فهرست
نقش ‌باقری روی نیمکت؛ مبصر یا تکنسین؟
نقش ‌باقری روی نیمکت؛ مبصر یا تکنسین؟

نقش ‌باقری روی نیمکت؛ مبصر یا تکنسین؟

آی اسپورت - کریم باقری به دلیل کیفیت فوتبالش در تیم ملی، اعتباری که با بیش از ۵۰ بازی در بوندس‌لیگای یک و دو به فوتبالش اضافه شد، نمایش‌های به یاد ماندنی‌اش در پرسپولیس و سیاق بازی‌اش که قدرت‌نمایانه به نظر می‌رسید و البته رفتارش که با آقامنشی توأم بود، یکی از معتبرترین چهره‌های فوتبال ایران است.

اما درباره کریم باقری به دلیل همین اعتبار هرگز لازم نیست دچار توصیف‌های اغراق‌آمیز باشیم. او بارها خود را در مربیگری بی‌ادعا معرفی کرده و علاقه‌ای ندارد عملکردش در مربیگری با کیفیت کارش سنجیده شود. او در هر فصل با چند تشر و چند برخورد فیزیکی در صحنه‌هایی که بازیکنان پرسپولیس مشغول پرخاش به داور یا هر درگیری دیگری هستند، خود را در نقش یک ناظم جا می‌زند و از اعتبار دوران فوتبالش خرج می‌کند تا بازیکنان مقابل واکنش‌های او سر فرو بیاورند. مرسوم است که این نقش در رسانه‌ها همیشه مورد تمجید قرار بگیرد، او را آقاکریم صدا بزنند و حتی همواره به تیم‌های دیگر توصیه کنند که یک کریم باقری برای خود پیدا کنید.

شخصیت تأثیرگذار، یکی از ویژگی‌های مربیان است. آنها با شخصیتی که با وام از دوران فوتبال خود یا دوران مربیگری خود به دست می‌آورند، تیم را تحت تأثیر خود قرار می‌دهند و این شخصیت در ایجاد نظم تیمی بی‌شک مؤثر است. اما این فقط یکی از چندین و چند ویژگی یک مربی است و هیچ‌کس نمی‌تواند فقط با شخصیت تیغ‌دار، مربی باشد و وقعی به چندین ویژگی دیگر در حرفه‌اش نگذارد و برای به دست آوردن هر ویژگی مؤثر دیگری قدمی برندارد و جایگاه مربی را با توصیف‌های بیهوده رایج مال خود کند. برای مربی شدن باید سخت کار کرد، باید به سختی هر روز به دانسته‌های خود افزود و با چند سیلی و لگد به بازیکنان در هر فصل، هیچ‌کس مربی

نمی‌شود.

کریم باقری به اعتبار فوتبال، به اعتبار مربیگری و به اعتبار پرسپولیس در اینستاگرام مشغول تبلیغات فالوور فروشی است. بله، از او بعید بود اما انگار از کمتر کسانی بعید است. کریم باقری با هر توصیف و تمجید درباره آقایی و تأثیرگذاری و بزرگواری و سیلی و لگدی که به بازیکنان می‌زند، صاحب اعتبار بیشتری برای فالوور فروشی می‌شود و حتی اعتبار تبلیغات فروش فالوور را نه با مربیگری، بلکه با نقشی من‌درآوردی به عنوان مسئول دستور خفقان روی نیمکت به دست آورده است.

این نکته طنزآمیز به نظر می‌رسد اما واقعیت دارد که ‏کریم باقری با وایرال شدن بحث تبحرش در چک و لگد روی نیمکت، امروز موفق به فروش چندصد k فالوور بیشتر به سالن اپیلاسیون محل شد. این -با تأسف- اوج قدرت اقتصاد فوتبال ایران است. مهم‌ترین چهره‌های فوتبال با وجه اشتهار و اعتبار ورزشی خود نه در درآمدزایی به شیوه‌ای که دور از شأن یک چهره شناخته‌شده نباشد، بلکه به همین روش‌های سخیف در اینستاگرام فارسی کسب درآمد می‌کنند. این مثال از این رو اهمیت دارد که نشان دهد تصویر شخصیت ثبت‌شده از چهره‌های معتبر فوتبال تا چه اندازه مخدوش شده است و با نقش ناظم روی نیمکت و با توصیف‌های دم‌دستی ژورنالیستی بازسازی نمی‌شود.

در این روزگاری که زندگی ما را می‌گذراند، چاره‌ای نداریم جز اینکه تا همین اندازه مته به خشخاش بگذاریم و سخت بگیریم به آنچه حوالی ما نفس کشیدن را سخت کرده است.

۱۰ ۳  
آی اسپورت
2021-01-21 16:19:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۳ نظر
علی
پنجشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۹، ۱۹:۵۱
خفه شو بابا آقای مثلا خبرنگار!!!!
یعنی همه دروغ میگن و تو راست میگی؟؟؟ اگه اندازه گنجشک عقل داشتی و نسبت به فوتبال ایران اشراف داشتی متوجه تاثیر غیرقابل انکار کریم باقری در موفقیت های پرسپولیس شده بودی و دیگه اینجا واسه معروف شدن اونم به غلط بر خلاف جهت آب شنا نمیکردی..اینکه کریم باقری بنگاه های کوچک اقتصادی رو با توجه به محبوبیتش تبلیغ کنه و دستمزدش رو هم بگیره چه ایرادی داره؟؟؟ شک نکن صدها برابر بیشتر از تبلیغی که مثلا بخواد تو روزنامه یا مجله ای که تو توش کار میکنی دیده میشه و هزینه کمتری هم میکنه پس با کسی دربیوفت که اندازه ات باشه اونم به حق نه با متنی که همه اش چرندیاته!!!!!
علی
پنجشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۹، ۱۹:۵۳
خفه شو بابا آقای مثلا خبرنگار!!!!\r\nیعنی همه دروغ میگن و تو راست میگی؟؟؟ اگه اندازه گنجشک عقل داشتی و نسبت به فوتبال ایران اشراف داشتی متوجه تاثیر غیرقابل انکار کریم باقری در موفقیت های پرسپولیس شده بودی و دیگه اینجا واسه معروف شدن اونم به غلط بر خلاف جهت آب شنا نمیکردی..اینکه کریم باقری بنگاه های کوچک اقتصادی رو با توجه به محبوبیتش تبلیغ کنه و دستمزدش رو هم بگیره چه ایرادی داره؟؟؟ شک نکن صدها برابر بیشتر از تبلیغی که مثلا بخواد تو روزنامه یا مجله ای که تو توش کار میکنی دیده میشه و هزینه کمتری هم میکنه پس با کسی دربیوفت که اندازه ات باشه اونم به حق نه با متنی که همه اش چرندیاته!!!!!
کیسه
جمعه ۳ بهمن ۱۳۹۹، ۱۱:۰۱
تو خوبی دلال رشتی دوزاری
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر