فهرست
هفته به هفته، دیدنی‌تر!
هفته به هفته، دیدنی‌تر!

هفته به هفته، دیدنی‌تر!

آی اسپورت - تعداد بازی‌های رقابتی و مسابقه‌های دیدنی، انگار که هفته به هفته زیاد و زیادتر می‌شود. بعد از پیکار‌های سخت شهر خودرو با ماشین‌سازی که در تبریز شاهدش بودیم و در پی نبرد جانانه‌ای که فولاد اهواز و سپاهان را به جنگی تن به تن وارد کرد، حالا نوبت خواهد رسید به جنگ تمام‌عیاری که تراکتور را در فولادشهر، به رو کردن هر چه که دارد، وادار خواهد کرد! تراکتور البته که به خودش یقین دارد و باورمندانه، وارد هر میدانی که در پیش دارد، می‌شود، ولی تراکتور به دشواری‌های مسابقه دادن در فولادشهر هم واقف است! تنها نقطه عطف این بازی که به سود مهمان - یعنی تراکتور- رقم می‌خورد، این است: تعداد تماشاگران صاحبخانه کم است! فضای فولادشهر، نه خوف‌انگیز است و نه پرفشار! تراکتور، چه بسا که در فولادشهر هم تماشاگران بیشتری را همراه خود خواهد دید!

بازی بسیار پیچیده

در هفته سوم لیگ برتر، یک بازی بسیار پیچیده دیگر هم هست که سخت انتظارمان را می‌کشد! نفت مسجدسلیمان با استقلال تهران حریف است! حریفی که کم نمی‌آورد و کم نمی‌گذارد! حریفی که می‌داند استقلال چه‌ها دارد و می‌داند که اگر به استقلال مجال بدهد- ولو مجال اندک- دمار از روزگارش درخواهد آورد! استقلال با حرف‌های منزوی جان گرفت و با سکوت فتحی، از حاشیه‌ها فاصله‌ای مناسب پیدا کرد!

استقلال تهران- نفت مسجدسلیمان، عجب فوتبال پر از برخوردی خواهد شد! مسجدسلیمانی‌ها، روی یک ویژگی، زیاد حساب باز کرده‌اند: ... استقلال در ۱۰ دقیقه پایانی کم می‌آورد! یعنی هنوز هم باید استقلال را چنین تیمی دانست؟

و آیا سرعت استقلال و همه‌جانبگی بازی‌اش، دست و پای نفت مسجدسلیمان را نخواهد بست؟ به هر حال این بازی، از آن بازی‌های خاص خواهد شد! همه برنده می‌شوند! از بس که فوتبال قشنگی جریان خواهد یافت!

پرسپولیس- نفت، شاه‌بیت بازی‌ها

 یکی از شاه‌بیت‌های بازی‌های هفته سوم، که می‌تواند دیدنی‌ترین نبرد و تماشایی‌ترین صحنه‌های مملو از پیچیدگی‌های حرکتی و تکنیکی باشد، رویارویی پرسپولیس است با نفت آبادان! تیم کالدرون، رو در روی تیم اسکوچیچ! بازی آزادتر آرژانتینی مقابل فوتبال به شدت طراحی شده کروات‌ها!

این بازی، دیدن دارد و این نبردی است که درباره‌اش می‌توان گفت: ... در میانه میدانم آرزوست! شیوه‌های متفاوت! شیوه‌های متضاد! اسکوچیچ با ایده‌های تیمی‌اش و با دل‌بستگی تمام به فوتبالی که همه حرکاتش حساب شده و پاییده شده است! در مقابل، فوتبال فردمحورانه کالدرون را داریم که صدالبته، خودخواهانه و دل‌بخواهانه نمی‌تواند باشد!

تیم نفت آبادان، تیم پرسپولیس تهران! هر دو تیم، از پارسال خود، خوب جدا افتاده‌اند! پرسپولیس برانکو با نفت آبادان سرجیو، تومنی هفت ریال تفاوت دارد! به همین دلیل هم تماشا دارد! گفتیم که یکی از شاه‌بیت‌های بازی‌های هفته سوم! دیداری که قادر است پر باشد از غافلگیری و سورپرایز! هفته سوم لیگ برتر، از روز دوم تا روز چهارم- سفر آبادانی‌ها به تهران- هر روزش یک بازی خاص دارد!

شاهین، روی سر بوشهری‌ها

بازی‌های سایپا، حتی برابر نساجی مازندران، همان عیب قدیمی را دارد: ... تماشاگر ندارد! مثل غذایی که نمک ندارد! یا مثل حوضی که آب ندارد! یا باغی که فاقد میوه است! سایپا، بازی‌هایش دیدنی است، ولی اتمسفر و فضای محل مسابقه، حس رقابت و حس نبرد تن به تن را در آدم زنده نمی‌کند! درست برخلاف نساجی که هرچه دارد، از تماشاگرانش دارد! شاهین بوشهر، این شانس را دارد که در خانه‌اش بازی می‌کند! و این یعنی ورزشگاه شهید مهدوی، شاهینی‌ها را در مصاف با پیکان روی سر خود می‌گذارد!

همت بلند ملوان

اتفاقی که در بندرانزلی افتاد، چه مبارک اتفاقی بود و چه فرخنده تصمیمی که اتخاذ شد! با همت عالی! که می‌گوییم و همه‌گاه زمزمه می‌کنیم که: همت بلند دار که مردان روزگار، از همت بلند به جایی رسیده‌اند! ملوان، دوباره به مردمی که بیش از ۶۰ سال است با تیم‌های گیو، شیلات و ملوان زندگی می‌کنند، برگشت! ملوان، یک بار دیگر، تیمی شد که در همه حال و همه جا، حرف اول «انزلی‌چی‌ها» است!

برای آن که ملوان، یک تیم مدعی باشد، شاید زیادی دیر کرده باشیم و دیر کرده باشند! ولی برای آنکه ملوان امیدوارانه و در چارچوب اصول خودویژه‌اش، با تمام وجود، تلاش کند و به پیکاری خستگی‌ناپذیر تن دهد، اقدامات توأمان، مردم فوتبالدوست، مقامات سیاسی و اجتماعی شهر، به ویژه حجت‌الاسلام شمس‌الدین امام جمعه بندرانزلی، که نشان داد زیر و بم فوتبال شهرش را می‌شناسد و چه خوب هم از همه چیز باخبر است، پا در میان گذارند و آن کردند که آن باید!

ملوان، چهار بازی انجام داده و ۲ امتیاز دارد! یعنی با تیم صدر جدول- بادران تهران- ۸ امتیاز فاصله پیدا کرده، ولی اراده و عزمی که ملوان را از دست نااهلان و ناواردان درآورد، می‌تواند کار‌های دیگری را هم شدنی کند!

یکی از این کار‌های شدنی که در این ۴، ۵ سال اخیر، نشدنی بوده است، پیکاری است سخت دریادلانه برای صدرنشینی! باشد که بشود! باشد که ملوان، برای رقابت با بادران، فجرسپاسی، خوشه طلایی ساوه، آلومینیوم اراک، گل ریحان کرج و نود ارومیه چیزی کم نداشته باشد!

سعیدخان صدری و داوری وحید کاظمی

سعیدخان صدری که خدایش بیامرزد، داوری بود که خاص بود! برای سعیدخان، بازی فوتبال ۹۰ دقیقه تمام بود! یک وقت ۸۰ دقیقه‌ای و یک وقت ۱۰ دقیقه‌ای! سعیدخان خودش را سلطان ۱۰ دقیقه آخر می‌دانست و می‌گفت:

... آن ۸۰ دقیقه مال شما، هر کار می‌خواهید بکنید، ولی من اجازه نمی‌دهم بازی من را، در ۱۰ دقیقه آخر خراب کنید! تیمی که در ۸۰ دقیقه گل نزده و گلی هم نخورده، روی ۱۰ دقیقه پایانی، حساب باز نکند! در ۱۰ دقیقه آخر گلی نداریم!

سعیدخان می‌گفت و انجام می‌داد! داوران دهه ۳۰ و ۴۰ این‌طور مردانی بودند! یک کلام و پای‌بند به عهد و قرارشان! دارای نسخه‌ای خاص که از آن عدول نمی‌کردند! حکایت اخراج کردن حشمت مهاجرانی، در بازی پاس- تاج، شهره خاص و عام بود! باید این قصه را از زبان خود حشمت‌خان شنید!

قضاوت وحید کاظمی، در لیگ برتر هیچ شبیه داوری سعید صدری نیست، ولی یادآورنده او هست! کاظمی هم فلسفه داوری خودش را دارد و قانون داوری را، نه «مُر» قانون، که سوار شده بر اراده و چیزی شبیه پیشداوری‌اش با سوت زدن و سوت نزدن اجرایی می‌کند!

 

خبر ورزشی

     
آی اسپورت
2019-09-15 15:59:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر