فهرست
چرا استقلال باید از مجیدی عبور کند؟
چرا استقلال باید از مجیدی عبور کند؟

چرا استقلال باید از مجیدی عبور کند؟

آی اسپورت - شاید فکر کنید زود است برای نتیجه‌گیری، اما اگر به فوتبال رجوع کنیم و تجربه‌های‌مان، به همین زودی هم می‌شود اندازه مربی‌ها را تشخیص داد. بعد از انتخاب مجیدی، نوشتم او شش چالش جدی پیش رو خواهد داشت. همین حالا، او با همه آن چالش‌ها درگیر است، اما مجیدی چقدر می‌دانست چه پیش رو خواهد داشت، کجاست و در چه مختصاتی؟ در هر صورت، حالا گمان نمی‌رود او پتانسیل آشکار نشده‌ای داشته باشد. همین چند هفته کافی بود برای شناخت مدل مجیدی؛ و این‌جا قرار است توضیح داده شود که چرا استقلال در فصل آینده هم با او موفق نخواهد شد.

یک- در مورد چالش‌های پیش‌روی مجیدی، نوشته بودم که استقلال استراماچونی در سطح تکنیک زیر تعمیر بود، مجیدی چقدر این سطح از فوتبال را می‌شناسد؟ استپ، پاس، شوت، جهش، چرخش، تکل، بازیخوانی، دویدن، آگاهی محیطی و سرعت تصمیم‌گیری، سرعت عکس‌العمل و جزئیات دیگر در تمرینات استراماچونی در حال ارتقاء بودند. اگر جمع همه این‌ها را فن فوتبال بنامیم، مجیدی در این سطح چیزی برای ارائه ندارد. شما هم احتمالاً به این فهم رسیده‌اید که این بازیکن‌ها، بازیکن‌های استراماچونی نیستند!

دو- استقلال ضعف تاکتیکی دارد. تاکتیک از نگاه من چهار سطح دارد. استقلال مجیدی در هر چهار سطح چیزی برای ارائه ندارد. در واقع استقلال بد تمرین می‌کند. اما چهار سطح تاکتیک کدام‌اند؟

- تاکتیک فردی: در بعضی مواقع ممکن است با سطح تکنیک همپوشانی داشته باشد. اما مثال از تاکتیک فردی: وقتی یک مربی شکل محافظت از مهاجم در محوطه هنگام ضربات ایستگاهی را با مدافع کار می‌کند یا مشخصا روی تغییر پای تکیه گاه مدافع کناری تیم در مقابل وینگر پای مخالف حریف کار می‌کند یا نوع پوشش و زاویه بدن مدافع کناری مقابل در سانتر از جناح مخالف و این دست از موارد، آموزش‌ها در دسته تاکتیک فردی قرار می‌گیرند، که پایین‌ترین سطح از تاکتیک هستند.

- تاکتیک گروهی: در این سطح، مربی‌ها با گروهی از بازیکن‌ها کار می‌کنند. به طور مثال یک خط دفاع 4 نفره که باید با هم هماهنگ باشند برای ایجاد تله آفساید، یا نوع استقرار هافبک‌های دفاعی در نسبت با دیگری برای خنثی کردن ضد حملات تیم حریف.

- تاکتیک تیمی: در این سطح، ما با تیم سر و کار داریم. بازیکن‌ها به صورت فردی و بازیکن‌ها به شکل گروهی، به هم متصل می‌شوند. پس ما در بازی شاهد یک مجموعه هستیم که اجزاء آن هم تاکتیک فردی را فراگرفته‌اند، هم تاکتیک گروهی و حالا در این سطح باید به هم پیوند داده شوند. مثال: مدافع وسط شکل مواجه شدن با مهاجم را بلد است (فردی) و در هماهنگی با مدافعین دیگر تیم است(گروهی) اما فاصله طولی تا مهاجم به اندازه‌ای زیاد است که تیم حریف راحت کارش را انجام ‌می‌دهد. در واقع تیم فشردگی استاندارد را رعایت نمی‌کند. تیم در این شکل، در سطح تاکتیک تیمی دچار مشکل است. نوع پیوندها و ایجاد همبستگی در این سطح شکل می‌گیرد.

- تاکتیک بازی: با استراتژی اشتباه نگیرید. این سطح، پلن ما برای بازی است. این‌که پرس از کجا شروع شود؟ چه شکل پرسی مفیدتر است؟ کدام شکل دفاعی بهتر است؟ سانتر از کنار مفیدتر است یا نفوذ از عمق؟ ضعف حریف کجاست؟

این سؤال‌ها و این تدابیر، در سطح تاکتیکِ بازی تعریف می‌شوند. اما استراتژی چیست و استراتژیست کیست؟ توضیح لازم است. اما بدون شناخت و فهم حداقلی از این چهار سطح از تاکتیک، استراتژی معنا ندارد. مجیدی پیش دبستانی‌ است، صحبت از کلاس پنجم بی‌معناست.

سه- مجیدی رهبر نیست. بیشتر از این‌که ایراد بگیرد، بهانه می‌گیرد. بد موقع حرف می‌زند، بدفرم واکنش نشان می‌دهد. نگاه کنید به حمایت‌هایش از این و آن؛ چقدر بد دفاع کرده. یک چیزی انگار کم دارد. بگذارید حقیقت را بنویسم؛ مجیدی می‌خواهد تیپ باشد. انگار ادا در می‌آورد. مربی‌های بزرگ اینطورند، من هم باید باشم. همین است که کارهایش شبیه یک مربی است، اما جزئیات ندارند، تداوم ندارند، به بار نمی‌نشینند. لب خط فریاد می‌زند پرس، اما تیمش هفتاد متر طول دارد. شبیه مربی‌های بزرگ از کادرش دفاع می‌کند، اما شبیه آن‌ها هم ازشان کار می‌خواهد؟ یک، دو، سه، چهار، پنج مدل رفتاری چند مربی بزرگ را بنویسید. منصوریان می‌خواست همه را داشته باشد، مجیدی هم می‌خواهد. چرا خودشان نیستند؟ چرا دنبال شخصیت نیستند و سرگشته به دنبال تیپ بودن هستند؟

چهار- همه ضعف‌ها را که کنار بگذاریم، رابطه مجیدی- استقلال، رابطه‌ای سست است. هر چقدر منصوریان محکم بود و ماند، مجیدی می‌تواند زیر اولین فشار فصل بعد جا بزند. مجیدی ستون نیست، سقفی است که هر لحظه می‌تواند خراب شود روی سر استقلال. استقلال مربی محکم‌تری می‌خواهد. مجیدی روحیه کار در این استقلال را ندارد، توان تغییر شرایط را هم ندارد. یک‌جایی وسط کار چمدانش را می‌بندد به سمت آکادمی الوحده یا الریان؛ جایی که راحت‌تر باشد. این هم یک مسئله است. تاب‌آوری یک مربی هم می‌تواند یک فاکتور باشد؛ آن هم در این دوران عجیب وزارت ورزش.

پنج- یحیی گل‌محمدی در حال حاضر بهترین مربی ایرانی موجود است. مجیدی در تجربه اولش، توی همین ب بسم‌الله باید رکورد مربی ایرانی بودن را بزند. استقلال اگر می‌خواهد فصل‌ بعد هم شکست نخورد، باید دنبال یکی باشد که شانس بیشتری در این رقابت داشته باشد. بعید است مجیدی از پس کار برآید. گل‌محمدی را دست کم نگیرید؛ دنبال دلار باشید برای مربی خارجی.

۲۵ ۱  
آی اسپورت
2020-07-02 11:15:00
نظر دهید

۱ نظر
Ali
جمعه ۱۳ تیر ۱۳۹۹، ۰۲:۰۸
کل خبرا شده فرناز
۲
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر