فهرست
گزارش ویژه: آمار و ارقام در مورد پدیده قضاوت می کند / شریفی پدیده تر بود !
گزارش ویژه: آمار و ارقام در مورد پدیده قضاوت می کند / شریفی پدیده تر بود !

گزارش ویژه: آمار و ارقام در مورد پدیده قضاوت می کند / شریفی پدیده تر بود !

آی‌اسپورت-محمد عباس‌زاده در نهایت بالاتر از مهدی شریفی عنوان پدیده‌ی لیگ سیزدهم را از آن خود کرد تا انتقادات بسیاری به این انتخاب با تکیه‌ی بر آمار فوق‌العاده‌ی مهدی شریفی در فصل گذشته صورت پذیرد و گمانه‌زنی‌های بسیاری در مورد علت این انتخاب صورت پذیرد. در ادامه مروری کوتاه بر آمار این دو کاندیدای عنوان پدیده‌ی لیگ سیزدهم خواهیم داشت:

آقای گل امیدهای کشور در مسیر پدیده شدن

مهدی شریفی متولد 25 مردادماه سال 1371 است و تنها 21 سال سن دارد. پدیده‌ی لیگ سیزدهم باشگاه سپاهان پیش از درخشش در ترکیب سپاهان عنوان آقای گلی لیگ فوتبال امیدهای کشور را از آن خود کرده بود. مهاجم جوان سپاهان لیگ سیزدهم را در شرایطی آغاز کرد که ابتدا بطور کامل در سایه‌ی بزرگانی همچون آرش افشین، محمد غلامی و رادومیر دالوویچ قرار داشت، اما با مصدومیت جواهیر سوکای شریفی به ترکیب اصلی سپاهان سنجاق شد و موفق شد با درخشش با پیراهن سپاهان نظر کارلوس کی‌روش را نیز جلب کند و دو بازی ملی انجام دهد. کی‌روش درحالی‌که شش بازیکن سپاهان را از اردوی تیم ملی خط زده بود، پس از حذف سپاهان از لیگ قهرمانان آسیا، احسان حاج‌صفی و مهدی شریفی را به اردوی تیم ملی فراخواند. شریفی در اردوی اتریش تیم ملی حاضر بود و برابر تیم‌های بلاروس و آنگولا به میدان رفت. در دیدار مقابل بلاروس به عنوان بال راست در ترکیب اصلی قرار گرفت و در دقیقه‌ی 65 جای خود را خسرو حیدری داد و در دیدار برابر آنگولا در پست تخصصی خود در دقیقه‌ی 70 جانشین کریم انصاریفرد شد.

\"\"

مهدی شریفی که در کنار امین جهان‌عالیان و علی کریمی از جمله ستاره‌های جوان طلائی‌پوشان و آس‌های کرانچار محسوب می‌شود، نخستین‌بار در هفته‌ی سوم لیگ سیزدهم جانشین آرش افشین شد و پاس گل تساوی‌بخش را به محمد غلامی داد تا سپاهان از شکست برابر گسترش فولاد بگریزد. شریفی تا پایان هفته‌ی هجدهم در مجموع نه بار به عنوان بازیکن جانشین به میدان رفت و موفق به زدن گل نشد تا بالاخره برابر تراکتورسازی در ترکیب اصلی قرار گرفت و سریال گل‌زنی‌های خود را آغاز کرد و تا پایان فصل تنها در سه دیداری که به میدان رفت گل‌زنی نکرد.

1)      هفته‌ی نوزدهم؛ ورزشگاه یادگار امام تبریز؛ تراکتورسازی تبریز 1-2 سپاهان اصفهان؛ (گل‌زنی در دقیقه‌ی 1+45)؛

2)      هفته‌ی بیستم؛ ورزشگاه فولادشهر اصفهان؛ سپاهان اصفهان 3-0 فجرسپاسی شیراز؛ (گل‌زنی در دقایق 2 و 59)؛

3)      هفته‌ی بیست و یکم؛ ورزشگاه یادگار امام قم؛ صبای قم 0-1 سپاهان اصفهان؛ (گل‌زنی در دقیقه‌ی 12)؛

4)      هفته‌ی بیست و دوم؛ ورزشگاه فولادشهر اصفهان؛ سپاهان اصفهان 2-0 داماش گیلان؛ (گل‌زنی در دقیقه‌ی 72)؛

5)      هفته‌ی بیست و سوم؛ ورزشگاه اکباتان؛ راه‌آهن تهران 1-1 سپاهان اصفهان؛ (گل‌زنی در دقیقه‌ی 70)؛

6)      هفته‌ی بیست و چهارم؛ ورزشگاه بیست و چهارم؛ سپاهان اصفهان 3-1 استقلال خوزستان؛ (گل‌زنی در دقیقه‌ی 45)؛

7)      هفته‌ی بیست و هشتم؛ ورزشگاه فولادشهر اصفهان؛ سپاهان اصفهان 2-2 سایپای کرج؛ (گل‌زنی در دقیقه‌ی 58)؛

شریفی بدین‌ترتیب برابر تیم‌های پرسپولیس، مس کرمان و نفت تهران موفق به گل‌زنی نشد تا سپاهان برابر سرخ‌پوشان شکست را بپذیرد و برابر مس کرمان متوقف شود و تنها موفق به شکست نفت تهران شوند. بدین ترتیب او در مجموع 1016 دقیقه در 19 بازی برای سپاهان به میدان رفت و تنها در 9 دیدار در ترکیب اصلی قرار گرفت و تنها یک‌بار تعویض شد. بنابراین شریفی بطور متوسط 0.42 گل در هر بازی به ثمر رساند.

گل‌های شریفی که همواره در لیگ برتر زمینه‌ساز کسب امتیاز و پیروزی برای سپاهان اصفهان بود، در لیگ قهرمانان نیز گرچه در اکثر مواقع این چنین بود، اما نتوانست گره‌ای از کار سپاهان باز کند و این تیم با قرار گرفتن در رده‌ی چهارم گروه خود از دور رقابت‌ها کنار رفت.

\"\"

1)      السد قطر 3-1 سپاهان اصفهان؛ گل‌زنی در دقیقه‌ی 78؛

2)      سپاهان اصفهان 3-2 الهلال عربستان؛ گل‌زنی در دقیقه‌ی72؛

3)      سپاهان اصفهان 4-0 السد قطر؛ گل‌زنی در دقایق 48 و 58؛

شریفی در هر شش بازی سپاهان در لیگ قهرمانان فیکس بود و بطور متوسط در هر بازی 0.67 گل به ثمر رساند.

آقای گل لیگ دسته‌ی اول دیروز، پدیده‌ی لیگ برتر امروز

محمد عباس‌زاده متولد 19 اردیبهشت‌ماه سال 1369 است که اکنون 24 سال سن دارد. او حالا پدیده‌ی لیگ سیزدهم است و در اندیشه‌ی کسب نخستین عنوان آقای گلی در لیگ چهاردهم است. عباس‌زاده که با درخشش در صنعت ساری در لیگ دسته‌ی اول راهی نساجی مازندران شد و با زدن 18 گل عنوان آقای گلی لیگ دسته‌ی اول را از آن خود کرد. علی دائی با پیوستن به پرسپولیس این مهاجم را به خدمت گرفت تا آلترناتیو مهاجمان نامداری همچون مهدی سیدصالحی، هادی نوروزی و غلام‌رضا رضائی باشد. عباس‌زاده در نیم‌فصل نخست یک نیمکت‌نشین صرف بود و تنها در شش دیدار به عنوان بازیکن جانشین به میدان رفت و درحالی‌که تنها 111 دقیقه با پیراهن پرسپولیس به میدان رفت موفق به زدن هیچ گلی نیز نشد. اما روزهای خوب عباس‌زاده تقریبا از زمانی آغاز شد که علی دائی امید خود را از هادی نوروزی و غلام‌رضا رضائی قطع کرد و رأی به جدائی آن‌ها در پنجره‌ی  نقل و انتقالات نیم‌فصل داد. با این‌حال پیوستن محسن مسلمان، فرزاد حاتمی و محمدرضا خلعتبری پروژه‌ی درخشش او با پیراهن پرسپولیس را به تأخیر انداخت تا او تنها در یک دیدار تا پایان هفته‌ی بیست و چهارم به عنوان بازیکن جانشین فرزاد حاتمی به میدان رفت و موفق به گل‌زنی نیز نشد.

\"\"

روزهای خوش عباس‌زاده با نیمکت‌نشینی سیدصالحی آغاز شد و علی دائی در هفته‌ی بیست و پنجم این پروژه را برابر سپاهان اصفهان استارت زد و عباس‌زاده نیز بخوبی از این موقعیت استفاده کرد و تنها در یک دیدار که در ترکیب اصلی به میدان رفت، پایش به گل‌زنی باز نشد و در دیدار نخست برابر سپاهان نیز تعویض شد.

هفته‌ی بیست و پنجم؛ ورزشگاه آزادی؛ پرسپولیس 2-0 سپاهان اصفهان؛ (گل‌زنی در دقیقه‌ی 12)

هفته‌ی بیست و هفتم؛ ورزشگاه حافظیه‌ی شیراز؛ فجرسپاسی شیراز 1-3 پرسپولیس؛ (گل‌زنی در دقیقه‌ی 12)

هفته‌ی بیست و هشتم؛ ورزشگاه عضدی رشت؛ داماش گیلان 0-1 پرسپولیس؛ (گل‌زنی در دقیقه‌ی 31)

هفته‌ی بیست و نهم؛ ورزشگاه آزادی؛ پرسپولیس 2-2 راه‌آهن تهران؛ (گل‌زنی در دقیقه‌ی 18)

هفته‌ی سی‌ام؛ ورزشگاه غدیر اهواز؛ استقلال خوزستان 0-1 پرسپولیس؛ (گل‌زنی در دقیقه‌ی 32 از روی نقطه‌ی پنالتی)

بدین‌ترتیب عباس‌زاده در سیزده دیدار موفق به زدن 5 گل شد و تا بطور متوسط در هر دیدار 0.38 گل به ثمر رسانده باشد. او در مجموع 621 دقیقه با پیراهن پرسپولیس در لیگ برتر توپ زد. عباس‌زاده در جام حذفی نیز یک گل برای پرسپولیس برابر فولاد خوزستان به ثمر رساند.

حال قضاوت با شما خواهد بود، عباس‌زاده پدیده‌ی واقعی است؟

  ۱۵  
آی اسپورت
2014-08-03 22:10:14
نظر دهید

۱۵ نظر
کاملا بی طرف!
يكشنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۳، ۱۹:۵۳
دلم ازین میسوزه انقدر تابلو حق خوری کردن ک شما ام ک انقد سنگ سرخابیارو به سینه میزنین صداتون درومده!!!!
-
يكشنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۳، ۲۰:۱۶
عباس زاده حقشه
sealmo
يكشنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۳، ۲۰:۳۱
عزیزم این پرسپولیسه اون سپاهان، لطفا شرایط رو هم در نظر بگیرید.

درخشش توی پرسپولیس با این فشار تماشاگرا و هوادارای میلیونی و کمک به نایب قهرمانی پرسپولیس خیلی با درخشش توی سپاهانی که هیچکدوم ازاین فشارها رو نداره و تیمت هم چهارم شده فرق می کنه. با این همه تفاوت میانگین گلشون فقط 0.04 گل فرقشونه!!!

منکر توانایی های شریفی تمیشم و میدونم آینده داره ولی شاید اگه عباسزاده تو سپاهان بود خیلی بیشتر گل میزد.
سینا
يكشنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۳، ۲۱:۴۸
واضحه که جایزه حق شریفی بود و اگه سرخابی بود صددرصد دریافتش می کرد. باید به پیشرفتش ادامه بده و اعتنایی به این جوایز و داوری های مسخره نکنه.
-
يكشنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۳، ۲۲:۲۳
تنها دلیلش این بود که عباس زاده پرسپولیسیه،دیدن بهترین بازیکن استقلالیه،گفتن به خاطر اینکه اختلاف بوجود نیاد یه پرسپولیسیو انتخاب کنن
مهران
يكشنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۳، ۲۳:۲۵
sealmo
پرسپولیسیا دیگه حتی در این حد هم نمی تونن انصاف داشته باشن و هنوز توی توهم بزرگ بودن تیمی هستن که هیچ عنوانی توی این چند سال کسب نکرده.
همینه که با عابر بانک و کارت سوخت هم دیگه فهرمان نمیشین
اﻣﻴﺮ
يكشنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۳، ۲۳:۳۴
ﻛﺠﺎﻱ ﺩﻧﻴﺎ ﺑﺎﺯﻳﻜﻦ 24 ﺳﺎﻟﻪ ﻣﻴﺸﻪ ﭘﺪﻳﺪﻩ?
حمزه
يكشنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۳، ۲۳:۳۹
در این که شریفی پدیده بود شکی نیست ولی اگه عباس زاده تو آخرای فصل اون گل ها رو نمی زد الان پرسپولیس حتی سهمیه رو هم نداشت! شریفی هم پدیده بود و هم بدشانس!
vahid
دوشنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۳، ۰۰:۴۸
sealmo دوست عزیز اتفاااقا فشارها توی سپاهان بششدت از پرسپولیس بیشتره چون شما ساااااالهااااست رنگ قهرمانیا به خودتون ندیدید و اگه حالا یه سال دیگه هم قهرمان نشید به جایی برنمیخوره ولی سپاهان هرساال داره قهرمان میشه و یه سال قهرمان نشدن براشون خیلی سنگین تمام میشه
-
دوشنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۳، ۰۱:۰۹
آخه اون پرسپولیسی هست نمیدونین فشاردراونجا بیشتر آخه پرسپولیس در بوندس لیگا بازی میکنه سپاهان لیگ ایران
-
دوشنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۳، ۰۱:۲۵
خواستن عدالتو بین استقلال پرسپولیس رعایت کنن
sealmo
دوشنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۳، ۰۱:۳۲
با حلوا حلوا کردن دهن شیرین نمیشه،

شما هر چقدر هم بگید سپاهان بزرگه و پرسپولیس نیست هیچ تاثیری نداره، سپاهان با چهار تا جام آوردن اونم با ضعیف کردن سرخابی ها و پول میلیاردی دادن به سپاهان توسط دولت که بزرگ نمیشه، پرسپولیس یه سال میلیاردی خرج کرد نتیجه ش رو سال قبل دیدید که بالاتر از شما قرار گرفت، بزرگی پرسپولیس به مکتبش و هوادارای میلیونیشه و جامهایی که گرفته توی اولویتهای بعدی قرار می گیرن.
درضمن من منظورم از فشار بیشتر به خاطر هوادارای میلیونی پرسپولیسه که مطمئنا چندین برابره هوادارای سپاهانه. شرایط پرسپولیس هم دارید میبینید، مدیر موفق سپاهان اومده پرسپولیس نتونستهحتی دو تا بازیکن که قرار داد نداشتن حفظ کنه، حالا تو خود بخوان ...
-
دوشنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۳، ۰۳:۳۶
بعضیا خیلی اصفهانی هستن
مهدی
دوشنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۳، ۰۷:۴۴
واسه پرسپولیسیها شاید پدیده بوده
از خواب بیدار کن
دوشنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۳، ۰۸:۵۰
در جواب آقای :
عزیزم این پرسپولیسه اون سپاهان، لطفا شرایط رو هم در نظر بگیرید. ......................
آره جون خودت نه اینکه تماشاگر میلیونی میاد واستون ؟!! هفته اول چند تا تماشاگر داشتین ؟؟
Yasha TT
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر