فهرست
زندگی و جنگ و دیگر هیچ
زندگی و جنگ و دیگر هیچ

زندگی و جنگ و دیگر هیچ

آی‌اسپورت- عنوان این مقاله ربطی به کتاب مشهور اوریانا فالاچی نویسنده مشهور ایتالیایی ندارد. حکایت اصلی در مورد مسابقه فوتبال است که قرار بود شادمانی در این روزگار سخت دهد. فوتبال جهانی را در روسیه دیدیم؛ همه جا رنگ و موسیقی و لبخند و شادمانی و عشق بود. فوتبال آن‌قدر شادی‌بخش بود که مردان و زنان مشهور و سیاسی جهان از خود بی‌خود شدند. میلیون‌ها نفر به استادیوم‌ها رفتند و به جز در بازی فینال و بازی برزیل و صربستان حواشی عجیب نداشتیم.

اهواز خونین شد. چرا؟ جنگ بر سر چه بود؟ یاد سریال دایی جان ناپلئون می‌افتم که مش‌قاسم می‌گفت دلیل جنگ او و اربابش با انگلیس‌ها در قیاس آباد بر سر آب بود. در اهواز جنگ سر چه بود؟ سر آبی که در خوزستان نیست یا هوایی که برای آنها چون رویا شده است؟ جنگ بر سر بی‌پولی و فقر و تعطیلی کارخانجات بود؟ پاسخ به این سوال‌ها یک چیز است. جنگ بر سر هیچ بود. فوتبال ما با این همه بدهی و سو مدیریت و فقر و فساد جنگ دارد؟ جنگ بر سر قهرمانی و یا سقوط در هفته سوم می‌توانست باشد؟ جناب گزارشگر می‌فرمایند چه خوب است باشگاه‌هایی که میلیاردها خرج بازیکن می‌کنند برای فرهنگ هم هزینه کنند. شوخی عجیبی می‌کرد. برای فرهنگ چه کسی هزینه می‌کند؟ صدا و سیما برای فرهنگ چه کرده که متولی همین آقای گزارشگر است؟ برای نشریه‌های رو به تعطیل قدیمی کسی هزینه می‌کند؟ چاپ و نشر کتاب چه اهمیتی برای متولیان فرهنگی دارد؟ نویسندگان به جز گوشه عزلت و فراموشی و یا رها کردن کارشان کار دیگری می‌توانند بکنند؟

در مملکتی که آب و هوا و اقتصاد و محیط زیست با بحران‌های فراتر از خطرناک روبه‌رو است، فرهنگ در سبد کالای مصرفی مردم می‌تواند وجود داشته باشد؟ جناب گزارشگر که از احترام به قومیت‌ها حرف می‌زند نمی‌دانند در دستگاه بزرگ صدا و سیما چند بار با لهجه‌ها و قومیت‌ها با دیده تحقیر نگاه کردند؟ این فوتبال چه چیزی جز رنج می‌دهد؟ این فوتبال سراسر از هیچ تا به کی قربانی می‌گیرد؟ آقایانی که با حضور خانواده‌ها در ایام جام جهانی در استادیوم‌ها و مکان‌های عمومی رگ گردن‌شان منفجر می‌شد با دیدن صحنه‌ها و تصاویر اهواز اندکی به رگ غیرت‌شان بر می‌خورد؟ این حجم از خشم و تنفر در فوتبال گوشه‌ای از بی‌کران احساس ناامیدی است که روز به روز جامعه ما را بیشتر آزرده می‌کند. این کشتار فرهنگی در هر گوشه این اقلیم فریاد می‌زند اما کسی نمی‌خواهد راه درست را انتخاب کند. راه صحیح را کشورهایی که پیشرفت کرده‌اند به درستی یاد گرفته‌اند و آن چیزی جز رعایت شان و مقام انسانی نیست و ما...

 

https://t.me/tourajfootball45

۸ ۲  
آی اسپورت
2018-08-10 00:50:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۲ نظر
.1.
جمعه ۱۹ مرداد ۱۳۹۷، ۱۰:۱۹
این جمله واقعا عالیه: جنگ بر سر چه بود ؟ جنگ بر سر هیچ بود .
کسی رو که خوابیده میشه بیدار کرد ولی کسی رو که خودش رو به خواب زده نه
۶
و.ب
جمعه ۱۹ مرداد ۱۳۹۷، ۱۱:۲۸
دیشب این سناریو نوشته شد فقط واسه یه تساوی گرفتن از پرسپولیس
۴
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر