فهرست
آغاز فصل جدید لوشامپیونا؛ همه به دنبال پاری سن ژرمن
آغاز فصل جدید لوشامپیونا؛ همه به دنبال پاری سن ژرمن

آغاز فصل جدید لوشامپیونا؛ همه به دنبال پاری سن ژرمن

آی اسپورت- لیگ یک فرانسه تا چند سال پیش نزدیکترین لیگ در میان کشورهای صاحب فوتبال اروپا محسوب می‌شد اما شاید کمتر کسی پیش‌بینی کند فصل 2015-2014 لوشامپیونا که از جمعه این هفته آغاز می‌شود، قهرمانی غیر از پاری‌سن‌ژرمن خواهد داشت. در سال‌های 2008 تا 2012 لیگ فرانسه 5 قهرمان داشت اما تیم پایتخت به دنبال رسیدن به سومین قهرمانی متوالی است بعد از تابستانی که تیم‌های مدعی دیگر به دلیل مشکلات مالی ضعیف‌تر شدند.
در ماه مه، PSG به خاطر تخلف از بازی جوانمردانه مالی یوفا (FFP) از سوی نهاد حاکم بر فوتبال اروپا به پرداخت 60 میلیون یورو محکوم شد اما این جریمه سنگین هم مانع از تقویت تیم نشد و ناصر الخلیفه رییس باشگاه با صراحت گفت: «هیچ کس و هیچ چیز نمی‌تواند ما را متوقف کند، ما همیشه رویای بزرگتری در سر داریم.» تیم پاریسی به گفته رسانه‌‌ها 50 میلیون یورو برای جذب داوید لوییز برزیلی به چلسی داد و سرژ اوریه مدافع جلوزن ساحل عاجی و توانای تولوز را قرض گرفت.
علاوه بر آن زلاتان ابراهیموویچ همچنان در تیم است و مشتاق رسیدن به آنچه فصل قبل نتوانست: «کار من هنوز تمام نشده، وقتی به این باشگاه آمدم گفتم می‌خواهم کاری کنم که در تاریخ باشگاه ماندگار شود. باید همینطور ادامه دهیم.» باید دید آیا تیم لوران بلان می‌تواند از مرحله یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان اروپا که سال گذشته با فاصله‌ای بسیار نزدیک از دست داد، عبور کند.
در واقع سخت است که تصور کنی تیم دیگری غیر از PSG برای قهرمانی بجنگد. موناکو سال گذشته برای قهرمانی خوب پول خرج کرد اما مالک روس و میلیاردر باشگاه، دیمیتری ریبولوولف ممکن است نگران تخطی از قانون بازی جوانمردانه مالی یوفا باشد. این تیم مربی جدیدی دارد و کلودیو رانیری جای خود را به لئوناردو ژاردیم مربی 40 ساله پرتغالی داده که در اسپورتینگ لیسبون بوده. خامس رودریگس کلمبیایی به رئال مادرید فروخته شده که رسانه‌ها مبلغ این انتقال را 80 میلیون یورو گزارش داده‌اند علاوه بر آن رادامل فالکائو هم اگر به اوج برگردد معلوم نیست در موناکو بماند.
هیچ بازیکن بزرگی خریداری نشده و ژاردیم که قبل از آمدنش به موناکو در فرانسه گمنام بود، می‌داند رقابت با PSG کار بسیار سختی است. او اعتراف کرد: «آنها نامزد اصلی قهرمانی هستند. یک بار دیگر تیم خود را تقویت کرده‌اند و رقابت با آنها بسیار سخت خواهد بود.»

\"http://sport24.lefigaro.fr/var/plain_site/storage/images/football/ligue-1/homes-clubs/marseille/actualites/premiere-pour-l-om-de-bielsa-705270/17419456-1-fre-FR/Premiere-pour-l-OM-de-Bielsa.jpg?\"


موناکو یکی از هفت باشگاه است که این تابستان مربی خود را عوض کرده‌اند مانند مارسی، پرطرفدارترین تیم فرانسه که برای نخستین بار در 10 سال اخیر به هیچ رقابت اروپایی صعود نکرده و برای ایجاد تحول دست به دامن مارسلو بیلسا شده. این آرژانتینی 59 ساله 6 نفر را با خود آورده از جمله یک مترجم اما از آنجا که هنوز با رسانه‌ها حرف نزده معلوم نیست چگونه با زندگی جدیدش در ولودروم کنار آمده. تیم هدف خود را قرار گرفتن در میان سه تیم برتر جام تعیین کرده تا بتواند سهمیه لیگ قهرمانان اروپا را بگیرد هرچند باید بدون بازیساز ملی‌پوش خود، متیو والبوئنا به این هدف برسد، این بازیکن به تیم دینامومسکو فروخته شده است.
مربی لیون هم تغییر کرده و اوبر فورنیه مدافع سابق تیم از ریم به لیون آمده و جانشین رمی گارد شده. این سومین فصل متوالی حضور نیافتن لیون در لیگ قهرمانان اروپا است و تیمی که در دهه اخیر فوتبال فرانسه را در قبضه داشت حتی به حضور در میان جمع سه تیم برتر نیز امیدوار نیست. از میان دیگر تغییرات می‌توان به ویلی سانیول و کلود ماکلله، بازیکنان سابق تیم ملی فرانسه اشاره کرد که به ترتیب نیمکت بوردو و باستیا را به دست گرفته‌اند.
در عین حال لیل و سنت‌اتین با مربی‌های قبلی خود امیدوارند قرار گرفتن در میان چهار تیم بالای جدول باعث شود در اروپا خودی نشان دهند که با توجه به نداشتن بازیکنان باکیفیت متعدد از نقاط ضعف همیشگی فوتبال فرانسه به حساب می‌آید. دو نام آشنا هم به لیگ یک برگشته‌اند. متز و لانس، قهرمان سابق لیگ فرانسه که حالا تحت مالکیت تاجر آذربایجانی، حافظ محموداف، قرار دارد هرچند تمام ذهن این دو تیم باید روی بقا متمرکز باشد.

 

     
آی اسپورت
2014-08-06 11:14:32
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر