فهرست
مروری بر لیگ ملت‌ها: فروپاشی بلژیک
مروری بر لیگ ملت‌ها: فروپاشی بلژیک

مروری بر لیگ ملت‌ها: فروپاشی بلژیک

آی‌اسپورت – یکشنبه شب با بازی بسیار جذاب انگلیس و کرواسی در ومبلی در لیگ ملت‌ها اروپا شروع شد، بازی‌ای که در آن شاگردان گرت ساوتگیت بازگشتی بزرگ داشتند با دو گل جسی لینگارد و هری کین در 15 دقیقه پایانی به مرحله نهایی این تورنمنت رسیدند. اما بزرگ‌ترین بازگشت این شب، و یا حتی کل تورنمنت، متعلق به سوئیس بود.

سوئیس در حالی در این شب میزبان بلژیک بود که برای صعود به جمع چهار تیم نهایی اولین دوره از لیگ ملت‌های اروپا باید با نتیجه 0-1 یا 1-2 یا با اختلاف دو گل بلژیک را شکست می‌داد. بنابراین وقتی شاگردان ولادیمیر پتکوویچ در همان 20 دقیقه ابتدایی با دو گل تورگن ازارد از مهمان خودشان عقب افتادند به نظر کارشان تمام شده می‌آمد. اما در چرخش غریبی از روزگار سوئیس تا پایان نیمه اول سه گل زد و در نهایت با دو گل دیگر در نیمه دوم و هت‌تریک هریس سفروویچ و نمایش عالی ژردان شکیری یکی از باشکوه‌ترین شب‌های تاریخ فوتبالش را به ثبت رساند.

از منظر بلژیک اما سوالات زیادی باید از روبرتو مارتینز پرسید. هیچ تیم بزرگی چنین برتری‌ای را تا این حد ساده از دست نمی‌دهد. تمام کاری که بلژیکی‌ها باید می‌کردند نخوردن چهار گل در 70 دقیقه بود، ماموریتی که از پسش برنیامدند. اینکه مارتینز بین دو نیمه به بازیکنانش چه گفته مشخص نیست، آنچه مشخص است این است که این حرف‌ها هیچ تاثیری در نمایش آن‌ها نداشته.

جدا از انگلیس و سوئیس دیگر تیم حاضر در مرحله نهایی لیگ ملت‌های اروپا پرتغال خواهد بود، میزبان این دور پایانی. پرتغالی که در این تورنمنت دیدیم شباهت زیادی به همان تیمی داشت که شگفتی‌ساز یورو 2016 شد و در فینال با شکست دادن فرانسه میزبان جشن قهرمانی بر پا کرد. پرتغال فرناندو سانتوس فوتبال زیبا و چشم‌نوازی بازی نمی‌کند، اما در نهایت راهی برای نتیجه لازم گرفتن را پیدا می‌کند. پرتغال مقابل ایتالیا به هیچ وجه تیم برتر زمین نبود، اما همین تساوی بدون گل برای صدرنشینی آن‌ها، بدون توجه به بازی امشب مقابل لهستان کافی بود. این نکته را هم در نظر بگیرید که کریستیانو رونالدو در بازی‌های این دور تیم ملی‌اش را همراهی نکرد.

چهارمین و آخرین تیمی که به مرحله نیمه نهایی لیگ ملت‌ها رسید یک شگفتی‌ساز دیگر بود. هلند بعد از پشت سر گذاشتن افتی چند ساله و از دست دادن یورو 2016 و جام جهانی 2018 با رونالد کومن در حال احیا شدن است. هلندی‌ها جمعه شب فرانسه را شکست دادند و دیشب با بازگشت دراماتیکی مقابل آلمان در لحظات پایانی شکست 0-2 را بدل به تساوی 2-2 کردند تا با صدرنشینی در گروهی که دو قهرمان دو دوره اخیر جام‌های جهانی را در خودش می‌دید به موفقیتی چشمگیر برسند.

شکست فرانسه، قهرمان جهان، مقابل هلند اما شاهد تصمیماتی سوال‌برانگیز از سوی دیدیه دشان بود. دشان بعد از پایان بازی در توضیح دلیل این باخت گفت: «انگار با بیش از حد به خودمان اطمینان داشتیم و با خیالی راحت به زمین رفتیم. در حالیکه هلندی‌ها عطش بیشتری برای پیروزی داشتند».

این روحیه و رویکرد از سوی تیم ملی‌ای که بیشترین استعدادهای حال حاضر جهان فوتبال را دارد غریب به نظر می‌رسد. چطور بازیکنان فرانسه می‌توانند با خیالی راحت از نمایش خودشان به زمین بروند در حالیکه می‌دانند تقریبا در هر پستی جانشینی آماده برایشان وجود دارد؟ این روحیه اشتباه ارتباط مستقیمی پیدا می‌کند به سبک مربیگری دشان و ارتباطی که با بازیکنانش دارد.

از منظر تاکتیکی هم دشان تصمیماتی عجیب در این بازی گرفت. تنها شباهت پل پوگبا و استیون انزونزی با هم قد بلندشان است. پس اگر قرار است انزونزی به عنوان جانشین پوگبا در ترکیب اصلی قرار بگیرد، برای ضربه نخوردن به تیم باید بخش‌های دیگری از آن هم تغییر کند، کاری که دشان انجام نداد و در نتیجه تصمیمش کاملا غلط از آب درآمد. در ضمن دشان وقتی تیمش دنبال به تساوی کشیدن بازی بود موسا سیسوکو و اوزمان دمبله را به زمین فرستاد، انگار حواس او اصلا به فرم باشگاهی این دو بازیکنش نبوده.

شکست فرانسه مقابل هلند به این معنا بود که "له بلو" باید منتظر لطف آلمان، تیمی که به دسته دوم لیگ سقط کرده بود، می‌نشست، وضعیتی که خودش برای فرانسوی‌ها مکافاتی کافی است.

۳    
آی اسپورت
2018-11-20 10:43:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر