فهرست
مارکوس بابل: امید به زندگی در فیلیپ لام اکنون 300برابر شده است!
مارکوس بابل: امید به زندگی در فیلیپ لام اکنون 300برابر شده است!

مارکوس بابل: امید به زندگی در فیلیپ لام اکنون 300برابر شده است!

آی اسپورت- مارکوس بابل، مدافع سابق بایرن مونیخ، در گفتگو با نشریه آبند سایتونگ،  در مورد موضوعات مختلفی از جمله شکست تلخ در فینال چمپیونزلیگ99، کناره‌گیری لام از تیم ملی و جانشینان احتمالی‌اش او صحبت کرد. این مصاحبه به مناسبت دیدار امشب ستارگان منچستریونایتد و بایرن مونیخ انجام شد.

 

آقای بابل! شما در دیدار ستارگان باشگاه بایرن مونیخ مقابل ستارگان منچستریونایتد، برای بایرن به میدان خواهید رفت. چه احساسی دارید؟

همین که دوباره هم‌بازی های قدیمم را می‌بینم، بی‌نهایت خوشحالم . نه تنها از دیدن بازیکنان بایرن بلکه، از دیدن بازیکنان منچستر هم. چرا که زمانی با اندی کول و دوایت یورک در بلک‌برن هم‌بازی بودم. از دیدار مجددشان احساس خیلی خوبی دارم.

 

درمورد نتیجه این دیدار چه قولی به هواداران می‌دهید؟

اینکه میتوانند یک دوجین از بازیکنانی را که درطول دوران بازیگری افتخارات زیادی کسب کرده اند ببینند! برای منچستر ستاره‌هایی به زمین می‌آیند که ده‌ها بار قهرمان شده‌اند، جام قهرمانی اروپا را بالای سر برده اند، در جام حذفی یکه‌تاز بوده‌اند. در تیم ما نیز پاول برایتنر، جووانی البر و قهرمانان دیگری برای این دیدار آماده هستند. ستاره های نامداری در اردوی دو تیم حضور دارند. البته من توقع زیادی ندارم چونکه حال‌وهوای بازی هم مثل گذشته‌ها نخواهد بود.

\"https://s3.amazonaws.com/stadium-wembley/soccerly/2014/08/05/1407217618_1407260684.jpg\"


 

نام منچستر برای بسیاری از هواداران بایرن، یادآور شکست در فینال 1999 است. نظر شما چیست؟

اوه بله... ما شانس زیادی برای فتح جام داشتیم، جامی که برای من هنوز بزرگترین جامی است که میتوان بدست آورد. ما تا قهرمانی فاصله ای  نداشتیم. طی دو دقیقه همه‌چیز از دست رفت... خیلی لحظات تلخی بود. اما الان اصلا اینگونه نیست که از آن روز کینه‌ای در دلم داشته باشم.

 

شما فیلیپ لام را از جوانی می‌شناسید. با هم در تیم اشتوتگارت هم‌بازی بوده‌اید. آن زمان پیش‌بینی میکردید که او تا این اندازه پیشرفت کند و به عنئان کاپیتان جام قهرمانی را بالای سر ببرد؟

قطعا. آن زمان تعجب کردم که چرا بازیکنی در این سطح باید به اشتوتگارت قرض داده شود. اما برای او اهمیتی نداشت. شاید اگر در بایرن مانده بود اینقدر ترقی نمیکرد. او در اشتوتگارت تجربه زیادی کسب کرد، وارد رقابت با سایر بازیکنان شد، و به عنوان یک بازیکن بسیار حرفه‌ای به بایرن بازگشت. روند پیشرفت او بی‌نظیر بود. سال به سال بهتر میشد.

 

آیا کناره‌گیری او از تیم ملی تصمیم درستی بود؟

قطعا! این پروسه ای نیست که از امروز به فردا بیاندازیم. طرز خداحافظی لام بسیار ایده‌آل بود. شرایط فعلی او شرایطی است که امید به زندگی را در وی تا 300درصد افزایش داده است. این روزها که تعطیلات فصلی لیگهای جهانی است، بهترین شرایط برای اوست که از زمان عمرش بهترین استفاده‌ها را بکند.

 

بعد از لام چه کسی را شایسته کاپیتانی میدانید؟

من دو نفر را پیشنهاد میکنم. یکی باستین شواین اشتایگر که از نظر تعداد بازی ملی و دستاوردهایی که داشته، سزاوار کاپیتانی تیم ملی است. و دیگیر مانوئل نویر. این دو در خارج از آلمان هم بسیار شناخته شده هستند. و تجربیات بسیاری نیز دارند.
\"http://up.rossoneri.ir/privete/uploads/3d8f382ccc1.jpg\"


 


با شروع فصل جدید چه انتظاری از بایرن دارید؟

کادر باشگاه امسال بهترینها را دراختیار دارد. این هنر گواردیولا است که چگونه جوانان را در کنار باتجربه ها بکار گیرد تا هم تجربه کسب کنند و هم به بافت همیشگی تیم آسیبی وارد نشود. بازی تدارکاتی بایرن مقابل مکزیکانر را که در نیویورک برگزار شد تماشا کردم. در آن بازی هشت بازیکن ملی پوش وی نیمکت نشسته بودند اما شما اصلا احساس نمی کردید که تیمی که وارد میدان شده، چیزی کم دارد. همکاری و هماهنگی بین بازیکنان فوق‌العاده بود. بایرن بهترین مربی دنیا را در اختیار دارد.

 

گمان نمکنید این گفته گواردیولا که: \"اگر موفقیتی کسب نکنم، سال بعد روی نیمکت بایرن نخواهم بود\" نشان میدهد  او بسیار تحت فشار است؟

نه. البته که فشار وجود دارد چونکه فصل آسانی پیش روی او نیست. بسیاری از بازیکنانش را هم مدت طولانی در اختیار نداشته. اما بایرن موضع خود را در مورد او مشخص کرده است. هر اتفاقی که بیفتد در این حقیقت که گواردیولا یک مربی بی‌نظیر است خللی وارد نمی‌شود. او مردی است که با همه وجودش برای باشگاه کار میکند. ما از بابت او هیچگونه نگرانی نداریم، حتی اگر در ابتدا نتایج خوبی نگیرد.

 

اما فکر نمیکنید او در اردوی آمادگی پیش از شروع فصل کمی دچار استرس شده است؟ در بازی مقابل آل‌استارز دیدیم که وی از دست دادن با مربی تیم حریف خودداری کرد چونکه معتقد بود تیم او بازی را بیش از حد جدی گرفته است؟

من هم بودم ناراحت میشدم.این بد نیست که بازی جدی گرفته شود اما درمقابل بازیکنانی که پیش از بازی کاملا آماده بوده و تمرین کرده باشند، نه بازیکنانی که تازه همانروز پس از طی پروازی طولانی مدت، وارد کشور امریکا شده اند و هر کدام فقط 10دقیقه در میدان حضور پیدا میکنند.

 

ترجمه: زکیه اختری

     
آی اسپورت
2014-08-09 19:12:33
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر