛ برای ایشان ما از صداوسیما به صورت مکتوب استعلام گرفتیم و صداوسیما هم مکتوب جواب داد که این کار توصیه نمی‌شود اما اشکالی ندارد. خانم باران کوثری کار تئاتر داشتند، زمان‌هایمان به هم نخورد و ما هم به سرعت سراغ خانم صمدی رفتیم که انتخاب بسیار خوبی هم بودند. اما در نهایت این اتفاق افتاد.»

مدیر محتوا و شبکه آیواسپرت همچنین درباره اینکه آیا نظر مدیران سیما یک باره تغییر کرده یا از بیرون فشاری دراین باره وارد شده، گفت: «واقعا نمی‌دانم. من مطمئنم اراده‌ای وجود دارد برای اینکه ما پا نگیریم. اینکه آن اراده در سازمان یا بیرون از سازمان است نمی‌دانم ولی هم در بخش فیلم و سریال ما با سخت‌گیری شدید روبه‌رو هستیم و هم در بخش ورزشی. ارتباط اسکایپی می‌خواهیم بگیریم می‌گویند مجوز بگیرید. ارتباط زنده داریم مجوز می‌خواهند ... هر کاری می‌کنیم با سخت‌گیری همراه است این معنایش چیست؟»

پیش از شروع جام جهانی در گزارشی که سازندگی درباره ویژه برنامه‌های تلویزیون‌های اینترنتی برای این تورنمنت ورزشی منتشر کرد برنامه ویژه اکثر مدیران این رسانه‌ها برای جام جهانی بهره گرفتن از حضور زنان در برنامه‌های‌شان به عنوان یک نوآوری بود. اتفاقی که تا پیش از این صداوسیما حتی به آن فکر هم نکرده بود و معمولا تا جایی که ممکن است از حضور زنان در برنامه‌های‎شان پرهیز می‌کنند. آیواسپرت هم از شبکه‌هایی بود که برای این جام جهانی در بخش‌های مختلف حضور زنان را در برنامه خود داشت. سعیدی مدیر محتوا و شبکه آیواسپرت درباره سرنوشت برنامه پس از این اتفاق می‌گوید: «ما بخش‌های زیادی برای این برنامه داشتیم. این اتفاق کمر برنامه را شکست و اصلا اجازه نداد برنامه شکوفا شود. این چند روز فشار زیادی روی ما بود و در حقیقت برنامه پرپر شد. ما به عنوان بخش خصوصی در دوسال گذشته و خصوصا در دوماه گذشته آسیب جدی خوردیم و نمی‌دانم آیا واقعا فریادرسی هست یا نه. بقیه آی‌پی‌تی‌وی‌ها را نمی‌دانم ولی تنها در آیو پنجاه، شصت میلیارد سرمایه گذاری شده است. این سرمایه را در هر تجارتی گذاشته بودیم، الان به سوددهی رسیده بود. یک دغدغه‌ای وجود داشته که سهامداران آی‌پی‌تی‌وی‌ها سرمایه‌های‌شان را در این کار گذاشته‌اند ولی این سرمایه دارد حرام می‌شود. تلویزیون‌های اینترنتی تنها بخشی هستند که می‌توانند ماهواره نبینند یا از سایت‌های غیرقانونی دانلود فیلم دانلود کنند و ببینند اما انگار این مسائل برای تلویزیون مهم نیست و این دغدغه وجود ندارد.»

غیر از آیو تلویزیون‌های اینترنتی دیگر هم برنامه هایی برای حضور زنان در عرصه‌های مختلف داشتند که با این اتفاق مشخص نیست سرنوشت آنها چه می‌شود. مثلا «آنتن» که یک بخش خصوصی نزدیک به مدیران تلویزیون است به تازگی کمپین «خانم گزارشگر» را راه‌اندازی کرده که قرار بود مدل زنانه «آقای گزارشگر» باشد و دختران مستعد در زمینه گزارشگری ورزشی را شناسایی و از آنها در برنامه‌هایش استفاده کند. این برنامه هم بسیار هم مورد توجه قرار گرفته و افراد زیادی درباره‌اش گفتند و نوشتند. آنقدر که در جریان جام جهانی خبرنگاری برای خانم لوگان مجری زن برنامه «Match of the day» که از مطرح‌ترین برنامه‌های ورزشی دنیا است درباره این کمپین توضیح داد و او هم خیلی شگفت‌زده شد و گفت: «این اتفاق خیلی عالی است و امیدوارم همه بتوانند این تجربه را داشته باشند.» و بعد خودش این موضوع را با هیجان توئیت کرد و به عنوان یک اتفاق بسیار خوب درباره‌اش نوشت.

 روزنامه سازندگی

  ۱  
آی اسپورت
2018-06-20 19:04:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱ نظر
اشکان4
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷، ۱۹:۲۹
مرگ بر صدا و سیما
بلاخره به زیر می کشیم صدا وسیما و هرچیزی که در مقابل خواست مردم ایستادگی کند
اجرای خانم صمدی برای فوتبال شاید چنگی به دل نمی زد
ولی هیچ حقی هم برای صدا وسیما برای جلوگیری از اجرای ایشون قائل نیستم
به امید روزی که این سازمان با خاک یکسان بشه!
۴
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر