فهرست

یادداشت روز: فن خال، بهترین خرید منچستریونایتد

مارک اوگدن- تلگراف

آی اسپورت- در مقطعی از فصل قبل، مشکلاتی که منچستریونایتد تحت هدایت دیوید مویس با آن روبرو بود، از یک تصمیم مضحک ناشی می شد؛ انگار یک معلم ابتدایی جایگزین رییس- سر الکس فرگوسن- شده بود.

مویس در موقعیت بسیار سختی قرار داشت، اما نتایج و عملکرد تیم کمی به مرد اسکاتلندی کمک کرد تا منقدانش را حیرت زده کند اما دهلیز رو به سقوط یونایتد، با شتاب او را به سمتی پیش برد که در نهایت به اخراج سرمربی سابق اورتون شد. به وضوح روشن بود که در دوران سلطنت مویس، بازیکنان با مدیریت صحیح به خدمت گرفته نشدند . او به اندازه کافی آنها را تحت فشار قرار نداد در نتیجه مانند شاگردان دوره ابتدایی ناآرام شدند و در نتیجه انگیزه و کیفیت عملکردشان از دست رفت.
\"http://up.rossoneri.ir/privete/uploads/bb3bf5f4891.jpg\"اما تحت هدایت لویی فن خال تغییر در نگرش گروه فوق العاده بود. اگر مویس معلم ابتدایی بود، فن خال پروفسور دانشگاهی است که با بده بستان بین بهترین بودن و تکامل یافتن خو گرفته است. با در نظر گرفتن اینکه او تمرینات پیش فصل را به دلیل رسیدن به نیمه نهایی جام جهانی با هلند تا اندازه ای از دست داد و  تنها دو هفته است که تیم را در اختیار گرفته، اما تغییرات بسیار واضحی در حول و حوش تیم و درزمین تمرین به وجود آمده است،

بازیکنان در عین پیش رو داشتن افق روشن، انرژی فراوانی از ترس القا شده توسط فن خال دارند. با این تدبیر که مربی پیشین آژاکس، بارسلونا و بایرن مونیخ چشم ببر را به یونایتد بازگردانده است.

فن خال برنامه زمان بندی تور یونایتد را جدی گرفته و ادعا می کند برخی تمرینات فصل به اندازه کافی خوب نبوده، این  نشان می دهد مردی است که به سادگی خشنود نمی شود. طرز برخورد او در زمین تمرین نشان دهنده دیدگاه اوست، با 62 سال سن همچنان با شور تیمش را هدایت می کند، با یک پاس خوب یا گل، بازیکنانش را مورد تشویق قرار می دهد و مشکلی با شوخی کردن با بازیکنان و سوپر استارهایش ندارد. بازیکنان بزرگ تیم هم فن خال را تحسین کرده و از روش تمرین او لذت می برند.

یک سال قبل در طول اقامت یک هفته ای در سیدنی، چند تن از بازیکنان از فشارهای فیزیکی و جسمی اعمال شده توسط مویس گله کرده بودند، کسی که معتقد بود بدنسازی گروه می بایست در اولویت باشد. قابل پیش بینی بود بازیکنان از روشهای یکجانبه- تک بعدی- خشک در هفته های پیش فصل احساس خستگی کنند اما تفاوت جالب فن خال تمرکز کردن روی تکنیک ، تاکتیک و کار با توپ است.

فن خال در مصاحبه اش در دنور گفت:\" من بازیکنان را در ذهنشان تمرین میدهم نه در پاهایشان. همه چیز به قدرت ذهن بر میگردد.\"
\"http://up.rossoneri.ir/privete/uploads/bb3bf5f4892.jpg\"آموزش او شامل جلسات کار با توپ و شوت کردن به جعبه­های کوچک است که نیاز دارد بازیکنان روی دریافت، کنترل و شلیک توپ با پای ضعیفترشان برای ماهرانه به حرکت در آوردن توپ متمرکز شوند. تمام جلسات به دقت توسط فن خال، رایان گیگز و مربیان هلندی مارسل بوت و آلبرت اشتوونبرگ و دستیاران دیگر بی وقفه رصد می شود.

برخی بازیکنان تلاش می­کنند با سطح آمادگی نشانه­گذاری شده، توسط مربی ای که تکنیک را اولویت مهمتری از آمادگی جسمانی قرار داده است، تطبیق یابند. اما پاسخ اولیه از جانب بازیکنان با پیروزیهای چشمگیر مقابل لس آنجلس گلکسی و رم داده شد، روش قن خال به طور فوق العاده ای در تیم پذیرفته شده است، امری که مویس هرگز به آن دست پیدا نکرد.

سوال کلیدی اکنون این است با توجه به اینکه فن خال به هدفی فراتر از کنترل رختکن دست یافته، آیا این مسیر ادامه خواهد یافت ؟ مویس هیچ توفیق مشابهی نداشت و این در نتایج و عملکرد پیش فصل او مشهود بود. او هرگز فاکتور ترس را برای بهره بردن از احترام و ترساندن بازیکنانش القا نکرد.  فن خال نشان داده چرا او مردی است که یونایتد همان سال گذشته باید به او سراغش می رفته است.  

ترجمه: محمدرضا فقیهی

     
آی اسپورت
2014-08-06 10:20:32
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر