فهرست
تحلیلی حقوقی بر ماجرای کارت های معافیت/5 ساله ها به بهشت می روند!
تحلیلی حقوقی بر ماجرای کارت های معافیت/5 ساله ها به بهشت می روند!

تحلیلی حقوقی بر ماجرای کارت های معافیت/5 ساله ها به بهشت می روند!

آی اسپورت-داستان کارت های معافیت مشکل دار را علی دایی کلید زد. او که مستندات قابل قبولی داشت تا مجلس هم رفت تا ثابت کند بخصوص فولادی ها در این ماجرا کم دخیل نبوده اند.آن روزها بختیار رحمانی می گفت به خودم بگویند تخلف کرده ام تا مدارکم را بکوبم روی میز اما امروز خبری از آن مدارک و میز و کوبیدن نیست! کار تا جایی پیش رفته که حالا برخی در لوای شوخی های گزنده می گویند اگر این پرونده ،عمیق بررسی شود احتمالا لیگ باید با 6 تیم برگزار گردد!
این ماجرا چه سرانجامی دارد و به کجا می انجامد؟ سئوالی که خیلی ها به دنبال آن هستند. برای ورود به بحث جعل، عناصر حقوقی متعددی لازم است و باید ثابت شود با اعمال نفوذ و ارتشا و پرداخت رشوه این مسائل رخ داده است.اثبات این امر گویا درباره برخی موارد سخت نیست زیرا عاملان تهیه این نوع کارت ها به تخلف خود در نهادهای قضایی اعتراف کرده اند.
درباره معافیت های غیر پزشکی مانند کفالت و معافیت فرزندان ایثارگران ، مساله با معافیت پزشکی متفاوت است.آنها اگر با جعل و مدارک ساختگی این نوع معافیت ها را کسب کرده باشند هر چند سالی که از صدور کارت هایشان گذشته باشد قابل بررسی و ابطال است.
معافیت های پزشکی صادر شده قبل از سال 90 اما داستان دیگری دارد.قانون مصوب سال 1363 که تا آبان ماه 1390 هم بدون تغییر بوده در ماده 43 خود دارد « چنانچه رئیس اداره وظیفه عمومی ظرف 5سال بنحوی اطمینان حاصل نمایدکه مشمولی با تقلب و دسیسه در معاینه پزشکی معافیت اخذنموده یا برخلاف این قانون و آئیننامه معاینه ومعافیت پزشکی از خدمت دوره ضرورت معاف تشخیص داده شده از این قبیل مشمولان توسط شورای عالی پزشکی که از 5 نفر از پزشکان نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران تشکیل میگردد معاینه مجدد بعمل خواهد آمد و نظر این شورا قطعی ولازم الاجرااست»
مفهوم ساده این ماده این است که فقط تا 5 سال بعد از صدور کارت معافیت پزشکی می شد درباره آن بررسی مجدد و رای به ابطال داد و با گذشت 5 سال، معاینه مجدد یا ایجاد ابهام ممکن نیست و کارت صادره قطعی می گردد.
این قانون اما در تاریخ 22/8/ 90 تغییر کرد و ماده 43 اینگونه اصلاح شد«چنانچه رییس سازمان یا نماینده او اطمینان حاصل نماید که رای شورای پزشکی مطابق مقررات صادر نشده است،پرونده را برای بررسی به شورای عالی پزشکی که از سه پزشک متخصص نیروهای مسلح تشکیل می گردد ارجاع می دهد.نظر این شورا قطعی و لازم الاجرا است»
در این ماده قید زمانی 5 ساله حذف گردیده یعنی اینکه تا هر زمانی که به کارت صادره مشکوک شوند می توانند «پرونده» را به شورای عالی پزشکی بفرستند.ارسال پرونده به شورای عالی به معنای معاینه مجدد نیست بلکه باید مدارک را بررسی کنند.البته ممکن است در حین بررسی مدارک نیاز به معاینه مجدد باشد.
اصلاح قانون ولی تاثیری در سرنوشت کارت معافیت کسانی که قبل از قانون جدید صادر شده ندارد زیر طبق ماده 4 قانون مدنی کشور که صراحت دارد « اثر قانون نسبت به آتیه است و قانون نسبت به ما قبل خود اثر ندارد مگر اینکه در قانون ، مقررات خاصی نسبت به این موضوع اتخاذ شده باشد.» نمی توان قانون را درباره اتفاقات قبل از تصویب قانون جدید تسری داد و در این قانون هم مورد خاصی برای عطف به ماسبق شدن وجود ندارد.پس اگر کسی تا قبل از 22/8/90 معافیت پزشکی به درست یا غلط کسب کرده و 5 سال از آن گذشته باشد ، نمی توان درباره ابطال معافیت او اقدامی کرد.
شاید در باور عامیانه این سئوال مطرح شود که مگر می شود تخلف کرد و بعد از 5 سال همه چیز فراموش شود؟ بله؛ در همه قوانین بحث مرور زمان وجود دارد.یعنی با مرور زمان طبق قانون ، برخی جرایم قابل پیگیری نیست. این را هم در قانون مجازات اسلامی و هم در قانون چک و ...داریم.مثلا اگر کسی چک کشید و وصول نشد و دارنده چک ظرف 6 ماه شکایت نکرد، دیگر حق شکایت کیفری ندارد.
دارندگان معافیت پزشکی قبل از آبان 90 که 5 سال از زمان صدور کارت هایشان گذشته باشد باستناد همین موارد مشکلی نخواهند داشت و چنانچه سازمان لیگ یا نظام وظیفه زیر بار پذیرش این امر نروند می توانند از طریق دیوان عدالت اداری رای قطعیت کارت هایشان را دریافت نمایند.
در لیست فعلی بازیکنان مشکل دار، به نظر می رسد علی حمودی و ماهینی مشمول این قانون باشند. گفته می شود سپاهانی ها با
گرفتن وکیل ، راه دیوان عدالت را در پیش گرفته اند.
  ۲  
آی اسپورت
2014-08-04 13:33:30
نظر دهید

۲ نظر
-
دوشنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۳، ۱۳:۵۱
یعنی ماهینی با داشتن معافیت دائم از معافیت تحصیلی هم استفاده کرده؟؟؟؟؟خودش هم میدونسته کارتش تقلبیه....
دو کلمه حرف حساب
دوشنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۳، ۱۳:۵۳
فوتبال ما خیلی ناپاکی داره ولی همین برخوردهای اندک با ناپاکی ها رو مدیون علی دایی هست! هم پارسال سر افتضاح داوری و هم کارتهای پایان خدمت جعلی! خاک بر سر مسئولین این فوتبال!!
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر