فهرست
آزمایش واقعی برای گواردیولا
آزمایش واقعی برای گواردیولا

آزمایش واقعی برای گواردیولا

آی اسپورت – فصل پپ گواردیولا و تیمش حالا به یک نقطه حیاتی رسیده. این چالش سخت و بزرگ بار دیگر نمایان شده و عمق مشکلات را نشان داده. حالا همه باز هم تمام ضعف های سیتی را خیلی روشن می بینند. مربی کاتولونیایی تابحال با چنین سناریویی مواجه نشده بود. و می دانست به یک منطقه جغرافیایی جدید می آید، و حالا باید با این چالش مواجه شود و بفهمد چگونه می تواند تیمش را رو به پایان فصل، به اوج برساند.

مشکل اصلی فعلا هسته اصلی فلسفه اوست، پاس و حرکت. مالکیت توپ سیتی در بیشتر فصل زیاد و بدون مشکل بوده. توپ در دفاع و هافبک می چرخد و زمان طوری ایستا می شود که انگار سیتی تا ابد فرصت دارد. توپ با ظرافت بین پاهای بازیکنان رد و بدل می شود تا در نهایت به دروازه حریف برسد. وقتی سیتی فصل را با 10 پیروزی پیاپی شروع کرد، به نظر می رسید این برای انقلاب سیتی کافی به نظر می رسد، حتی اگر گواردیولا تمام بازیکنانی که دوست دارد را نداشته باشد.

حالا انگار وقتی توپ به دور و بر محوطه جریمه حریف می رسد، اتفاقات عجیبی رخ می دهند. به جای بردن توپ به محوطه و تست کردن دروازبان حریف، توپ جلوی محوطه جریمه می چرخد، از چپ به راست و دوباره به عقب. حالا سیتی به ندرت می تواند موقعیت های خطرناک خلق کند و معمولا یکی از مدافعان حریف توپ را قطع و دور می کند. تنها تفاوت برابر اورتون این بود که مداقعان حریف بعد از گرفتن توپ، آن را به روی سکو ها نمی فرستادند. اورتون توپ را حفظ می کرد و با ریتم خوبی به مهاجمان تیم مانند لوکاکو و میرالاس می رساند.

مثلا گل اول اورتون بعد از تنها سه لمس توپ به ثمر رسید. و این بعد از 34 دقیقه بازی خوب سیتی با مالکیت توپ بالا بود. بازی مالکانه خوبی که تنها بهره اش برای سیتی، عقب افتادن بود. در نهایت هم آن ها با خوردن 4 گل زمین را ترک کردند.

گواردیولا بدون شک از سبک خود دست نخواهد کشید پس باید انتظار داشته باشیم که سیتی با همین شیوه به بازی ادامه دهد. برای این که این سبک جواب دهد، او باید بازیکنان لازم را وارد تیم کند، و آن بازیکنان هم باید دستوراتش را به خوبی پیاده کنند. مسلما این فعلا امکان پذیر نیست و او باید حداقل فعلا با بازیکنانی که در اختیار دارد کار کند.

در تمام بهترین عملکرد های سیتی در این فصل هم تیم یک اشتیاق برای تلفیق کردن پاس های کوتاه و بلند از خود نشان داده. مخصوصا کولارف بار ها سعی می کند با پاس های قطری توپ را به سمت راست خط حمله برساند. وقتی این اتفاق نمی افتد، سیتی دوست دارد تا پای مرگ در یک سوم دفاعی حریف، پاسکاری کند.

این سبک به قول معروف بارسلونایی، با پرس سنگینش از بالا معروف است. چیزی که باز هم در بسیاری از بازی های این فصل سیتی دیده نشده. بدتر این که تیم هایی مانند تاتنهام، لیورپول، لستر و حالا اورتون پرس سنگین خود را به سیتی تحمیل کردند و نتایج خوبی برابر این تیم گرفتند.

تاکید روی این سبک فشار زیادی هم روی مدافعان عقب و هافبک های دفاعی تیم وارد می کند. گذاشتن زابالتا و یحیی توره در این پست های کلیدی برابر اورتون کمی عجیب بود. تقریبا هیچ کدام از این دو بازیکن کارایی لازم را نداشتند و دو هافبک وسط اورتون یعنی بری و دیویس توانستند ابتکار عمل را کامل در اختیار بگیرند.

طبیعی است وقتی هم که سیتی گلی دریافت می کند، توجهات به کدام سمت معطوف می شود. فولبک های مسن، دفاع وسط هایی که مکمل خوبی برای هم نیستند و دروازبانی که سیو هایش فاجعه بار بوده. خرید هایی که برای گواردیولا جواب نداده اند و همه این ها فشار را چند برابر می کند.

مسلما او فکر نمی کرد تا همین ژانویه با این همه مشکل و چالش مواجه شود. آزمایش واقعیِ او از حالا شروع می شود.

۱ ۱  
آی اسپورت
2017-01-19 19:36:00
نظر دهید

۱ نظر
عباس مرتضوی
جمعه ۱ بهمن ۱۳۹۵، ۰۰:۳۸
بنظرم گواردیولا باید عمق دو دفاع میانی تیمش رو از توپهای سریع برگشتی بعد از لو رفتن توپ حفظ کنه. شاید بهترین مانور این باشه که اون سیستم ۴ ۴ ۳ تیم رو به ۴ ۴ ۲ لوزی تبدیل کنه. برای این منظور میتونه توره رو بعنوان هافبک دفاعی جلوی اوتامندی و استونز بازی بده و دی بروین را هم پشت اگویرو و استرلینگ با شرح وظایف هافبک تهاجمی بکار بگیره.
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر