فهرست
یادداشت روز: افسانه دروگبا؛ چگونه دیدیه بدون جام، محبوب ساحل عاج شد؟
یادداشت روز: افسانه دروگبا؛ چگونه دیدیه بدون جام، محبوب ساحل عاج شد؟

یادداشت روز: افسانه دروگبا؛ چگونه دیدیه بدون جام، محبوب ساحل عاج شد؟

کینگزلی کوبو- سایت گل

آی اسپورت- در بازگشت به ساحل عاج، بسیاری از هواداران متوجه شدند که لحظه موعود نزدیک است. آنها می دانستند که دیدیه دروگبا در جام جهانی  2014   آخرین لحظات حضور خود در ترکیب فیل ها (لقب تیم ملی ساحل عاج) را پشت سر می گذارد.

ستاره گلزن چلسی همیشه در مورد آینده اش در تیم ملی ساحل عاج به صورت نامشخص صحبت می کرد. پس از حذف شدن توسط نیجریه  در جام ملت های آفریقا 2013 ، دروگبا گفت که دوست دارد که از تیم ملی خداحافظی کند و فرصت را در اختیار بازیکنان جوان  قرار دهد و جام جهانی 2014 برزیل  می تواند آخرین حضور او در مسابقات برای تیم ملی کشورش باشد. او سپس موضع خود را تغییر داد و گفت که می تواند در یک و یا دو جام ملتهای آفریقا دیگر حضور یابد.

با این حال، او می دانست که او برای اثبات ارزش های خود در آینده نیاز دارد تا عملکردی قابل توجه در جام جهانی تابستان امسال داشته باشد، اما بعد از امیدهای بسیار، ساحل عاج، یک بار دیگر همه را ناامید کرد و موفق نشد که حتی از یک گروه نسبتا آسان صعود کند.

فیل ها در حال حاضر برای زندگی پس از دروگبا آماده می شوند. صبری  لاموشی، مربی سابق ساحل عاج، این شجاعت را به خرج داد و مسابقات جام جهانی را بدون حضور  بهترین گلزن تاریخ این کشور در ترکیب 11 نفره این تیم آغاز کرد – حرکتی که در گذشته  از طرف طرفداران تیم ، مقامات رسمی فدراسیون و حتی سیاستمداران هرگز قابل چشم چوشی نبود.

لاموشی  گفت ستاره تیم دیگر انرژی و جذبه ای را که در گذشته برای آن شناخته شده بود، ندارد و در نتیجه باید مسابقات را از روی نیمکت شروع کند. این آزمایش شکست خورد. اگر چه فیل ها مسابقات را با پیروزی 2-1 برابر  ژاپن آغاز کردند- قابل توجه اینکه،روند این مسابقه پس از ورود دروگبا  به نفع ساحل عاج تغییر کرد- آنها در مقابل کلمبیا شکست خوردند و سپس با گل ثانیه های پایانی ساماراس در مقابل یونان بازی را واگذار کردند و در نتیجه از گردونه مسابقات حذف شدند.

نیمکت نشین کردن دروگبا و استفاده از وی به عنوان بازیکن تعویضی موثر، نمادی از تلاش لاموشی در راستای بازسازی تیمی بود که از تعداد زیادی بازیکنان مسن و بی تاثیر تشکیل شده بود.

هروه رنارد، سرمربی جدید تیم ملی ساحل عاج، از طرف رئیس فدراسیون فوتبال این کشور، آگوستین سیدی دیالو،، انتخاب شده تا تحولی اساسی در تیم ملی فوتبال این کشور بوجود آورد.  به گفته منابع سایت گل  در فدراسیون فوتبال ساحل عاج، دروگبا در صدر فهرست بازیکنان مطرحی بود که برنامه ریزی شده بود تا کنار گذاشته شوند و  راه را برای ورود نسل جدید بازیکنان باز کنند. دروگبا دیگر از حمایت قاطع مقامات برای ادامه حضور در تیم برخوردار نبود.

\"همه اتفاق جدیدی می خواهند - هوای تازه، چالش های جدید، ماجراجویی جدید – و کسی دیگر نمی خواهد  همان چهره ها و پاها که برای یک دهه میلیون ها نفر از طرفداران را ناامید کرده اند، ببیند\"  این حرفها را منبعی زده است که به علت این که فدراسیون هنوز به صورت رسمی به خبر بازنشستگی دروگبا واکنش نشان نداده است، حاضر نشد نامش فاش شود.

اصلاحات رنارد به احتمال زیاد بازنشستگی های بیشتری در پست های دیگر را نیز شامل خواهد شد. رنارد در یک کنفرانس مطبوعاتی در ابیجان گفت: \"ما می خواهیم یک تیم بسازیم و به سندرم ستاره ها پایان دهیم. ما می خواهیم که تیم مان، بدون توجه به بازیکنانی که در آن بازی می کنند، بسیار منسجم و نتیجه گرا فوتبال بازی کند.\"

ترک تیم ملی از سوی دروگبا، که اجتناب ناپذیر هم به نظر می رسید یک حرکت عاقلانه و قابل احترام از سوی او بود؛ ادامه حضور دروگبا می توانست تاثیر حضور خوب وی در این دوران طولانی را کمرنگ کند.

پس از 12 سال و بیش از 100 بازی  با تیم ملی، این مهاجم باتجربه با خداحافظی خود نسل طلایی بازیکنان فوتبال این کشور را به جدایی از تیم ملی دعوت کرد؛ بهترین نسل فوتبالی که تاکنون در این کشور حضور داشته اند.

او در  بسیاری از مسابقات حساس کاپیتان تیم ساحل عاج بود ، از جمله در جام ملتهای آفریقا در سال 2006 و 2012 ، جایی که آنها در هر دو فینال، قهرمانی را در دیداری بسیار نزدیک از دست دادند.

صعود ساحل عاج به جام جهانی 2006 در آلمان به شدت به کمک های دورگبا وابسته بود و بسیاری از استعدادهای جوان در این کشور از او الهام گرفتند و همچنین تعداد زیادی از مراکز آموزش فوتبال در سراسر کشور به کمک او ساخته شد.


با این حال، ساحل عاج  هیچ گاه به کمک  دروگبا و دوستانش نتوانست برنده عنوانی باشد .تمام مسیر فوتبالی وی شامل افتخارات فردی بوده است،که این امر باعث شده است بسیاری از هموطنانش به او لقب بدشانس ترین بازیکن تاریخ فوتبال ساحل عاج را به او بدهند.

با این حال، او زندگی  بسیاری از هموطنانش را به شکل مثبت تحت تاثیر قرار داده است و در حال حاضر به عنوان یک نماد ملی برای هموطنانش، افراد بی طرف و طرفدارانش  در خارج از کشور به شمار می رود.

تصویر دروگبا را به راحتی توسط پیر و جوان حتی در کوچکترین روستاهای ساحل عاج شناخته می شود. بدون  در نظر گرفتن موانع مذهبی و سیاسی از شمال تا جنوب کشور، او به محبوب ترین تصویر در غرب آفریقا تبدیل شده است. از این رو، او هنوز قادر است به عنوان یک منجی صلح برای پایان دادن به درگیری های مسلحانه که دهه ها است در این کشور ادامه دارد حضور داشته باشد.

شاید هیچ زمانی برای ترک تیم ملی برای او  بهتر از الان نبود، زمانی که او هنوز هم توسط بسیاری از هموطنانش، بی همتا خوانده می شود و به عنوان یک بازیکن بی جایگزین در تیم ملی  به نظر می رسد.

شهرت دروگبا در ساحل عاج برای سالها ماندگار خواهد شد. ممکن است او دیگر نتواند یک عنوان بین المللی به همراه تیم کشورش به دست آورد اما او مدت ها است که موفق شده است  قلب هموطنان خود را تسخیر کند. اکنون زمان مناسبی برای خداحافظی بود.

ترجمه: امین نیک بخش

     
آی اسپورت
2014-08-10 21:46:05
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر