فهرست
برای ما قهرمانی بیاور!
برای ما قهرمانی بیاور!

برای ما قهرمانی بیاور!

آی‌اسپورتمرحله بعدی؛ این همان چیزی است که هر باشگاهی به دنبالش است. یک مربی، یک مالک، یک بازیکن که آنها را به مرحله بعدی و سطح بعدی برساند. در بعضی باشگاه‌ها، رسیدن به سطح بعدی را نمی‌توان به‌ راحتی اندازه‌گیری کرد. در برخی باشگاه‌ها هم چنین کاری غیرممکن است. اما در تاتنهام، راحت می‌توان تشخیص داد که تیم به مرحله بعدی رسیده است یا نه. آنها کافی است یک جام کسب کنند تا مشخص شود که به سطح بعدی رسیده‌اند یا نه. آنها به این ترتیب مربی‌ای را آورده‌اند که بارها جام آورده است. اگر برخی از واکنش‌ها به آمدن مورینیو به جای پوچتینو را خوانده باشید، شاید فکر کنید که دانیل لوی روحش را فروخته است تا مورینیو را بیاورد. 

ژوزه مورینیو، یکی از موفق‌ترین مربیان این نسل و تمامی نسل‌ها، در سال‌های اخیر موفق نبوده است. دوران حضور او در چلسی و منچستریونایتد خوب نبود. هر دو دوران به شکلی بد و تلخ به پایان رسید.
با این حال همان دوران بد او در چلسی هم با دو جام همراه بود: قهرمانی لیگ برتر و فتح جام اتحادیه. تاتنهام به همین دستاوردها هم راضی خواهد بود. دوران فاجعه‌بار حضور او در منچستریونایتد هم تنها با سه جام همراه بود: لیگ اروپا، جام اتحادیه و کامیونیتی شیلد، که این آخری تا قبل از آنکه مورینیو بیاید، برای هیچ‌کس اهمیتی نداشت. این نشان می‌دهد که مورینیو تا چه حد در جست‌وجوی قهرمانی است که این جام را پراهمیت کرده است. او به دنبال فتح هر جامی است. 

حالا تاتنهام هم بی‌صبرانه منتظر جام است. کسب قهرمانی یعنی رسیدن به مرحله بعدی. مورینیو مربی‌ای نیست که بخواهد در عرض پنج سال درباره او قضاوت شود.او روز چهارشنبه این موضوع را اثبات کرد. او قرار نیست چند روز را به مشاهده تیم جدیدش بگذراند، یا در هنگام بازی تاتنهام با وستهم در جایگاه مدیران تاتنهام بنشیند. او تمرینات را از همان چهارشنبه آغاز کرد. او ترکیب تیم را برای بازی شنبه تعیین خواهد کرد. او سبک بازی تیم را مشخص می‌کند و دوباره کنار میدان می‌ایستد. این تیم او است و این مسئولیت او. اگر او پیروز شود، این اولین برد خارج از خانه تاتنهام در لیگ برتر از ۲۳ دسامبر ۲۰۱۸ خواهد بود. 

به همین دلیل است که تاتنهام برای او تا این حد جذاب است. بسیاری دیگر هم به تیم پوچتینو نگاه می‌کردند و به نظرشان، این تیم می‌توانست نتایجی بهتر از این بگیرد. البته بسیاری به این اشاره می‌کنند که باید میزان مخارج تاتنهام را با رقبا مقایسه کرد. از این نظر، پوچتینو کارش را عالی انجام داده است اما باید در نظر گرفت که برخی بازیکنان بزرگ تیم از آکادمی آمده‌اند یا اینکه با قیمتی پایین و در اوایل درخشش خود خریداری شده‌اند. اینکه هری کین، دله آلی، دنی رز، اریک دایر، الیور اسکیپ، کایل واکر پیترز و بن دیویس ده‌ها میلیون پوند خرج روی دست باشگاه نگذاشته‌اند معنی‌اش این نیست که آنها بازیکنان کم‌ارزشی هستند. 

اینطور به قضیه نگاه کنیم. منچستریونایتد ۷۵ میلیون پوند برای روملو لوکاکو پرداخت اما تاتنهام پولی برای کین نپرداخت اما نباید پتانسیل این دو را با هم مقایسه کرد. در حال حاضر، کین احتمالاً ارزشمندترین مهاجم لیگ برتر است. با این حال تاتنهام این بهانه را دارد که بگوید به این دلیل از سال ۲۰۰۸ تاکنون قهرمانی کسب نکرده که سرمایه‌گذاری بالایی انجام نداده است اما نباید به خریدهای تاتنهام نگاه کرد؛ باید به بازیکنانی که آنها دارند نگریست. 

تاتنهام اگر با تمام قوا به میدان برود، از بازیکنانی مانند هوگو یوریس، سرژ اوریه، توبی آلدرویرلد، یان فرتونگن، دنی رز، موسی سیسوکو، هری وینکس، دله آلی، کریستین اریکسن، سون هیونگ مین و هری کین می‌تواند استفاده کند. ذخیره‌های آنها هم داوینسون سانچس، لوکاس مورا، بن دیویس، اریک لاملا، جیووانی لوسلسو، اریک دایر و تانگوی اندومبله خواهند بود. پوچتینو گفته بود یک جام در تاتنهام به اندازه ده جام در باشگاه‌های دیگر ارزش دارد اما این حرف صحیحی نیست. این تیم بازیکنانی عالی دارد. آنها باید تیمی برنده داشته باشند. تاتنهام با توجه به مبالغی که خرج کرده، بسیار عالی نتیجه گرفته است اما آنها با توجه به استعدادهایی که دارند، ضعیف نتیجه گرفته‌اند. مورینیو به این فکر است که این مشکل را برطرف کند. دانیل لوی هم این را می‌خواهد. به همین دلیل است که آنها حاضرند چنین مبلغی به مورینیو بپردازند. 

بودجه نقل و انتقالات احتمالاً باعث خواهد شد که دو طرف با هم به مشکل برخورد کنند. لوی فکر می‌کرد که پوچتینو پرتوقع است و بازیکنان زیادی می‌خواهد اما او باید صبر کند تا لیست خرید مورینیو را ببیند اما از سوی دیگر، مورینیو هم می‌داند که به چه باشگاهی رفته است. او نمی‌خواهد که حضور در تاتنهام آخرین پل پشت سر او را هم خراب و شهرت او را در فوتبال انگلیس نابود کند. او فردی است که یک بار نشست خبری منچستریونایتد را ترک کرد و تأکید که باید به دلیل دستاوردهایش در چلسی به او احترام بگذارند. او آن روز اشتباه می‌کرد. هیچ‌کس در منچستریونایتد کاری به سابقه مربی تیم در استمفورد بریج ندارد. با این حال مشخص است که برای او، سابقه کارهایش مهم است. هیچ چیز نمی‌تواند به اندازه سومین ناکامی در لیگ برتر باعث شود که میراث او ویران شود. لوی احتمالاً به مورینیو گفته که چه انتظاراتی از نظر اقتصادی می‌تواند داشته باشد و اینکه مربی‌ می‌داند که محدودیت‌های باشگاه جدیدش، که ورزشگاهی بسیار گرانقیمت ساخته چیست. شاید نیاز به این باشد که لوی واقعیت را به صورت علنی هم بگوید تا همه دریابند که چه خبر است. اگر او می‌خواهد همانطور که مربیان سابق گفتند، تا حد زیادی روی انتقالات باشگاه کنترل داشته باشد، باید مسئولیتش را هم به عهده بگیرد. 

آیا مورینیو نیاز به یک دسته چک دارد تا موفق شود؟ نه لزوماً. آمار او نشان می‌دهد که او دوست دارد زیاد خرج کند و در باشگاه‌هایی ثروتمند باشد اما همه دستاوردهای بزرگ او به این ترتیب حاصل نشده‌اند. در سال ۲۰۰۴ که پورتو فاتح لیگ قهرمانان شد، جزو بزرگان اروپا به شمار نمی‌رفت. اینتر در سال ۲۰۱۰ هم همینطور. به همین ترتیب، قهرمانی چلسی در سال ۲۰۱۵ در لیگ برتر در زمانی روی داد که همه انتظار داشتند منچسترسیتی تیم حاکم لیگ برتر باشد. هر منتقدی که می‌گوید هر کسی می‌تواند با پول رومن آبراموویچ فاتح لیگ برتر شود، باید به این فکر کند که شش مربی چلسی - البته بدون احتساب فرانک لمپارد - چنین بودجه‌ای داشتند و قهرمانی لیگ برتر را کسب نکردند. مورینیو در چلسی آبراموویچ بیش از مجموع همه مربیان دیگر چلسی در دوران این مالک روس در لیگ برتر قهرمان شده است. البته آمار او به این معنا نیست که او حتماً موفق خواهد شد. حتی اگر مورینیو بهترین عملکرد را از تاتنهام بگیرد، دست‌کم یک یا می‌توان گفت دو تیم هستند که برتر از تاتنهام هستند و او باید به دنبال راهی برای غلبه بر آنها باشد. 

با این حال همه پیروزی‌ها با داشتن بهترین‌ها حاصل نمی‌شوند. در ۲۱ آوریل ۲۰۱۸ بود که تاتنهام با منچستریونایتد در نیمه‌نهایی جام حذفی بازی کرد. یونایتد در آن بازی بازیکنان بزرگی نداشت. فیل جونز و کریس اسمالینگ مدافعان میانی تیم بودند و الکسیس سانچس که در خط حمله بود، با انتقادات بسیاری مواجه بود. تاتنهام با تمام قوا به مصاف یونایتد رفت اما یونایتد دو بر یک پیروز شد. این البته از همان روزهایی بود که تاتنهام باید پیروز می‌شد و نشد. 

لوی مربی‌ای می‌خواهد که بتواند این کار را انجام دهد. مردی که در آن روز مربی تیم رقیب، یعنی یونایتد بود. لوی می‌خواهد قهرمانی به دست بیاورد. قرارداد مورینیو با تاتنهام پیوندی نیست که در آسمان‌ها بسته شده باشد اما بی‌تردید می‌توان آن را درک کرد. 

منبع: دیلی‌میل

۳    
آی اسپورت
2019-11-24 00:13:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر