فهرست
پس از ۹ سال؛ لالیگا و یک گلزن اسپانیایی باثبات!
پس از ۹ سال؛ لالیگا و یک گلزن اسپانیایی باثبات!

پس از ۹ سال؛ لالیگا و یک گلزن اسپانیایی باثبات!

آی اسپورت - در آخرین هفته از رقابت های لالیگا، سلتاویگو در ورزشگاه بالایدوس میزبان رایو وایکانو بود و در پایان با کسب تساوی ۲-۲، با ۴۱ امتیاز به کار خود در رده هفدهم جدول پایان داد. ستاره سلتا در این بازی همانند بسیاری از مقاطع فصل، یاگو آسپاسی بود که در دقیقه ۸۲ و در شرایطی که تیم گالیسیایی با ۲ گل از مهمان خود عقب بود، با یک ضربه پنالتی تیمش را به بازی برگرداند و با گلزنی در دقیقه ۹۲، تیمش را به یک امتیاز این دیدار رساند. البته این دو گل، آسپاس را به یک دستاورد شخصی دیگر هم رساند.

آسپاس با این ۲ گل، با ۲۰ گل زده به کار خود در رقابت های فصل ۲۰۱۸ لالیگا پایان داد تا بعد از لیونل مسی (۳۶) و کریم بنزما و لوئیس سوارز (۲۱) چهارمین گلزن برتر لالیگا و البته بهترین گلزن اسپانیایی این لیگ لقب گیرد. این در حالی است که او فصل گذشته نیز با ۲۲ گل بعد از مسی، رونالدو و سوارز چهارمین گلزن برتر این لیگ شناخته شده بود.

یاگو آسپاس بعد از داوید ویا در سال ۲۰۱۰ نخستین مهاجم اسپانیایی است که توانسته در دو فصل متوالی حداقل ۲۰ گل در لالیگا به ثمر برساند. ویا در فصل ۲۰۰۸ با به ثمر رساندن ۲۸ گل، بعد از دیگو فورلان و ساموئل اتوئو سومین گلزن برتر این لیگ بود و یک فصل بعد با ۲۱ گل، چهارمین گلزن برتر رقابت ها بعد از مسی، هیگواین و رونالدو شناخته شد.

داشتن یک گلزن اسپانیایی با دوام، یکی از دغدغه های لالیگا در سال های اخیر بوده است. بعد از دنیل گیزا، مهاجم مایورکا که در فصل ۲۰۰۷ موفق به زدن ۲۷ گل شد، هیچ مهاجم اسپانیایی نتوانسته عنوان پیچیچی را کسب کند و این جایزه در سال های گذشته بین رونالدو، مسی و البته مهاجمانی اروگوئه ای به نام های فورلان و لوئیس سوارز دست به دست شده است. اما تنها کسب پیچیچی در سال های اخیر، دغدغه اسپانیایی ها نبوده بلکه آن ها با مشکلی به نام عدم ثبات نیز مواجه بوده اند.

خود داوید ویا بعد از ۲ فصل درخشان، به بارسلونا پیوست و در فصل ۲۰۱۰ تنها ۱۸ گل به ثمر رساند. بهترین گلزن اسپانیایی فصلی که رونالدو با ۴۰ گل آقای گل شد، آلوارو نگردویی بود که برای سویا دقیقا نصف رونالدو گل زد. (۲۰ گل) نگردو فصل بعد نتوانست بیشتر از ۱۴ بار موفق به گلزنی شود.

در فصل ۲۰۱۱ هیچ بازیکن اسپانیایی موفق نشد به مرز ۲۰ گل برسد و فرناندو یورنته (بیلبائو) و روبرتو سولدادو (والنسیا) با ۱۷ گل، بهترین گلزنان اسپانیایی لالیگا بودند. لیونل مسی در همین فصل با آمار حیرت انگیز ۵۰ گل ال‌پیچیچی شد.

نگردو و سولدادو در فصل ۲۰۱۲درخشیدند و مهاجمان اسپانیایی را سربلند کردند. نگردو برای سویا ۲۵ گل به ثمر رساند و چهارمین گلزن برتر لالیگا شناخته شد و سولدادو با ۲۴ گل خود برای والنسیا یک رده پایین تر از او ایستاد. در پایان این فصل، نگردو به منچسترسیتی رفت و سولدادو راهی تاتنهام شد تا آن ها فرصتی برای امتداد رکورد خود نداشته باشند. انتقال هایی که احتمالا هر دو بازیکن از آن پشیمان هستند. در حقیقت بعد از همان فصل ۲۰۱۲، نه نگردو و نه سولدادو نتوانسته اند در طول هیچ فصلی تعداد گل های خود در لیگ را دو رقمی کنند.

بعد از خروج این دو مهاجم از لالیگا و کوچ به لیگ برتر، دوران خودنمایی مهاجمی کهنه کار به نام آریتز آدوریز در اتلتیک بیلبائو آغاز شد. او در فصل های ۲۰۱۳و ۲۰۱۴ به ترتیب با ۱۶ و ۱۸ گل بهترین گلزن اسپانیایی لالیگا شد و در فصل ۲۰۱۵ با امتداد روند رو به رشدش، به رکورد ۲۰ گل رسید. البته این روند همین جا قطع شد و آدوریز در فصل ۲۰۱۶، با ۱۶ گل دیگر بهترین گلزن اسپانیایی لالیگا هم نبود.

یاگو آسپاس که در سال ۲۰۱۳ از سلتاویگو به لیورپول پیوسته بود، بعد از یک فصل ناموفق به لالیگا برگشت تا پیراهن سویا را به تن کند اما او در سویا هم ناکام نشان داد تا بعد از تنها دو فصل، او دوباره به گالیسیا برگردد و پیراهن سلتا را به تن کند. بازگشت آسپاس به ویگو کاملا جواب داده و به جز فصل اول، او در هر سه فصل بعدی به ترتیب با ۱۹، ۲۲ و ۲۰ گل بهترین گلزن اسپانیایی لالیگا لقب گرفته است.

بعد از آسپاس، بورخا ایگلسیاس با به ثمر رساندن ۱۷ گل توانست نامی برای خود دست و پا کند. این مهاجم ۲۶ ساله که فصل گذشته برای ساراگوسا در دسته دوم ۲۲ گل به ثمر رسانده بود، این فصل یک رده بالاتر آمد و توانست در اسپانیول خود را نشان دهد. در کنار نام او نباید از بازیکنانی مثل خایمه ماتا و رائول دی‌توماس، برترین گلزنان فصل قبل دسته دوم گذشت که در این فصل برای ختافه و رایو وایکانو ۱۴ گل در لالیگا به ثمر رساندند. شاید این بازیکنان بتوانند در سال های بعد لالیگا را صاحب گلزنان اسپانیایی ثابتی کنند.

نود

     
آی اسپورت
2019-05-24 23:29:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر