فهرست
گزارش روز: سویا و سوپرکاپ؛ به یاد آنتونیو پوئرتا
گزارش روز: سویا و سوپرکاپ؛ به یاد آنتونیو پوئرتا

گزارش روز: سویا و سوپرکاپ؛ به یاد آنتونیو پوئرتا

جو رایت

آی اسپورت- \" هر سال، ما به یاد آنتونیو پوئرتا هستیم... یک آدم فوق العاده، یک پسر خیلی خوب، که خیلی زود رفت \" این صحبت ها را خوزه کاسترو، رئیس سویا، روز جمعه و چند ساعت قبل از برگزاری هفتمین مسابقه بزرگداشت آنتونیو پوئرتا در ورزشگاه رامون سانچز پیزخوان به زبان آورده. ایتور، پسر 6 ساله آنتونیو پوئرتا، به صورت افتخاری ضربه شروع بازی را زد، پسری که هیچ وقت پدرش را ندید.

در 28 آگوست 2007، تنها 3 روز مانده به بازی سوپر کاپ اروپا در برابر میلان، سویا لالیگا را با بازی در برابر ختافه شروع کرد. بعد از 35 دقیقه، پوئرتا نزدیک به دروازه خودشان از هوش رفت. او به همراه پزشکان به رختکن رفت و در آنجا هم دوباره از هوش رفت و بعد از اینکه به هوش آورده شد به سرعت به بیمارستان منتقل شد. او ساعت 2.30 بعد از ظهر در نتیجه از کار افتادن چندین عضو بدنش که به دلیل ایست قلبی طولانی مدتش اتفاق افتاد، درگذشت. همسرش، مار رولدان، فرزندشان را دو ماه بعد از مرگ او به دنیا آورد.

چنین اتفاقاتی به ما یادآوری می کنند که چگونه فوتبال در برابر مسائل مهمتر زندگی رنگ می بازد. ولی یاد پوئرتا 7 سال از طریق بازی محبوبش زنده نگه داشته شد و سه شنبه شب که سویا بازی سوپر کاپ اروپا را در برابر رئال مادرید برگزار می کند، یاد او در ذهن همه ی هواداران سویا، چه در خانه و چه در ورزشگاه کاردیف، زنده خواهد بود.


او که در حومه نرویون، جایی که ورزشگاه سانچز پیزخوان قرار دارد، متولد شده، در ابتدای کار به تیم جوانان سویا پیوست. پدربزرگش از موسسان یکی از محبوب ترین گروه های هوادارای باشگاه بود و به همین دلیل، او یک هواداران دو آتشه سویا محسوب می شد.

در مارچ 2004 و در سن 19 سالگی، خواکین کاپاروس به او فرصت انجام اولین بازیش را در مقابل مالاگا داد. سویا آن بازی را 1-0 باخت. خوانده راموس که در سال 2005 سرمربی سویا شد به پوئرتا پیشنهاد کرد برای بدست آوردن تجربه کافی برای قرار گرفتن در ترکیب اصلی به صورت قرضی به تیم دیگری منتقل شود. پاسخ او منفی بود، او می خواست صبر کند و وقتی آدریانو در اردو دچار مصدومیت شد، از فرصت بدست آمده به خوبی استفاده کرد.  

پوئرتا در آن فصل در لالیگا 17 بازی انجام داد ولی در جام یوفا بود که او همراه با باشگاهی که عاشقش بود، تاریخ سازی کرد. در بازی برگشت مرحله نیمه نهایی در مقابل شالکه و در حالی که نتیجه در مجموع دو بازی رفت و برگشت 0-0 بود، رناتو از جناح راست سانتری انجام داد که توپ در تمام مسیر تا رسیدن به پوئرتا چند بار به زمین خورد و بلند شد. یک ضربه پای چپ محکم از او و توپ به صورت غیرقابل مهاری کمانه کرد و از فرانک روست گذشت و به گوشه پایین دروازه رفت. پوئرتا به یاد پدربزرگش دستانش را به آسمان بلند کرد. او در صدمین دقیقه و در صدمین سال باشگاه گلزنی کرده بود، آنطور که هواداران سویا این هفته توصیفش کردند: \" گلی که زندگی ما را تغییر داد \". آنها دو بار پشت سر هم قهرمان جام یوفا شدند، با شکست بارسلونا قهرمان سوپرجام اروپا شدند و در نهایت قهرمانی در کوپا دل ری را در بهترین سال تاریخ باشگاه جشن گرفتند. \"الماس چپ پا\" به خوبی درخشیده بود.

این گل و شادی بعد از آن به عنوان بخشی از فرهنگ معاصر سویا باقی ماند. وقتی که شهر برای مراسم خاکسپاری او آماده می شد، تصویر او در حالی که به مشتش بوسه می زد بر روی تعداد بیشماری پرچم و بر روی صفحه های بزرگ نمایش نقش بست.


مانولو خیمنز در سال 2008، یک سال بعد از مرگ پوئرتا گفت: \"پیدا کردن کلمات مناسب وقتی می خواهید درباره ی مردی مثل آنتونیو پوئرتا صحبت کنید ساده نیست\"، ولی اصلا نیازی به استفاده از کلمات نیست. مراسم خاکسپاری او سویا را تعطیل کرد و هزاران نفر به خیابان ها آمده بودند تا با شروع حرکت تابوت، دست بزنند و تشویق کنند و تنها یک کلمه را به زبان بیاورند:\"پوئرتا\". ستایش و گرامی داشتن یک جوان از سوی آنها، هیچ نیازی به یک نطق بلند بالا نداشت.

در بازی سوپر کاپ همه بازیکنان تی شرت هایی پوشیده بودند که نام او در پشتشان نوشته شده بود. آندره پیرلو بعد از بازی گفت: \"مواجه شدن با چنین موقعیتی خیلی سخت بود ولی ما ثابت کردیم که برای ]پوئرتا[ هم بازی می کنیم و این کار را با بهترین روحیه ممکن انجام دادیم\". کارلو آنچلوتی که در آن زمان سرمربی میلان بود و بدون شک وقتی رئال مادرید را در کاردیف هدایت می کند آن بعد از ظهر را به یاد می آورد، اعتراف کرد: \"اتفاقاتی که در چند روز اخیر افتاد، جو خاصی را بر این بازی حاکم کرد\".

وقتی بازیکنان اسپانیا جام قهرمانی یورو 2008 را بالای سر می بردند، سرجیو راموس، دوست قدیمی پوئرتا در تیم جوانان و همبازیانش تی شرت هایی پوشیده بودند که روی آنها نوشته شده بود \"همراه با تو، همیشه\". راموس و خسوس ناواس همین کار را در جام جهانی 2010 هم تکرار کردند. راموس در ابتدا در تیم ملی شماره 15 را می پوشید ولی این شماره را برای اولین بازی ملی(و تنها بازی ملی) پوئرتا در مقابل سوئد در سال 2006 به او داد. راموس سال قبل شماره 4 را رها کرد. او توضیح داد: \"از آنجا که او اولین بازی ملیش را با شماره من انجام داد، تصمیم گرفتم به یاد او دوباره این شماره را بپوشم. هر اتفاقی که بیفتد، من همیشه این شماره را به یاد دوست عزیزم آنتونیو پوئرتا می پوشم\". 

سویا بلافاصله بعد از تولد ایتور، نام او را به عنوان یک عضو رسمی باشگاه ثبت کرد و یک مدرسه فوتبال به نام پدرش تاسیس کرد. آنها همچنین پیراهن شماره 16 باشگاه را بایگانی کردند، هرچند بعدا مجبور شدند برای رعایت قوانین فدراسیون فوتبال اسپانیا در این تصمیم تجدید نظر کنند. و از سال 2008، یک بازی دوستانه برای بزرگداشت این بازیکن به عنوان یک عضو مهم و کلیدی تیم سویا برگزار می شود.

منچی، مدیر ورزشی باشگاه سویا بعد از انجام بازی روز جمعه گفت: \"باید از این شور و اشتیاق باشگاه کوردوبا تشکر کنم. آنها 6 آگوست بازی دارند ولی وقتی فهمیدند این بازی برای جام آنتونیو پوئرتا است، فورا اعلام آمادگی کردند\". این بازی تنها یک بزرگداشت صرف نیست، این بازی گرامیداشت یک فوتبالیست جوان است که از لحظه لحظه ی حضورش در این بازی لذت برد.

استبان، دروازبان سابق سویا گفت: \"من این افتخار را دارم که چند سال را با او همبازی بودم و می توانم به شکلی که او در ذهن همه باقی مانده افتخار کنم. دوره ای بود که از سویا یک تیم فوق العاده ساخت. من پیشرفت این بازیکنان جوان را دیدم، پیشرفتی که برایشان شادی بسیار و اعتماد به نفسی ایجاد می کرد که بازیکنان حرفه ای معمولا از خودشان نشان نمی دهند. من دیدم که آنتونیو چقدر از همه چیز لذت می برد، از تک تک بازی ها و از تک تک جلسات تمرین\".


قهرمانی سویا در جام یوفای فصل قبل بارها پیش بینی ها را به هم زد: برگشت به بازی در برابر بتیس، گل دقایق پایانیشان برای گذشتن از سد والنسیا و غلبه دراماتیکشان بر بنفیکا در فینال. یک اتفاق عجیب دیگر در برابر رئال هم دور از ذهن نیست.

ولی هر اتفاقی هم که در کاردیف بیفتد، آنها یاد آنتونیو پوئرتا را گرامی خواهند داشت. آنها از این نمایش تمام و کمال در حالی که دور تا دورشان هوادارانی نشسته اند که عاشق این بازی هستند لذت خواهند برد. پوئرتا هم چیزی غیر از این نمی خواست. 

ترجمه: صادق یوسفی

 

     
آی اسپورت
2014-08-12 17:32:13
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر