فهرست
یادداشت روز: خشونت دایی در روح و روان بازیکنانش؛ قرمزی که رو به سیاه می رود
یادداشت روز: خشونت دایی در روح و روان بازیکنانش؛ قرمزی که رو به سیاه می رود

یادداشت روز: خشونت دایی در روح و روان بازیکنانش؛ قرمزی که رو به سیاه می رود

آی‌اسپورت-باخت به فولاد در زمین اهواز حق مسلم پرسپولیس بود.بدون ثانیه ای درنگ.اما سومین باخت متوالی دایی مقابل فولاد در اهوازیک نکته کاملا نگران کننده داشت.حالا پرسپولیس پرخاشگر شده.درست شبیه مربی اش که می خواهد با همه بجنگد تا به زعم خویش حقش را بگیرد.اینک این نوع از جهانبینی چگوارایی از دایی به بازیکنانش منتقل شده است.رضا حقیقی مرد آرام فجر سپاسی حالا تبدیل به فرد بی اعصاب شده که تحملش برای بازیکنان خودی هم سخت است. اما عجیب تر از او پیام صادقیان است که سراسیمه می خواهد خودش را در اوج به پایان برساند.

صحنه ای که منتظرش بودیم سرانجام فرا رسید.پس از چهار بار آرنج زنی به بازیکنان حریف و منفعل بودن باشگاه پرسپولیس و مهمتر از ان علی دایی، در لیگ چهاردهم و در دومین فصلی که پیام صادقیان، بازیکن ساکت ذوب اهن پیراهن سرخ را بر تن دارد، در دومین بازی فصل داور را نوازش کرد! درست شبیه همان حرکتی که کریمی کرد و پیه یکسال محرومیت را به تن خود و فوتبال ایران مالید.

دایی باز هم داور را مقصر می داند که می گوید چرا برابر اعتراضات ما واکنش نشان می دهید!.مربی شهامتش را ندارد تا معلم وار گوش پیان صادقیان را بگیرد و مقابل خبرنگاران در همان سالن  کنفرانس خبری پس از بازی بگوید؛ بازیکن من حق ندارد انگونه بر سر داور فریاد بزند.بازیکن من اگر چنین کند هم جریمه مالی می شود و هم بازی بعد را از روی نیمکت دنبال می کند. اگر دایی فصل قبل یک بار پس از ان چهار ارنجی که ستاره تیمش به این و آن زد،  یک بار معلم بودن را چاشنی مربی بودن می کرد شاید حالا اینده ستاره اش اینچنین به مخاطره نمی افتاد. او حالا باید دل به این ببندد که کمیته انضباطی ما همان حکمی را علیه پیام ندهد که پانزده سال قبل کنفدراسیون فوتبال اسیا علیه علی کریمی داد و او یکسال خانه نشین شد.

باخت به فولاد مهم نیست بلکه باید نگران این خشونت بی پایان بود. دو بازی و دریافت هفت هشت کارت زرد و دو کارت قرمز. یک جای کار ایراد دارد. گویی مدیرعامل برش لازم را ندارد.اعضای هایت مدیره توان شان را برای جنگ با هم صرف می کنند و کسی نمی خواهد(و یا شهامتش را ندارد) از سرمربی تیم بپرسد چرا شاگردانت این همه خشونت بی دلیل دارند؟چرا پرسپولیس در هر بازی باید تنها به خاطر اعتراض کارت زرد و قرمز بگیرد؟ ایا واقعا گرمای اهواز و باخت دو بر صفر موجب شد صادقیان داور را بزند؟ رضا حقیقی هنوز چکش دست طلبکارانش است و یا ماشین بدون پلاک دست مردم دارد که با این همه پرخاشگری پا به میدان می گذارد؟

این بازیکنان کارنامه شان مشخص است. در تیم های سابق خود ارام بودند و در تیم ملی خبری از این اعتراض ها نبود اما وقتی زیر نظر دایی کار می کنند ناگهان باربا پاپا عوض می شود. می دانید علت چیست؟ وقتی سرمربی تیم پرچمدار اعترض می شود.وقتی سرمربی تیم پس از هر ناکامی به داور هجوم می برد. وقتی علی دایی هر سال دست کم یک مورد شکایت بازی دادگاهی از این و آن را  دارد ان وقت شاگردش از او تاسی می کند.

دایی اراده ای برای کنترل این همه خشم ندارد که اگر داشت فصل قبل بازیکنانش را ملزم به ارام بودن می کرد. با نصیحت و اندرز هم نمی شود لقمان وار این بازیکنان را دعوت به آرامش کرد. اینجا وظیفه مدیرعامل است، هیات مدیره است، کمیته فنی نابود شده است که قرارداد میلیاردی بازیکن را به او یاد اوری  کد و بگوید در ازای هر کارت زرد و قرمزی که غیر فنی گرفتی،جریمه می شوی. مهمتر از جریمه مالی ، نیمکت نشین کردن است اما دایی دست کم در یکسال گذشته نشان داده اخلاق برایش اولیت صدم است! پس اینجا وقت ورود علیرضا رحیمی است.در قالب یک مدیرعامل مدیر که می داند چگونه از داشته های گران قیمت باشگاهش مراقبت کند. پیش از این امکان اصلاح صادقیان وجود داشت اما انفعال قرمزها کار را به جایی کشاند که شاید حالا  فقط یک محرومیت سنگین موجب تادیب این جوان شود.

مهدی طاهرخانی

  ۱۹  
آی اسپورت
2014-08-08 00:56:30
نظر دهید
۱۹ نظر
محسن
جمعه ۱۷ مرداد ۱۳۹۳، ۰۰:۱۰
باسپاس از شما ،این بخش از مطلب شما کاملاً صحیح و بجا بود : مربی شهامتش را ندارد تا معلم وار گوش پیان صادقیان را بگیرد و مقابل خبرنگاران در همان سالن کنفرانس خبری پس از بازی بگوید؛ بازیکن من حق ندارد انگونه بر سر داور فریاد بزند.بازیکن من اگر چنین کند هم جریمه مالی می شود و هم بازی بعد را از روی نیمکت دنبال می کند
هومن
جمعه ۱۷ مرداد ۱۳۹۳، ۰۰:۱۶
عالی بود . احسنت که حرف دل خیلی ها را زدی
محمد
جمعه ۱۷ مرداد ۱۳۹۳، ۰۰:۲۱
خلعتبری وقتی دو فصل قبل رفت سپاهان تازه آروم شد و فوتبالش بیشتر پیشرفت کرد. هیچ حاشیه ای نداشت اما کاش دو زار مدیریت سپاهانیارو ما پرسپولیسیا داشتیم!
عباس
جمعه ۱۷ مرداد ۱۳۹۳، ۰۰:۳۰
کملن درسته
مجید
جمعه ۱۷ مرداد ۱۳۹۳، ۰۰:۳۱
درود بر طاهرخانی نکته سنج. مدیریت و بازهم مدیریت مهدی جان میدانی چقدر این کلمه مقدس و بار دارد. مدیریت عامل-- مدیر تیم --شهریار ایران -- مرد تکرار نشدنی اینها را در دنیای امروز به اسانی ومفت به هرکس نمیدهند اما در وطنمان چرا ؟.این لقبها وقتی خرج شدن اولین افتش به صاحبش میرسد واو را از اصل خود دور میکند و خود را گم میکند و دومین افتش ترس در دل دیگران می اندازد که در مقابل تمام خواسته ها و سخنان صاحب لقب جرائت مخالفت نکنند و صاحب این القاب وقتی دچار توهم شد هر نقدی را به دشمنی ارجاع میدهد وبرای اینکه آشیانه اش خراب نشود بقول شما مانند چگوارا حمله ورو غضبناک با مسائل برخورد میکند واین رفتار برای شاگردانش هنجارو نرم میگردد. تنها چاره کار برخورد قانونی است. همه باید در مقابل قانون تسلیم باشند واجرای قانون و ضوابط هر چیزی را سر جایش قرار خواهد داد آهای مدیر عامل پرسپولیس --کمیته انضباطی فدراسیون با شما هستیم گوش شنوایی و یه ذره جربوزه هست؟ منتظریم
123
جمعه ۱۷ مرداد ۱۳۹۳، ۰۰:۳۸
مقاله جالبی بود. لذت بردم. ولی کمیته انضباطی آسیا کجا و کمیته انضیاطی ما کجا؟؟ نهایتش 6 بازی محرومش کنن. کمیته انضباطی متاسفانه ارزشی برای شخصیت داور قائل نیست
شایان
جمعه ۱۷ مرداد ۱۳۹۳، ۰۰:۳۹
درست مثل رئال پارسال. که تا مورینیو رفت دیگه خبرى از این جنگ ها داخل زمین نبود.
-
جمعه ۱۷ مرداد ۱۳۹۳، ۰۰:۴۱
ایول
مروانی
جمعه ۱۷ مرداد ۱۳۹۳، ۰۰:۵۲
عالی اشاره کردی اقای طاهرخانی.واقعا کنترل نداشتن
مشروح
جمعه ۱۷ مرداد ۱۳۹۳، ۰۱:۰۴
چرا وقتی آندو پارسال با مشت و لگد بازیکن حریف رو می زد مربیشون از نظر شما ارزشی بود؟
-
جمعه ۱۷ مرداد ۱۳۹۳، ۰۱:۱۶
متشکریم جناب طاهرخانی.دایی روحیه اوباشگری رو به بازیکنها انتقال داده و به نظرم تنها راه حضور یک روانشناس سر تمرین برای بازیکنهاست
رضا
جمعه ۱۷ مرداد ۱۳۹۳، ۰۱:۴۳
نویسنده استقلالیه
چرا تیموریان ک پارسال ارنج میزد هیچ اعتراضی نمیکردید؟؟؟؟؟
مطمئنم این نظر هم مثه قبل تایید نمیشه
-
جمعه ۱۷ مرداد ۱۳۹۳، ۰۲:۵۵
سیدرضا غیاثی:ضاوت محمدرضا اکبریان در بازی پرسپولیس و فولاد گفت: قضاوت اکبریان به بینندگان تلویزیونی این حس را القا می‌کرد که او بیشتر به سود فولاد سوت می‌زند به خصوص اینکه اگر تماشاگر طرفدار پرسپولیس بود و این زیبنده نیست که قضاوت داور به سمت یک تیم برود یا حداقل به بینندگان تلویزیونی چنین حسی القا شود. این مسئله برای جامعه داوری حس خوبی نیست اینکه تمام خطاهای بازیکنان پرسپولیس گرفته می‌شود و به آنها کارت‌های زرد زیادی نشان داده شد اما نسبت به بازیکنان میزبان چنین رفتاری دیده نشد.

غیاثی درباره اخراج پیام صادقیان گفت: دیدم که صادقیان بعد از سوت داور به سمت او رفت ولی دستش با داور برخورد نداشت و به سینه داور اثابت نکرد، گفتمانی بین آنها ردوبدل شد که تصور می‌کنم صادقیان به خاطر کلامی که گفته است کارت قرمز گرفت و اگر او به داور اهانت کرده باشد اخراجش درست است در غیر این صورت اعتراض به تصمیم داور جریمه‌اش یک کارت زرد است.
-
جمعه ۱۷ مرداد ۱۳۹۳، ۰۳:۰۱
تو که زر میزنی اخلاق واسه دایی تو الویت صدم است میشه بگی علیرضا حقیقی چرا از پرسپولیس کنار گذاشته شد فصل قبل؟ میشه بگی کدوم بازیکن بی اخلاقی کرده و بازیش داده دایی؟ اگه دایی اهل باج دادن به بازیکنای پرحاشیه بود با علی کریمی کنار می اومد که با هیچ مربی نمی سازه
بر عکس قلعه نوعی و باشگاه اف سی کیسه که به امثال مجتبی جباری با همه بی اخلاقی هاشون میدون دادن، باشگاه پرسپولیس همیشه مقابل بی اخلاقی ها ایستاده و 3امتیاز را فدای اخلاق نکرده. خود دایی هم گفت که با بازیکنایی که کارت گرفتن و علیه داوری حرف میزنن برخورد میکنه
منوچ
جمعه ۱۷ مرداد ۱۳۹۳، ۰۳:۱۴
اقای طاعرخانی خدا کنه یکی نوشته های شما رو به دایی نشون بده.شما پرسپولیسی هستی و دلسور تبم.
Kaveh
جمعه ۱۷ مرداد ۱۳۹۳، ۰۴:۵۲
شما نصایحت رو برای تیم محبوبت و مافیا پرورت نطق کن انگار داره یه بچه دبستانی رو نصیحت میکنه لطفآ برو باشگاه دوپینگی ها مافیاها و دست های پشت پرده رو نصیحت کن این متنی که من خوندم فقط تخریب پرسپولیس و حاشیه برای پرسپولیسه امیدوارم قطع بشه دستی که قلم رو برای نابودی تیم محبوب و مردمی پرسپولیس روی کاغذ میاد.
Sina
جمعه ۱۷ مرداد ۱۳۹۳، ۰۹:۳۹
مثله به عبارت لقمان وار علاقه خاصی دارین شما!!
مسرور
جمعه ۱۷ مرداد ۱۳۹۳، ۱۰:۱۰
با با محرومحیت 3-4 جلسه پیام مخالف نیستم،کارش اصلا درست نبود،ولی یه چیز میخواستم بگم،تا شما این پسر رو از سطحاول فوتبال حذفش نکنین بیخیال نمیشین!!
مجید
جمعه ۱۷ مرداد ۱۳۹۳، ۱۲:۴۴
تیموریان و صادقی نداره همه باید تابع ضوابط اخلاقی باشند عمل ناپسند ناپسند است از طرف هر کس که باشد
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر