فهرست
جراحی در ناپولی با بی‌رحمی کرگدن
جراحی در ناپولی با بی‌رحمی کرگدن

جراحی در ناپولی با بی‌رحمی کرگدن

آی اسپورت - «جنارو گتوسو» که ماه گذشته به عنوان سرمربی جدید ناپولی انتخاب شد، تطیلات سال نو میلادی و پنجره نقل‌وانتقالات زمستانی را بهترین فرصت برای ترمیم ترکیب خود می‌بیند. تیمی که پس از شکست ۳-۱ مقابل اینتر در هفته هجدهم، در رتبه نازل هشتم باقی ماند و حالا نخستین ماموریت کرگدن در بندر ناپل، بازگرداندن فرم خوب این تیم است.

پیش از شروع فصل از ناپولی انتظار می‌رفت که با حضور «کارلو آنچلوتی» سرانجام به انتظارات پایان دهد و پس از دوران «دیگو آرماندو مارادونا» باز هم جام قهرمانی در فوتبال ایتالیا را به شهر بازگرداند اما نمایش‌های نه چندان خوب تیم در میدان و اختلافات خارج از زمین کارلتو با «اورلیو دی‌لورنتیس» مالک باشگاه سرانجام به اخراج سرمربی کهنه کار ایتالیایی انجامید تا پایان این دهه برای ناپولی، یک پایان تلخ همراه با یک تلخیِ بی‌پایان باشد.

ناپولی در این دهه دو قهرمانی در جام حذفی ایتالیا و یک قهرمانی در سوپرجام فوتبال این کشور به دست آورد. آنها در چند فصل اخیر با ارائه فوتبال شناور و زیبای خود همواره حریف اصلی یوونتوس در فتح اسکودتو بودند. خریدهای تابستانی ناپولی و حضور چهره بزرگی همچون آنچلوتی روی نیمکت،  این امید را به هواداران متعصب این تیم داده بود که ناپولی می‌تواند در این فصل بانوی پیر را از قله فوتبال ایتالیا به زیر بکشد و بر تخت پادشاهی تکیه بزند. با این وجود بازیکنانی مانند «جیوانی دی‌لورنزو»، «کوستاس مانولاس» و «هروینگ لوزانو» اگر چه انتقالات ناکامی نبودند اما در ترکیب آبی‌آسمانی‌های شهر ناپل ثبات نداشته و نمایش‌های پرنوسانی در این فصل ارائه دادند؛ حداقل تا اینجای فصل!

نخستین اقدام گتوسو پس از جانشینی کارلتو به عنوان سرمربی ناپولی، تغییر ترکیب تیم از سیستم ۲-۴-۴ به ۳-۳-۴ بود تا نشان دهد برای زدن امضای خود پای تیم قصد اعمال تغییرات اساسی بیشتری را دارد. البته فروش بازیکنان بزرگ در این مقطع از فصل چیزی نیست که از او و ناپولی انتظار برود، برعکس؛ در واقع کرگدن می‌خواهد با کمک بزرگانِ تیم، ناپولی را به بالای جدول نزدیک کند و اعتبار این حضور را به نام خود به ثبت برساند.با این وجود تغییرات جزئی به نظر لازم می‌رسد.

قلب خط دفاعی در صورت همکاری خوب و موثر مانولاس با «کالیدو کولیبالی» نیاز به تقویت ندارد. در جناح چپ خط دفاعی اما به نظر گتوزو قصد دارد تغییراتی در تیم ایجاد کند. در حال حاضر «ماریو روی» در این جناح برای آبی‌آسمانی‌های شهر ناپل به میدان می‌رود. با توجه به احتمال بالای جدایی «فوزی غلام» در زمستان، جذب یک مدافع کناری دونده و جدید الزامی خواهد بود. «ریکاردو رودریگز» مدافع چپ میلان که گتوزو سابقه همکاری با او را دارد، با توجه به اینکه از ترکیب روسونری کنار گذاشته شده، می تواند گزینه‌ای جذاب برای ناپولی باشد. «نیکولا مورو» مدافع چپ تیم سمپدوریا هم می‌تواند یک گزینه ایده‌آل برای تیم ناپولی در این پست باشد.

در میانه میدان ناپولی پس از جدایی «جورجینیو» در سال ۲۰۱۸، نتوانسته جانشین مناسبی برای هافبک ایتالیایی پیدا کند. «فابیان روییز» هافبک جوان اسپانیایی، از استعداد فوق‌العاده بالایی بهره می‌برد ولی بازی دادن به او در آن پست باعث افت عملکرد او خواهد شد چرا که روئیز هافبکی «Box To Box» و باید در منطقه ایده‌آل خود به کار گرفته شود؛ همان گونه که در ترکیب تیم جوانان اسپانیا در جام ملت‌های اروپا زیر ۲۱ ساله‌ها به میدان رفت و به عنوان بهترین بازیکن تورنمنت انتخاب شد.

«استانیسلاو لوبوتکا» هافبک ۲۵ ساله و اسلواک باشگاه سلتاویگو که این روزها به تیم ناپولی لینک می‌شود، از آن دسته هافبک‌هایی‌ست که می‌تواند در تیم تحت رهبری گتوسو نبض بازی را در میانه میدان در اختیار بگیرد و همچون یک ستاره در آسمان ناپل بدرخشد. او با توجه به قدرت بدنی و توانایی بالایش در حفظ توپ، می‌تواند به سرمربی جدید ناپولی در خط هافبک گزینه‌های بیشتری ارائه دهد. در صورت جذب لوبوتکا؛ «آلن مارکز» و روییز می‌توانند هافبک‌هایی باشند که کنار او در سیستم ۳-۳-۴ به میدان می‌روند. ضمن اینکه «پیوتر زیلنسکی» هافبک لهستانی این تیم نیز می‌تواند دیگر گزینه گتوزو برای بازی کنار لوبوتکا باشد.

اما ناپولی در خط حمله هنوز هم با مشکلات زیادی دست‌وپنجه نرم می‌کند؛ آنها علیرغم اینکه به طور میانگین در هر دیدار ۲۰ شوت به سمت دروازه حریف شلیک می‌کنند ولی همچنان نهمین خط حمله برتر سری‌آ ایتالیا را در اختیار دارند. این در حالی‌ست که «آرکادیوژ میلیک» مهاجم مرکزی تیم ناپولی است و «خوزه کایخون» به همراه «دریس مرتنس» اغلب در کنار او توپ می‌زنند. کایخون و مرتنس در فصول گذشته دو مهاجم فوق‌العاده موثر برای ناپولی بوده‌اند اما به نظر دوران آنها در تیم ایتالیایی به سر رسیده و ناپولی برای تداوم موفقیت باید کم‌کم به «هیروینگ لوزانو» اعتماد کند. «لورنزو اینسینیه» کاپیتان تیم دیگر مهاجم ناپولی است؛ او با ۳ گل و ۴ پاس گل تا این مقطع از فصل، موثرترین بازیکن آبی‌آسمانی‌ها در خط حمله بوده اما از آنجا که باشگاه به شکل جدی به دنبال جذب یک وینگر است، به نظر اینسینیه هم به روزهای پایانی حضور خود در ناپولی نزدیک شده.

«متئو پولیتانو» وینگر باشگاه اینتر و «یانیک کاراسکو» وینگر بلژیکی پیشین اتلتیکومادرید دو بازیکنی هستند که این روزها نامشان اطراف باشگاه ناپولی شنیده می‌شود. مطرح شدن نام این دو بازیکن حاکی از آن است که گتوزو قصد دارد به خط حمله خود فاکتور «سرعت» را بیافزاید. به این ترتیب مثلث هجومی متشکل از لوزانو، میلیک و یکی از میان کاراسکو یا پولیتانو می‌تواند یک خط حمله مرگبار و کشنده باشد که در صورت حضور خط هافبک مناسب پشت سر خود، آمار گلزنی تیم را به شدت بهبود خواهد بخشید.

به بیانی ساده‌تر می‌توان گفت که مشکلات ناپولی در کیفیت آنها نیست بلکه آبی‌آسمانی‌ها به مسیری جدید احتیاج دارند. حفظ بازیکنانی که در سال‌های گذشته به پیشرفت ناپولی کمک کرده‌اند اتفاقی تحسین‌برانگیز و قابل تقدیر است اما زمانی که ستاره‌های فعلی پاسخ‌گوی انتظارات نباشند حفظ آنها می‌تواند اثار مخربی روی تیم و عملکردش داشته باشد.

گتوسو حالا باید در اعمال تصمیمات خود جدی باشد؛ او باید بی‌رحمانه اقدام کند و برخی از بازیکنان فعلی را در لیست خروج قرار دهد. برخودی قاطع که قطعاً برای جنارو آسان نخواهد بود اما کرگدن سال‌هاست که به همه نشان داده اگر بخواهد می‌تواند مرزهای بی‌رحمی را گسترش دهد و حالا نیز وقت آن رسیده که او تصمیمات سخت را با قاطعیت به اجرا بگذارد. 

گتوسو: اشتباهات تیم زیاد است

ناپولی با هدایت گنارو گتوزو دوشنبه شب در خانه خودش یعنی استادیوم سن پائولو به مصاف اینتر و آنتونیو کونته رفت و با دبل روملو لوکاکو و گلزنی لائوتارو مارتینز این بازی را ۳-۱ واگذار کرد. گتوزو از ماه دسامبر که جانشین کارلو آنچلوتی در ناپولی شده تا اینجا در دو بازی خانگی شکست خورده و در یک بازی در خانه ساسولو به پیروزی رسیده است. ناپولی حالا با امتیاز برابر با تورینو در رتبه هشتم جدول سری آ قرار دارد و از منطقه سهمیه چمپیونزلیگ ۱۰ امتیاز فاصله دارد.

گتوسو بعد از بازی به خبرنگاران گفت: «معتقدم این بهترین عملکرد ما از زمان آمدن من به ناپولی بود. اینکه ما از ماه اکتبر نتوانسته‌ایم اینجا در سن پائولو پیروز شویم تصادفی نیست، چرا که تیم ما مرتکب اشتباه‌های متعدد ساده می‌شود. ما باید به تلاش و کار کردن ادامه دهیم و اعتماد به نفس‌مان را دوباره بدست بیاوریم. ما باید حرکات‌مان را از انتهای زمین بهتر شروع کنیم و دچار اشتباه نشویم. ما امروز هم چهار پنج بار اجازه دادیم حریف در مرکز زمین شیرازه تیمی‌مان را از هم بپاشد و این در حالی است که می‌‌توانستیم با دقت بیشتر اجازه چنین کاری را ندهیم. ما در مرکز میدان شکاف های بزرگی در اختیار حریف گذاشتیم و این چیزی است که من باید برایش راه حل پیدا کنم.»

 

سازندگی 

۵    
آی اسپورت
2020-01-10 13:20:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر