فهرست
یادداشت روز: گل نزدن در خانه حریف؛ ونگر، چاره ای برای مشکل الکسیس دارد؟
یادداشت روز: گل نزدن در خانه حریف؛ ونگر، چاره ای برای مشکل الکسیس دارد؟

یادداشت روز: گل نزدن در خانه حریف؛ ونگر، چاره ای برای مشکل الکسیس دارد؟

آی اسپورت- چالش اصلی برای بازیکنانی که از لیگ های دیگر به لیگ برتر می‌آیند همواره این بوده‌است:\" آیا می‌تواند در آن سه‌شنبه بارانی  و طوفانی مقابل استوک هم فوتبال بازی کند؟\" با وجود بریتانیایی‌های پر سر و صدا و آب‌وهوای ناآرامشان انجام یک بازی وسط هفته در استادیوم‌های بریتانیا  از هرجای دیگری مشکل‌تر است.

لیگ برتر در فصل‌های اخیر به مقصد استعدادهای ناب فوتبال تبدیل شده و خریدهای تابستانی تیم‌های مدعی هم حاکی از این است که این روند فعلا ادامه خواهد داشت. از میان این بازیکنان اما دیه گو کاستا، فیلیپه لوئیز، آندر اره را و لازار مارکوویچ ، توسط باشگاه های بزرگتری جذب شده‌اند و چشم به کسب افتخار در فصل پیش‌رو دارند. با وجود این به نظر می‌رسد آرسنال با جذب الکسیس سانچس بهترین عملکرد را در بازار نقل و انتقالات داشته‌است. با وجود علاقه لیورپول به این مهاجم شیلیایی، توپچی‌ها مهاجم مورد علاقه طرفدارانشان را خیلی زود به لندن آوردند.

سانچس یکی از اولین ستارگان جام چهاردهم بود که پس از شکست شیلی در برابر برزیل در بازی یک هشتم نهایی در ضربات پنالتی، به خانه برگشت. پس از آن بود که رقابت برای امضای قرارداد با این ستاره 25 ساله آغاز شد که البته شمال لندن فاتح این رقابت بود. این دومین خرید گران‌قیمت آرسنال در یک سال اخیر محسوب می شود. آنها 9 ماه پیش مسوت اوزیل را با انتقالی 42.5 میلیون یورویی از یک غول اسپانیایی دیگر به خدمت گرفته بودند. شاید توپچی‌ها برای جذب سانچس به اندازه اوزیل ولخرجی نکرده‌باشند (32 میلیون یورو سانچس در مقابل 42.5 میلیون اوزیل) اما داشتن مهاجمی مانند سانچس در ترکیبشان، آن‌ها را برای کسب جام بیش از هر موقع دیگری امیدوار کرده‌است.

علاوه بر این با در نظر گرفتن سایر بازیکنان تازه‌وارد به امارات یعنی متیو دبوشی، دیوید اُوسپینا و کالوم چمبرز هیچ‌کس آن‌ها را بدون شانس برای فتح لیگ‌برتر نمی‌داند. با وجود این، طرفداران آرسنال روی سانچس حساب ویژه‌ای باز کرده‌اند. از میان بازیکنان فصل گذشته بارسلونا، فقط مسی بود که با میانگین امتیاز 8.42 از سایت WhoScored بالاتر از سانچس با میانگین امتیاز 7.52 قرار گرفت. جذب بازیکنی با این کیفیت برای تمام رقبای آرسنال پیام مشخضی دارد: مدعی جدی فتح لیگ‌برتر هستیم!

سانچس با به ثمر رساندن 19 گل در لیگ و ارسال 10 پاس گل در فصل گذشته، از تمام بازیکنان آرسنال عملکرد درخشان‌تری به جای گذاشته‌است و می‌توان گل‌ها و تاکتیک‌های زیباتر و متنوع‌تر را در خط حمله این فصل آرسنال شاهد بود. بنابراین می‌توان انتظار داشت که تیم‌های رقیب از خط حمله آرسنال هراس داشته‌باشند اما فقط وقتی میهمان آرسنال در امارات هستند. دلیل این موضوع را می‌توان در عملکرد فصل پیش سانچس در بارسلونا جست‌وجو کرد.
\"http://up.rossoneri.ir/privete/uploads/2d3f28b8372.jpg\"با توجه به حضور و حمایت تماشاچیان، تیم‌های میهمان معمولا تاکتیک‌های محافظه‌کارانه‌تری را در پیش می‌گیرند. اما شاید بتوان تیم‌هایی مثل بارسلونا را از این موضوع مستثنی دانست؛ به ویژه وقتی متوجه می‌شویم که از میان تیم‌های حاضر در پنج لیگ برتر اروپا فقط بایرن‌مونیخ است که با میانگین تصاحب توپ 70.2 درصد در بازی‌های خارج از خانه، بالاتر از بارسا با میانگین 67.9 درصد قرار می‌گیرد. علاوه بر این آبی‌واناری‌ها میانگین قابل توجه 15.7 شوت به سمت دروازه را در بازی‌های خارج از خانه خود به جای گذاشتند.

بارسلونا از 57 امتیاز ممکن بازی‌های خارج از خانه فصل پیش، 37 امتیاز را  کسب کردند که نشان از برتر بودن این تیم در بازی‌های خارج از خانه علاوه بر بازی‌های خانگی دارد. با وجود این سانچز نتوانست انتظارات را در چنین بازی‌هایی برآورده کند. میانگین امتیازات سانچس در  بازی‌های به میزبانی نیوکمپ، 8.15 می‌باشد که افت قابل توجهی  را نسبت به 6.72 ثبت‌شده در بازی‌های خارج خانه به همراه دارد.

شاید این موضوع را بتوان به تاکتیک‌های تاتا مارتینو نسبت داد اما کاملا مشخص است که سانچس هنگام بازی در مقابل تماشاگران خودی عملکرد بهتری به جای می‌گذارد. این موضوع در سایر آمار و اطلاعات مربوط به سانچز مانند 17 گل لیگ در خانه در مقابل فقط 2 گل لیگ خارج از خانه، میانگین 2.63 شوت در بازی‌های خانگی در مقابل میانگین 2 شوت بازی‌های خارج از خانه، میانگین پاس‌های کلیدی 1.58 در برابر 1.13، میانگین دریبل 1.32 در هر بازی در برابر  0.73 در خارج از خانه نیز مشهود است. علاوه بر این ایجاد 9 موقعیت گل از 12 تا و به ثمر رساندن 11 گل از 13 گل به ثمررسیده در موقعیت‌ها در نیوکمپ، موضوع عملکرد به مراتب ضعیفتر سانچس در بازی‌های خارج از خانه‌ را روشن‌تر می‌کند. 

البته از نقش موثرتر مدافعان در مهار سانچس در بازی‌های خارج از خانه بارسا نمی‌توان گذشت اما برای بازیکنی با کیفیت سانچس، این مسأله نمی‌تواند توجیه‌کننده این اختلاف باشد. ادامه این عملکرد سانچس در آرسنال برای آن‌ها نگران کننده‌است چرا که آرسنالی‌ها بیش از هر تیم دیگری در بازی‌های خارج از خانه فصل گذشته امتیاز جمع کردند(35 امتیاز) و نقطه قوت آن‌ها کسب امتیازات خارج از خانه است.
\"http://up.rossoneri.ir/privete/uploads/2d3f28b8371.jpg\"آمار بد گل‌های خارج از خانه الیویه ژیرو، مهاجم اول فصل گذشته آرسنال، نیز نگران کننده‌است. مهاجم فرانسوی آرسنال طی دو فصل حضور در این تیم پس از انتقال از مون‌پلیه، 27 گل به ثمر رساند- مهاجمانی هستند که آماری به مراتب ضعیف‌تر از این دارند- که فقط شش گل آن خارج از امارات و تنها سه گل آن در خارج از لندن به ثمر رسیده‌است. آرسنال 32 گل در 19 بازی خارج از خانه فصل پیش به ثمر رساند. شاید اگر آرسن ونگر مهاجم توانمندتری در اختیار داشت، می‌توانست آمار به مراتب بهتری به جای گذارد.

 سانچز علاوه بر این که بار گلزنی را تا حدی از دوش ژیرو برمی‌دارد می‌تواند با حرکات بدون توپ خود موقعیت‌های زیادی را برای اوزیل، سانتی‌کاسورلا و آرون رمزی مهیا کند. ولی آمار نگران‌کننده او در بازی‌های خارج خانه باعث شده که هواداران نیاز به جذب یک مهاجم تراز اول دیگر را به خصوص پس از ناکامی در امضای قرارداد با لوئیک رمی و آنتوان گریزمان احساس کنند.

بدون شک ستاره سابق بارسا مهره مؤثری برای آرسنالی‌ها خواهد بود اما کار سانچس با توجه به تفاوت عملکرد آرسنال و بارسا در بازی‌های خارج از خانه، بیش از پیش مشکل خواهد بود. اگر ونگر به دنبال ادامه روند کسب افتخارات پس از بدست‌آوردن FA Cup فصل گذشته می‌باشد باید فکری به حال این عملکرد سانچس بکند.

ترجمه: احسان حقی

 

  ۲  
آی اسپورت
2014-08-06 23:45:55
نظر دهید
۲ نظر
sara babaee
پنجشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۳، ۰۰:۰۹
kheili khoob bood. inke azin zavie be footbale jazire negah shode vaghean mosbat va tasir gozar khahad bood. mamnoonam az matlabe besyar alitoon!
hamed rajaee
جمعه ۱۷ مرداد ۱۳۹۳، ۱۹:۵۲
vaghean didgahe nevisande shayeste tahsin bood ! kheili mamnoon az matlabe ghavitoon!
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر