فهرست
نگاه روز:  پرسپولیس، هوادارگریز و ناآرام/ وقتی نازیبایی نمایان می شود
نگاه روز: پرسپولیس، هوادارگریز و ناآرام/ وقتی نازیبایی نمایان می شود

نگاه روز: پرسپولیس، هوادارگریز و ناآرام/ وقتی نازیبایی نمایان می شود

 بک/ دو بازی، یک امتیاز و تنها یک گل زده. شاید هنوز برای ناامیدی هواداران همیشه امیدوار سرخپوشان پایتخت زود باشد اما این آمار نشان می دهد آن ها در این فصل روزهای پررنجی را سپری خواهند کرد. اوضاع در همین دو هفته به اندازه ای رو به وخامت گذاشته که حتی خود دایی نیز بر خلاف روند معمول از درِ توجیه و حساس شدن روی زمین و شرایط مسابقه و ارتعاشات دستگاه غش سنج  برای داور وارد نشده و خودش هم قبول دارد که تیمش خوب بازی نمی کند. این موضوع برای بازیکنان تیم نیز صدق می کند. تقریبا همه آن ها پذیرفته اند که این پرسپولیس، در دو هفته ابتدایی لیگ از سطح فنی مدنظر هوادارانش فاصله بسیار زیادی گرفته است. آن ها باید خیلی زود و جدال با شاگردان یحیی گل محمدی، پروسه بازگشت را کلید بزنند.  در غیر این صورت، وضعیت پرسپولیس همچنان همرنگ پیراهن اصلی این تیم باقی خواهد ماند.

دو/ این روزهای پرالتیماتوم و سرشار از اضطرار پرسپولیس، ماحصل روزهای آرام این تیم در فصل نقل و انتقالات است. درست زمانی که استقلال و سپاهان آستین ها را بالا زده بودند تا انبوهی از ستاره را یک به یک به تیم خود اضافه کنند، پرسپولیسی ها دست روی دست گذاشتند و شاهد رفتن سه ملی پوش شدند و هرگز به خرید بازیکن برای جانشینی آن ها فکر نکردند. دایی تنها دو خرید شناخته شده در تعطیلات تابستانی داشت.یک دروازه بان و یک هافبک – مهاجم که اولی فصل را با اشتباه و نیمکت نشینی شروع کرده و دومی حتی یک لحظه از مصدومیت رها نشده است و خودش را «چشم خورده» می داند!  مهم ترین توجیه قرمزها برای این ناکامی های نقل و انتقالاتی بحث شرایط مالی نامساعد این تیم است اما می شود از علی دایی پرسید که چطور 900 میلیون صرف خرید گلر دوم می شود وقتی تیم او در پست های دفاع چپ، دفاع وسط و هافبک کناری با کمبود نفرات روبروست؟

سه/ علیرضا رحیمی که با وعده پرداخت همه بدهی ها کارش را در پرسپولیس را آغاز کرده و قول داده بود این تیم امسال با مشکل مالی روبرو نخواهد شد، خیلی زود خودش را در نزدیکی ها بن بست یافت. او در همان بدو کار با یک سرعت گیر به نام هیات مدیره مواجه شد. مجموعه ای که رئیس اش ظاهرا موافق حضور رحیمی و دایی نبود و کمی بعد نامش را در پروسه خرید راه آهن مطرح می کند. حمیدرضا سیاسی که یکی از ناشناخته ترین اعضای تاریخ هیات مدیره باشگاه پرسپولیس به شمار می رفت، در آغاز علنی کردن اختلاف هایش با رحیمی، فاش کرد که اصلا علاقه ای به حضور در این باشگاه نداشته و به او «تکلیف» شده است در این باشگاه مشغول به کار شود!  در این بلوا که به نظر می رسد وزات ورزش در رقم خوردن آن از همه مقصرتر است، تیم پرسپولیس آسیب زیادی را متحمل شده و خواهد شد. تردیدی وجود ندارد که بلاتکلیفی های این روزها و فضای بسیار عصبی در راس هرم مدیریت باشگاه، روی کادر فنی و بازیکنان نیز اثر گذاشته و این موضوع در نماهای کلوزآپ بازی دوم سرخپوشان در لیگ کاملا مشخص بوده است. با این وجود علنی شدن این اختلاف نظرها می تواند به سود پرسپولیس باشد. البته به شرطی که همه چیز به آشتی های ظاهری ختم نشود و پای یک راه حل سریع وسط باشد.

چهار/ کمی بعد از بالا رفتن جام قهرمانی لیگ روی دستان بختیار، ماجرای بازیکنهایی که کارت معافیت مشکل دار در اختیار داشتند رسانه ای شد و باشگاه پرسپولیس در صف اول معترضین به این داستان قرار گرفت و از لزوم برخورد جدی با باشگاه هایی که بازیکن سرباز دارند حرف زد تا شاید قهرمانی از فولاد پس گرفته شود. حالا اما خود پرسپولیس نیز در جمع باشگاه هایی قرار دارند که قربانی این ماجرا شده اند. حسین ماهینی که در فصل گذشته یکی از بی تغییرترین مهره های پرسپولیس بود، حالا دو هفته ابتدایی لیگ را از دست داده و شاید تا نیم فصل به ترکیب تیم دایی بازنگردد. غیبت یکی دیگر از ملی پوشان تیمی که پولادی، حسینی، خلعت و صادقیان را به دلایل مختلف از دست داده، یک ضربه بزرگ دیگر برای پرسپولیس محسوب می شود.

پنج/ حالا که دیگر خبری از خلعت نیست و پرسپولیس یکی از معدود ستاره های فانتزی بازش را نیز از دست داده ، پیام باید تنها قهرمان کمیک کان تیم دایی باشد. این بازیکن در بازی با نفت با آن گل خیره کننده و دریبل ها و استارت های عالی، بسیار امیدوارکننده ظاهر شد اما شاهکارش را گذاشت برای هفته دوم و با زدن داور، سه ماه نیمکت نشین شد تا نشان داد برای به دوش کشیدن وزن تیمی مثل پرسپولیس هنوز خیلی جوان است. به نظر می رسد 12 جلسه محرومیت برای حرکت او کمی زیاد باشد و در نهایت موجب از دست رفتن جام ملت ها برای این بازیکن جوان شود. غیبت صادقیان، یعنی بازگشت محمد نوری به ترکیب ثابت تیم دایی. کاپیتان مدتهاست که از فرم ایده آل سال های گذشته فاصله گرفته و به نیمکت پیوند خورده است.

 

شش/ آنچه این روزها بیشتر از نتایج و اختلافات و توجیه ها هواداران پرسپولیس را می آزارد، نوع نمایش های این تیم است. پرسپولیس دایی بلد نیست تیم پویا و پرهیجانی باشد. این تیم در فصل گذشته تا حدود زیادی به توانایی های فردی بازیکنانش وابسته بود و حالا که 5 ستاره ثابت را به دلایل مختلف از دست داده، این موضوع را به روشنی به نمایش می گذارد. آن ها در فصل گذشته به نتایج یک بر صفر خو گرفته بودند و از دی ان ای هجومی ذاتی این باشگاه فاصله زیادی داشتند اما همین پیروزی ها و قرار گرفتن در رده های بالایی جدول پس از چندین سال، اعتراض های فنی را زیر لایه های از سکوت مصلحت آمیز قرار داد. در شروع لیگ تازه اما وقتی قرمزها در پایان همان دو دیدار اول 5 امتیاز از صدرنشین ها عقب افتادند و تضعیف خط دفاعی فرصت کلین شیت و پیروزی های حداقلی را از آن ها گرفت، بار دیگر ناتوانی این تیم در خلق موقعیت های گل و سبک غیرهجومی بازی های این تیم، روی واژه ها و هشتگ های طرفداران پرسپولیس در شبکه های اجتماعی رنگ نارضایتی پاشید.

 

محمدحسین عباسی

  ۲  
آی اسپورت
2014-08-12 01:05:12
نظر دهید

۲ نظر
سینا
سه شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۳، ۰۱:۳۲
حرف نداشت مقاله تون جناب عباسی...
مجید
سه شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۳، ۱۴:۱۲
عباسی گرامی اگر تیم را با همین شرایط بازیکنان در زمان تمرینات به اسکوچیچ میدادند اصلا این حرفها پیش نمی امد!! یا اگر پرسپولیس بجای فولاد با استقلال اهواز بازی میکرد الان بسیار خوشحال بودنند. سال گذشته همین اسکوچیچ بود که استقلال را که شرایط خوبی داشت و تازه از اردوی 10 روزه کیش برگشته بود دچار حاشیه تا اخر فصل کرد به عنوان یک هوادار معمولی استقلال بگویم که مربیان ما همه به یک سطح رسیده اند با اندکی تفاوت!! همه پرایدهایی هستند که فقط رنگشان با یکدیگر فرق دارد و بردهایشان از یکدیگر نیز بسته به کرم گلزن شان دارد که در آن بازی سر حال هست یا نه/! از بین تیم های حاضر در لیگ کدام فوتبالی متفاوت اجرا میکنند؟وقتی تحلیل جلالی تئوریسین اقایان !! بعد از بازی با نفت مسجد سلیمان این است که کاش با تیم تازه به لیگ امده در هفته اول روبرو نمیشد دیگه از ... چه انتظاری دارید. اگر در بازی استقلال با همنام اهوازی ان 4 پنج موقعیت تبدیل به گل میشد میدانید الان در استقلال چه خبر بود؟بعد از بازی انجام شده میتوان به تناسب نتیجه بازی تحلیل های مختلفی کرد. اما وجه مشترک این آقایان تنها در بازی بدون آدرس-- تک تاکتیک- که قادر نیستند حتی 10 پاس هدفمند روبه جلو بدهند به جز 2تیم سپاهان و فولاد که مربیان متفاوتی دارند! نه اگر به عمق مطلب برویم باید گفت دوری از فوتبال مدرن علت اصلی درجا زدن پرسپولیس واستقلال است.یک سوال از خود شما : اگر در عالم محال فرض کنیم این 2تیم خصوصی شوند و شما سالانه 30 میلیارد بابت یکی از تیمها از جیب شخصی تان هزینه کنید مربی مانند دائی یا قلعه نوعی انتخاب میکردید؟ باز در عالم خیال این دسته از مربیان را (همه مربیان) به لیگ هلند برده و مربیان انها را به لیگ خود بیاوریم فکر میکنید نتیجه ‌چه میشد؟ نتیجه را در ذهن خود مرور کنید؟ من که قلم به مزد بیگانه پرست نیستم این حرفها را میزنم!! حرف من این که علم خیلی وقت است که به سراغ فوتبال امده !! اتفاقا علم با کسی هم شوخی نداره !!!اگر با او همگام شدی دنیا به کام ات است اگرعقب ماندی به مانند صنعت و کشاورزی مان این دوری بنیان خودمان را به باد خواهد داد میگویند به دلیل علمی نبودن کشاورزی مان ما 30 سال دیگر تبدیل به افریقای اسیا مشویم( عیسی کلانتری وزیر اسبق کشاورزی میگوید ) حال تو حدیث خود بخوان از این...
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر