فهرست
سامان قدوس کشف بزرگ سال ۲۰۱۷
سامان قدوس کشف بزرگ سال ۲۰۱۷

سامان قدوس کشف بزرگ سال ۲۰۱۷

آی‌اسپورت- سامان قدوس در نیمه دوم برابر ونزوئلا در پست هافبک بازیساز راهی میدان شد و نمایشی در خورد توجه ارائه داد. پیش از جام جهانی 2014 یکی از معضلات تیم کی روش در برزیل عدم حضور بازیکنی بود که به خوبی بتواند وظیفه بازیسازی و ایجاد خلاقیت در پست هافبک بازیساز را در تیم برعهده بگیرد. البته کی روش در آن مقطع مجتبی جباری و علی کریمی دو بازیکن تکرار نشدنی تاریخ فوتبال ایران را در اختیار داشت، اما این دو پا به سن گذاشته بودند و در برنامه های کی روش که به بازیکنانی با قدرت دوندگی بالا نیاز داشت، جایی پیدا نکردند.


این معضل در جام جهانی و همینطور جام ملت های آسیا 2015 به قوت خود باقی ماند و سرمربی پرتغالی تیم ملی سعی کرد با تغییر پست اشکان دژاگه و مسعود شجاعی که بیشتر به عنوان وینگر شناخته می شدند،مشکل بازیسازی تیم ملی را حل کند؛ با این حال همواره عدم حضور یک بازیکن خلاق پشت مهاجمین تیم ملی یکی از مشکلات تیم ملی و البته محل انتقاد کارشناسان بوده است.


سروش رفیعی با درخشش در تراکتورسازی و پرسپولیس بسیاری را امیدوار کرد تا حضور او بتواند جای خالی بازیکنانی نظیر کریمی را در تیم ملی پر کند، اما سبک فوتبال هافبک خلاق الخور قطر به مذاق کی روش خوش نیامد و حضور این بازیکن در اردوی تیم ملی دوامی نیافت، تا پیدا کردن بازیکنی در این پست که در سیستم 1-3-2-4 نقطه ثقل به شمار می رود و نقش بسزایی در طراحی حملات بر عهده دارد، یکی از دغدغه های کی روش باشد.


در حال حاضر اشکان دژاگه کاپیتان اول تیم ملی پا به سن گذاشته و نداشتن باشگاهی که به صورت مداوم او را در جریان مسابقه قرار دهد، باعث شده تا از فرم خوبش فاصله بگیرد. مسعود شجاعی نیز با اتفاقاتی که برای او رخ داده، مدتی است به تیم ملی دعوت نمی شود و بازگشت او به تیم ملی در هاله ای از ابهام قرار دارد.


حالا اما با حضور سامان قدوس در لیست نفرات کی روش اوضاع تفاوت کرده است.  سرمربی پرتغالی سرانجام بازیکنی را در اختیار دارد که هم قدرت تکنیکی خوبی دارد و هم به واسطه جوانی از قدرت دوندگی بالایی برخوردار است؛ ضمن اینکه قدوس از فهم تاکتیکی بالایی دارد و این ویژگی قرار گرفتن او در برنامه های کی روش را ساده تر می کند.

 

کی روش که در دو پست وینگر چپ و راست شرایط بسیار مطلوبی دارد و گزینه های متعددی را در این دو پست در اختیار دارد، می تواند از قدوس در جام جهانی در پستی بهره بگیرد که در مدت حضور در فوتبال ایران یکی از معضلات او بوده است.


قدوس امروز برابر ونزوئلا در نیمه دوم جایگزین اشکان دژاگه شد و در پست هافبک بازیساز به کار گرفته شود. دقایقی بیشتر از حضور این بازیکن در پست جدیدش نگذشته بود که هوشمندی این بازیکن از یک توپ سرگردان پاسی فوق العاده برای امیری ساخت و امیری نیز به خوبی با یک پاس رو به جلو حرکت قدوس را تکمیل کرد تا گل پیروزی بخش ایران مقابل حریفش شکل گیرد.


نمایش امیدوارکننده قدوس مقابل ونزوئلا به احتمال فراوان سبب ادامه حضور او در پست هافبک بازیساز (Playmaker) خواهد شد و با این وصف در جام جهانی نیز قدوس به صورت ثابت در این پست بازی می کند.

ورزش سه

۸ ۱  
آی اسپورت
2017-11-13 23:09:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱ نظر
ميلاد
سه شنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۶، ۱۲:۴۸
من از بين اشكان (اماده) و سامان اشكان رو ترجيح ميدم. اشكان فاكتورهايي داره كه هيچ بازيكني از ايران نداره. خودش يك تيمه. يك نكته ديگر اينه كه بازيكنان بزرگ شده در اروپا اصل بازي رو خيلي خوب درك ميكنند و بازيكنان داخلي هنوز هم در خيلي مواقع عملكرده استانداردي ندارند. ما در فوتبال پايه صعف داريم . استعداد داريم ولي ضعف داريم. در جاگيري ، استپ توپ، تصميمگيري ووو مشكل داريم. حال اينكه امصال طارمي و رضايي (كه نبوغ فوتبال رو دارند)اگر در اروپا رشد ميكردند شايد الان بازيكن مادريد يا بايرن بودن. خيلي حيفه. ولي شايد اشكان در ايران بازيكني معمولي ميشد.
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر