فهرست
آخرین شانس مورینیو در لندن
آخرین شانس مورینیو در لندن

آخرین شانس مورینیو در لندن

آی‌اسپورت- تاتنهام در پایان هفته دوازدهم با تنها چهارده امتیاز در رده چهاردهم جدول قرار دارد و بحرانی‌ترین روزهایش در دهه اخیر را تجربه می‌کند. هواداران و مدیران اسپرز این افت سهمگین پس از حضور در فینال لیگ قهرمانان اروپا را برنتابیدند و پوچیتنو پیش از پایان نیم‌فصل از سمت سرمربی‌گری تیمش اخراج شد. خیلی زود و پس از اعلام خبر اخراج پوچ، ژوزه مورینیو به عنوان سرمربی جدید شمال لندنی‌ها معرفی شد تا این فصل لیگ برتر، هیجان‌انگیزتر از قبل پیش برود. در ادامه نگاهی خواهیم داشت به این جابه‌جایی بزرگ فوتبال انگلیس، گذشته و آینده پوچ و سرانجام مورینیو در تاتنهام.

کارنامه پوچ

مائوریتسیو پوچتینو زمانی که از ساوت‌همپتون به شمال لندن آمد، تیمی را تحویل گرفت که بزرگی کردن بلد نبود و ویترین خالی افتخاراتش هواداران را عاصی کرده بود. تیمی که کارش تبدیل بازیکنان معمولی به ستاره و فروش آنها به تیم‌های بزرگ اروپایی بود. فروش مودریچ و گرت بیل به رئال مادرید، از دلایل اصلی اوج‌گیری کهکشانی‌ها بود و این دو بازیکن نقشی کلیدی در قهرمانی‌های رئال در لیگ قهرمانان داشتند. تاتنهام قبل از پوچ در یک بازه زمانی دوازده‌ساله ۹ مربی عوض کرده بود. سال ۲۰۱۴ که او هدایت تاتنهام را قبول کرد، وظیفه مشخصش این بود که با بودجه اندک، تیم را بین مدعیان سهمیه لیگ قهرمانان اروپا قرار بدهد. تجربه موفق پوچ با استفاده از بازیکنان آکادمی در ساوت‌همپتون هنوز هم تکرار نشده و حاصلش بیشترین امتیاز کسب‌شده توسط این تیم در تاریخ جزیره است. پوچتینو قدیس‌ها را به رده هشتم جدول رساند و سال بعد هدایت اسپرز را بر عهده گرفت. توانایی پوچ در تبدیل بازیکنان معمولی به ستاره‌های گران‌قیمت، تاتنهام را در مسیر جدیدی قرار داد. پوچ در همان سال اول با استفاده از بازیکنان ممتاز آکادمی مثل دله آلی و هری کین، تاتنهام را در رده پنجم جدول قرار داد و تا آخرین هفته در کورس کسب سهمیه لیگ قهرمانان بود. فصل ۲۰۱۵، در غیاب تمام مدعیان کلاسیک لیگ برتر انگلیس، تاتنهام و لستر برای قهرمان می‌جنگیدند، اما تیم پوچ در هفته‌های آخر لغزید و لستر موفق به تاریخ‌سازی شد. تاتنهام در فصلی که مدعی اول کسب عنوان قهرمانی بود، در پایان فصل به رتبه سوم بسنده کرد. از این فصل، روی اسپرز حساب ویژه‌ای باز شد و این تیم همواره بین مدعیان قهرمانی و کسب سهمیه حضور داشته است. پوچتینو در فصل سوم حضورش در تاتنهام بهترین نتیجه تاریخ این باشگاه از سال ۱۹۵۶ به این سو را رقم زد و در رقابت با چلسی، با کسب ۸۶  امتیاز به رده دوم جدول رسید و اسپرها بعد از ده‌ها سال، بالاتر از دشمن همیشگی یعنی آرسنال قرار گرفتند. آنها در فصل ۲۰۱۷ در ورزشگاه وایت‌هارت‌لین شکستی را تجربه نکردند و همه‌چیز تاتنهام شبیه به باشگاه‌های بزرگ شده بود. تاتنهام با تغییر سیاست‌هایش در طول سال‌های حضور پوچ روی نیمکت این تیم، از فروش ستاره‌هایش دست برداشت و بازیکنانی مثل هری کین، دله آلی، سون هیونگ مین، اریکسن و هوگو لوریس با وجود پیشنهاداتی که داشتند، در تیم حفظ شدند. این تیم هر سال با خرج کم در فصل نقل و انتقالات ستاره‌های خوبی را هم جذب می‌کرد که گل سرسبدشان لوکاس مورا و اندومبله بودند. اوج کار پوچتینو در تاتنهام، رساندن این تیم به فینال لیگ قهرمانان اروپا بود. تاتنهام در دیداری دراماتیک موفق شد در دقیقه۹۵ آژاکس قدرتمند را در نیمه‌نهایی شکست بدهد و تیم فوق‌العاده تن‌هاگ را در خانه زمین‌گیر کند. هرچند تاتنهام در فینال لیگ قهرمانان نمایش خوبی ارایه نداد و مقهور قدرت لیورپول شده بود، اما به هر حال حضور در فینال معتبرترین تورنمنت باشگاهی، بزرگ‌ترین دستا‌ورد تاریخ این باشگاه است. پوچ در سال‌های حضور در لندن، موفق به کسب هیچ جامی نشد.

تیم ملی فوتبال انگلیس که بعد از ده‌ها سال در جام جهانی روی سکو رفت و اکنون از مدعیان کسب قهرمانی یورو ۲۰۲۰ است، بخش عمده‌ای از موفقیت‌هایش را مدیون پوچتینو و اعتقاد او به بازیکنان انگلیسی آکادمی است. پوچ این موضوع را وظیفه خود می‌داند و پرورش بازیکنان انگلیسی را قدردانی از کشوری می‌داند که به او شانس پیشرفت داده است.

 مشتری‌های دست به نقد پوچتینو

عملکرد پوچتینو در تیم معمولی تاتنهام، عاملی شده تا تیم‌های بزرگ فوتبال اروپا چند باری برای جذب او با دانیل لوی رییس این باشگاه مذاکره کنند. هرچند که پایان تمام مذاکرات با «غیرقابل فروش» بودن پوچ همراه بود. حالا اما سرمربی آرژانتینی آزاد است به هر تیمی که می‌خواهد بپیوندد و کم نیستند باشگاه‌هایی که در اندیشه تغییر مربی هستند. باشگاه‌هایی مثل بایرن مونیخ، منچستریونایتد و پاری‌سن‌ژرمن، آماده هستند تا او را همین حالا به خدمت بگیرند. بایرن مونیخ تلویحا اعلام کرده تا پایان فصل با فلیک ادامه خواهد داد، اما نباید فراموش کرد آنها زمانی این حرف را به زبان آوردند که پوچتینو سرمربی تاتنهام بود و غیرقابل دسترس. منچستریونایتد با ۱۶ امتیاز از ۱۲  بازی وضعیت بدی در جدول دارد و هر هفته‌ای که می‌گذرد، شانس کسب سهمیه لیگ قهرمانان برای این تیم کم‌رنگ‌تر می‌شود و عملکرد سینوسی اوله‌گونار سولسشایر، مورد تایید هواداران نیست. پیوستن پوچ به منچستر، می‌تواند این تیم را از یک باتلاق نجات دهد؛ باتلاقی که به کسب نکردن سهمیه لیگ قهرمانان منچستر در آن فرو خواهد رفت، بسیار خطرناک‌تر از چیزی است که مدیران باشگاه تصور می‌کنند و شیاطین سرخ را رسما تبدیل به یک تیم معمولی اروپایی خواهد کرد که طرفداران زیادی دارد. با توجه به اینکه باشگاه به دلایل فراوان توان آوردن ستاره‌های بزرگ به اولدترافورد را ندارد، حضور پوچ و توانایی او در بازی گرفتن از استعدادها و تبدیل‌شان به ستاره، آخرین شانس یونایتد برای خروج از بحران است. پاری‌سن‌ژرمن و پوچ، پیوندی جذاب برای هر دو طرف است. تیمی پر از ستاره که یک مربی مانند پوچ می‌تواند آن را تبدیل به مدعی کسب لیگ قهرمانان کند. توماس توخل امتحانش را پس داده و بعید است این فصل هم در سی‌ال کاری از پیش ببرد. البته اگر پوچ کمی صبر کند، یک گزینه جذاب دیگر هم پیش روی او قرار دارد. رئال مادرید و زیدان با وجود عملکرد خوب زیزو در هفته‌های اخیر، فاصله زیادی با بحران ندارند و رئال مادرید در برهه‌های مختلف، بارها اعلام کرده بود آماده است هدایت این تیم را به این مرد آرژانتینی بسپارد. همچنین هواداران بارسا از عملکرد والورده رضایت ندارند و حضور در نیوکمپ و هدایت مسی، می‌تواند چالش جذابی برای پوچ باشد.

دلتنگی برای پوچ

ستاره‌های تاتنهام چندان موافق اخراج پوچتینو نبوده‌اند. هری کین در مورد او گفته: ‌«استاد؛ همیشه از تو به خاطر کمک به من برای دستیابی به رویاهایم سپاسگزار خواهم بود. در 5.5 سال اخیر لحظاتی فوق‌العاده داشتیم که هرگز از یاد نخواهم برد. تو مربی من بودی اما در عین حال دوستم هم بودی و من از تو به خاطر چنین رابطه‌ای تشکر می‌کنم. در فصل بعدی زندگی‌ات موفق باشی.» دله آلی هم گفته: «اینکه از این مرد فقط تشکر کنم، کافی نیست. چیزهای زیادی به من آموخت و بابت همه کارهایی که برایم انجام داد، مدیون او هستم و بسیار از وی ممنونم. موفق باشی و امیدوارم دوباره ببینمت رفیق!»

 مورینیو در تاتنهام، افتضاح یا فوق‌العاده؟

ژوزه مورینیو در سال‌های ابتدایی حضورش در چلسی در مورد تاتنهام گفته بود: «آنها یک باشگاه فرومایه هستند که تا ابد زیر سایه چلسی خواهند ماند.» او در سال ۲۰۱۵اعلام کرده بود به دلیل تعلق خاطر و علاقه‌ای که به هواداران چلسی دارد، هدایت اسپرز را قبول نخواهد کرد. اما این اتفاق سرانجام رخ داده است. در مقام مقایسه، اگر دوران حضور مورینیو در یونایتد بدترین روزهای او روی نیمکت یک تیم باشد و دوران حضور پوچ در تاتنهام، بهترین روزهای او روی نیمکت یک تیم، باز هم پوچ پیروز نمی‌شود. چرا که میانگین امتیازات هر دو دقیقا ۱.۹ است. مورینیو در مجموع ۲۵ جام برده و پوچ هیچ افتخاری کسب نکرده است. اما همه اینها باعث نمی‌شود تا مورینیو گزینه بهتری از پوچتینو برای هدایت اسپرز باشد.

دیدیم که بعد از اخراج پوچتینو تاکنون از طرف تمام ستاره‌های تاتنهام پیام‌هایی منتشر شده که از پوچ حمایت کرده‌اند و او را دوست خود می‌دانند. رفاقت در تاتنهام در دوران 5 ساله حضور پوچ نقشی پررنگ در یکی کردن تیم داشته و مورینیو معمولا چنین رابطه‌ای با بازیکنانش ندارد. او بارها از بازیکنان تیم‌هایش انتقاد کرده و برخلاف پوچ که استاد کشف استعدادهاست، چندین ستاره بزرگ را قربانی کرده است. محمد صلاح و دی‌بروین شاید نام‌آشناترین اشتباه‌های مورینیو در تخمین کیفیت و پتانسیل بازیکنان باشند. مورینیو اگر بخواهد طبق منوال سال‌های اخیر عمل کند، شاید حتی پایان فصل را هم در تاتنهام نبیند و با شورش بازیکنان قدرتمند تیم روبرو شود. اتفاقی که پیش‌تر در رئال مادرید و چلسی برای او افتاده است. ضمن اینکه مورینیو مربی پرخرج و ولخرجی است که برای کارش نیاز به ابزار هم دارد. تاتنهام در اغلب پست‌ها بازیکنانی معمولی دارد که ترکیب آنها با ستاره‌هایی مثل هری کین، سون، دله آلی و اریکسن عامل موفقیت‌های این تیم بوده‌ و مورینیو در منچستر نشان داده که حوصله کار با بازیکنان معمولی را ندارد و حتی یک بار با تحقیر گفت: «بازیکنان با توانایی‌های ذاتی به دنیا می‌آیند و مربی‌ها نمی‌توانند معجزه کنند.» فلسفه کاری مورینیو و پوچ، زمین تا آسمان متفاوت است و تاتنهام در این سال‌ها روی فلسفه پوچ بنا شده است. اگر قرار است همه‌چیز مانند یک دهه اخیر پیش برود، مورینیو انتخابی بسیار بد است. اما اگر قرار است تغییری رخ دهد، چه کسی بهتر از مورینیو؟

 

     
آی اسپورت
2019-11-23 09:33:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر