فهرست
یادداشت روز: در ستایش کلوزه؛ مردی که نه گرد مولر و نه رونالدو
یادداشت روز: در ستایش کلوزه؛ مردی که نه گرد مولر و نه رونالدو

یادداشت روز: در ستایش کلوزه؛ مردی که نه گرد مولر و نه رونالدو

پیتر استانتون

آی اسپورت- من فکر نمی کنم بسیاری از هواداران فوتبال دوست داشتند میروسلاو کلوزه به رکورد گلزنی گرد مولر برای تیم ملی آلمان برسد یا می خواستند او با  پیشی  گرفتن از رونالدو تبدیل به برترین گلزن در تمام دوران جام جهانی شود.

اما ستاره لاتزیو هر دوی این اتفاقات را در سال 2014 رقم زد. پس از پیشی گرفتن از مولر با گلزنی مقابل ارمنستان در دیدار دوستانه ماه ژوئن ، او دو بار نیز در جام جهانی برزیل گل زد تا ستاره سابق اینتر و رئال مادرید را پشت سر بگذارد.او 13 سال باور نکردنی و 137  بازی ملی به همراه  آلمان را با بالابردن جام جهانی به پایان رساند.


\"http://img.spokeo.com/public/900-600/miroslav_klose_2008_06_25.jpg\"


احساسات عموم مردم  در مورد دشمنی موقتی بین مولر و کلوزه به این خاطر است  که مهاجم قدیمی آلمان برای نگه داشتن این عنوان سزاوارتر از این بود که  کلوزه این عنوان را از او بگیرد

\" بمب افکن\"  ژرمن ها در 62 بازی  68 گل برای آلمان غربی به ثمر رساند، رکوردی که از نظر میانگین، تکرار آن به سختی قابل تصور است. او پس از به ثمر رساندن گل قهرمانی در جام جهانی 1974 بازنشسته شد. اگر نسبت گلزنی مولر را به تعداد بازی هایش در نظر بگیریم، تکرار ناپذیربه نظر می رسد. یکی از آخرین افسانه سازان فوتبال، قبل از ستاره های فوتبال امروز که بیش از حد در معرض دید عموم هستند، چشم ها را به خود خیره کرد. او متعلق به زمانی است هنوز هواداران از ریز و درشت زندگی بازیکنان خبر نداشتند و بازیکنان به خاطر یک بازی بد در اینجا و آنجا نابود نمی شدند. او در حال حاضر حتی می تواند به هر چیزی در ذهن ما تبدیل شود، مثلا یک افسانه. شما نمی توانید افسانه ها را شکست دهید.

یکی از اولین مربیان او در بایرن مونیخ او را این طور توصیف می کند \"کوتاه و چاق\".او زیاد حرکت نمی کرد، مگر اینکه احساس کند گلی قرا است به ثمر برسد، و بدون شک مولر از دوران نوجوانی به عنوان \"شکارچی گل\" شناخته می شد. با این حال، رکوردهای او با هیچ منطقی سازگار نبود. او مسلما مهمترین بازیکن تیم آلمان غربی و بایرن مونیخ در طول زمان خود بود؛ در زمانی که همه به فرانتس بکن باوئر افتخارمی کردند.

اگر نخواهیم صادق باشیم، می توانیم حتی بگوییم که او در مقابل مولر، چیز خاصی نبود. خودش هم پس از گلزنی به اتریش در ماه سپتامبر گفت:\" رسیدن به رکورد گرد مولر فوق العاده است اما من نمی خواهم شما من را هم سطح او قرار دهید. این یک شوخی بزرگ است اگر بخواهم خودم را با او مقایسه کنم.\"


\"http://media1.s-nbcnews.com/i/newscms/2014_25/523606/pc-140621-germany-flip-01_0a6c1c60de4730a21d466a44c062fa9a.jpg\"


اگر فقط به اعداد توجه کنیم مقایسه این دو بازیکن کاملا خنده دار است. مولر با کمتر از نصف تعداد بازی  های کلوزه، به همان تعداد گل رسید. اما برای هر مقایسه ما می بایست زمان را درنظر بگیریم. زمان تغییر کرده است. همانطور که لیونل مسی رکورد بیشترین گلزنی در یک فصل را به ثبت رسانده است، شاهکار بین المللی مولر به زمان پدران ما مربوط می شود. حتی توماس مولر به عنوان شماره 13 آلمانها دراین روزها شناخته می شود. این امر می تواند آزاردهنده باشد که اگر هواداران نسل های آینده، آمار برترین  گلزن را با نفر دوم لیست مقایسه کنند. این امر می تواند اساسا  به تفسیر اشتباه علاقه  او منجر شود.


\"http://www.fifa.com/mm/photo/tournament/competition/01/78/63/90/1786390_full-lnd.jpg\"


در عوض، کلوزه به رکورد بالا ترین گل زده برای تیم ملی آلمان  در تمام زمانها دست یافت و بدنبال آن با گل خود در مقابل برزیل در نیمه نهایی جام جهانی که نشان دهنده ی طول دوران حرفه ای او بود، رکورد  رونالدو را  در گلزنی در جام جهانی پشت سر گذاشت. مطمئنا، او در سال 2002 زمانی که او برای اولین بار در کره و ژاپن توجهات را به خود جلب کرد، سریع بود اما هیچ نشانه ای وجود نداشت  که این مهاجم معمولی و  بلند قامت به طور قابل توجهی به مدت 12 سال رهبری خط حمله آلمانها را بر عهده خواهد داشت.\"http://talksport.com/sites/default/files/styles/large/public/field/image/201405/miroslav-klose.jpg?itok=nudGSMJi\"


اما کار بزرگ دیگری که او قطعا موفق به انجام آن شد گلزنی در چهار جام جهانی است. او یکی از تنها سه بازیکنی است که درچهار جام جهانی موفق به گل زنی شده است. دیگرانی که این کار را انجام داده اند اووه زیلز و پله هستند. او یادگاری فوتبال آلمان  پیش از دورانی است که بر روی یک سیستم برتر متکی بر بازیکنان  جوان با کلاس جهانی به شکوفایی برسد؛ او متعلق به دوره ای است که بازیکنان آن یکی پس از دیگری در دهه گذشته از مسابقات خارج شده اند. بازیکنان پست های دیگر، یکی پس از دیگری، تغییر کردند اما کلوزه همچنان مهاجم اصلی ژرمن باقی ماند؛ همانطور که فرینگز جانشین یرمیس شد و خدیرا جانشین فرینگز و کرامر جایگزین خدیرا.

فرم نامناسب باشگاهی اش هرگز باعث این نشد تا این بازیکن مورد علاقه یوآخیم لوو از تیم ملی جا بماند حتی با توجه به درخشش استفان کیسلینگ در بوندس لیگا، و حضور  رقیب دیگری مانند ماریو گومز. هنگامی که درخواست های زیادی وجود داشت تا او را بازنشسته کنند ، او مجددا توانایی خود را به ظهور رساند. به همراه  تنها بازیکنی که توانسته است چهار گل و یا بیشتر در سه جام جهانی مختلف به ثمر برساند، آلمان هرگز مسابقه ای را که او در آن گلی به ثمر رسانده است نباخت و او بخشی جدایی ناپذیر از داستان موفقیت تیم آلمان در جام جهانی برزیل در تابستان امسال بود.

 بنابراین، به یاد داشته باشید تقدیر از کلوزه، برای اینکه او بهترین گلزن تاریخ آلمان است، نیست.  بدون شک مولر ثابت کرده است که این عنوان متعلق به او می باشد. این در مورد این نیست که چه کسی بهترین بازیکن جام جهانی است که  رونالدو به وضوح برنده این نبرد است. اما آنچه کلوزه را در مرتبه ای بالاتر از هر دو آنها قرار می دهد، این است که او برای مدت طولانی تری در اوج قرار داشت و همان طور که آمار- از جمله رکورد گلزنی در جام جهانی- نشان می دهد او رکوردها را یکی پس از دیگری پشت سر گذاشت.

ترجمه: امین نیک بخش

  ۱  
آی اسپورت
2014-08-11 23:22:55
نظر دهید

۱ نظر
انصاری.بوشهر.هلیله
سه شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۳، ۰۰:۴۶
باید به این بازیکن افتخار کرد و قابل تقدیر در حد رونالدو و مولر افسانه ای و شاید هم بسیار بالاتر
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر