فهرست
زیباهای فراموش شده؛ ۶ بازی تاریخی باشگاهی اروپا
زیباهای فراموش شده؛ ۶ بازی تاریخی باشگاهی اروپا

زیباهای فراموش شده؛ ۶ بازی تاریخی باشگاهی اروپا

آی اسپورت - ۶ بازی تاریخی باشگاه‌های اروپا که احتمالا در مورد آنها نشنیده‌اید را مرور کرده‌ایم. در این بازی‌ها نتایج جالبی اتفاق افتاده و بازی‌های زیبایی انجام شده است.

هانود مجارستان ۳-۳ اتلتیک بیلبائو اسپانیا (۲۰ دسامبر ۱۹۵۶)

بعضی از مسابقات در شرایط خاص و بحرانی انجام می‌شود. هانود مجارستان در سال ۱۹۵۷ با داشتن بازیکنانی مانند ساندرو کوچیس، زالاتان زیبور و فرانس پوشکاش افسانه‌ای از مدعیان قهرمانی جام باشگاه‌های اروپا بود. در نوامبر سال ۱۹۵۶ تانک‌های شوروی سابق برای سرکوب مخالفان وارد بوداپست مجارستان شدند. بازیکنان هانود خارج از مجارستان خود را برای بازی مقابل بیلبائو آماده می‌کردند و از خانواده‌های خود بی‌خبر بودند که آیا در سلامت و امنیت هستند یا که خیر. در یک بازی که جای تعجب نداشت بیلبائو در بازی رفت در اسپانیا ۳-۲ هانود را شکست داد. اما بازی برگشت باید در بروکسل بلژیک انجام می‌شد، بازی که اتفاقات تلخی مجدد برای تیم هانود رخ داد: زیبور و لاخوس فارگو دروازه‌بان هانود دچار مصدومیت شدند. مصدومیت لاخوس باعث شد به کمک عصا به بیرون برده شود و هانود ۱۰ نفره بازی را ادامه دهد. بازی ۳-۱ به سود بیلبائو دنبال می‌شد که تیم مجارستانی توسط لازلو و پوشکاش به گل رسید تا بازی ۳-۳ مساوی شود. در ادامه هانود تلاش زیادی کرد تا بتواند گل برتری را به ثمر برساند اما موفق نشد.

بنفیکا ۵-۳ رئال مادرید (۲ می ۱۹۶۲)

بازی تیم‌های رئال مادرید و اینتراخت فرانکفورت مشهورتر است، اما بازی رئال مقابل بنفیکا بازی نزدیک و بسیار هیجان‌انگیز بود. مادریدی‌ها با بازیکنانی با تجربه و پا به سن گذاشته به مصاف تیم بنفیکای جوان و باانگیزه رفتند. در نیمه اول بازی رئال مادرید با هت‌تریک پوشکاش ۳-۲ پیروز مقابل بنفیکا به رختکن رفت. در نیمه دوم در ابتدا بنفیکا گل تساوی را به ثمر رساند. در ادامه اوزه بیو همه چیز را برای بنفیکا عوض کرد، این بازیکن یک گل از روی نقطه پنالتی و یک از روی ضربه آزاد به ثمر رساند تا بنفیکا ۵-۳ پیروز شود و مقام قهرمانی را کسب کند. بعد از پایان بازی هواداران بنفیکا وارد زمین شدند و اوزه بیو را در آغوش کشیدند.

رئال مادرید ۳-۳ منچستر یونایتد (۱۵ می ۱۹۶۸)

 منچستریونایتد علیرغم داشتن بازیکنانی مانند جورج بست، دینیس لو و بابی چارلتون، در نیمه‌نهایی کاپ اروپا در سال ۱۹۶۸ مقابل رئال مادرید به دو گل بسیار مهم توسط دو بازیکن کم‌تجربه‌تر خود رسید. منچستریونایتد در حالتی پای به این بازی گذاشته بود که در دیدار رفت ۱-۰ در اولدترافورد به پیروزی دست پیدا کرده بود . نیمه اول با گل‌های پیری، فرانسیسکو جنتو و آمانسیو آمارو ۳-۲ به سود رئال به اتمام رسید. نیمه دوم درخشش بازیکنان کم‌تجربه‌تر منچستر در آن زمان دیوید سدلر و بیل فوکس باعث شد تا همکاری این دو بازیکن باعث شود تا فوکس گل مساوی را به ثمر برساند و ورزشگاه سانتیاگو برنابئو در سکوت مطلق فرو ببرد. در نهایت همین گل باعث شد تا منچستر به فینال صعود کند.

کلاب بروژ بلژیک ۴-۶ بازل سوئیس (۷ نوامبر ۱۹۷۳)

مقاله‌ای در سوئیس منتشر شد و این بازی را ۹۰ دقیقه بی‌قانون نام‌گذاری کرد. نیم ساعت بیشتر از بازی سپری نشده بود که تیم بلژیکی ۲-۱ پیش افتاد (در مجموع ۴-۲) اما ۶ دقیقه بعد همه چیز عوض شد و بازل با به ثمر رساندن دو گل ۳-۲ پیش افتاد تا برای صعود فقط نیاز به زدن یک گل داشته باشد. اما با شروع نیمه دوم داور بازی یک پنالتی مشکوک برای تیم کلاب اعلام کرد که این موضوع باعث شد هواداران بازل معترض شوند و زمین بازی را بطری باران کنند. در ادامه بازل ۴-۳ پیش افتاد اما لمبرت افسانه‌ای با زدن گل مساوی کار را برای بازل گره زد. این موضوع باعث نشد تا تیم سوئیسی تسلیم شود. در ادامه بازی هیتسفلد گل پنجم را برای بازل به ثمر رساند و در حالی که فقط سه دقیقه به پایان بازی باقی مانده بود خود هیتسفلد روی یک ارسال زیبا با یک شوت دیدنی تیر خلاص را زد تا بازل ۶-۴ پیروز بازی شود. کارل اودرمارت دروازه‌بان بازل در پایان بازی گفت این دیدار مانند یک کارناوال بود!

وردربرمن ۵-۰ دینامو برلین ( ۱۱ اکتوبر ۱۹۸۸)

بازی بین دو تیم از از جانب سیاسی و احساسی از اهمییت بسیار زیادی برخوردار بود. تیم دینامو برلین تیمی نظامی از آلمان شرقی بود که همین موضوع باعث شده بود که این بازی در حضور اریش میلکه رئیس پلیس مخفی آلمان شرقی برگزار شود. در بازی رفت تیم دینامو ۳-۰ پیروز بازی شده بود و هواداران این تیم در بازی برگشت شعار می‌دادند که ما قهرمان آلمان هستیم. بازی برگشت برای برمن رویایی پیگیری شد. این تیم در دقیقه ۲۰ از روی نقطه پنالتی به گل رسید بلا فاصله روی یک شوت دیدنی گل دوم بازی از فاصله ۲۰ متری درون دروازه دینامو برلین قرار گرفت و کارل هاینتس ریدله در دقیقه ۶۲ گل سوم را نیز به ثمر رساند. ۱۰ دقیقه مانده به پایان بازی بروگس مولر گل چهارم وردربرمن را به ثمر رساند تا همه چیز رویایی پیش برود. در حالی که دینامو برلین تلاش می‌کرد بتواند یه یک خارج از خانه دست یابد توماش شاف گل پنجم را برای برمن به ثمر رساند تا شب تاریخی و رویایی آن‌ها تکمیل شود.

بارسلونا ۲-۳ زسکا مسکو (۴ نوامبر ۱۹۹۲)

تیم آن روزهای بارسلونا مدافع عنوان قهرمانی بود و براساس تفکر فردی مدبر به یوهان کرایف بود. در آن تیم هریستو استویچکوف، مایکل لادروپ، گواردیولا و رونالد کومان حضور داشتند. بارسلونا در بازی رفت در مسکو به یک تساوی با ارزش دست یافت. در بازی برگشت آبی‌اناری‌ها خیلی زود توسط میگل آنخل نادال و بگیریستین به گل رسید و از زسکا مسکو پیش افتاد. اما در دقایق پایانی نیمه اول یوگنی بوشاموف زسکا را  به گل اول رساند تا فاصله به حداقل برسد. در دقیقه ۵۷ دنیس مشکارین گل تساوی از روی ارسالی که از نقطه کرنر انجام شد به ثمر رساند. در حالی که بارسایی‌ها برای پیروزی نیاز به یک گل داشتند و بر روی دروازه حریف فشار می‌آوردند روی یک ضد حمله کاراسکوف گل سوم زسکا را به ثمر رساند تا به تیم میزبان شوک بزرگی وارد شود و در انتها زسکا پیروز بازی شد تا یکی از تلخ‌ترین نتایج تاریخ بارسلونا به دست آید.

طرفداری

     
آی اسپورت
2019-11-24 00:28:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر