فهرست
آنالیز الکسیس: چه بلایی سر ستاره آرسنال آمد؟
آنالیز الکسیس: چه بلایی سر ستاره آرسنال آمد؟

آنالیز الکسیس: چه بلایی سر ستاره آرسنال آمد؟

آی‌اسپورت – یکی از بزرگ‌ترین سوال‌های فصل اخیر لیگ برتر این بود: چه بلایی سر الکسیس سانچز در اولدترافورد آمد؟ الکسیس فصل ۲۰۱۶ را با ۲۴ گل در لیگ به پایان برد، یعنی فقط پنج گل کمتر از هری کینی که کفش طلا را صاحب شد. او به خاطر نمایش‌های چشمگیرش در راه رسیدن به این آمار به عنوان بهترین بازیکن فصل آرسنال هم انتخاب شد.

شروع فصل بعد با هفت گل از سوی الکسیس در ۱۹ بازی لیگ برای آرسنال همراه بود و در نهایت منجر به انتقال زمستانی‌اش به منچستر یونایتد شد، معامله‌ای که در آن هنریک مخیتاریان راه برعکس را طی کرد. اما دوران سانچز در یونایتد به هیچ وجه جوری که پیش‌بینی می‌شد پیش نرفت. او در تمام این یک فصل و نیم فقط دو بار، آن هم برابر هادرزفیلد و سوانزی، نمایشی بالای خط متوسط داشت و در ۴۵ بازی تنها پنج گل برای تیم جدیدش زد. افت وحشتناک سانچز، به علاوه مصدومیت‌های پیاپی‌اش هم باعث شد او این فصل تنها ۲۴ بار در ترکیب یونایتد برای بازی‌های لیگ قرار بگیرد.

الکسیس ۳۰ ساله این فصل ۱۱۵ روز را به خاطر مصدومیت از دست داد، از ضرب‎دیدگی مچ و زانو گرفته تا کوفتگی ران و کشیدگی همسترینگ. خود الکسیس بعد از شکست خانگی تیمش مقابل کاردیف، در آخرین روز لیگ برتر، به این معضل بزرگ اعتراف کرد: «من جوری که باید برای یونایتد بازی نکردم و دلیلش هم این مصدومیت‌های پیش‌بینی نشده بود».

مسئله اما اینجاست که الکسیس فقط مصدوم نبوده هم فقط سایه‌ای از آن ستاره آرسنال را به نمایش گذاشته. در مقایسه با آخرین فصلی که به طور کامل برای توپچی‌های لندن بازی کرد، تقریبا تمام آمار هجومی الکسیس در فصلی که گذشت افتی چشمگیر داشته‌اند. میانگین گل زده او در هر ۹۰ دقیقه از ۰.۷ به ۰.۱ سقوط کرده. تعداد شوت‌ها و ضربات درون چهارچوب و دریبل‌ها هم همه پایین آمده. میانگین پاس گل‌ها در هر ۹۰ دقیقه ثابت مانده و تنها این فرصت‌های خلق کرده برای هم‌تیمی‌هایش بوده که روندی صعودی داشته.

نقشه حرکتی الکسیس هم نشان می‌دهد برعکس دوران بازی‌اش در آرسنال که مدام شاهد حضورش در مرکز خط حمله می‌شدیم، در یونایتد او بیشتر علاقه به باقی ماندن در بال چپ داشته. الکسیس در یک فصل و نیم اخیر به بازیکنی بسیار محتاط‌‌تر تبدیل شده و بیشتر ترجیح داده در موقعیت‌های دشوار پاس‌های عرضی کم‌ریسک‌تر ارسال کند تا پیدا کردن راهی برای نفوذ به خط دفاعی حریف. این آمار نشان از پایین آمدن سطح اعتماد به نفس یک مهره خلاق و هجومی می‌دهد.

سانچز همچنان تا سال ۲۰۲۲ با یونایتد قرارداد دارد و با وجود علاقه یوونتوس و اینتر، احتمال باقی ماندنش در اولدترافورد، به واسطه حقوق هنگفتی که دریافت می‌کند، کاملا وجود دارد.

آیا آینده روزهای روشن‌تری برای وینگر سابق اودینزه و بارسلونا در منچستر به همراه خواهد آورد؟ حداقل خود الکسیس از عملکردش در این یک سال و نیم آگاه است: «من بابت نرسیدن به اهدافمون از هواداران عذرخواهی می‌کنم. ما منچستر یونایتد هستیم و مدام از خودمان می‌پرسیم آیا کار درست را انجام داده‌ایم؟ آیا تمام تلاشمان برای احترام به این پیراهن را کرده‌ایم؟ من اطمینان دارم منچستر یونایتد روزی به زودی به همان جایگاهی که با آقای الکس فرگوسن داشت باز خواهد گشت».

۶    
آی اسپورت
2019-05-21 12:53:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر