فهرست
عبور بارسا از 3-3-4 به 2-3-2-3؛ توتال فوتبال به روایت لوئیس انریکه
عبور بارسا از 3-3-4 به 2-3-2-3؛ توتال فوتبال به روایت لوئیس انریکه

عبور بارسا از 3-3-4 به 2-3-2-3؛ توتال فوتبال به روایت لوئیس انریکه

آی اسپورت- در بارسا همه چیز عوض شده است. کاتالان ها در این تابستان یک مربی جدید به خدمت گرفتند، چند بازیکن جدید خریدند و بعد از سال ها که با کله شقی، به سیستم 3-3-4 چسبیده بودند، برای فصل 15-2014 قصد دارد یک آرایش جدید را امتحان کنند.

بارسا در چند فصل اخیر، چند باری از آرایش های متفاوتی استفاده کرد. پپ گواردیولا در چهار سالی که هدایت آبی و اناری ها را برعهده داشت، گاهی اوقات با الهام از تیم رویایی یوهان کرویف، تیمش را با آرایش 3-4-3 راهی میدان کرد؛ در حالی است که در فینال جام باشگاهی های جهان در سال 2012، تیم سانتوس را با آرایشی که به 0-7-3 شهرت پیدا کرده بود،  غافلگیر کرد. او در چند دیدار هم از 4-3-3 استفاده کرد.

هرچند بعد از جدایی گواردیولا، بارسا قابل پیش بینی تر شده و فصل گذشته، با از دست رفتن همه جام ها، جراردو مارتینو به دلیل تاکتیک هایی که استفاده می کرد، مورد انتقاد قرار گرفت.اکنون لوئیز انریکه به خوبی می داند که بارسا در چند فصل اخیر از لحاظ تاکتیکی کاملا توسط حریفان شناسایی شده و به همین دلیل، قصد دارد در فصل پیش رو، تاکتیک های متفاوتی را به کار بگیرد. این به آن معنی است که او احتمالا در فصل 15-2014، از چندین آرایش متفاوت استفاده خواهد کرد اما آرایش اصلی تیم، آرایش نه چندان متداول 2-3-2-3 خواهد بود.\"http://up.rossoneri.ir/privete/uploads/a6708692101.jpg\"


لوئیز انریکه هنوز در مورد اینکه کدام یک از دو دروازه بانی که در این تابستان به خدمت گرفته، دروازه بان اصلی بارسا در این فصل خواهند بود، تصمیم نگرفته است. احتمالا تصمیم نهایی براساس نمایش های مارک آندره تراشتکن و کلودیو براوو در دیدارهای دوستانه پیش فصل گرفته خواهد شد. با توجه به سن و تجربه حضور در لالیگا، کلودیو براوو در حال حاضر شانس بیشتری دارد؛ هرچند هر دو دروازه بان این ویژگی را دارند که به عنوان \"دروازه بان-سوئیپر\" عمل کنند (به دلیل توانایی شان در خروج از محوطه جریمه و پوشش دادن پشت خط دفاعی در مواقع مورد نیاز). این به خط دفاعی کمک می کند که بتوانند با فاصله بیشتری از دروازه استقرار پیدا کنند.

در خط دفاعی، خرید جدید بارسا، جرمی متئو ( که در والنسیا در سمت چپ خط دفاعی بازی می کرد و اجازه نفوذ داشت) احتمالا در کنار جرارد پیکه و یک مدافع دیگر که از بین یوردی آلبا و مارک بارترا انتخاب خواهد شد، قرار می گیرد. این در حالی است که بارسا همچنان به دنبال به خدمت گرفتند یک مدافع میانی دیگر است که توانایی بازی در دفاعی سه نفره و چهار نفره را داشته باشد. این در حالی است که دنی آلوس در برنامه های انریکه جای ندارد و احتمالا در این تابستان نوکمپ را ترک می کند.

خاویر ماسچرانو یکی دیگر از بازیکنانی است که می تواند در خط دفاعی بازی کند اما لوئیز انریکه تحت تاثیر نمایش های خوب ملی پوش آرژانتینی در جام جهانی در پست هافبک دفاعی قرار گرفت و قصد دارد از او در جلوی خط دفاعی استفاده کند؛ در حالی که سرخیو بوستکس در کنار او، وظیفه بازیسازی را برعهده خواهد داشت. دیگر گزینه بارسا در این پست، ایوان راکیتیچ است که در صورت حضور ماسچرانو در خط دفاعی، می تواند نقش بازیسازی از عقب را برعهده بگیرد.  

در خط سوم و سه نفری که پشت سر دو مهاجم بازی خواهند کرد، نیمار در سمت چپ خواهد گرفت و پدرو در سمت راست. در صورتی که بارسا بتواند خوان کوادرادو را از فیورنتینا بخرد، او برای قرار گرفتن در ترکیب اصلی با پدرو رقابت خواهد کرد. ژاوی، اینیستا و حتی راکیتیچ می توانند دقیقا پشت سر دو مهاجم، در پست شماره 10 بازی کنند. ضمن اینکه مسی هم توانایی بازی در این پست را دارد. در خط حمله هم لوئیس سوارس با مسی یا نیمار، می تواند دو مهاجم اصلی تیم باشند.


هرچند سوارس در حال حاضر به دلیل محرومیت، نمی تواند بارسا را تا اکتبر همراهی کند (نتیجه فرجام خواهی چند روز دیگر مشخص می شود) اما لوئیس انریکه در حال سبک و سنگین کردن است تا بهترین ترکیب ممکن برای حفظ توازن تیمش و داشتن انسجام دفاعی مطلوب را انتخاب کند.

یک منبع نزدیک به باشگاه کاتالانی به سایت گل گفت:\" لوئیس انریکه سال ها در بارسا بوده و آرایش 3-3-4 را دوست دارد. اما او به سیستم های دیگر هم علاقه مند است و ترسی از ترکیب کردن آنها ندارد. آرایش 2-3-2-3 فرق چندانی با 2-5-3 ندارد و این یکی از آلترناتیوهایی است که او در ذهن دارد. بیشتر به این بستگی دارد که بازیکنان چه عملکردی خواهند داشت. کلید موفقیت یک آرایش، قابلیت تغییرپذیری آن است. یک خط دفاعی سه نفر به بازیکنان کناری این فرصت را می دهد که در هنگام مالکیت توپ تیم، رو به جلو حمله کنند. در این مواقع ماسچرانو و بوسکتس عقب می آیند تا جای آنها را پر کنند. برعکس، خط میانی پنج نفره با دو هافبک دفاعی، برای زمانی که تیم مالک توپ است طراحی شده اما بیش از آنچه که اخیرا دیده ایم، غیر منعطف است.\"

در خط حمله هم مسی احتمالا این آزادی را خواهد داشت که به عقب بیاید و توپ گیری کند؛ همان کاری که در چند فصل اخیر در بارسا انجام داد.
منبع سایت گل در ادامه صحبت هایش گفت:\" مسی به عنوان یکی از دو مهاجم بازی خواهد کرد اما نقشش شبیه قبل خواهد بود؛ عقب آمدن برای توپگیری و جایگیری در مناطق خطرناک محوطه جریمه حریف. این به نیمار و بقیه اجازه می دهد که در اطراف محوطه جریمه صاحب توپ شوند و به خوبی در موقعیت گلزنی قرار بگرند.

لوئیز انریکه سابقه بازی در خط دفاعی، خط میانی و خط حمله بارسا را دارد و از همه این دانش ها برای ساختن یک تیم غیرقابل مهار استفاده می کند. این توتال فوتبال است.\"

     
آی اسپورت
2014-08-04 20:01:50
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر