فهرست
سایه روشن‌های یک خط دفاع خاکستری
سایه روشن‌های یک خط دفاع خاکستری

سایه روشن‌های یک خط دفاع خاکستری

آی اسپورت - نسلی که در آن جلال حسینی و پژمان منتظری ستاره بودند، به پایان خط رسیده. جلال حسینی توسط کی‌روش از تیم ملی کنار گذاشته شد و پژمان منتظری نیز دیگر با ارفاق در تیم ملی حاضر می‌شود و حتی خط می‌خورد. حسینی و منتظری از شاخص‌ترین چهره‌های خط دفاع تیم ملی در یک‌دهه اخیر بودند و حالا جای خود را به چهره‌هایی داده‌اند که شاید کیفیت فوق‌العاده‌ای ندارند. همیشه همینطور است. همیشه این تصور هنگام تغییر چهره تیم‌ها پیش می‌آید که بازیکنان گذشته کیفیت بالاتری داشتند. بخشی از این حس به دلیل خاطرات و شکوه و جذابیت‌هایی است که با نسل پیشین تجربه کرده‌ایم و بخش دیگری از چنین حسی شاید واقعی باشد.

کارلوس کی‌روش نه فقط برای خط دفاع بلکه برای تیمش ریتم و نظم خودش را ساخته بود. می‌توانیم به یاد بیاوریم که او در سال‌های آغازین مربیگری‌اش در ایران از نام هادی عقیلی که مدافع مهم و شاخص تیم ملی بود، گذشت. او نظم را ترجیح می‌داد. بعدها بدون هادی عقیلی خط دفاع قدرتمندی ساخت و پیش رفت. جلال حسینی در دوره کی‌روش به بازیکنی بزرگ و اثرگذار تبدیل شد اما کی‌روش برای ساختن خط دفاع جدید با جلال حسینی تعارف نکرد و او را هم کنار گذاشت. کی‌روش می‌دانست که دیگر نمی‌تواند با جلال حسینی ادامه دهد و چهره‌هایی مثل مجید حسینی و دیگران از راه رسیده‌اند و باید در تیمش پا بگیرند و بدرخشند. پیش از اینها به مرتضی پورعلی‌گنجی دل بسته بود و این انتخاب‌ها نشان می‌دادند که او به تغییر چهره در تیمش معتقد است.

مارک ویلموتس نیز همین مسیر را ادامه خواهد داد. گریزی نیست و باید منتظر درخشش تازه‌واردها باشیم. در تغییرات دفاع مهره‌های کم‌تجربه‌ای بازی نمی‌کنند. مجید حسینی دیگر بازیکن تازه‌کاری نیست. پورعلی‌گنجی که دیگر نه تنها کم‌تجربه نیست، بلکه از باتجربه‌های تیم محسوب می‌شود اما کنعانی‌زادگان را هنوز کمتر کسی به‌عنوان مدافع ثابت تیم ملی پذیرفته. هم کی‌روش به او اعتقاد داشت و هم ویلموتس همچنان دعوتش می‌کند و از او بازی می‌خواهد اما نه در دوره کی‌روش و نه بازی‌های اخیر کنعانی‌زادگان کیفیت چندانی از خود نشان نداده و شباهتی به یک مدافع تمام عیار در تیم ملی ندارد. کم‌هوش و با درایتی اندک بازی می‌کند و تبدیل شدن او به مدافعی در قواره جلال حسینی در تیم ملی به این سادگی‌ها نیست. در خبرها شاید خوانده‌اید که مارک ویلموتس تا امروز ۵۱ بازیکن به تیم ملی دعوت کرده. این همه تغییر در فهرست‌ها نشان می‌دهد که او دنبال شناسایی چهره‌هاست و هنوز به جمع‌بندی فنی و دقیق از بازیکنان نرسیده و می‌خواهد در اردوها و بازی‌ها بهتر بشناسد و انتخاب‌هایش را تقویت کند. این نیاز به شناخت در خط دفاع نیز  حتماً حس می‌شود. گزینه‌های کناری خط دفاع نیز متغیر بوده‌اند و ویلموتس برای ساختن خط دفاعی‌اش همچنان شاید تغییراتی را ایجاد کند. خط دفاع تیم ملی در آینده نزدیک به ثبات بیشتری می‌رسد و از میان چهره‌های موجود در فهرست‌ها چند نفر بقیه را نیمکت‌نشین می‌کنند. تغییرات دائمی در دفاع اتفاق خوشایندی برای یک تیم نیست و همیشه می‌تواند بحران‌هایی را بسازد. مدافع باید از جایگاه خود مطمئن باشد تا با اعتماد به نفس بازی کند و دچار این تصور نباشد که با یک اشتباه جایگاه خود را از دست می‌دهد. در تیم ملی بازیکنان خط دفاع چنین احساسی ندارند و هر لحظه شاید از ترکیب بیرون بمانند و چنین رویکردی از سوی سرمربی تیم ملی نمی‌تواند همیشگی باشد. تشکیل خط دفاع سفت و سخت هرگز در یک تیم آرزوی کوچکی نیست و همیشه به سختی و با انتخاب‌های دقیق و طی سال‌ها بازی و تجربه به دست می‌آید.

۱    
آی اسپورت
2019-10-20 23:59:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر