فهرست
از موبور چشم‌رنگی تا سیه‌چرده باانگیزه
از موبور چشم‌رنگی تا سیه‌چرده باانگیزه

از موبور چشم‌رنگی تا سیه‌چرده باانگیزه

آی اسپورت - به نظر شما چه اتفاقی می‌افتد که غیر ایرانی‌های شاغل در فوتبال ایران، اعم از مربی و دستیار و بازیکن، بدون استثنا با کامی تلخ و حالی مغموم ایران را ترک می‌کنند و مبلغ ایکس‌تومان حق‌الزحمه را نگرفته، ما را به یک شکایت مجلسی در فیفا مهمان می‌کنند و دستکم دو ایکس یا سه ایکس پول از ما می‌کَنند؟ بله، فعل جمله درست است و به‌درستی که این پول‌های بی‌زبان را می‌کَنند. اما چرا؟ چه اتفاقی می‌افتد که این امر مذموم و ناپسند و زشت، تبدیل به سنتی حسنه می‌شود و از تیم‌های باشگاهی سطوح پایین تا تیم ملی که عصاره و چکیده و افشره فوتبال ماست، درگیر مسئله‌ای پیش پا افتاده مثل حق‌الزحمه -که قرن‌هاست در جوامع مدرن حل شده است - می‌شوند؟ در این نوشتار در پی یافتن پاسخی برای این پرسش هستیم، البته اگر موفق باشیم.

شکایت از که کنم؟ خانگی‌ست غمّازم

عادل فردوسی پور در مرحوم برنامه نود بارها و بارها به این مهم پرداخته بود؛ مدیر کارنابلدی که آوردن یک فرنگی و فارسی‌ندان را به خودی خود دستاورد می‌داند و فکر می‌کند که حضور یک «مو بور چشم‌رنگی» یا یک «سیه‌چرده با انگیزه» به رزومه مدیریتی او کمک خواهد کرد، «پرداخت پول بزرگواران که به ما ربطی ندارد، مدیر بعدی می‌داند و چک‌های برگشتی». این تازه حالت خوش‌بینانه‌ ماجراست و ما به دلیل نداشتن مدارک کافی و وافی در مورد دلالی بعضی مدیران و پول‌های کلان به جیب‌زدن از قِبل آوردن بازیکنان بی‌کیفیت، وارد این مبحث نمی‌شویم.

مراد خاطر ما مشکل است و مشکل نیست

با مرور فهرست پرونده‌های باز فیفا در مورد شکایت و شکایت‌کشی در فوتبال ایران، چند نکته مهم را به ما یادآور می شود؛ اول اینکه این امر مذموم فقط مختص قرمز و آبی نیست. حتی تیم‌هایی از سطح دوم فوتبال ایران نیز درگیر این مسئله هستند. تیم‌هایی که گردش مالی زیادی ندارند و مدیران کارنابلد آن‌ها در گذشته به گونه‌ای اشتباه کرده‌اند که هنوز هم بعضی‌شان در حال تاوان دادن هستند. نگاه اقتصادی به این موضوع و بررسی پول‌های گزافی که عموما از بیت‌المال به هدر رفته است که خود بحثی دیگر می‌طلبد. این را هم باید در نظر داشت که در دراز مدت و با نگاه کلان و تئوریکال به موضوع مورد بحث، این ادعا چندان هم غیر منطقی به نظر نمی‌رسد که ورزش ایران، لیگ ایران، کار کردن در سیستم فوتبال ایران و من‌حیث‌المجموع گره‌خوردن نام بازیکن یا مربی خارجی به مطلق مفهوم «فوتبال ایرانی» چنان مخدوش و غیر قابل قبول گردیده که بعید نیست طی سال‌های آینده، بازیکنان و مربیان فرنگی، لیگ ما را به طور خودجوش محروم کنند و قرارداد بستن با فوتبال ایران، چیزی به غیر از بدنامی به ذهن مخاطبان متبادر نکند.

هرکه آمد عمارتی نو ساخت!

نگاهی به این فهرست بکنید: پادوانی،‌ پروپئیچ، عادل شیحی، رابسون جانواریو، نیلسون، گولچ، گابریل، شیمبا، اشپیتیم آرفی، بویان ندودف، مانوئل ژوزه، برانکو، پریموف، توزی، لوکا ماریچ، ماریو بودیمیر و .... . این افراد فقط بخش اندکی از فهرست بلندبالای شاکیان از فوتبال ایران را تشکیل می‌دهند. بخش زیادی از این افراد موفق به محروم کردن تیم ایرانی شده‌اند و تا چند برابر مبلغ قرارداد خود را دریافت کرده‌اند. چه امتیازها که از تیم‌های مختلف کسر نشد و چه پول‌های کلانی که هدر نرفت. تیم‌هایی که در تابلوی سر در ساختمانشان با زیباترین فونت ممکن ترکیب «باشگاه فرهنگی ورزشی» را قید می‌کنند، آیا از این حجم بی‌فرهنگی در فوتبال ایران مطلع هستند؟

زان یار دل‌نوازم، شکری‌ست با شکایت

مسئله تحریم‌ها نکته‌ای کاملا جدی است. این که نظام اقتصادی ما به طور کامل درگیر مسئله ای به اسم تحریم (های بی رحمانه، نابخردانه، ناجوانمردانه و به دور از انسانیت) است بر کسی پوشیده نیست. این که در حال حاضر حتی مسئله ساده ای چون انتقال پول به شیوه سده گذشته و با چمدان و حواله و صراف و سره‌گر و صیرفی انجام می شود نیز واضح و عیان است. نکته اما اینجاست؛ آیا این لشگر بلند بالای فرنگی‌های بی‌کیفیت ارزش این همه زحمت را دارند؟ امثال کی‌روش و ویلموتس به کنار، آیا واقعا لازم است که به خاطر امثال پریموف و بویان، میلیون‌ها دلار پول از این مملکت خارج شود؟ دیگر چه اتفاقی باید بیفتد و چه باید رخ دهد تا برای بار هزارم از یک سوراخ گزیده نشویم؟

مدال

 

۲    
آی اسپورت
2019-11-27 22:01:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر