فهرست
یادداشت روز: لیورپول پس از سوارز چه خواهد کرد؟
یادداشت روز: لیورپول پس از سوارز چه خواهد کرد؟

یادداشت روز: لیورپول پس از سوارز چه خواهد کرد؟

گرگ استوبارت- سایت گل

آی اسپورت- لوئیس سوارس دیگر در لیورپول بازی نمی کند ولی نام او همچنان روی این باشگاه سایه انداخته است.  برندان راجرز از بی قانونی ها و ساختارشکنی های مهاجم اروگوئه ای خلاص شده ولی عملکرد او در پر کردن خلاءِ جادوگر سابقش میتواند سرنوشت این فصل لیورپول را رقم بزند. در سه سال و نیم گذشته، تاثیر روانی حضور سوارس بر تیم های حریف گهگاه بیشتر از جنبه فیزیکی آن بوده است که البته ارتباطی به عادت بد گازگرفتن او ندارد.

رفتن سوارس به بارسلونا جای خالی بزرگی در خط حمله قرمزها ایجاد کرده؛ بخصوص که عملکرد فوق العاد او در فصل گذشته، عامل مهمی در قرار گرفتن آنها در کورس قهرمانی بوده است؛ هرچند آنها نتوانستند در نهایت جام را بالای سر ببرند.

قرمزهای شهر لیورپول نه تنها 31 گل به ثمر رسیده در 33 بازی فصل قبل سوارس را از یاد نخواهند برد، بلکه دلشان برای استعداد ناب، توانایی در ایجاد موقعیت گل از هیچ و جاه طلبی تمام نشدنی او برای پیروزی نیز تنگ خواهد شد. او فقط یکی از بهترین مهاجمان شاغل در لیگهای اروپایی نبود. او اعجوبه ای بود که میتوانست با حضورش بازیکنان لیورپول را به یک تیم فوق العاده و بازیکنان تیم حریف را به بازیکنانی ضعیف تر تبدیل کند. او بازیکنی بود از جنس عشق و نفرت و مشتی عادت های مسخره و اخلاق های غیرعادی ولی مهمتر از همه سوارس یک برنده بود. بدون او و 12 پاس گلش فصل پیش هیچگاه لیورپول نمی توانست تا این اندازه به افتخار قهرمانی نزدیک شود.حالا این سوال مطرح خواهد شد؛ چطور می شود جای خالی یکی از بهترین های جهان را با آن توانایی های پیروزمندانه پر کرد؟

جواب ساده است؛ نشدنی است! راجرز تاکید دارد که نبود سوارس خدشه ای بر عملکرد تیم در فصل آینده وارد نخواهد کرد ولی مسلما خیلی چیزها در آنفیلد دیگر مثل فصل قبل نخواهد بود.

بطورمثال از تاتنهام بپرسید. آنها نیز مثل لیورپول، گرث بیل ، ستون اصلی تیم را که تمام توپ ها در مناطق قابل خطر آفرینی به اوتقدیم میشد را از دست دادند. آنها در وایت هارت لین 110 میلیون پوند هزینه برای پر کردن این جای خالی کردند ولی حتی خرید 7 ملی پوش بین المللی هم نتوانست آنها را به رتبه ای بالاتر از مقام ششم در فصل گذشته رساند.

برای دانستن جواب اینکه آیا راجرز نیز این اشتباهات را تکرار خواهد کرد باید عملکرد تیم بدون سوارس را نظاره کنیم. آمار تاحدودی امیدوارکننده است. از زمان ورود سوارس به آنفیلد، قرمزها در هر بازی 1.47 امتیاز کسب کرده و 1.58 گل در 77 بازی به ثمر رساندند. در همان زمان در 13 بازی که سوارس به دلایل مختلف از دست داده بود آنها توانستند 2 امتیاز کسب کرده و 1.85 گل بصورت میانگین به ثمر برسانند. صد البته لیورپول بدون سوارز تیم بهتری نیست ولی باشگاه توانسته خلا او را مدیریت و امتیازات لازم را کسب نماید. بخصوص پس از ورود دنی استوریج پدیده جوان چلسی از ژانویه 2013. مهاجم تیم ملی انگلیس 21 گل در فصل قبل برای تیم به ثمر رساند و حالا آماده است تا  مسئولیت  نوک پیکان هجومی قرمزها را بر عهده گیرد.

از رحیم استرلینگ و فیلیپ کوتینیو که سبک بازی مشابهی دارند انتظار می رود در یک سوم نهایی  مهارت و تکنیک فوق العاده شان را به نمایش گذارند به خصوص حالا که استیون جرارد کاپیتان 34 ساله تیم هنوز در تقلا برای بازگشت از کابوس لیز خوردن مقابل چلسی در فصل پیش و اشتباه مرگبار در برابر اروگوئه در جام جهانی است.

اولویت برای راجرز در فصل تابستان ایجاد یک تیم بزرگتر با بازیکنان بیشتر است و همین باعث شد مرسی سایدی ها سخاوتمندانه تر از گذشته خرج کنند. انجام 42 بازی  در فصل گذشته و بازگشت لیورپول به جمع حاضرین در لیگ قهرمانان اروپا  به معنی فشرده تر شدن و خستگی مضاعف بر حلقه 15 بازیکن اصلی تیم که فشار اصلی بر دوش آنهاست، خواهد بود. سفرهای متعدد به دیگر کشورهای اروپایی، بازی 2 بار در هفته، یک چالش واقعی برای تیمی ایجاد خواهد کرد که در فصل پیش تنها تمرکزش بر مسابقات لیگ برتر بود. با همه این اوصاف ، خریدهای لیورپول تا حدودی برای نیل به اهداف شائبه انگیز است.
\"http://up.rossoneri.ir/privete/uploads/cbe44295c31.jpg\"برای شروع، تیمی که مدعی کسب عنوان قهرمانی است، نباید 3 بازیکن از ساوتهمپتون خریداری کند. به جای سوارس، قرار است این فصل ریکی لمبرت انگلیسی در برابر حریفان صف آرایی کند. کاملا مشخص است که او شانس ضعیفی برای دلهره انداختن به جان مدافعان حریف دارد؛ مدافعانی که فصل پیش در استادیوم آنفیلد در اکثر بازیها به هم پیچیده و در هم شکسته می شدند.

آدام لالانا با مبلغ بالاتر از پیشبینی 25 میلیون پوند به آنفیلد آمد و حتی ابتدای فصل را بدلیل مصدومیت از دست خواهد داد.لمبرت فرصت دارد که نشان دهد خرید ارزشمندی است ولی حداقل در بازی های پیش فصل چیزی از او دیده نشد، دقیقا برعکس دژان لورن که پیشبینی می شود با عملکرد مناسبش بخوبی 20 میلیون پوند بودجه صرف شده برای خرید خود را توجیه کند. امره جان و لازار مارکوویچ بازیکنان هیجان انگیزی هستند ولی آنها احتیاج به زمان برای تطبیق شرایط با محیط جدید دارند. دیووک اوریگی هم که بلافاصله به لیل بصورت قرضی برگردانده شد.

راجرز تصمیم به خرید یک یا دو بازیکن دیگر برای تیم دارد، شاید بهتر باشد این خریدها برای بخش هجومی تیم صورت گیرد. الکسیس سانچس میتوانست بهترین گزینه برای پرکردن خلاءِ سوارس باشد ولی ستاره شیلیایی ترجیح داد به توپچی های بپویدند. پیش از اولین بازی فصل جدید، 17 آگوست در برابر ساوتهمپتون، لیورپول توانست از بازی مقابل تیم های برتر اروپایی مانند رم، منچستر سیتی و آث میلان تجارب خوبی به دست بیاورد؛ اگرچه در روز پایانی جام قهرمانی را به رقیب دیرینه شیاطین سرخ تقدیم کردند.

نشانه های بازی های پیش فصل نمایانگر آن است که تیم هنوز قرار است با استیل تهاجمی راجرز شامل جابه جایی های سریع و پیشبینی نشده و پاس های تیز در یک سوم نهایی زمین بازی کند. اگرچه با تعداد بازیهای بیشتر نسبت به فصل قبل و نداشتن آس رویایی در نوک حمله، امسال نیز کسب جام قهرمانی تاحدودی برای لیورپول دور از انتظار به نظر می آید، مخصوصا پس از مرور خریدهای تابستانی چلسی و آرسنال و یونایتد. شاید تازه معلوم شود سرخهای آنفیلد تا چه حد به سوارس وابسته بودند.

ترجمه: محمدرضا اسماعیل زاده

  ۲  
آی اسپورت
2014-08-10 22:18:13
نظر دهید

۲ نظر
-
دوشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۳، ۰۱:۳۶
لیورپول هیچوقت نمیتونه جایگزینى براى یه همچین بازیکنى پیدا کنه ، حرف هاى برندن راجرز هم از ضعیف نشدن لیورپول بدون سوارز بیشتر لافه
abbas
دوشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۳، ۱۱:۴۶
لیورپول 6ام میشه این فصل...بترتیب:یونایتد،ارسنال،چلسی،سیتی،اورتون،لیورپول،تاتنهام
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر