فهرست
گزارش روز: نگاهی به عملکرد لیورپول در بازار نقل و انتقالات؛ آماده برای کورس قهرمانی
گزارش روز: نگاهی به عملکرد لیورپول در بازار نقل و انتقالات؛ آماده برای کورس قهرمانی

گزارش روز: نگاهی به عملکرد لیورپول در بازار نقل و انتقالات؛ آماده برای کورس قهرمانی

آی اسپورت- قرمزها در این تابستان  روزهای پررفت و آمدی را سپری کردند و آنطور که از شواهد پیداست، تصمیم دارند رقابت غیرمنتظره فصل گذشته در کسب عنوان قهرمانی را در فصل پیش رو بار دیگر تکرار کنند. خیلی ها تصور نمی کردند که لیورپول، که یک فصل پیش از آن در رتبه هفتم جدول لیگ برتر قرار گرفت، درفاصله تنها سه بازی تا پایان فصل 14-2013، در صدر جدول لیگ برتر قرار داشته باشد؛ هرچند آنها اختلاف پنج امتیازی درصدر جدول را به راحتی از دست دادند. لغزش بد موقع  استیون جرارد، به  همراه توقف در ورزشگاه سلهرست پارک مقابل کریستال پالاس، باعث شد تا عنوان قهرمانی به سمت ورزشگاه اتحاد و منچسترسیتی برگردد.

با این حال، فصل گذشته یک فصل به یاد ماندنی برای کسانی  بود که از  نیمه قرمز مرسی ساید حمایت می کنند. سبک و سیاق و بازی شناور تیم برندن راجرز برای سالها در L4 (منطقه ای  که ورزشگاه آنفیلد در آن قرار دارد) دیده نشده بود. علی رغم این موفقیت، مربی ایرلندی قرمزها می دانست که با توجه به بازگشت به لیگ قهرمانان و اضافه شدن حداقل شش بازی در فصل جاری برای آنها، تقویت نیمکت این تیم بسیار مهم است.

پروژه بازسازی راجرز

در طول دو سال مسئولیت راجرز در آنفیلد، او  به تدریج و به آرامی تیم مورد نظر خود را شکل داد و وضع موجود در آنفیلد را آن طور که می خواست بهبود بخشید. مالکان آمریکایی باشگاه که در زمان او بیشتر از باشگاه حمایت کرده (باشگاه در دوران صاحبان قبلی با امید به دست آوردن برتری مجدد خود بر لیگ جزیره خرج بسیار زیادی کردند) و به صورت معمول در هرفصل دهها میلیون پوند  هزینه کرده اند.
\"http://up.rossoneri.ir/privete/uploads/3fdd5504192.jpg\"اولین قراردادی که راجرز امضا کرد با فابیو بورینی به ارزش بیش از 12 میلیون پوند  بود، در مدت کوتاهی بعد از آن  با جو آلن به مبلغ 15 میلیون پوند قرارداد بسته شد. این توافق نظر وجود دارد که  لیورپول چه در گذشته و شاید حتی هنوز در حال حاضر، در بازار های متفاوتی نسبت به بازارهای سنگین مالی بازیهای اروپایی خرید می کند. که این امر می تواند به دلیل محدودیت ها، و فقدان جاه طلبی مالک باشگاه باشد.

با این حال فصل گذشته ، دستیابی به موفقیت تا حدی غیر منتظره بود. به نظر می رسید تفکر راجرز بر اساس فوتبال مبتنی بر مالکیت توپ، با دستیابی سریع به نتیجه نیاز به تکامل دارد. شاید یک فصل زمان برای اصلاح و تنظیم این سیستم ممکن باشد است اما فصل دوم در این رابطه وقت تلف کردن به شمار می آید و  نمی تواند انتظارات وحشتناک تماشاگران لیورپولی را برآورده کند.

سبک بازی تیم به حملات بی امان از ابتدا تبدیل شده و تیم های حریف اغلب قبل از اینکه به استراحت بین دو نیمه برسند، شکست می خوردند، به ویژه در آنفیلد. در حالی که قرمزها در نهایت نمی توانستند این شیوه را به صورت یک روند ثابت که از آنها انتظار می رفت حفظ کنند. راجرز می داند که موفقیتش یک برچسب به عنوان ویژگی مخصوص به او ایجاد کرده است.

طرفداران در حال حاضر همان استانداردهای بالا را انتظار دارند. آنها خواستار ادامه پیروزی ها هستند. با استفاده از این اشتهای سیری ناپذیر برای موفقیت، باشگاه  از زمان آغاز فصل نقل و انتقالات به شدت مشغول بوده است.

مدافعان

فصل گذشته، قرمزها 101 گل به ثمر رساندند و 50 گل نیز دریافت کردند. بنابراین بر اساس این رقم ها کاملا مشخص است که نقاط قوت و ضعف لیورپول کجا بود. به این منظور، راجرز 20 میلیون پوند برای دژان لوورن هزینه کرد، بازیکنی که او امیدوار است بتواند قدرت رهبری مورد نیاز را به خط دفاعی چهار نفره اش بیاورد. زمان نشان خواهد داد که آیا این انتقال موفق خواهد بود یا خیر، اما نمایش درخشان این بازیکن برای ساوتهمپتون، به ویژه در بازی در آنفیلد (که در آن ساوتهمپتون پیروز شد) و اولدترافورد، توجهات زیادی را به این بازیکن اهل کرواسی جلب کرد.

ثبات کلمه کلیدی است که می تواند برای لوورن به کار رود و این مسئله را  با توجه به مسیر کاری او تا کنون، به خوبی مشاهده می شود، اما آنچه از لوورن  انتظار می رود استانداردهایی در حد بازیکنان همیشه قابل اعتمادی مانند استیو فینان، استفن هنچوز و سامی هیپیا است، که دوران  پرباری در آنفیلد داشتند. و همیشه نمایشی در حد 7 از 10 و یا 8 از 10 داشتند.

قرمزها به هیچ وجه دچار کمبود گزینه در مرکز خط دفاعی خود نیستند. مامادو ساخو (کاپیتان دوم تیم فرانسه در جام جهانی) در سپتامبر گذشته با مبلغ 18 میلیون پوند به لیورپول پیوست همچنین در کنار او تیاگو لوری حضور داشت، که به صورت قرضی از باشگاه خارج شد. به علاوه مارتین اسکرتل که با وجود شکستن رکورد چهار گل به خودی، در حال حاضر از بهترین دوران ورزشی خود تا به امروز  لذت می برد. شاید با حضور دانیل آگر، سباستین کواتس و کولو توره به نظر برسد که لیورپول حتی تعداد زیادی گزینه برای این پست دارد.

\"http://up.rossoneri.ir/privete/uploads/61921e2c261.jpg\"
با توجه به این تعدد گزینه ها در مرکز خط  دفاعی ممکن  آگر و کواتس برای پیدا کردن شانس بیشتر برای بازی کردن باید تیم را ترک کنند. آگر در لیورپول به خاط آسیب دیدگی ها دوران بدی داشت. این بازیکن  سابق بروندبی، نه به خاطر فقدان  توانایی و یا کلاس لازم،  بلکه به خاطر درگیری با مسائل آمادگی جسمانی  طول یک فصل دچار مشکل بود. در نهایت، این مشکل ممکن است  شانس او را برای تبدیل شدن به یک اسطوره در آنفیلد را از بین ببرد.

در مورد پست مدافع کناری ، به نظر می رسد راجرز امیدوار است  خون جدید بتواند قرمزها را به جلو حرکت دهد. با خاویر مانکیو قرار داد امضا شده است و آلبرتو مورنو نیز در روزهای آینده به باشگاه می رسد. این دو بازیکن  برای قرار گرفتن در ترکیب اصلی کار راحتی ندارند. جان فلاناگان و گلن جانسون که بازیکنان اصلی تیم در فصل گذشته بودند و خوزه انریکه و جک رابینسون (پس از حضور به صورت قرضی در بلکپول) و مارتین کلی نیز توانایی بازی به عنوان مدافعان کناری را دارند. لیورپول آندره ویزدوم را هم داشت که در حال حاضر به صورت قرضی به وست بروم رفته است.

انتظار می رود با توجه به ورودی ها، بعضی از بازیکنان فعلی تیم را می توان به سایر تیم ها قرض داد و یا به فروش رساند. راجرز علاقه دارد تا برای تمام پستها رقابت وجود داشته باشد و هیچ بازیکنی از  جایگاه خود مطمئن نباشد و  بازیکنان برای رسیدن به سطح بالاتری از عملکرد تلاش کنند.  با وجود اینکه تنها یکسال از قرارداد گلن جانسون باقی مانده است قرارداد جدیدی به او پیشنهاد نشده و تفکر در نظر گرفته شده این است که فرصت بیشتر برای بازی دادن به این مدافع ملی پوش انگلیسی توانایی او را  بهبود خواهد بخشید.

هافبک ها

در خط هافبک در حال حاضر آدم لالانا و امره جان می توانند  به تیمی بپیوندند  که در حال حاضر با داشتن جرارد، آلن، لوکاس لیوا و جردن هندرسون به خود می بالد. اگر چه هندرسون و جرارد فصل گذشته نمایش های بسیار خوبی ارائه دادند اما بسیاری بر این باورند که قرمزها نیاز به حضور پرقدرت تری در مرکز خط میانی خود دارند. پیشنهاد آنها یک بازیکن در اندازه های  یحیی توره برای منچستر سیتی است.
\"http://up.rossoneri.ir/privete/uploads/3fdd5504194.jpg\"این درخواست  که بازیکنی  چنین نقشی را در سن  بیست سالگی ، به ویژه بدون   تجربه قبلی در  لیگ برتر، بازی کند ممکن است بیش از اندازه و غیرممکن باشد به خصوص اینکه این منطقه از زمین هدف اصلی تمامی تیمهای رقیب است. لالانا می تواند محور حملات لیورپول باشد و ممکن است برای یک نقطه شروع با فیلیپ کوتینیو رقابت کند، اگر چه باید ببینیم  راجرز چه پستی رابرای این بازیکن در نظر می گیرد.

مهاجمان

مثلث خط حمله لیورپول از بین دنیل استاریج، رحیم استرلینگ، کوتینیو و خریدهای تازه باشگاه، ریکی لمبرت و لازار مارکوویچ انتخاب خواهند شد. انتظار می رود که یک بازیکن دیگر برای این بخش در زمان باقی مانده از نقل و انتقالات جذب شود.

به نظر می رسید که لوئیک رمی به قرمزها می پیوندد اما او به طور غیر منتظره ای در آزمایشهای پزشکی لیورپول رد شد. به عنوان یک فوروارد رمی می تواند در تمامی نقاط خط حمله  بازی کند و سابقه عالی در گلزنی در لیگ برتر را نیز دارد(20 گل در 40 بازی)، این بازیکن  فرانسوی می توانست پوششی ایده آل برای استاریج باشد، که این اتفاق نیفتاد. و در نتیجه جستجو برای یک مهاجم جدید باید ادامه پیدا کند.

مارکوویچ یک فصل قابل توجه در بنفیکا سپری کرد، که در آن قهرمان لیگ پرتغال نیز شدند اما این بازیکن نیز تنها بیست سال سن دارد و این انتظار زیادی است که بخواهیم این مهاجم صربستانی جای لوئیس سوارس را پر کند.

به نظر می رسد به احتمال زیاد راجرز از  روشی استفاده کند تا گل های سوارس بین سایر بازیکنان تقسیم شود. مربی  لیورپول در حال حاضر از هندرسون خواسته است تا بیشتر در امر گلزنی مشارکت کند، و بین هافبک ها  و پسران جدید لالانا و لمبرت می بایست بین 15 تا 20 گل اضافه کنند تا  خروج مهاجم اروگوئه ای را جبران کند.

مهمتر از همه، استوریج در حال حاضر باید یک گام به جلو بردارد تا به عنوان مرد اصلی لیورپول لقب بگیرد و حداقل بیست گل خود را در فصل گذشته تکرار کند. برای تحمل فشار یک فصل و همچنین خروج سوارس  قطعا فضا برای یک مهاجم دیگر وجود دارد اما بدون سوارس قرمزها می بایست بسیار خوب تلاش کنند تا بتوانند دوباره به آمار یکصد گل در فصل بعد دست پیدا کنند.

راجرز می داند که صرف بیش از 100 میلیون پوند در بازار نقل و انتقالات فشارها را بر روی او برای موفقیت افزایش خواهد داد. در حالی که باشگاه می تواند ادعا کند که بخش زیادی از این رقم، اگر چه نه همه آن ، از آن مبلغ  فروش بازیکنان جبران میشود (به خصوص از خروج 75 میلیون پوندی سوارس) ، انتظار معمول این است که هزینه بزرگ به نتایج خوب منجر شود.

قرمزها در لیگ برتر موفقیتهایی را به دست آورده اند؛ همچنین چندین عنوان داخلی و اروپایی برده اند، اما با این وجود همچنان نوزدهمین قهرمانی در لیگ برتر به عنوان اولویت اصلی باقی مانده است.

 علی تاکوِل

ترجمه: امین نیک اندیش

  ۴  
آی اسپورت
2014-08-09 16:51:08
نظر دهید
۴ نظر
امین چلسی !
شنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۳، ۱۷:۲۱
اماده برای تاتنهام 2 شدن
تی تی باتعصب
شنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۳، ۲۰:۱۰
لیورپول با تاتنهام فرق داره
abbas
شنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۳، ۲۰:۲۸
امسال:1.یونایتد 2.سیتی 3.آرسنال 4.چلسی 5.اورتون 6.لیورپول 7.تاتنهام درضمن منتظر سقوط ازاد ساوتهمتون باشین...
امیر
شنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۳، ۲۲:۵۹
بزرگترین مشکل لیورپول خط دفاع پر اشتباهشه
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر