فهرست
یادداشت ویژه: آیا منچستریونایتد، بزرگترین چالش دوران مربیگری فن خال است؟
یادداشت ویژه: آیا منچستریونایتد، بزرگترین چالش دوران مربیگری فن خال است؟

یادداشت ویژه: آیا منچستریونایتد، بزرگترین چالش دوران مربیگری فن خال است؟

 آی اسپورت- لوئی فن خال؛ مردی که دوست ندارد خبرنگاران سوالات تکراری بپرسند از همین ابتدا از اینکه حرف خود را به کرسی بنشاند ابایی ندارد.

جدا از همه مسائلِ مربوط به اعتماد به نفس خدشه دار شده فصل پیش، که لطمه اسفباری به خوشیبینی یونایتدها زده ، فن خال خود نیز اعتقاد دارد جایگزینی دیوید مویس اصلا ماموریت ساده ای نیست. \"من باید از برنامه های رابسون در بارسلونا پیروی می کردم. او 3 جام برده بود. فکر می کنم آنموقع کار من خیلی راحت تر از حالا بود.\"

او در معارفه رسمی خود و اولین کنفرانس خبری با رسانه های بریتانیایی این سخنان را بر لب آورد. \"زمانی که موفقیت هست ، ترکیب خیلی خوبی بوجود می آید و زمانی مثل الان در یونایتد، این هارمونی از بین رفته است. بهمین دلیل  ما نسبت به شرایط مطلوب، کار خیلی سخت تری داریم.\" فن خال تاکنون در باشگاه های هلندی ، آلمانی و اسپانیایی درجه یکی فعالیت کرده است. حالادر انگلستان، او دوبار تاکید کرده که او قرار است در بهترین باشگاه لیگ برتر شروع به کار نماید.

اما، علی رغم گفته فن خال ، بهترین ترکیب موجود در لیگ درحال حاضر متعلق به یونایتد نیست. او وارث گروهی از بازیکنان است که ممکن است عملکرد بهتری از سال گذشته به نمایش گذارند، ولی هیچ ضمانتی برای قرار گرفتن در 4 تیم بالای جدول در آخر فصل با آنها وجود ندارد. رزومه فن خال و جذابیت انکار نشدنی کاراکتر او، طی چند هفته گذشته بخش عظیمی از رسانه ها و هواداران را شیفته خود کرده. دقیقا شبیه به ورود آقای خاص به چلسی در حدود یک دهه قبل و هیچکس نمی تواند این جو مصمم در الدترافورد را زیرسوال ببرد. توقعات بهمین دلایل بسیار بالاست.  
\"http://up.rossoneri.ir/privete/uploads/5517acd46e1.jpg\"عملکرد هلند در جام جهانی برزیل در بعضی از بازیها، صحیح یا غلط، بعنوان الگوی تحول فن خال در الدترافورد از همین حالا از وی توقع می رود. از به زانو درآوردن اسپانیا با نبوغی استادانه تا تعویض تیم کرول در دقیقه 120 برای مهار ضربات پنالتی. اینها همه لحظاتی بس بیادماندنی بودند. شاید شکست دادن گروهی از تیم های قدر اروپایی و قهرمانی در یک جام پیش فصل(Guinness Champions Cup ) برای یونایتد افتخار خاصی محسوب نشود ولی آنچه مشخص است یونایتد به چیزی که از آنها انتظار می رود بسیار شبیه شده است.

تا شروع فصل جدید لیگ برتر  یک هفته بیشتر باقی نمانده و برخی این عقیده را پیدا کرده اند که امسال یونایتد می تواند برای کسب جام وارد مسابقات شود. منچستر یونایتد، این دستاورد را پس از رتبه هفتمی ناامید کننده فصل پیش، مرهون اعتبار شخصی لوئی فن خال است.

البته شاید طرفداران خیلی زود فصل گذشته را فراموش کرده اند. مقایسه فهرست ستاره های چلسی و منچستر سیتی با ترکیب  بازیکنان شکست خورده فصل گذشته یونایتد می تواند قرارگرفتن در کورس قهرمانی و حتی رسیدن به مسابقات اروپایی را در هاله ای از ابهام قرار دهد. فن خال ناخواسته این انتظارات را ظرف چند هفته بالا برده و این سرمربیگری منچستر یونایتد را تبدیل به بزرگترین چالش دوران کاری لوئیس فن خال خواهد کرد. شاید او در سال 97 و در نوکمپ، توانسته باشد برای خود اسم و رسمی بهم زند ولی به گفته خودش، شاید آن ماموریت و موفقیت با یک ترکیب قهرمان کار چندان سختی برای فن خال و بارسا نبود. صد البته، کنار گذاشتن ریوالدو ستاره آن روزهای فوتبال اروپا تنها دو روز پس از انتخاب بعنوان بهترین بازیکن سال اروپا تنها بدلیل اینکه از بازی کردن در سمت چپ زمین امتناع کرده بود بقول کریستوف دوگاری ابلهانه و مغرورانه بود و باعث درافتادن فن خال با رسانه های کاتالان شد ولی خود فن خال هیچگاه به این داستان به چشم چالشی جدی نگاه نکرد. قبول مسئولیت در بایرن مونیخ، بزرگترین باشگاه ژرمن ها،شاید تاحدودی شبیه به پروژه یونایتد باشد. آنها فصل قبل از فن خال با \"اف سی هالیوود\" رویایی کلینزمن مکانی بهتر از دومی بدست نیاورده بودند هرچند در مقایسه با یونایتد ویران شده این فصل مونیخی ها آنها فقط تا حدودی آسیب دیده بودند. شکستن طلسم قهرمانی AZ آلکمار در لیگ هلند ، هدایت ناموفق تیم ملی هلند در بار اول و یا بازگشت ضعیف ونگال به بارسا در مرتبه دوم شاید تجارب بزرگی باشند ولی به جرات هیچکدام از آنها قابل مقایسه با جنس چالشی که در الدترافورد انتظار او را میکشد، نیست.  

مثل آقای خاص در 2004، فن خال هنوز نیامد دم مسیحایی پیدا کرده است. هیچکس از او در مورد روش هایش سئوال نمی پرسد، حتی در مورد اجاره کردن 20 اتاق در هتل  سه ستاره Holiday Inn لس انجلس برای برگزارکردن اردوی تور امریکا و یا حتی نصب سیستم های شبه جاسوسی در کمپ تمرینی \"کارینگتون\" . شاید دلیل همه این ها رزومه پرافتخار او باشد ولی دلیل اصلی فاجعه رغم خورده در زمان تصدی مویس لجوج است.

درگیری های تاریخی متعدد او با بازیکنان تیم هنوز در منچستر نمود پیدا نکرده است. هنوز شبیه برخوردهایی که با ریوالدو ، دوگاری و حتی لوکا تونی داشت ( که بعد ها در مورد ونگال گفت: او با بازیکنان مثل اجناس قابل تعویض برخورد می کند) در تیم منچستر رویت نشده است.

در حال حاضر، هنوز ارتباط او با رسانه های انگلیسی در شرایط مطلوب است ولی همه میدانند در انگلیس کشمکش ها خیلی سریع اتفاق می افتد. فن خال عادت عجیبی برای درگیر شدن با روزنامه نگاران دارد. پس از ترک بارسلونا برای مرتبه اول او رو به خبرنگاران به زبان کاتالونیایی پاسخ داد: \"رفقای رسانه ای! من دارم میرم. به همتون تبریک میگم!\" نظرات رسانه ها خیلی زود شاید دستخوش تغییرات شود.


هیچکس وقتی اتفاقات بد آغاز شود، در امان نخواهد بود. در آن زمان نه تنها افتخارات بی شمار او، بلکه شکست ها و نقاط افول کارنامه او پررنگ تر از هر زمانی در افکار عمومی بزرگنمایی خواهد شد. رسانه ها خواهند پرسید \"آیا او بیش از حد خود رای نیست؟ آیا بیش از حد روش او سختگیرانه نیست؟ آیا سیاست های مستقلانه فن خال برای سرمایه گذاران آمریکایی تنش ایجاد نخواهد کرد؟ \" و اینکه از ابتدا اشکهای انتهای راه معلوم و مشخص بود.

فشار برای خرید بازیکنان جدید قبل از مهلت اتمام فصل نقل و انتقالات به شدت در راهروهای باشگاه دیده میشود. پس از نام های اغوا کننده ای مثل سسک و تونی کروس قهرمان جهان و عدم موفقیت در استخدام آنها، فن خال حالا بیش از هر زمان به دنبال به خدمت گرفتن بازیکنانی با توانایی هایی که دقیقا او احتیاج دارد است.

فعلا این روزها در الدترافورد، حرف، حرف فن خال است ولاغیر. کمپ تمرینی محبوب فرگوسن \"کارینگتون\" برای فن خال مقبول نیست. نصب دوربین ها، شخم زدن زمین و کاشت مجدد چمن الدترافورد و کاشتن درخت های جدید در دور زمین برای محافظت از کیفیت زمین در برابر باد تا به حال انجام شده. بازیکنان حالا میتوانند بر روی تخت های جدید کمپ استراحت کنند البته فقط بین 2 جلسه تمرینی صبح و ظهر.

فن خال توقعات را بالا برده است. در ماه های آینده و سالهای آینده این استانداردهای بالای اوست که مدت سلطنت او بر الدترافورد را تعیین خواهد کرد.آخرین و سخت ترین چالش تمام دورانش.  


ترجمه: محمدرضا اسماعیل زاده

 

     
آی اسپورت
2014-08-09 23:02:02
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر