فهرست
یادداشت ویژه: انگشت ها و کارت ها، فرصتی برای فساد یا مقابله با آن؟!
یادداشت ویژه: انگشت ها و کارت ها، فرصتی برای فساد یا مقابله با آن؟!

یادداشت ویژه: انگشت ها و کارت ها، فرصتی برای فساد یا مقابله با آن؟!

آی اسپورت- فوتبال همه گیر است. آنقدر جذاب که اخبار ویژه اش، هر خبر دیگری را تحت تاثیر قرار می دهد. نمونه بارز و آخر و اخیرش در سطح بین المللی، اتفاقات دردناک غزه همزمان با روزهای داغ واپسین جام جهانی فوتبال است.
این حساسیت و توجه بسیار زیاد که در بیشتر نقاط دنیا روی فوتبال است باعث شده تا خیلی ها از آن به نحو دیگری نفع ببرند و کارهای جنجالی و ناسالمشان را در چنین هیاهویی پیش ببرند. به گونه ای که در جاهایی که فساد اداری بیداد می کند و یا مجموعه ای را که مدیر ضعیفی اداره آن را بر عهده دارد، مورد سو استفاده افراد قدرتمند قرار می گیرد و فرصت را به دست افراد سودجو می دهد. اتفاقی که در مقاطعی در کشور ما نیز رخ داده و البته پس از رسوایی و برملا شدن حقیقت هم نه از اخراج و استعفا خبری بوده و نه حتی یک عذر خواهی خشک و خالی. شاید هم بتوان اعتراف کرد مصداق بارز مثلی معروف سرانجام کار بوده: شتر دیدی، ندیدی!
سربازپولی (با تشکر از عادل برای چنین نامگذاری که می تواند عمق فاجعه را آشکار کند) هم می تواند در صورت غفلت اذهان عمومی چنین پدیده ای باشد. رسوایی بزرگی که پتانسیل به حاشیه بردن هر پرونده ای را دارد. وقتی ارکان نظامی کشور و به خصوص نظام وظیفه ای درگیر آن است که حداقل نیمی از جمعیت کشور(ذکور)، با آن سر و کار دارد. اما باید مواظب بود. اگر با کارت بختیار و انگشت شیث-نصرتی چشم بگذارید، فرصت قایم شدن به آنها که این بازی را دوست دارند داده اید!
جالب اینجاست که چنین حواشی ای در فوتبال کشور با هر بار سقوط تیم قدرتمند نظامی و نبود آنها در لیگ برتر فصل آینده همراه بوده است! (رو کردن برگ های موجود برای بازگشت به سطح اول فوتبال در مقاطع لزوم) این بار اما انگار نظامی ها خود بیشتر در این باتلاق فرو رفته اند چرا که آنها به خیالشان با چنین افشاگری ای به نفع خود عمل کرده اند غافل از آنکه هنوز خیلی ها هستند واقعیت را آنجوری که هست می بینند، نه آنطور که بقیه می گویند و می خواهند. در این ماجرای عجیب که یکی معافیت پزشکی گرفته، دیگری کفالت و آن یکی جبهه و غیره، گستردگی فساد اداری نمایان است. چرا که پزشک، ثبت احوال، بنیاد شهید و زیر مجموعه و چندین اداره و ارگان دیگر در رقم زدن چنین فاجعه ای دخیل هستند البته آن دست از چنین افرادی که با نظام وظیفه همکاری دارند. و غیر این غیر ممکن است.
بختیار و حمودی و سایرین بهانه اند و خدا کند ابزار نباشند. حتی اگر کارت آنها چند سالی است واقعاً به ناحق در اختیارشان گذاشته شده که شاید بهتر بود برای چنین استعدادهایی چاره ای اندیشیده می شد تا شاهد چنین فجایعی نبودیم، آنها مقصر اصلی این قضیه نیستند، هرچند قطعاً در زمره مقصرین هستند. مراجع رسیدگی کننده باید هرچه سریعتر افراد مجرم را شناسایی کنند و شدیدترین برخورد ها را با آنها داشته باشند. آنهایی که ممکن است در بینشان افراد قدرتمند، صاحب منسب و جایگاه حساس هم وجود داشته باشد نه صرفاً با پایان دادن به دوران حرفه ای فوتبالیست هایی نظیر رحمانی، حلافی و بقیه از شیوه مدیریت کردن ماجرا استفاده کنند و بازهم مهره های اصلی این باند را نادیده بگیرند و به خیال خود قائله را ختم به خیر کنند که این فساد گسترده و افتضاح به بار آمده بسیار بزرگتر و مهمتر است. در غیر این صورت اولین بخش از جامعه که بیشترین آسیب را از این ماست مالی احتمالی خواهد دید، همان نظام وظیفه است که دیگر اولاد ذکور دست به هر کاری و دست به دامن هر فردی و ترفندی می شوند که از اجباری دو ساله خلاص شوند. و لابد تا الان هم خیلی ها به این فکر افتاده باشند که شانسشان را از بیراه نیز امتحان کنند... اگر پولش را هم داشته باشند!
فقط باید هوشیار بود. اولاً اینکه این ماجرا به پای نقش چندمی ها و عناصر ریز ماجرا نیافتد تا بقیه قسر در بروند، دوماً به نفع سایر جریان های مورد دارد نشود. از کجا معلوم، شاید افزایش بیش از اندازه چنین هیاهوهایی و رها کردن مسائل سایر بخش ها در نهایت برای پرونده هایی چون آن میلیارد معروف، با نام اختصاری ب.ز و دوستان و همکارانش (در پرونده های دیگر) مفید واقع شود. درست مثل قضیه انگشت های معروف چند سال قبل و آن فساد چند هزار میلیار... راستی مقصر گرانی خودرو هم انگار فوتبالیست ها بوده اند! ایضاً روغن پالم در شیر و لابد... هرجای دیگر.

مهدی بشکنی 
  ۳  
آی اسپورت
2014-08-05 13:19:26
نظر دهید

۳ نظر
-
سه شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۳، ۱۹:۱۳
قلم شما جوریه که ممکنه من اشتباه برداشت کرده باشم اما جعل و تقلب همه جای دنیا مذمومه و قبح بین المللی داره اما به شوخی شیث و نصرتی فقط تو ایران میگن "غیراخلاقی" و تو ردیف فساد دسته بندی اش میکنن.
مجید
سه شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۳، ۱۹:۴۸
درود بر بشکنی عزیز-- از این فوتبال خیلی چیزها میشه یاد گرفت و هم از دیدن اون لذت برد--فوتبال تبدیل به تقابل اندیشه ها در چمن مقدس شده --فوتبال مال ماست عزیزش بداریم وپاک از نا الودگیها..
omid
سه شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۳، ۲۰:۴۳
fekr mikonam manzor on fesadi bod k poshte angosht penhon mond
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر