فهرست
آنالیز: راز پنالتی‌‌گیری رحمتی چیست؟
آنالیز: راز پنالتی‌‌گیری رحمتی چیست؟

آنالیز: راز پنالتی‌‌گیری رحمتی چیست؟

آی‌اسپورت- مهدی رحمتی یک بار دیگر در ضربات پنالتی، ناجی استقلال شد. رحمتی در این سال‌ها بارهای زیادی استقلال را از این مخمصه نجات داد. ولی رحمتی چطور پنالتی‌های رقیب را انقدر درست تشخیص می‌دهد؟ آیا 50-50 می‌کند یا صبر می‌کند که بازیکن مقابل ضربه‌اش را بزند و بعد حرکت می‌کند؟

مهدی رحمتی در هنگام ضربه پنالتی حریف، تا جایی که بشود صبر می‌کند که بازیکن به توپ ضربه بزند. مکث رحمتی به حدی زیاد است که بازیکن حریف را از لحاظ روانی هم به‌هم می‌ریزد. بازیکن ضربه زننده معمولا یا دروازه‌بان را فریب می‌دهد یا صبر می‌کند که گلر به یک سمت شیرجه بزند و او سمت مخالف را نشانه بگیرد. ولی رحمتی با این مکث تا لحظه آخر، هر دو راه را از بازیکن حریف سلب می‌کند. ضمن این که فشار روانی خیلی بالایی به ضربه‌زننده وارد می‌کند. تصویر زیر، از لحظه پنالتی‌ای شکار شده که رحمتی موفق به مهار آن شد. همان طور که مشخص است، بازیکن السد به توپ ضربه زده، ولی رحمتی همچنان منتظر است تا ببیند توپ قرار است به کدام سمت برود تا او به همان سمت شیرجه بزند.

اگر مهار پنالتی به همین سادگی است، پس چرا همه دروازه‌بان‌ها از این حربه استفاده نمی‌کنند؟ این مدل مهار پنالتی، نیاز به سرعت عکس‌العمل خیلی بالایی دارد. اتفاقی که از تمرینات رحمتی مشخص است که تلاش زیادی برای این استعدادش دارد. و البته اگر بازیکنی شوت پنالتی‌اش محکم باشد و از قبل بداند قرار است که به کدام سمت ضربه بزند، دروازه‌بانی که مکث کرده امکان مهار پنالتی را ندارد. ولی گلری که به طور شانسی به یک سمت شیرجه زده، نزدیک به پنجاه درصد شانس مهار آن مدل پنالتی‌ها را دارد. همان طور که رحمتی در ضربه پنجم موفق نشد که حتی ضربه محکم بازیکن السد را پیش‌بینی کند. 

۱ / ۵

مطلب مرتبط
شما هم در خنده‌های مهدی رحمتی «تمسخر» دیگران و «نفرت» از دیگران را حس می‌کنید؟
۱۵۹ ۲۳  

 

۱۳ ۹  
آی اسپورت
2017-02-08 14:10:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۹ نظر
پرسپولیس واقعی
چهارشنبه ۲۰ بهمن ۱۳۹۵، ۱۴:۲۶
البته رحمتی همین یک پنالتی را مکث کرد سایر پنالتی ها را زودتر از ضربه شیرجه رفت. ولی خوب ؛یک پنالتی برای یک صعود شیرین کافیست.
ضايعات مغزي يك لنگي متوهم
چهارشنبه ۲۰ بهمن ۱۳۹۵، ۱۴:۳۶
داور عماني كه با پنالتي زن السد هماهنگ بود اومد پيش رحمتي بهش گفت سريع و محكم به چپ.
فيلمشم اگه بررسي كنيد هست
متاسفم واسه اين فوتبال كثيف
بانو برانکو
چهارشنبه ۲۰ بهمن ۱۳۹۵، ۱۷:۳۲
استاد فقط توی این یه پنالتی مکث کرد.برا مثال پارسال بازی با نفت ارسلان مطهری ضربش رو محکم زد به گوشه بالا ولی باز سید گرفتش
۸ ۱
پرسپولیس واقعی
چهارشنبه ۲۰ بهمن ۱۳۹۵، ۱۸:۲۶
تو استاد تری
ولی بازی دیروز با نفت نبود با السد بود و من راجع به السد گفتم
۱
امید
چهارشنبه ۲۰ بهمن ۱۳۹۵، ۲۱:۴۹
سریع محکم به چپ
۵
امیر
چهارشنبه ۲۰ بهمن ۱۳۹۵، ۲۲:۲۲
سریع محکم به چپ
۴
1945 ؛ قدمت و شرافت بزرگترین افتخار است.
يكشنبه ۱ اسفند ۱۳۹۵، ۱۹:۳۰
رفلکس رحمتی خیلی بالاست. بدون شک دومین دروازه بان تاریخ بعد ناصر خانه . عملکرد فنی بالا عملکرد اخلاقی متوسط .
۳ ۱
آبیته
شنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۵، ۲۲:۲۳
احسنت
فرهاد
جمعه ۱۶ تیر ۱۳۹۶، ۱۸:۰۳
این مثلا انالیز بود؟ چشم نخوری مرد علمی
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر