فهرست
رم و خطر حذف از لیگ قهرمانان اروپا؛ فرپلی مالی، زنگ خطر را برای جالوروسی به صدا درآورد
رم و خطر حذف از لیگ قهرمانان اروپا؛ فرپلی مالی، زنگ خطر را برای جالوروسی به صدا درآورد

رم و خطر حذف از لیگ قهرمانان اروپا؛ فرپلی مالی، زنگ خطر را برای جالوروسی به صدا درآورد

آی اسپورت- علیرغم اینکه رمی ها اخیرا یک پروژه ی افزایش بودجه به ارزش 100 میلیون دلار را به انجام رسانده اند، ولی این باشگاه همچنان در خطر تخطی از قوانین فیر پلی اقتصادی یوفا قرار دارد.

همانطور که پیش از این توسط جیمز پالوتا، رئیس باشگاه رم، اعلام شده بود، این باشگاه موفق شده سرمایه خود را به یک عدد 9 رقمی افزایش دهد. با این حال با توجه به قوانینی که به عنوان بخشی از برنامه اساسی میشل پلاتینی وضع شده اند، افزایش سرمایه نمی تواند به عنوان بخشی از قیمت پیشنهادی برای خرید بازیکنان به منظور افزایش بودجه نقل و انتقالات مورد استفاده قرار گیرد.

با اینکه باشگاه ادعا می کند که سهام آزادی های اقتصادی بیشتری را ایجاد می کنند، اما این نکته وقتی بحث امضای قراردادهای احتمالی مطرح باشد به هیچ وجه کارکرد لازم را نخواهد داشت. علاوه بر این، وقتی نوبت بررسی بودجه شود که یوفا از طریق آن آمادگی رم را برای شرکت در مسابقات اروپایی ارزیابی می کند، ضررهایی که در سال های اخیر در بازار به باشگاه وارد شده همچنان در ترازنامه مالی باقی می مانند.

براساس قوانین فیر پلی اقتصادی هیچ باشگاهی نمی تواند ضرری 45 میلیون دلاری در یک بازه ی زمانی 3 ساله که شامل فصل های 12-2011، 13-2012 و 14-2013 می شود داشته باشد. این رقم همان مقداری نیست که به طور معمول بعد از اینکه تمامی بدهی ها و طلب ها محاسبه شدند در انتهای ترازنامه مالی باشگاه قرار می گیرد و در واقع این رقم بدون محاسبه درآمد متورم باشگاه مثل مقادیری که مالکین یا گروه های مرتبط به باشگاه دراختیار آن قرار می دهند یا افزایش سرمایه مانند همین کاری که اخیرا رم انجام داده، بدست می آید.

رم در این بازه ی زمانی بیش از 50 میلیون دلار ضرر داده و از نظر یوفا نه تنها سودی از این افزایش سرمایه اخیرش نخواهد برد بلکه به لطف ضرر هایی که در این تابستان در بازار ترانسفر بازیکنان متحمل شده، فاصله اش از رقم سر به سر سود و زیان، بیشتر هم خواهد شد.

باشگاه در نامه ای که برای سهامدارانی که با برنامه افزایش سرمایه موافقت کرده بودند فرستاده، ذکر کرده بود که با توجه به ضررهای اخیر انجام این کار با ریسک همراه است.

در نامه گفته شده بود: \" تا این لحظه، نکته ی مورد بحث در راستای پارامترهای وضع شده توسط قانون فیر پلی اقتصادی نیست. پارامترهایی مانند: 1- مجموع میزان ضرر باشگاه در 3 سال 12-2011، 13-2012 و 14-2013 به مرز تعیین شده که در مجموع نباید از 45 میلیون دلار تجاوز کند نخواهد رسید، که این موضوع برای رعایت قانون سر به سر میزان سود و زیان تعریف شده 2- کار انجام شده باید سود خالص ادغامی داشته باشد که این مورد نیز رعایت نشده. \"
\"http://up.rossoneri.ir/privete/uploads/7064a69d882.jpg\"رم در دو دوره بودجه قبلی در مجموع در حدود 98 میلیون دلار ضرر داده است، با این حال وجود بندی در قوانین فیر پلی اقتصادی به باشگاه کمک می کند که تا حدودی ضررهای مرتبط با تیم فوتبالش را کاهش دهد.

بندی که از سوی ارنستو پائولیلو، مدیرعامل سابق اینتر پشتیبانی شده، به باشگاه ها اجازه می دهد با انجام سرمایه گذاری بر روی تیم جوانان، قراردادهایی که قبل از 1 ژوئن 2010 با بازیکنان بسته شده در نظر گرفته نشوند و به این صورت مقداری از ضررها جبران شوند.

این بند به رم اجازه می دهد قراردادهای دانیله دی روسی و فرانچسکو توتی را در نظر نگیرد ولی حتی با انجام این کار هم ترازنامه مالی باشگاه بیش از 45 میلیون دلار ضرر را نشان می دهد.

البته رم امسال به لیگ قهرمانان برگشته و احتمالا این امر درآمد قابل توجهی عاید باشگاه می کند. محاسبات انجام شده در باشگاه نشان می دهد که پالوتا و بقیه حداقل درآمدی در حدود 31 میلیون دلار از پاداش ها و پخش تلویزیونی و بازار بزرگی که از شرکت کردن تیمشان در بزرگترین رقابت فوتبالی قاره ایجاد می شود بدست می آورند ولی قراردادهایی که در این تابستان بسته شده می تواند بیش از این سرمایه اضافی برایشان ضرر ایجاد کند.

وقتی پنجره نقل انتقالات در انتهای فصل 14-2013 باز شد، کار کاهش میزان بدهی ها به والتر ساباتینی سپرده شد، با این وجود باشگاه در نامه دیگری که برای سهامداران درگیر در طرح افزایش سرمایه فرستاد، توضیح داد که یک ضرر 25.4 میلیون دلاری از ماه می تا به حال به باشگاه وارد شده است.

با توجه به این میزان ضرر بسیار بالا در 3 سال اخیر، این رقم با رقم سر به سر میزان سود و زیان مجاز در سالهای 14-2011 که 45 میلیون دلار است بسیار فاصله دارد و به این صورت رم در خطر تخطی از محدوده ی میزان ضرر 30 میلیون دلاری در سال های 2014 تا 2017 نیز قرار می گیرد.

ضررهایی که باشگاه در تابستان امسال داشته است شامل خرید خوان ایتوربه از ورونا به قیمت 22 میلیون دلار و همچنین پرداخت قسط اول مبلغ ترانسفر رادا ناینگولان به میزان 6 میلیون دلار است. به علاوه دستمزد ایتوربه حدود 8 میلیون دلار است و این هزینه باید به صورتی جبران شود. چنین هزینه قابل توجهی حتی با وجود قرارداد مهمی که باشگاه با نایکی به عنوان اسپانسر منعقد کرده و بیشتر مبلغ توافق شده به صورت یک پیش پرداخت بالا به باشگاه داده شده هم کاهش نمی یابد.

شاید بیشترین نگرانی طرفداران رم این باشد که در حالی که منچستر سیتی و پاری سن ژرمن به دلیل اینکه با بستن قراردادهای بالا با اسپانسرها سعی در دور زدن قوانین داشتند،مجازات های اقتصادی دریافت کرده اند و مجبور شده اند تعداد نفرات تیمشان را کاهش دهند، وضعیت جالوروسی بیشتر شبیه به مالاگا است که از تمام بازی های اروپایی محروم شده است.

\"http://up.rossoneri.ir/privete/uploads/7064a69d881.jpg\"بازیکنانی مثل میرالم پیانیچ و مهدی بن عطیه که به شدت از سوی باشگاه های بزرگ اروپایی مورد توجه هستند می توانند در این وضعیت قربانی شوند، هرچند ساباتینی بر این نکته پافشاری می کند که آنها در لیست فروش نیستند.

رم اگر راه های دیگری برای بدست آوردن پول و جبران ضررهایش پیدا نکند، به سادگی در وضعیت تخطی از قوانین قرار می گیرد.

با توجه به اینکه باشگاه در حدود 50 میلیون دلار برای رعایت قوانین یوفا کم دارد، یکی از معدود راه های فرار از وضعیت موجود جبران بیشتر این میزان ضرر در بازار نقل و انتقالات است.

البته ارقام دروغ نمی گویند و رم اگر می خواهد در خطر خارج شدن از مسابقات اروپایی قرار نگیرد باید کاری انجام دهد. و در واقع رم برای اینکه از زیر قرض خارج شود باید حداقل دو تا از بهترین بازیکنانش را بفروشد.

  ۱  
آی اسپورت
2014-08-09 09:53:17
نظر دهید
۱ نظر
-
سه شنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۳، ۲۱:۵۸
خیلی خوب است ولی اگر عکس زیاد تری بود عالی میشود
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر