فهرست
رستم از شاهنومه رفت
رستم از شاهنومه رفت

رستم از شاهنومه رفت

آی اسپورت - تا همینجا یک عذرخواهی به خواننده محترم بابت مقایسه شاهنامه، اثر جاودانه فردوسی بزرگ، با شبکه سوم سیما، بلکه کل سازمان صدا و سیما، بدهکارم. همینقدر بگویم که در مثل، مناقشه نیست. اما بعد...

حذف عادل فردوسی‌پور از «جلوی دوربین» رقم خورد. از بنایی که خودش از هیچ ساخته بود، بیرونش کردند. نه اینکه ایده اولیه‌اش اوریجینال بود، که نبود. اما نمونه مثال‌زدنی بومی‌سازی یک موجودیت غیربومی در ایران بود و تا همیشه خواهد ماند. نه اینکه برنامه‌اش بی عیب و ایراد بود، که نبود. اما یکی از کم ایرادترین محصولات آن سازمان پهن پیکر بود. فیلی که عموما موش می‌زایید و می‌زاید. نه اینکه خط‌شکن همه تابوهای فوتبال ایران بود، که نبود. اما همان خطوط قرمز من درآوردی موجود را که شکست، در برابر انفعال محض و اطاعت بی‌چون و چرای همتایانش، ستایش برانگیز بود.

مدتها بود که برنامه ۹۰، به دلایلی قابل بحث، آن کشش لازم را به نسبت دو سه سال پیش‌ترش نداشت. اما همین پیکر نیمه‌جان، مظهر زندگانی بود، نه تنها در حوزه برنامه‌سازی ورزشی صدا و سیما، بلکه در کل حوزه رسانه، چه مکتوب، چه دیداری و چه شنیداری. در زمانه‌ای که تیغ احتیاط، به لوگوی باشگاه‌ها رسیده بود، تا مبادا عرش از لغزش انسان خطاکار بلغزد، ۹۰ به شیوه‌ای کاملا انسانی، یک پدیده کاملا انسانی را نشان انسان‌ها می‌داد. همین و بس. شاید همین به رسمیت نشناختن آن تیغ‌های احتیاط بود که تیغی شد بر گلوی فردوسی‌پور. وگرنه سریال‌های فاخر ساخته همان صدا و سیما، لابلای شخصیت‌های مثبت الصاقی‌اش، کسانی را نشان داده که موهایی به مراتب بلندتر از موهای کارلس پویول داشتند.

گفتگو درباره ۹۰ و عادل فردوسی‌پور، بسیار است. چه موافق و چه منتقد. اما یکبار دیگر نکته‌ای اثبات شد. سازمان صداو سیما، از تلاش بی‌دریغش برای خودزنی، نه درس می‌گیرد و نه دست می‌کشد. و اینچنین است که یکی از مهمترین برندهای برنامه‌سازیش را به پرتگاه نابودی می‌کشاند و عاشق برنامه‌های خنثی، مجیزگو، غیررقابتی و سست باقی می‌ماند. حالا باید ماند و دید، که با ریزش میلیونی مشتریان ستاره مربعش در ۹۰ چه خواهد کرد؟ هرچند بودجه کلان از جای دیگر می‌رسد و دغدغه‌ای برای کار مولد نیست.

تکرار می‌کنم که در مثل مناقشه نیست. اما عادل فردوسی‌پور، انگار که رستم بود برای شاهنامه تلویزیون. شاهنامه را بدون رستم تصور کنید، تا ببینید که آخرش خوش هست یا نه؟

۲۵۵۲ ۵  
آی اسپورت
2019-03-18 21:28:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۵ نظر
....
دوشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۷، ۲۱:۵۵
شرم بر صدا و سیما که با ناجوانمردی یکی از پاکترین و با اطلاعترین افراد را بایکوت کرد
۹
قارتال
دوشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۷، ۲۲:۰۰
خوب رگ دستمون اومده دستشون ،فهمیدند ملت بی عرضه ای هستیم همه جوره سوارمون میشند ، علی فروغی تقصیر تو نیست اینقدر پر رو شدی تقصیر ماست که یکیمون جرات نمیکنیم بخوابونیم تو گوش تو و اونایی که تو بفرمانشون صاحب فرمان شدی.
۶
محسن
دوشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۷، ۲۲:۲۲
فیلی که موش میزایید و میزاید و و و .بد نیست تاریخ را به عقب برگردیم،جایی که مصرف گوجه فرنگی حرام بوده!!! استفاده و غسل با اب لوله کشی خلاف شرع!!! مدرسه هایی که معلم در ان تدریس میکرده و نه ملای بیسواد،مروج بی دینی بوده! شاید نسل امروز با حیرت و تمسخر به این جمله ها نگاه کند،اما این تفکر مسخره و متحجر همچنان زنده و جاری است.ممنوع التصویری پویول از اسپانیا و ظریف،یک ایرانی که وزیر خارجه کشور هم هست محصول همان تفکری است که مصرف گوجه و استفاده از اب لوله کشی را حرام میدانسته.مدیر داریم تا مدیر:یک مدیر داریم که با فشار زیرمجموعه خودش مجبور به استعفا میشه و مدیر جدیدی انتخاب میشه که پراید،در دو هفته از 30 تومن به50 تومن برسد تا زیرمجموعه ارضاء بشه.در همان نظام،مدیری میاد که مثل شیر،برنامه نود و عادل را حذف کند.کاری که مدیران بی عرضه و ترسوی قبلی از انجام ان واهمه داشتند!!! و البته گوسفندان زیادی که ساکت و رام هستند،یکی از گوسفندها خود من هستم.به قول یه دوستی:دیگه از بس درد کشیدیم بی حس شدیم، چیزی اذیتمان نمیکند!
۴
فرزاد مهریار
دوشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۷، ۲۲:۳۹
آی مسلمونا گریه کنید
۲
خوزستانی
دوشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۷، ۲۳:۲۷
نا عادل فردوسی پور رستم نیست بلکه ضحاک است
اهریمنی مار دوش
نا عادل فردوسی پور فریدون نبود بلکه شغاد بود
فریدون فرخ فرشته نبود
به مشک و ز عنبر سرشته نبود
بداد و دهش یافت آن نکویی
تو داد و دهش کن فریدون تویی
۳
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر