فهرست
برای مردی که دیوارها را فرو می‌ریخت؛ خداحافظ «بچه»
برای مردی که دیوارها را فرو می‌ریخت؛ خداحافظ «بچه»

برای مردی که دیوارها را فرو می‌ریخت؛ خداحافظ «بچه»

آی‌اسپورت- از آن دسته بازیکنانی بود که کاملا با لقبش سازگار نشان می‌داد؛ بچه‌ای در جمع بزرگان. «ال‌نینو» یا همان فرناندو تورس با خداحافظی‌اش در یک بازی تلخ به همه آن‌هایی که روزهای ستاره شدنش را با جزئیات به یاد دارند، نشان داد دیگر پیر شده‌اند؛ آنقدر که حالا یک به یک باید رفتن جوانان دیروز را ببینید. تورس یک جوان کلاسیک دیروز بود؛ ستاره‌ای عاشق اتلتیکومادرید. برخلاف برخی بزرگان رئال که عشق کودکی خودشان را فراموش کردند، «ال‌نینو» به آرمان کودکان محله «سن‌کریستوبال» وفادار ماند و پیراهن تیم کارگران محله را پوشید.

 غوغا در لباس قرمز و سفید و البته یک حسرت بزرگ 

یک تیم بزرگ به نام اتلتیکومادرید برای پرواز تورس کافی بود. او در تیم محبوبش کلی زد اما تا مدت‌ها در گلزنی در دربی عاجز ماند و فقط یکی از ۸۲ گل او در دوره اول حضورش در اتلتیکو مقابل رئال رقم خورد. پسر حالا بزرگ شده به لیورپول رفت و به ماجراجویی‌هایش ادامه داد. 

از گلزن‌ترین خارجی تازه‌وارد تا کابوس ویدیچ

تورس در اولین فصل حضور در لیگ برتر بیش از همه خارجی‌های قبلی در تاریخ این لیگ در فصل اول حضورشان گل زد اما مانند همه بازیکنان آن نسل لیورپول نصیبی از جام نبرد. دومین و سومین فصل او درخشان‌تر بود و در این فصول غالبا یک تصویر ثابت بود؛ گذر تورس از ویدیچ، مدافع مستحکم منچستریونایتد در بازی‌های رودررو. هیچ کس اندازه «ال‌نینو»، ویدای منچستریوناتد را به دردسر نینداخت و رکورد بیش‌ترین اخراج یک بازیکن مقابل یک بازیکن دیگر را به نام ویدیچ ثبت کرد. به عبارت بهتر، تورس 4 بار باعث اخراج ویدیچ شد و از آن مهم‌تر در پیروزی پرگل 4 - یک لیورپول در زمین منچستریونایتد در بازی برگشت فصل ۲۰۰۸ بیش از بقیه بازیکنان در خاطر هواداران لیورپول ماند. 

نفرت در اوج شهرت 

لیورپول با او تا نایب‌قهرمانی لیگ برتر انگلیس پیش رفت اما نه این جام را برد و نه موفق به تکرار  قهرمانی حماسی در لیگ قهرمانان در فصل ۲۰۰۴  شد. پیشنهادهای اغواگرانه از راه می‌رسید و مقاومت لیورپول برای حفظ مردی با سابقه حضور در جمع ۳ بازیکن برتر سال دنیا کم‌تر می‌شد. در نهایت وقتی کسی انتظار نداشت، تورس ۳۱ ژانویه ۲۰۱۱ با رکورد ۵۰ میلیون پوند راهی چلسی شد و ضمن تبدیل شدن به گرانقیمت‌ترین انتقال تاریخ فوتبال انگلیس، ششمین بازیکن گرانقیمت دنیا نام گرفت. نوع حضورش در چلسی خشم هواداران لیورپول را برانگیخت.تورس برخلاف انتظار در چلسی درخشش چندانی نداشت و تنها یک کار بزرگ انجام داد؛ گلزنی در وقت‌های تلف شده نیمه دوم بازی برگشت چلسی در زمین بارسلونا در نیمه‌نهایی فصل ۲۰۱۱ لیگ قهرمانان. فرناندو از میانه میدان با دروازه‌بان رقیب تک به تک شد و در حالی که معلوم بود اعتماد به نفس دوران حضور در لیورپول را ندارد، گل دوم و تساوی چلسی را به ثمر رساند تا حذف بارسلونا قبل از سوت پایان قطعی شود. تورس در لیگ قهرمانان با چلسی به قهرمانی دست یافت و بزرگ‌ترین افتخار دوران حرفه‌ای خودش را در بدترین روزهایش جشن گرفت.

روزهای سرازیری راقم قهرمانی اسپانیا در یورو ۲۰۰۸

تورس از چلسی به میلان قرض داده شد و در مدت یک نیم‌فصل، تنها یک گل زد  اما میلان قراردادش را دائمی کرد و البته در مدت دوران حضور قطعی‌اش در روسونری همان یک گل را هم نزد!  بازگشت به اتلتیکو حتی به صورت قرضی می‌توانست سکوی پرتاب او باشد. ال‌نینو جوانی آغاز کرد اما در اولین بازی پس از بازگشت، حتی یک شوت درون چارچوب نداشت؛ هر چند در بازی برگشت  مرحله یک‌هشتم‌نهایی جام حذفی اسپانیا مقابل رئال مادرید ۲ گل زد و تمام ناکامی‌های قبلی در دربی مادرید را جبران کرد. چند گل زیبا و تمدید قرارداد، دیگر خاطرات او در لباس اتلتیکو بود و در نهایت پس از ۳ سال در سرازیری دوران حرفه‌ای به سگان توسوی ژاپن پیوست. آنجا هیچ خبر خاصی از زننده گل قهرمانی اسپانیا در یورو ۲۰۰۸ مخابره نشد و سرانجام در روزهای گمنامی همان اتفاقی برایش رخ داد که مورد مشابه‌اش را تنها استیون جرارد، اسطوره تیم بهترین دوران حرفه‌ای‌اش تجربه کرد؛ دریافت ۶ گل در آخرین بازی دوران حرفه‌ای!

۲    
آی اسپورت
2019-08-24 11:37:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر