فهرست
ستاره‌های تنیس در یک تیم؛ به افتخار فدرر
ستاره‌های تنیس در یک تیم؛ به افتخار فدرر

ستاره‌های تنیس در یک تیم؛ به افتخار فدرر

آی اسپورت - یک سال بعد از برگزاری اولین مرحله از رقابت‌های لیورکاپ در عرصه تنیس حالا از روز گذشته دومین دوره این رقابت‌ها برگزار شده تا راجر فدرر، پرافتخارترین تنیس‌باز دنیا نشان دهد در برگزاری این رقابت‌ها مصر است. راجر سوئیسی که با کسب ۲۰ عنوان گرنداسلم در دنیای تنیس حسابی سرشناس شده حالا دو سالی است که به افتخار راد لیور استرالیایی، اسطوره سابق تنیس دنیا این تورنمنت را برگزار می‌کند. رقابت‌های لیورکاپ شبیه رقابت‌هایی است که در دنیای گلف حرفه‌ای برگزار می‌شود یعنی تنیس‌بازان مطرح و سرشناس اروپایی در غالب یک تیم به مصاف تنیس‌بازان بقیه دنیا می‌روند. البته باید رنکینگ قابل توجهی داشته باشند  که به این تورنمنت دعوت شوند.

دومین دوره این رقابت‌ها به میزبانی شیکاگو در آمریکا از روز گذشته برگزار شده و تنیس‌بازان اروپایی که روی کاغذ قدرت بیشتری دارند امیدوارند از عنوان قهرمانی‌شان دفاع کنند. البته دوره دوم دو غایب بسیار بزرگ دارد؛ در تیم اروپا رافا نادال اسپانیایی مرد شماره یک تنیس دنیا به دلیل مصدومیت غایب است. در سوی دیگر، تیم منتخب ستاره‌های دنیا هم نمی‌تواند خوان مارتین دل پوترو کسی که بالاترین رنک در بین تنیس‌بازان غیراروپایی را دارد در اختیار داشته باشد. او هم به دلیل مصدومیت این رقابت‌ها را از دست داده است. پحالا اگرچه رافا نادال در این تورنمنت حاضر نیست ولی جایش را نواک جوکوویچ، مرد به اوج برگشته این روز‌های تنیس پر کرده است. نواک که سال پیش این تورنمنت را از خانه و از طریق تلویزیون دنبال کرده این بار می‌تواند در کنار بقیه بازیکنان اروپایی به مصاف رقبا برود.

فرم مسابقه

این رقابت‌ها قرار است به مدت سه روز برگزار شود؛ در غالب مسابقات انفرادی و سپس یک بازی دوبل. اگر هم در این رقابت‌ها کار به ست سوم کشیده شد تیمی که زودتر به دهمین امتیاز برسد برنده مسابقه خواهد شد، ضمن اینکه سطح زمین مسابقه هم سفت است و این بار کاملاً به رنگ مشکی در نظر گرفته شده تا تفاوت عمده‌ای با بقیه رقابت‌هایی داشته باشد که روی این نوع از سطوح برگزار می‌شود.

حس هم‌تیمی بودن

راجر فدرر که خودش برگزار‌کننده اصلی این رقابت است تلاش زیادی کرده هرطور شده این مسابقات روی نظم خاصی برگزار شود، هرچند که البته خودش ایده پشت این رقابت‌ها را این‌طور بیان می‌کند: «راستش ما در تمام طول فصل با یکدیگر رقیب هستیم و رودرروی هم قرار می‌گیریم. از این ایده که می‌توانیم چند روزی کنار هم و در یک تیم بازی کنیم خیلی خوشم می‌آید. این ایده بسیار مهیجی است». همان‌طور که در بالا عنوان شد نواک جوکوویچ در اولین دوره این رقابت‌ها که در پراگ برگزار شد غایب بود ولی حالا دومین دوره در شیکاگو را نخواسته از دست بدهد. او هم به خبرگزاری فرانسه در این مورد می‌گوید: «سال گذشته این رقابت‌ها را از طریق تلویزیون دیدم. روحیه تیمی که بین بچه‌ها بود را خیلی دوست داشتم. این روحیه همان چیزی است که در تنیس کمی جایش خالی است».

علیه دیویس کاپ