فهرست
بارسلونا Vs یوونتوس: معجزه دوم؟
بارسلونا Vs یوونتوس: معجزه دوم؟

بارسلونا Vs یوونتوس: معجزه دوم؟

آی‌اسپورت - واقع‌گرایانه باید گفت تکلیف صعود از همین حالا مشخص است، اما آیا پیش از بازی برگشت مقابل پی‌اس‌جی هم همین حرف را نمی‌زدیم؟ تازه این بار اختلاف سه گل است، نه چهار گل. اما تفاوت بزرگ اینجاست که بارسا این بار برای بازگشت بزرگش بهترین خط دفاعی اروپا و جی‌جی بوفون را سر راهش می‌بیند... جاناتان ویلسون و مایکل کاکس به استقبال جدال نو کمپ می‌روند.

 

جاناتان ویلسون: صعود بیانکونری

واقع‌گرایانه باید گفت تکلیف صعود از همین حالا مشخص است، اما آیا پیش از بازی برگشت مقابل پاریس سن ژرمن هم همین حرف را نمی‌زدیم؟ تازه این بار اختلاف سه گل است، نه چهار گل. اما با توجه به تجربه‌یِ بالایِ یوونتوسی‌ها و خط دفاع مستحکم‌شان و نمایش‌هایی که در این فصل از چمپیونز لیگ داشته‌اند تصورِ اینکه آن‌ها لغزشی مثلِ پی‌اس‌جی داشته باشند تقریبا محال است.

با این حال بارسا حتی بدون در نظر گرفتنِ بازگشت بزرگش مقابل پی‌اس‌جی پیش از این سه بار شکست‌هایِ 0-3 در بازی رفت، در رقابت‌هایِ مختلف اروپایی را هم جبران کرده و در هر سه مورد با پیروزیِ 0-3 خانگی در ضرباتِ پنالتی به دور بعد صعود کرده است.

درسته که بارسا در 20 بازیِ خانگی‌اش در بازی‌های اروپایی تحت رهبریِ لوئیس انریکه شکست‌ناپذیر بوده، اما این تیم بارسایِ سابق نیست و بسیار شکننده شده است. مشکل بزرگ انریکه و تیمش سرگیجه‌ای بینِ 3-3-4 و 3-4-3 است. سیستمِ اول استحکام خط میانیِ بارسا را پایین می‌آورد و بار مسئولیت بیشتری روی فول‌بک‌هایی می‌اندازد که کیفیت لازم را برایِ این پست ندارند. سیستمِ دوم هم بازی لیونل مسی را محدود می‌کند. بارسا برایِ این بازی سرخیو بوسکتس را یک بار دیگر در اختیار خواهد داشت، مهره‌یِ کلیدی‌ای که بازی رفت را در جی استادیوم به خاطر محرومیت از دست داد. اما خاویر ماسچرانو ممکن است به دلیل مصدومیت به این بازی نرسد.

در سویِ دیگر زمین یوونتوس که به نظر می‌رسد با توجه به اختلافِ هشت امتیازی‌اش یا رم ششمین اسکودتویِ پیاپی‌اش را هم فتح کند (اتفاقی که برای اولین بار در تاریخ سری آ رخ خواهد داد) در 18 بازیِ اخیرش بدون شکست بوده، البته اگر شکست در بازیِ برگشتِ نیمه نهاییِ کوپا ایتالیا مقابلِ ناپولی را که تاثیری در صعودشان به فینال نداشت را کنار بگذاریم. از این 18 بازی یووه 16 تا را برده، تیمی که در این فصل از چمپیونز لیگ در 9 بازی تنها دو گل خورده است. با توجه به این رکوردِ دفاعی فوق‌العاده و این حقیقت که تنها کاری که یووه امشب باید بکند بستنِ بازی است، واقعا بعید به نظر می‌رسد دروازه‌یِ جی‌جی بوفون در نو کمپ سه بار باز شود. تنها خبر بد برایِ بیانکونری اما مصدمیت پائولو دیبالا است که هنوز مشخص نیست به بازیِ امشب برسد یا نه.

 

مایکل کاکس: انریکه چه سیستمی را انتخاب می‌کند؟

سیستم بارسا در هفته‌هایِ اخیر موضوع بحث زیادی بوده. مشکل بزرگ اینجاست که بعد از رفتنِ دنی آلوس، ستاره‌ای که حالا برایِ یوونتوس بازی می‌کند، بارسا دیگر یک فول‌بکِ راست تخصصی درجه یک ندارد و لوئیس انریکه برایِ پوشش این پست دست به طرح‌هایِ مختلفی زده است. بارسا در هفته‌هایِ اخیر با دو سیستمِ دفاعِ سه نفره و چهار نفره بازی کرده و سرخی روبرتو معمولا مجبور بوده در پست غیر تخصصیِ خودش دفاعِ راست را پوشش بدهد. بازی کردنِ روبرتو در این پست مقابلِ یوونتوس مشکلات بسیار زیادی پدید می‌آورد چون مکس آلگری در سیستمِ هجومیِ جدیدش، ملقب به "پنج ستاره" از ماریو مانزوکیچ به عنوانِ وینگرِ چپ استفاده می‌کند، مهاجمی که توانایی‌هایش رویِ هوا اصلا با روبرتویِ بیچاره قابل مقایسه نیست.

یووه در بازی رفت مدام از این برتری استفاده کرد و با تغییر سریعِ جهت بازی از راست به چپ خط دفاعیِ به هم ریخته‌یِ بارسا را تحت فشار زیادی قرار داد. هر دو گلِ یووه در این بازی که با ضرباتِ عالیِ پائولو دیبالا وارد دروازه‌یِ بارسا شد نتیجه‌یِ همین تغییر سریعِ بازی از یک بال به بالِ دیگر بود.

بارسا برایِ بازی امشب باید از سیستمِ دفاعِ چهار نفره استفاده کند، چون اگر آن‌ها در نو کمپ یک گل بخورند برایِ صعود نیاز به پنج گل خواهند داشت، چیزی که حتی با تمام نیروهایِ هجومی‌ای که در اختیار دارند، مقابلِ یوونتوس غیر ممکن است.

نکته‌یِ مهم اینجاست که ببینیم انریکه از چه بازیکنی به عنوانِ فول‌بکِ راست استفاده خواهد کرد. با توجه به اینکه سرخیو بوسکتس در این بازی حاضر است و به پستِ همیشگی‌اش در مرکزِ زمین باز خواهد گشت، یک گزینه‌یِ منطقی برایِ انریکه استفاده از خاویر ماسچرانو به عنوانِ دفاعِ راست است، حداقل در مقطع ابتدایی بازی و برایِ استحکام دادنِ به خط دفاعی تیمش و قبل از ورود به مرحله‌ای از بازی که دیگر بارسا باید فقط و فقط به فکر حمله باشد. بعد از فاجعه‌یِ هفته‌یِ پیش انریکه امشب باید خودش را نشان دهد و ثابت کند هنوز تاکتیسینِ قابل توجهی است.

۵ ۳  
آی اسپورت
2017-04-19 12:07:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۳ نظر
راستین
چهارشنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۶، ۱۲:۴۱
ایناش مهم نیست، داور کیه؟
۳
محمد
چهارشنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۶، ۱۳:۱۵
دیشب فهمیدم که نباید تا پاسی از شب بیدار موند و فرداش بی خوابی رو تحمل کرد و شاهد صعود تیم های اسپانیایی با نقش پررنگ داوری بود
دیر فهمیدم ولی فهمیدم
۴
رضا
چهارشنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۶، ۱۳:۴۴
یوونتوسvsداور
۱
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر