فهرست
یادداشت روز: دونگا و مسئله جانشینی "فِرِد"؛ ضلع چهارم خط حمله سلسائو را چه کسی می سازد؟
یادداشت روز: دونگا و مسئله جانشینی "فِرِد"؛ ضلع چهارم خط حمله سلسائو را چه کسی می سازد؟

یادداشت روز: دونگا و مسئله جانشینی "فِرِد"؛ ضلع چهارم خط حمله سلسائو را چه کسی می سازد؟

آی اسپورت- جام جهانی مصیبت بار 2014 برای تیم ملی برزیل پیامدهای سنگین و قابل تاملی داشت. پس از استعفای سرمربی این تیم، لوییس فیلیپه اسکولاری و کادر فنی او، \"فِرِد\" مهاجم نوک و انتخاب اول اسکولاری برای خط حمله برزیل نیز اعلام بازنشستگی کرد. پس از جام جهانی، بسیاری از هواداران تیم ملی برزیل که به دنبال مقصری برای این ناکامی بودند، انگشت اتهام خود را به سوی ستاره فلومینزه نشانه رفتند و او ترجیح داد به دوران حضورش در ترکیب آلبی سلسته پایان بدهد. اکنون دونگا که به تازگی دومین دوره حضورش را به عنوان سرمربی برزیل تجربه می کند، با مشکل بزرگی رو به روست و باید راهی برای جانشینی این بازیکن بیابد. اما حل این مسئله چندان راحت نیست.

حتی قبل از اغاز جام جهانی تردیدهای بسیاری در مورد شایستگی فِرِد برای پوشیدن پیراهن شماره 9 برزیل به عنوان پر افتخارترین تیم تاریخ جام جهانی وجود داشت. با وجود انکه او سال گذشته 5 گل در جام کنفدراسیون ها به ثمر رساند، اما ویژگی او به عنوان یک مهاجم ساده و صرفا تمام کننده باعث دو دستگی هواداران برزیل بود. اما نهایتا کم تحرکی وی در یک سوم پایانی زمین باعث شد در اغلب زمان بازی کاملا ایزوله شده و بطوری که به نظر برزیل با 10 بازیکن بازی می کند. این امر در بازی مرحله یک هشتم پایانی در برابر شیلی بیش از پیش به چشم خورد.

شاید نیمه دوم بازی مرحله نیمه پایانی برابر آلمان یکی از غیر قابل انتظارترین سناریو های ممکن برای یک بازی جام جهانی بود. درحالی که هر دو تیم عملا برای رفع تکلیف بازی می کردند. آلمان در انتظار جشن پایان بازی بود و برزیل در انتظار پایانی کابوسی تمام عیار. اما حکایت سکوها، حکایت دیگری بود.پس از گذشت نیم ساعت از زمان بازی، ناباوری جای خود را به خشمی بی حد و مرز داد. هر بار که توپ به فِرِد می رسید با سوت های ممتد و فریاد اعتراض از سوی تماشاگران مواجه می شد. شاید با قطعیت نتوان گفت فرد مجبور به بازنشستگی شده اما تردیدی نیست که جام جهانی برای او مطابق اتظار پیش نرفت و در نتیجه او را دیگر در پیراهن تیم ملی برزیل نخواهیم دید.هرچند تصمیم فِرِد برای خداحافظی از تیم ملی باعث شد هواداران برزیل نفس راحتی کشیدند اما بهرحال سوال پا برجاست،  جانشین فرد کیست؟

دونگا بزودی در اولین محک جدی خود پس از جام جهانی تا یک ماه دیگر در میامی به مصاف کلمبیا می رود. حال باید دید دونگا که در هیئت بازیکن جام جهانی 1994 را فتح کرد، به سیستم 2-2-2-4 و مربع جادویی روی می اورد یا به شیوه مورد علاقه اسکولاری، 1-3-2-4 وفادار می ماند. دونگا در اولین مقطع مربیگری اش در تیم ملی برزی ، از سانتر فورواردی با خصوصیات مهاجم هدف استفاده کرد. لوییس فابیانو در پیشانی خط حمله قرار میگرفت؛ در حالیکه توسط روبینیو حمایت میشد. روبینیو بدشانس بود که نتوانست جام جهانی اخیر را تجربه کند اما بنظر میرسد همچنان این مهاجم سی ساله برای پوشیدن پیراهن سلسائو شانسی دوباره خواهد داشت. اما دست دونگا برای پست شماره 9 بدجوری خالی مانده است. الکساندر پاتو به سختی جایی در ترکیب ثابت سائوپائولو پیدا می کند.حتی خوناس، مهاجم والنسیا، علی رغم داشتن ویژگی هایی مشابه فرد برای بازیهای ملی نادیده گرفته می شود. از سوی دیگر، از اغاز سال زمزمه هایی مبنی بر دعوت هم تیمی پاتو، آلن کاردچ بگوش میرسید . ضمن انکه لئوناردو، فوروارد پالمیراس هم مدنظر قرار گرفته است و احتمالا هر دو انها قبل از پایان سال جاری میلادی شانس حضور در تیم ملی را پیدا خواهند کرد.

با وجود چنین انتخاب هایی باید به دونگا اجازه داده شود تا تغییرات لازم و مورد نیاز خود را در تیم اعمال کند. در دورانی که میتوان دوره رکود فوتبال برزیل دانست، تنها نیمار ناجی تیم بحران زده برزیل بنظر می رسد. نیمار به خوبی بار تیم ملی کشورش را بر شانه های نحیفش بدوش کشید. منطقی است دونگا پایه های خط حمله برزیل را بر محور نیمار بنا کند تا با بردن او به سمت چپ یا دادن نقش مرکزی، بهترین استفاده را از مهاجم 22 ساله تیمش داشته باشد.تفکر جانشین دونگا، مانو منز هم مبتنی بر استفاده از یک مهاجم ثابت در خط حمله بود درحالیکه پایه و اساس تیم بر چهار فوروارد شناور بود که همواره یک بازیکن با تجربه همانند کاکا یا رونالدینیو در ترکیب قرار میگرفت.

با در نظرگیری 4 سال زمان باقیمانده برای اماده سازی تیم برای جام جهانی آینده این ایده مجددا قابل بازنگری است. در این تیم نیمار میتواند نقش رهبری را داشته باشد، اگر هالک و اسکار هم جایگاه خود را در تیم حفظ کنند، با بیرون رفتن فرد از این معامله تنها یک جای خالی باقی میماند،  هرچند جایگاه ثابت انها هم چنذان در سالهای آینده تضمین شده نیست.

در سیستم 4-2-4 شناور، فیلیپ کوتینیو لیورپولی، اورتون ریبرو از کروزیرو و حتی روبینیو پا به سن گذاشته گزینه های قابل تفکری هستند که مطمئا قابلیت های انان برای به عهده گرفتن این نقش در اینده ای نزدیک مورد آزمایش قرار خواهد گرفت.


ترجمه: آیدین صالح زاده

  ۲  
آی اسپورت
2014-08-08 18:16:30
نظر دهید

۲ نظر
-
جمعه ۱۷ مرداد ۱۳۹۳، ۱۸:۴۷
برزیل باید ٤٦ بازی کنه و گواردیولا مربیش بشه
چیگور
جمعه ۱۷ مرداد ۱۳۹۳، ۱۹:۲۲
البی سلسته ؟ یل سلسائو ؟
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر