فهرست
کانته، کونته و تمایل به تعالی
کانته، کونته و تمایل به تعالی

کانته، کونته و تمایل به تعالی

آی‌اسپورت – بعد از تساویِ 1-1 چلسی مقابل لیورپول، در جدالی که انگولو کانته بالاترین رکوردِ تکل (14) در یک بازیِ این فصلِ لیگ برتر را ثبت کرد، آنتونیو کونته درباره‌یِ هافبک فرانسوی‌اش گفت: «انگولو خیلی خوب بازی میکنه.» اما کونته بعد از پیروزیِ 1-3 تیمش مقابل آرسنال نکته‌ای دیگر به تعریف و تمجیدهایش از کانته اضافه کرد: «باید در بعدِ بازیسازی پیشرفت کنه.» سخت می‌توان باور کرد بازیکنی که فصل پیش با لستر سیتی لیگ را برده و این فصل هم فاصله‌یِ زیادی با فتحِ آن با چلسی ندارد هنوز جایی برای پیشرفت داشته باشد، اما کونته مربی‌ای است که از بازیکنانش تعالی می‌خواهد.

حرکاتِ پر جنب و جوش کونته کنار زمین جدا از اینکه هوادارانِ چلسی را مجذوب خودش کرده، نشان از انتظار بالایِ او از بازیکنانش هم دارد. جدا از نتیجه‌یِ بازی و نمایش چلسی، کونته رفتار و رویکردِ خودش را همیشه حفظ می‌کند و چیزی کمتر از صد در صد از بازیکنانش قبول نمی‌کند. برایِ همین است که حتی کانته هم با وجود تمام توانایی‌هایش در میانه‌یِ زمین از تیغ انتقاد مربی‌اش در امان نیست.

کانته تا اینجایِ فصل میانگینِ  7.29 را از هواسکورد گرفته، نمره‌ای مناسب، اما در قیاس با نمره‌ی فصل پیش او، یعنی 7.61، کمتر. البته باید در نظر بگیریم که بیشتر این افت به خاطر تفاوتِ نوع بازی چلسی و لستر است. بخش اعظمی از موفقیت و قهرمانیِ شگفت‌انگیزِ لستر در فصل گذشته وابسته به دفاعِ عمیق، ربودن توپ از حریف در نیمه‌یِ خودی و سریع و مستقیم به ضد حمله رفتن بود، کاری که کانته استادانه انجامش می‌داد.

در این راه کانته فصل پیش میانگینِ 5.2 تکل در هر بازی از خودش به جا گذاشت، عددی چشمگیر. اما با توجه به اینکه چلسی این فصل میانگینِ 53.2 درصد مالکیت توپ در هر بازی دارد، میانگینِ تکل‌هایِ او هم به 3.6 در هر 90 دقیقه افت کرده است. این نزولِ آماری اما به هیچ وجه ذره‌ای از ارزش‌هایِ کانته کم نمی‌کند. کونته که خودش هم در زمانِ بازی هافبکی میانی و جنگنده بود کاملا با ملزوماتِ این نقش آشناست و شاید به همین خاطر است که دست رویِ نقاطی گذاشته که می‌داند کانته می‌تواند در آن‌ها پیشرفت کند.

کانته با میانگینِ 60.7 پاس در هر بازی دومین پاسورِ برتر این فصل چلسی است (87.7 درصد پاسِ صحیح). اما تنها 26.6 درصدِ این پاس‌ها رو به جلو است و کانته در هر بازی تنها 0.7 پاس کلیدی می‌دهد. با اینکه نقشِ اصلیِ او شرکت در بعد خلاقانه و ایجاد فرصت‌هایِ گلزنی نیست، اما این آمار به خوبی نشان می‌دهند منظورِ کونته از پیشرفت کانته چیست.

کونته از ریتمِ بازی و حفظ سرعتِ آن حرف می‌زند و از این منظر است که بازیِ کانته وقتی توپ را از حریف پس می‌گیرد باید پیشرفت کند. بدونِ شک بالاترین کیفیت هافبک فرانسویِ چلسی همین پس گرفتنِ توپ از حریف است. کانته از شروع فصل پیش تا امروز مجموعِ 467 تکل+قطع توپ داشته، بیشتر از هر بازیکنی در لیگ برتر. اما نکته‌ای که کونته به آن اشاره می‌کند نوع پاس‌هایِ کانته است. کانته علاقه‌یِ بیشتری به دادن پاس‌هایِ عرضی دارد، در واقع در طول دو فصلِ اخیر 60.5 درصد از پاس‌هایِ او عرضی بوده‌اند (845 از 1396) و همین تمایل است که می‌تواند به ریتمِ بازی چلسی ضربه بزند و سرعت در انتقال را ازش بگیرد.

با تمامِ این تحلیل‌ها اما باید گفت انتقادِ کونته از کانته در مقیاسی کوچک و جزئی نسبت به سطحِ بازی او محسوب می‌شود، به خصوص با توجه به این نکته که میانگینِ مالکیتِ توپ چلسی از دیگر پنج تیمِ بالای جدول کمتر است، تخصصِ توپ‌ربایی کانته از حریفان همچنان نقشی کلیدی در نوعِ بازیِ تیمِ کونته، به خصوص در بازی‌هایِ بزرگ دارد. اهمیت این نقش را در وضعیتِ این فصل لستر هم می‌بینیم. با اینکه آن‌ها موفق شدند ریاض محرز و جیمی واردی را در تابستان حفظ کنند، اما بدونِ هافبک دونده و جنگجویشان حالا تنها در یک امتیازیِ منطقه‌یِ خطر قرار دارند و بعید نیست بعد از منچستر سیتی در 1938 بدل به دومین مدافعِ عنوانِ قهرمانیِ سقوط کرده به دسته‌یِ پایین لقب بگیرند.

با اینکه کانته هنوز یک فصل کامل هم در چلسی بازی نکرده، اما همین حالا بحث‌هایی درباره‌یِ جایگاهِ او به عنوانِ بهترین هافبک دفاعیِ تاریخِ استمفورد بریج برپاست. چنین ادعایی با توجه به سابقه‌یِ بازیکنانی از جمله کلود ماکله‌له و مایکل اسین خیلی بزرگ به نظر می‌رسد، اما نشان از درخششِ و اهمیت بالایِ کانته در همین دورانِ کوتاه دارد.

کونته در جایگاه مربی حق دارد از بازیکنانش انتظار بهتر و بهتر شدن داشته باشد، اما انتقادِ او از کانته و پیشرفتی که ازش می‌خواهد بیشتر نشانگرِ سطحِ توقع و استانداردهایِ بسیارِ بالایِ اوست تا ضعفی در بازیِ هافبکِ کلیدی‌اش. چلسی امروز با پیروزی در زمین برنلی می‌تواند 12 امتیاز با تاتنهام و لیورپول در رده‌هایِ دوم و سوم فاصله بگیرد و قدمِ بلند دیگری به سویِ پنجمین قهرمانی‌اش در لیگ برتر بر دارد، قهرمانی‌ای که بدونِ شک یکی از مهمترین عواملش کانته خواهد بود.

۳    
آی اسپورت
2017-02-12 12:25:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر