فهرست
به افتخار اروگوئه؛ غول خفته بیدار می‌شود
به افتخار اروگوئه؛ غول خفته بیدار می‌شود

به افتخار اروگوئه؛ غول خفته بیدار می‌شود

آی اسپورت - با ورود پرافتخارترین تیم کوپآمریکا به دوره در حال برگزاری این جام، هیجان قدیمی‌ترین جام دنیا به اوج می‌رسد. اروگوئه در فوتبال ملی چیری شبیه لیورپول است؛ پرافتخار در گذشته و پر تقلا در عصر فعلی برای تکرار گذشته درخشان. این تیم درخشان در گذشته با وجود اینکه از سال ۲۰۱۱ تا به حال قهرمان کوپاآمریکا نشده اما بالاتر از آرژانتین و برزیل پرافتخارترین تیم جام است؛ جامی که در آن پله و مارادونا هرگز طعم قهرمانی را نچشیده‌ و در عوض سوارس و کاوانی آن را بالای سر برده‌اند.

غولی از دنیای سیاه و سفید

اروگوئه اولین قهرمان جام‌جهانی نام دارد؛  آن هم با بردن اولین و تنها فینال تمام آمریکای‌جنوبی تاریخ جام جهانی. ۲۰ سال پس از اولین قهرمانی، دومین فتح جام‌جهانی هم با غلبه بر یک تیم هم‌قاره به دست آمد؛ با این تفاوت که آن در جام‌جهانی ۱۹۵۰ برای اولین و آخرین بار فینالی وجود نداشت و ۴ تیم برتر در یک گروه به رقابت پرداختند. برتری بر آرژانتین و برزیل، احاطه اروگوئه بر قاره‌اش را نشان می‌داد؛ بخصوص با قهرمانی‌های متوالی در کوپاآمریکا. تیم ملقب به «سلسته» قبل از کسب اولین قهرمانی در جهان، در دهه بیست، ۴ بار قهرمان جام ملت‌های آمریکای جنوبی شد و در فاصله ۲ قهرمانی در جام‌جهانی، ۲ بار دیگر کوپا را برد و اکنون با ۱۵ قهرمانی پرافتخارترین تیم جام است؛ بالاتر از برزیل و آرژانتین که اسطوره‌هایشان یعنی پله و مارادونا هرگز قهرمان قدیمی‌ترین جام ملی دنیا نشدند!

فوتبال ملی اروگوئه پس از گذر از دوران طلایی دوره طولانی رکود را پشت سر گذاشت؛ به طور دقیق از زمان چهارم شدن در جام‌جهانی ۱۹۷۰ تا قهرمانی در کوپا در سال ۱۹۹۵ . زایش استعداد پس از پایان دوران انزو فرانچسکولی متوقف شده بود و بازیکنان توان بردن تیم به جام‌جهانی را  هم نداشتند. کم کم برنامه‌ریزی روی تیم‌های پایه جواب داد و اروگوئه پس از قهرمانی در ضربات پنالتی فینال سال ۱۹۹۵ کوپا، استرالیا را در پلی آف برد و پس از ۲ دوره غیبت به جام‌جهانی ۲۰۰۲ راه یافت. غیر از سال ۲۰۰۶ سنت حضور این تیم در جام‌جهانی حفظ شده و آن‌ها با درخشش وصف‌ناپذیر فورلان وکارهای عجیب سوارس در جام‌جهانی ۲۰۱۰ برای اولین بار از سال ۱۹۷۰ به نیمه‌نهایی جام‌جهانی رسیدند. هر چند چهارم شدن بین ۴تیم اصلا افتخارآمیز نبود اما نشانه خوبی برای پیشرفت اروگوئه حتی با وجود مربی پیری به نام اسکار تابارز بود.بله، اروگوئه در ۳۲ سال گذشته ۲ بار کوپا را برده اما با این گروه مخوف فعلی می‌خواهد نشان دهد استحقاقش چیزی بیش‌تر  از یک چهارم‌نهایی جام‌جهانی ۲۰۱۸ بود. یک خط حمله رویایی با حضور کاوانی و سوارس، دروازه‌بانی کم نقص به نام موسلرا، یک خط دفاعی با لژیونرهای برتر دنیا و کمربند میانی محکم از اروگوئه تیم مخوفی ساخته؛ به حدی که حالا در آستانه اولین بازی تیم در کوپاآمریکای ۲۰۱۹ در ساعت ۲:۳۰ بامداد مقابل اکوادور، همه منتظر دیدن شاهکارهای آبی‌پوشان هستند.

 

90tv

۲    
آی اسپورت
2019-06-16 13:53:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر