فهرست
دفاع با شمشیر چوبین
دفاع با شمشیر چوبین

دفاع با شمشیر چوبین

آی اسپورت – ۲۴ساعت بعد از توفان بزرگ، این بار توفان از سوی دیگری می‌وزد. ۲۴ساعت بعد از آن همه حملات تند و گزنده و لبالب از عداوت، شقاوت و بی رحمی، نوبت به متهم رسیده تا در یک دادگاه بدون وکیل مدافع و قاضی، خود یکطرفه به قاضی رفته و البته راضی بازگردد. در این ۲۴ساعت اما از هر سو تیرهای زهرآگین و لبریز از تنفر به سوی کی‌روش پرتاب شده اما سرمربی تیم ملی به جای خویشتنداری و سعه صدر و ارائه یک توضیح متقن و استدلال منطقی، خود همین رویه را در پیش گرفته و مقابله به مثل کرده.

سرمربی تیم ملی همچون یک مربی تازه‌کار هیجان زده، با شمشیر به جنگ شمشیر رفته تا ثابت کند که در این معرکه قرار نیست کم بیاورد. او به جای ترتیب دادن یک کنفرانس رسانه‌ای و پاسخگویی با حوصله و صبر به پرسش‌های بی‌شمار افکار عمومی در قبال تصمیمات بحث برانگیزش، پای پرواز به شکل متکلم وحده دفاعیه خود را ارائه داده، ادله‌ای که جملگی پا در هوا هستند و پای چوبین استدلال او از چند صد کیلومتری نمایان است.

ادبیات کارلوس کی‌روش و ادعاهای او درباره ابهامات فهرست تیم ملی و خط خورده‌ها با واژه مغالطه توصیف نمی‌شود و به اندازه‌ای عجیب و حیرت‌انگیز است که گویی عامدانه مطرح شده تا به نوعی مقابله به مثل با جو منفی اخیر علیه خودش باشد. بدترین نوع مقابله با رفتار ددمنشانه‌ای که از سوی شبکه‌های اجتماعی نثار کی‌روش شده.

او دلیل خط خوردن سیدجلال را سن و فرصت دادن به جوان‌ها عنوان می‌کند در حالی‌که جام جهانی هرگز جای تجربه اندوزی نیست و درست برعکس ویترینی برای باتجربه‌ها و باکیفیت‌هاست. آنها که همانند سید جلال گرگ باران دیده‌اند و سرد و گرم چشیده‌اند. کی‌روش ظاهرا فراموش کرده که ۴سال پیش در آستانه جام جهانی برزیل در آخرین لحظات روی نام سردار آزمون بااستعداد به جرم بی‌تجربگی قلم قرمز کشید و همین بهانه را آورد که جام جهانی جای تجربه‌اندوزی نیست.

سرمربی تیم ملی برای خط خوردن وریا غفوری ادعا می‌کند که تغییر پست او سبب این تصمیم شده و با ادبیاتی سخیف مدعی می‌شود که چند وقت پیش به وریا گفته که پسر‌ جان باید در استقلال در پست دفاع راست به میدان بروی چرا که تیم ملی دفاع راست می‌خواهد نه گوش راست. صرفنظر از اینکه کی‌روش با چه متر و معیاری برای خود این حق را قایل شده که در امور یک تیم باشگاهی مداخله کرده و برای شفر و استقلال نسخه تجویز کند، خود او سردمدار تصمیمات عجیب و تغییر پست ناگهانی بازیکنان است. او برای وریا در استقلال تعیین تکلیف می‌کند اما در تیم ملی علی قلی‌زاده را بعد از سال‌ها بازی در پست وینگر ناگهان به دفاع چپ می‌برد و کریم انصاری‌فرد را از فوروارد نوک به هافبک دفاعی تنزل می‌دهد. تصمیماتی که فقط از او برمی‌آید و ثابت می‌کند که برای او هرگز پست باشگاهی یک بازیکن معنایی ندارد.

کی‌روش دلیل خط خوردن حسینی را نیمکت نشینی ناگهانی در استقلال عنوان می‌کند و با ظرافت می‌کوشد هزینه این تصمیم را متوجه شفر کند اما اگر قرار به خط خوردن برای نیمکت نشینی باشد، کی‌روش جلوتر از همه باید اشکان دژاگه را خط بزند که در یک سال اخیر فقط ۱۴دقیقه بازی کرده و بقیه فصل را در کلینیک و بیمارستان سپری کرده. شاید هم قرار است اشکان به‌عنوان پزشک تیم، ایران را در جام جهانی همراهی کند! حتی با این تعریف رامین رضاییان مدافع راست مورد علاقه کی‌روش نیز جایی در تیم ملی نخواهد داشت چراکه بیش از دو سوم فصل را در اوستنده روی نیمکت تماشاگر صرف بوده.

اینها، مهم‌ترین تناقضات در ادعاهای آقای کی‌روش در دفاع از فهرست انتخابی‌اش برای جام جهانی هستند. ادعاهایی که بیشتر شبیه یک مقابله به مثل است تا استدلال و استنتاج. سرمربی تیم ملی در وانفسای توفانی که به پا شده، باد کاشته و نتیجه این باد کاشتن بی‌تردید توفان دیگری است که خیلی زود از راه خواهد رسید تا لاجرم آن را درو کند.

 ایران ورزشی

۱۶۴ ۲۲  
آی اسپورت
2018-05-22 12:23:00
نظر دهید

۲۲ نظر
مارال
سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷، ۱۲:۵۰
آقای کیروش ما خودمون تو گروه مرگیم به خدا نیازی به خودکشی نیست !
با این کاراش هواداراش تقریبا میشه گفت نصف شدن !
اشکان4
سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷، ۱۵:۴۰
نصف شدن؟
نصف شما پرسپولیسی ها بودین که بعد از اختلاف با برانکو ازش دل بریدین
نصف ما استقلالی ها که بعد ماجرای حذف غفوری و حسینی ازش دل کندیم
فقط چند درصد طرفدار براش موند!
مارال
سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷، ۱۹:۱۹
به اشکان : آره ، خودش و با اینکارش نابود کرد!
۴
بی طرف
سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷، ۱۲:۵۱
ادبیات سخیییف ؟؟؟
کنتور که نمیندازه
کسی هم نیست نظارت کنه همینجوری بگید واسه خودتون
۴ ۱
امید از تفت
سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷، ۱۴:۵۸
بهتر بود می گفت استدلال سخیف
۲
بابک66
سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷، ۱۲:۵۶
اگه یه لیست از بازیکنای خط خورده و بازیکنایی که کیروش اعتقادی بهشون نداشت تهیه کنیم به وضوح در فاز دفاعی و دروازه خیلی وضع بهتری داریم: سید حسن حسینی، رحمتی، جلال حسینی، انصاری، غفوری،محرمی، علی کریمی، کامیابی نیا، سروش رفیعی، محسن مسلمان، علی علی پور، کاوه رضایی و... این تیم با وجود سید جلال و با توجه به حضور بیرانوند در تیم کیروش 3-0 جلوعه از تیم کیروش
بابک66
سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷، ۱۲:۵۶
حدود دو هفته پیش بارسا بخاطر دو تا تغییر توی خط دفاعیش 5 تا از لوانته خورد، حالا نمیدونم کیروش میخواد جای خالی سید جلال رو با کی تو این مدت کم و بدون بازی تدارکاتی آن چنانی پر کنه، با وجود اینکه خودشم عقیده داره بازیکنای ایرانی نمی تونن سریع ریکاوری بشن و به هماهنگی برسن مثل بازیکنای اروپایی... اون از بارسایی که نتونست رکوردشو بخاطر عدم هاهنگی دفاع حفظ کنه و یکی از بهترینای اروپاست...حالا این کار در اشل ایرانی چه نتیجه ای خواهد داد،خدا بخیر کند.
نظر ٣
سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷، ۱۳:۰۲
عزيزان! اكر بر خلاف حرف شما تيم ملي خيلي هم خوب بازي كرد و موفق شد ايا حاضريد بيايد اينجا و بكيد اشتباه كرديد در مورد سر مربي تيم ملي كشورمون ؟؟
بهزاد
سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷، ۱۳:۲۴
بگن اشتباه کردم؟ تیم ملی نتیجه بگیره اولین نفری که میدوئه سلفی بگیره همین ذوالفقارنسب عوضیه. بعنوان حمال کانون مربیان میگه کمال همکاری رو با کی روش داشتییم و اگر بیانیه های زمان نشئگی مربیان کانون نبود تیم ملی نتیجه نمیگرفت. اینارو نمیشناسی داداش استاد سلفی گرفتن هستن. بعد از موفقیت یکی باید تاج و ساکتو از کادر دوربین خارج کنه. اونم با چک و لگد
۴
اشکان4
سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷، ۱۵:۴۲
نتیجه هم بگیرن دیگه کیروش رو نمی خوایم وسلام
پرونده کروش از قبل از جام جهانی بسته شد
&
سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷، ۱۳:۰۶
نویسنده محترم اون گرگ بالان دیده هست نه باران دیده! عجیبه همچین اشتباهاتی از کسانی که ادعای نویسندگی دارن البته جایی که نویسنده به خودش جرات میده از لفظ حرامزاده استفاده کنه این اشتباه خیلی هم عجیب نیست.
بهزاد
سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷، ۱۳:۲۶
داداش دیگه دری وری کامنت نزار. یه سرچ کوچیک معلوم میشه باران دیده درسته. این حجم از اراجیف واقعا از کجا میاد . همچین قیافه حق به جانبم میگیری تن دهخدا تو گور میلرزه
به بهزاد
سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷، ۱۵:۵۹
اگه همون سرچ کوچیک رو بلد بودی الان اینجا کامنت نذاشته بودی. بالان یه تله مخصوص گرگ هست و گرگ بالان دیده یعنی گرگی که از تو این تله نجات پیدا کرده. یا سواد یادبگیر یا سرچ کردن
۲
نظر ٣
سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷، ۱۳:۰۶
باز كه سانسور شد نظر من؟!!!!
۱
بهزاد
سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷، ۱۳:۲۱
بابا جمع کنید. مثل اینکه واقعا باورتون شده سید جلال سوپرمنه. یه نگاه به این لیست بکنید: لاکازت، ربیوت، کینزلی کومان، آنتونی مارسیال، مائورو ایکاردی، راجا ناینگولان، مارکوس آلونسو، آلوارو موراتا سرخی روبرتو و خیلی بزرگان دیگه خط خورده های جام جهانی هستن. شما نشستین سر سید جلال دعوا میکنید و حرف از طوفان میزنید؟ خط خوردن سید جلال در مقابل اینا فوتم نیست چه برسه به طوفان. وقتی مسئولیت برد و باخت به عهده ی کی روشه و تیم ملی با این همه موفقیت آماج حملات یه مشت شل مغزه، غلط میکنید در مورد تصمیمات کی روش اظهار نظر میکنید.
۷
شهرام
سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷، ۱۳:۲۹
تو این چند روز خیلیها گفتن که به تیم ملی نگاه رنگی نداشته باشین و مثال زدن که کیروش قبلا از این کارها کرده. فقط میخواستم بگم که کیروش تو مصاحبه آخرش نشون داد که تمام ناراحتی اش از اینه که چرا 2 بازیکن رفتن پرسپولیس و پیشنهاد استقلال رو رد کردن. اینو بگذارین کنار ده ها مصاحبه و کارشکنی علیه پرسپولیس که قبل از برانکو هم شاهد اون بودیم. وقتیکه نگاه سرمربی تیم ملی اینقدر رنگیه از من هوادار چه انتظاری دارین. اگه یه استقلالی سرمربی تیم ملی بود و این حرفها رو میزد پذیرش اون برای من خیلی ساده تر بود. اما کیروش که تازه 7 ساله اسم استقلال و پرسپولیس رو شنیده عملا داره از این تیم هواداری میکنه. اینقدر ناراحت شده و بهش فشار اومده که یه تبریک خشک و خالی به قهرمانی پرسپولیس نگفت. اگه منتظری، چشمی و حسینی که جای سید جلال تو جام جهانی بازی میکنن کوچکترین اشتباهی بکنن کیروش رو با خاک یکسان میکنیم
شهرام
سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷، ۱۳:۴۲
واقعیت سخته برای رسانه هایی که از سید جلال یه سوپرمن برای هوادارا ساخته بودن و هوادارایب که اینو پذیرفتن؛ اما با متر کیروش سید جلال تو این سن آماده رقابت در سطح ج.ج نیست. خیلی وقت هم هست که به دنبال تغییر نفر هست چون معتقده سید جلال به لحاظ بدنی نمیتونه کیفیت خودشو 90 دقیقه جلوی راک اند رول جام جهانی نشون بده.
همین سید جلال بره تو تیمی مثه پدیده چه عملکردی داره؟!
سطح لیگ ایران برای به چالش کشیدن و ضعف های بدنی سید جلال مناسب نیست و بنظرتون سید جلال آماده ست!
مثه اینکه بگیم ویا که الان تو mls داره میدرخشه یا ژاوی تو آسیا، دچار ضف بدنی نشدن و دارن با همون آمادگی بدنی دوران شباب بازی میکنن! اما نه، آمادگی بدنی اونا افت کرده منتها تو سطح پایین خودشو نشون نمیده ولی تو یه بازی راک اند رول گونه و سرعت بالا خودشو نشون میده!
در مورد وریا هم خرفاش منطقیه. خود شفر امروز گفته باید وریا رو مثه مارسلو دید! ماهم قبول داریم، کیروشم دقیقن همین حرفو قبول داره. با این توضیح که مازسلو هرچقدر تو کار تهاجمی خوبه تو کار تدافعی پاشنه اشیله تیمه، کیروش میگه من دفاع محکم میخوام؛ اگه شفر کارای تدافعی وریارو قبول داشت نمیبردتش هافبک ازش بازی بگیره!
کیروش تو بازی با عراق هم کاری که کرد این بود که در حضور همزمان رامین و وریا؛ رامینو برای کارای تدافعی انتخاب کرد و وریارو برد خط جلو. این مشخصه تو کارای تدافعی رامینو بیشتر قبول داره و الانم تو ج.ج اولویتش کار تدافعیه. بنظر من به جز بازی با مراکش شانس پژمان برای دفاع راست بیشتره چون خصوصیات تدافعیش فوق العاده س.
۳
آنتی شومن
سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷، ۱۴:۰۰
ای بابا اینقدر از کیروش انتقاد نکنید الان اون آقا واقعی و شقایق و دیگر عشاق کیروش دپرس میشن! درک کنید دیگه! اینها هفت سال دارن به خودشون میقبولونند که کیروش نقص نداره ماهههههه!!!!
امید
سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷، ۱۵:۰۱
واقعا و بدون تعصب یک برد هم در جام جهانی یک ناحقی بزرگ هست نسبت به همه تیم های حاضر و حتی اونهایی که نیومدن ، فدارسیون داغون ، لیگ داغون تر ، بازیکنان درجه 2 پاچه خوار آقای سرمربی ، سرمربی پولکی و لجباز و خود خواه ؟ آیا بازم باید گفت .. دست بردارید از این طرفداری کور کورانه
نظر ٣
سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷، ۱۶:۱۶
نظر هاي دوستان رو كه ميخونم تاسف ميخورم. جقدر به قهقرا رفتيم. حيف از ايران
۳
فرحان روستای خسروی عربخانه بیرجند
سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷، ۲۲:۲۶
سیدجلال یك وزنه و سیم خاردار اما اشتباهی در بازی با بوسنی به یاد بیارید.
۲
فرحان روستای خسروی عربخانه بیرجند
سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷، ۲۲:۲۹
سیدجلال یك وزنه و سیم خاردار اما اشتباهش در بازی با بوسنی به یاد بیارید.
۲
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر