فهرست
به شهادت آمار: نگران فرم صلاح نباشید
به شهادت آمار: نگران فرم صلاح نباشید

به شهادت آمار: نگران فرم صلاح نباشید

آی‌اسپورت – یورگن کلوپ پیش از بازی مقابل ساتهمپتون در جواب این سوال که نگران گل نزدن‌های محمد صلاح است یا نه فقط خندید. اگر صلاح دیروز دروازه تیم مارک هیوز را باز نمی‌کرد چهار بازی بدون گل را در رقابت‌های مختلف پشت سر می‌گذاشت، یعنی بدترین آمارش با پیراهن لیورپول. اما در نهایت ستاره مصری گل سوم تیمش را از روی خط دروازه زد تا پاسخی به اعتماد مربی و حمایت هوادارانش داده باشد.

مسئله اینجاست که صلاح با 32 گل در لیگ برتر به قدری فصل پیش درخشید که حالا انتظارات ازش بسیار بالاتر رفته است. اما آمار نشان می‌دهند آنچه از آن به عنوان شروعی کند در این فصل از صلاح یاد می‌کنیم نتیجه‌گیری‌ای بسیار عجیب و عجولانه است. مادامی که بازیکنی در حد و اندازه صلاح مدام در فرصت‌های گلزنی قرار بگیرد، نباید نگرانی‌ای از بابت فرم او داشت. کاری که دقیقا او در همین دو ماه اول فصل انجام داده است.

لیورپول مقابل ساوتهمپتون با سیستمی متفاوت راهی زمین شد، سیستمی که در آن سادیو مانه در سمت راست، روبرتو فرمینو در سمت چپ و ژردان شکیری به عنوان هافبک آزاد پشت صلاح بازی می‌کردند. این سیستم شناور و تهاجمی تیم کلوپ باعث شد تا صلاح پیش از گلی که زد سه بار در موقعیت گلزنی قرار بگیرد. از این سه بار دو بار توپ در لحظه آخر از جلوی پایش درآمد و یک بار هم وقتی توپ زیر پایش گیر کرد صلاح تلاش کرد با ضربه پشت پایی تماشایی دروازه ساوتهمپتون را باز کند، اما این ضربه با اختلافی کم از کنار دروازه به بیرون رفت. تا اینکه در نهایت شماره 11 لیورپول روی ریباند ضربه ایستگاهی دیدنی شکیری که به تیر دروازه خورد گل خودش را زد.

در مجموع تا این مقطع از این فصل هیچ بازیکنی به اندازه صلاح فرصت صد در صد گلزنی نداشته. درست است که تو تا اینجا تنها دو بار از هفت فرصت قطعی‌اش برای باز کردن دروازه حریفان استفاده کرده، اما آمار او در فصل گذشته با زدن 20 گل از 43 فرصت صد در صد نشان می‌دهد از این بابت هم نباید هیچ نگرانی‌ای وجود داشته باشد.

صلاح در ضمن تا این مقطع از فصل لیگ برتر بیشترین لمس توپ در باکس حریفان را هم داشته و از نظر ضربه به سوی دروازه هم فقط سه بازیکن را بالاتر از خودش می‌بیند. صلاح در نیمه دوم بازی دیروز هم یک گل آفساید زد و یک فرصت تک به تکش هم بابت همین بالا رفتن پرچم کمک داور از دست رفت.

جدا از قرار گرفتن در موقعیت گل زدن اما صلاح در فرصت‌سازی برای هم‌تیمی‌هایش هم آماری چشمگیر در این فصل داشته. در واقع هیچ بازیکنی بیش از ستاره لیورپول تا این مقطع برای هم‌بازی‌هایش فرصت گل زدن پدید نیاورده است (16). صلاح از نظر دریبل موفق هم بین سه نفر اول لیگ برتر قرار می‌گیرد (14).

در جهان لیگ برتر هر اتفاق کوچکی بزرگ می‌شود و از هر لغزش مقطعی‌ای به عنوان بحران یاد می‌شود. اما آمار صلاح نشان می‌دهند او به عنوان بازیکنی که می‌گویند در دوران افت به سر می‌برد چندان هم شرایط بدی نداشته است.  

۵    
آی اسپورت
2018-09-23 11:53:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر