فهرست
ممد صلاح کی بودی؟
ممد صلاح کی بودی؟

ممد صلاح کی بودی؟

 یک - در روزهایی که رزونانس مشکلات و محدودیت‌­های افزاینده اجتماعی و شرایط تیم ملی فوتبال می‌­تواند ایرانی­‌ها را نسبت به حضور در جام جهانی ناامید کند و همه‌مان را به این نتیجه مشترک برساند که اتفاق خوشایندی نخواهد افتاد و بازهم افتضاح و شکست دیگری در راه است، یک نفر هست که با همه وجود تلاش می­‌کند حالمان را بهتر کند. کسی که انگار هفته‌به‌هفته فقط برای این به زمین می­‌رود تا به هموطنانش روحیه بدهد. بگوید تماشایم کنید و امیدوار بمانید. بگوید شاید روزهای بهتری در راه باشد. علیرضا جهانبخش حالا رابین­‌هود الهام‌­بخش ایرانی­‌هاست. کسی که می­‌خواهد یک­‌تنه حق هواداران ایرانی فوتبال را وصول کند. با همه فاکتورهایی که برای محبوبیت لازم است. خوش­تیپ و جنتلمن با حرکات چشم‌نواز. او این هفته در مقابل ویتسه هتریک کرد تا با ۱۸ گل و ۱۲ پاس گل تردیدها را درباره خودش باز هم کمتر کند. تا یک قدم دیگر به سری‌­آ نزدیک شود. به میدان­‌های بزرگتر و پیراهن‌­های پرافتخارتر. بازیکنی بی‌­ادعا که هر وقت صحبت می­‌کند انگار با فروتنی تمام می­‌خواهد بگوید به خود ببالید که چون منی را دارید. بازیکنی که تقریبا هیچ لکه سیاهی در سراسر دوران بازیگری­‌اش نیست. نه خشونت و نه بداخلاقی. حتی وقتی که اسطوره آبی­‌ها گفت نمی­شناسمش تا شاید تحقیرش کند، کلامی نگفت. هیچوقت. فکر می­‌کنی بلندنظرتر و جاه‌­طلب‌­تر از اینهاست که خودش را وارد این بازی‌­های کوچک کند. او حالا می‌­تواند سمبل تیم ۲۰۱۸ ما باشد. همان که هواداران می­‌خواهند. با چهره‌­ای شیرین و با استایلی حسادت‌­برانگیز می‌­تواند همان باشد که لازم است. برای این که بتوانیم با او شوآف بدهیم. برای معرفی تیم ملی. با خوش‌پوشی­‌اش همان است که می‌­تواند روی صفحات کاغذی و مجازی رسانه‌­های بین‎المللی کنار نام IRAN خودنمایی کند. برای طرفداران تیم ملی که از سراسر جهان به روسیه می­‌آیند تا با لهجه‌های نامتعارف تیم ملی را تشویق کنند او همان سوپراستار موعود است. بازیکنی که هنوز قدرش را ندانسته‌­ایم، که هنوز چنان که باید حواس­‌مان به او نیست. او می­‌تواند محمد صلاح ما باشد. با همه جذابیت مردانه یک ستاره فوتبال. با تمرین و تلاش بی­‌وقفه‌­اش تا بهترین­‌ها را به ما هدیه دهد. با لبخند همیشگی‌­اش به پهنای صورت. چه دل‌حظی می‌­بریم وقتی گل­­‌هایت را می­‌بینیم. چه دلمان گرم می‌­شود وقتی می‌­بینیم که هستی. روسیه انتظارت را می­‌کشد پسر. سرنوشت انتظارت را می‌­کشد. بهش رحم نکن.

دو- «جناب آقای جهانگیری با خروج از تلگرام از حقوق و خواست‌­های مردم حمایت کردید؟ قرار دولت با مردم این بود؟ چرا ژاپن، مالزی، هند، نروژ و…اینگونه کشورها مشکلی با تلگرام، توییترو… ندارند. می‌­دانید چرا؟ چون پذیرفته‌­اند نظری غیر از نظر دولت هم وجود دارد.» «مرزبندی­‌های کهنه را دور باید ریخت. حضور در مکان­‌های مقدس ورزشی حق تمام ایرانیان است.» اینها و متن‌­های مشابه این، نوشته­‌های عجیب و جالبی است که هر بار سرها را به سوی امیر قلعه‌­نویی برمی­‌گرداند. سرمربی حالا کهنه‌­کار فوتبال که شخصیت و ادبیات­‌اش برای کمتر علاقمندی در فوتبال ایران ناآشناست. این که امیرقلعه‌­نویی چرا تصمیم گرفته در فضای مجازی و در جایی که مخاطبان بعضا متفاوتی دنبالش می­‌کنند زاویه دیگری از خود و تمایلاتش به نمایش بگذارد برای ما روشن نیست. این که او واقعا چه در سر دارد، این متن­‌های خواندنی را چه کسی برایش می‌نویسد و شخصا چطور با چنین نوشته‌­هایی –که احتمالا خواندن­شان هم برای خودش ساده نیست- کنار می­‌آید را نمی‌­دانیم. چیزی که واضح است این که رویکرد تازه قلعه‌نویی دنباله جملات گه‌گاهی او در نشست‌­های مطبوعاتی و مصاحبه­‌هاست. جاهایی که از مصدق و صادق هدایت و دیگر بزرگان نام می‌­برد و حرف‌­هایش هم به دلیل نامأنوس بودن و گاهی اشتباه بودن حاشیه­‌ساز می­‌شد. امروز هم معلوم است که نظرات قلعه‌­نویی در فضای مجازی را باید بیشتر منتسب به ژنرال ارزیابی کنیم و حداکثر مورد تایید او بدانیم. نظراتی که ظاهرا کسی تا امروز جرأت نکرده درباره‌­شان بپرسد و دوستان امیر می‌­توانند همچنان به قلم زدن برای او و گرفتن لایک ادامه دهند. اما همه اینها هم باشد، او یک لایک بزرگ از همه ما طلبکار است. از کسانی که در تمام سال­‌های گذشته منتقد روحیات و رفتارش بوده‌­اند. کسانی که او را به دلیل منفعت­‌طلبی، تناقض در اظهارات و رفتارها و به خاطر لمپنیسمی که احاطه­‌اش کرده بود و اطرافیان دردسرسازش به باد انتقاد گرفته‌­اند و به او این فرصت را داده‌­اند تا مدام از مظلومیت‌­اش بگوید از دشمنان پنهان و آشکار و از رسانه‌­ها شاکی باشد.

امیر در این دوران، به دلیل همان هوش ذاتی، به دلیل این که بادهای موافق را در سوی دیگر می­‌بیند یا به هر دلیل دیگر تصمیم گرفته رفتار اجتماعی متفاوتی در پیش بگیرد. نظرات متفاوتی بدهد و مسیر متفاوتی برود. رفتاری که در گذشته هم از او سر­می‌­زد اما خودش هم اصراری نداشت تا پررنگ­شان کند. این که مثلا به نزدیکی­‌اش با اصلاح­‌طلبان شناخته شود یا مواضع انتقادی مستقیم و مستمری بگیرد و در مورد مسائل اجتماعی اعلام نظر کند. حالا این اتفاقات افتاده و او این صابون را به تنش مالیده. این صراحت، حتی اگر در مسیری دیگر شکل می­‌گرفت و مواضعی کاملا عکس امروز را بیان می­‌کرد، ستودنی بود. او زیرک‌­تر از این است که نداند بابت این رفتار جز سرمایه اجتماعی چیزی به دست نمی‌­آورد و چه بسا روزی مجبور می­‌شود پاسخگو باشد و هزینه بدهد. اما قلعه‌­نویی سال­‌های اخیر، ویترین خود را تغییر داده و این را حتی منتقدانش باید اعتراف کنند. حتی اگر بر زبان آوردنش سخت باشد.

فرهنگستان فوتبال

۱۶ ۱۰  
آی اسپورت
2018-04-21 17:25:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱۰ نظر
رضا
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۱۷:۴۶
من یک پرسپولیسی افراطی هستم اما اخیراً نظرم نسبت به شخصیت قلعه نویی عوض شده، چقدر زیباست همراهی با اراده و خواست عمومی و چقدر زیبا تر اینکه کسی که بخاطر مردم به شهرتی رسیده از تریبونی که همین مردم در اختیارش گذاشتن برای صیانت از حقوق مردم و اصلاح مسایل اجتماعی و فرهنگی و ...استفاده کنه و اینجوری وام مردم رو پس بده. درود بر قلعه نویی و هر انسانی که راه آزادگی رو در پیش میگیره.
حمید
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۱۸:۴۸
سیامک جان حتی توی مقاله ملیت هم رنگ و بوی باشگاهی هست
خیلی بده که حتی اینجا هم قصد داری به بازیکن تیم رقیبت بتازی
مجیدی صادقانه گفت نمیشناسمش (که ایرادش هم اینه که معلومه زیادی تو دنیای خودشه و تو جریان فوتبال کشور نیست) حالا شما چرا دوس داری اینطور جلوه بدی تو مقالت که برای تحقیر جهانبخش اینو گفت؟ اصلا انگیزه مجیدی برای تحقیر جهانبخش چی میتونه باشه؟(بر فرض محال که همچین قصدی هم داشته باشه؟) مرد باش بیا زیر همین پست برای من توضیح بده و ثابت کن من نمیفهمم و شما بر اساس دلایل محکم و قوی این حرف رو زدی و هیچ قصد رنگی ای نداری
مرد باش بیا ...
منتظر جوابتم
reza
يكشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۱۳:۰۰
فردا که خواست بیاد باشگاه استقلال مربی یا سرپرست یا مدیر فنی بشه، فردا روزی، نامردی اگه نگی فرهاد ما تو جریان فوتبال کشور نیست و بخوای تشویقش کنی. بابا طرفدار بودن هم خوبه. اما میتونی یه کم منسف باشی. تو دنیای خودشه؟ جهانبخش رو نمیشناسه؟ اسطوره فوتبال بهترین بازیکن مملکت رو نمیشناسه؟ الان چی باید گفت به اون اسطوره فوتبالتون؟
۱
حمید در پاسخ به رضا
يكشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۱۴:۵۴
رضا جان ممنون بابت پاسخت
البته دیدگاهت رو درک میکنم ولی مثلا بین بهترین بودن در یک کار با تمام جنبه های اون کار رو شناختن فرق هست
یه مثال میزنم آیا مثلا یک فیزیکدان (مثلا شخصی مثل استیون هاوکینگ فقید) که در زمینه اختر فیزیک یک نابغه به شمار میرفت آیا به همون اندازه از بیوفیزیک هم سر رشته داشت؟
میخوام بگم این برای مجیدی خیلی بده که اینقدر در دنیای خودش غرق باشه که در جریان مسائل روز فوتبال کشور نباشه در این جنبه با شما هم نظرم ولی برای من استقلالی این دلیل نمیشه که من دوسش نداشته باشم و بابت خاطرات خوبی که برامون ساخته ستایشش نکنم! قطعا همین حس رو شما مثلا به شخص علی دایی دارید (علی دایی شخصیه که در خیلی جنبه ها آدم دلپذیری نیست اوج داستانش هم قضایای تیم ملی و این درگیری آخرش با علی کریمی که من فکر میکنم حق با کریمیه) با این حال نمیتونید کتمان کنید که دایی برای شما افتخار و یک شخص خوشاینده و من تصدیق میکنم که با وجود تمام مشکلات شما شخص نه چندان دلچسبی مثل دایی رو اسطوره خودتون بدونید (و قطعا هم همینطوره)
خلاصه حرف اینکه آدمها بر خلاف چیزی که به ما یاد دادن سفید مطلق یا سیاه مطلق نیستند ما همه طیف هستیم، همه رنگی در ما هست، حالا ما تو فوتبالمون شخصی مثل وحید هاشمیان رو داریم که با کمترین محبوبیت قرمز و آبی راهی رو رفت که احتمالا تا یک دهه آینده شاید بتونیم اون رو رو نیمکت یه تیم بوندسلیگایی ببینیم (فراموش نکنیم که وحید این شانس رو داشت که از طرف فدراسیون فوتبال آلمان بتونه در تمرینات بایرن شرکت کنه و از تمرینات گواردیولا یاد بگیره) و کسایی مثل مجیدی داریم که با وجود کفایت فنی و محبوبیت شاید خیلی مثل من و شما در جریان ریز تمام امور نباشن، درست مثل علی کریمی که با اون همه استعداد که به راحتی میتونست در صف بهترین بازیکنهای دنیا قرار بگیره، بدون تلاش و پشتکار فقط به استعداد ذاتیش اکتفا کرد و با اینکه میتونست از فوق ستاره فوتبال آسیا تبدیل به فوق ستاره فوتبال جهان بشه سقف آرزوهاش رو در حد 20 بازی با پیراهن بایرن نگه داشت.
آدمها هیچ کدوم کامل نیستن رضا جان ...
موفق باشید
۱
علی
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۲۰:۵۴
نميدونم چرا یه عده اصرار به رنگی کردن همه چیز دارن.
یکی میگه با پرسپولیس میخواسته قراداد امضاکنه ولی پشیمون شده، یکی میگه خودش گفته ایجنتم استقلالیه. یکی میگه تو اینستاش با پرسرعموش عکس گذاشته که پرسپولیسیه یکی میگه تو پایه های استقلال بوده.
بابا جمع کنید.
دمش گرم یه بازیکن ایرانیه خوبه، امیدوارم خودش به این رنگی بازیا دامن نزنه و خودش رو خراب نکنه.
کاش همیشه سفید بمونه که تا یه حرفی زد نصف جامعه گارد نگیرن علیهش.
کاش همیشه سفید بمونه که یه عده نکننش خدا یه عده دنبال سیاه نمایی باشن.
کاش همیشه سفید بمونه که واسه خودش و خانواده و ناموسش جک نسازن!
کاش همیشه سفید بمونه و قهرمان، جهان بخش.
۹
مرتضی
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۲۱:۳۸
رابین هود ؟ جهانبخش خودش را کشته که یک الگوی ایرانی به فوتبالدوستان ایرانی معرفی کند اونوقت شما لقب رابین هود بهش می دید ؟ چه عرض کنم
۳
استقلالیم با افتخااااااااااااار
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۲۱:۵۷
عاشقشم،تنها فوتبالیست غیراستقلالی که ازته ته دلم دوسش دارم،با افتخار میتونم بگم باهاش هم وطنم،حتی اگه یه روز پرسپولیسی هم بشه بازهم محبوب من میمونه چون ازهمه نظر بی نظر وتک ونمونه س
۸ ۳
الفرناز المجیدی
يكشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۱۲:۱۵
جهانبخش!؟؟؟؟؟؟؟؟؟
جهانبخش را نمی شناسم!!!!!!!!!!!!!
۱
خاطره بازی با العین
يكشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۱۲:۱۶
این همونی نبود که اسطوره شما نمیشناختش ؟؟؟؟؟
۱
استقلالیم با افتخااااااااااااااار
يكشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۱۵:۰۱
اولا اسطوره ی ما نظرشخصی خودشو داره من هم نظرشخصی خودمو دارم،من مثل لنگیا نیستم که اسطوره ی باشگاهمو خدای خودم بدونم وهزچی گفت مثل ...بگم درسته،دوما اسطوره ی باشگاه من قصد توهین نداشت،تو اون مقطع جهانبخش تازه به اروپا رفته بود ویه بازیکن جوون بود که تازه داشت اسم ورسم پیدا میکرد،طبیعی بود که مجیدی نشناسدش،صبح همون روز هم عذرخواهی کرد،گفت که قصد توهین نداشت،اسطوره ی باشگاه من وقتی اشتباه کنه راحت عذرخواهی میکنه مثل اسطوره ی باشگاه شما نیست که اشتباهو با اشتباه جبران کنه ومرزهای توهین ونژادپرستی وبد دهنی وانگ چسبوندن به این و اون و در نورده،بازهم تکرار میکنم من نظر شخصیمو دارم نظر شخصیمو با حرف ونظر هیشکی عوض نمیکنم ،اونی هم که همیشه اسطوره اسطوره کرده واسطوره رو مهم تراز تیمش دونسته و به افتخارات شخصی اسطوره های تیمش افتخار کرده چون تیمش هیچ افتخار بزرگ بین المللی نداره شمایین طبیعیه که پیرو اسطوره هاتون باشین چون تو کل کل با استقلالی هایی که از افتخارات بین المللی تیمشون میگن مجبورین از افتخارات شخصی اون اسطوره ها تون مایه بذارین،ولی ما نیازی به اسطوره سازی تداریم اسطوره ی ما تیم ماست،دوتا قهرمانی آسیامونه،اونایی هم که برا این تیم زحمت کشیدن عزیزن وزیر سایه ی تاج
۵
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر