فهرست
اگر مربی ایرانی بود چه می‌کردید؟
اگر مربی ایرانی بود چه می‌کردید؟

اگر مربی ایرانی بود چه می‌کردید؟

آی‌اسپورت-  به این پرسش با انصاف و در نهایت اعتدال جواب بدهید: اگر یک مربی ایرانی در رأس کادر فنی پرسپولیس حضور داشت و این بلا را سر تیم قهرمان فصل قبل آورده بود الان چه بلایی سرش می‌آوردید؟ درباره دیدگاه رسانه‌ها، برخورد هواداران و البته واکنش باشگاه پرسپولیس به این نتایج می‌گویم و از این سه گروه سؤال فوق را با جدیت بیشتری می‌پرسم که اگر یک مربی ایرانی در طول ۱۱ هفته چهار باخت متحمل می‌شد آیا هنوز در رأس کار بود و آیا تا دو سه فصل بعد هم کسی جرأت و جسارت تیم دادن به او را پیدا می‌کرد؟

اگر تصور کنیم ماجراجویی برانکو در پرسپولیس تمام شده و دور داستان فراری دادن او نیز خط بکشیم باید به اتفاقات بعد از آن توجه کنیم؛ به روزی که نام گابریل کالدرون در ترکیه از قوطی مدیران باشگاه پرسپولیس درآمد و در ابتدا انتخاب اشتباهی به‌نظر نمی‌رسید. کالدرون با پشتوانه مربیگری در منطقه خلیج‌فارس حداقل در نگاه اول انتخاب قانع‌کننده‌ای بود اما حالا و بعد از حدود ۴ ماه از حضور این مرد آرژانتینی، بیشتر از همیشه به‌نظر می‌رسد کالدرون وصله تن پرسپولیس نیست. این را نه به‌خاطر شنیدن اولین شعارها علیه او و حتی چهارمین باختش، بلکه به‌خاطر چیدن تکه‌های منقطع از شواهدی مطرح می‌کنیم که نشان می‌دهد احتمال موفقیت پرسپولیس با این مربی زیاد نیست. 

آنچه همه بدان اذعان دارند اینکه پرسپولیس به‌لحاظ برخورداری از بازیکنان باکیفیت تیم ثروتمندی است و حتی نسبت به تیم فصل گذشته که به فینال آسیا رسید تجهیز شده، اما کالدرون به‌سبب عدم شناخت کافی از داشته‌هایش همچنان سرمایه‌سوزی می‌کند. او بعد از حدود چهار ماه حضور در رأس کادر فنی این تیم به پتانسیل آشکار داشته‌های خود اشراف ندارد و به دست خود کاری کرده تا موفق‌ترین بازیکنان پرسپولیس تبدیل به بازیکنانی متوسط یا ضعیف شوند که قدرت تغییر شرایط بازی و چنگ زدن به رتبه‌های بالاتر را ندارند. 

کالدرون هنوز نتوانسته با بازیکنان خود ارتباط دوستانه‌ای برقرار کند و به‌سبب تردیدهایی که از ابتدای حضورش در دل هواداران و رسانه‌ها کاشته مرد محبوبی برای آنها نیست. او به رسم رایج این روزهای فوتبال ایران و ارتقای فرهنگ حمایت از مربیان تازه‌وارد و با وجود سر دادن اولین شعارها از سوی سکوهای معترض، همچنان از چتر حمایتی باشگاه، بیشتر رسانه‌ها و پیشکسوتان برخوردار است اما تعداد گاف‌هایش فقط در یک‌سوم فصل آنقدر زیاد شده که حالا چنانچه هر کدام از افراد گروه‌های فوق به او بتازند هیچ‌کس بر آنها خرده نخواهد گرفت. 

کالدرون سرمربی موفقی در پرسپولیس نبوده و نشانه‌ها می‌گویند افق روشنی پیش روی او نیست، اما پرسش اساسی اینجاست که آیا اگر همین شرایط برای یک مربی ایرانی رقم خورده بود تا همین حالا این حجم از حمایت هواداران، رسانه‌ها و اهالی فوتبال را پشت خود داشت؟ 

یادمان نرفته باشگاه پرسپولیس درست بعد از منتفی شدن حضور یحیی گل‌محمدی سراغ کالدرون رفت، اما آیا فقط گل‌محمدی می‌توانست گزینه مقبولی نزد رسانه‌ها و هواداران باشد؟ یا اصلاً سؤال جدی‌تری می‌شد مطرح کرد که مدیریت باشگاه بزرگی مثل پرسپولیس باید برای انتخاب سرمربی بعدی خود و شروع دوران دشوار پسابرانکو به دست رسانه‌ها و دهان هواداران خود چشم می‌دوخت؟ آیا در بین این همه مربی ایرانی که برای حضور در رأس کادر فنی پرسپولیس عطش کافی و اشتیاق فراوان داشته و دارند هیچ‌کس توانایی بر عهده گرفتن چنین مأموریت بزرگی را نداشت یا اگر چنین انتخابی صورت می‌گرفت نتیجه‌ای بهتر از آنچه مرد میلیون‌دلاری آرژانتینی رقم زده را به‌دست نمی‌آورد؟

متأسفانه باید بگویم موج تخریب مربیان ایرانی از هوادار گرفته تا رسانه همچنان گسترده است اما چه در تیم ملی چه در پرسپولیس تجربیات شکست‌خورده و هزینه‌های گزافی که از این شکست‌ها تحمل کرده‌ایم می‌تواند درس بزرگی باشد برای اینکه بدانیم همیشه هم مرغ همسایه غاز نیست. در واقع اگر برانکو تحت شرایطی خاص در پرسپولیس موفق شد قرار نیست حتماً با یک مربی یک‌میلیون دلاری دیگر در اوج بحران‌های اقتصادی موفق باشیم. خلاصه اینکه دسته‌‌بندی ذهن‌مان نباید مربی ایرانی و خارجی باشد، بلکه باید مربی خوب و ضعیف را از هم تشخیص بدهیم و به ایرانی و خارجی‌اش بند نکنیم. 

می‌توانیم از زاویه دیگری هم به مسأله نگاه کنیم و بحث چشم‌های بسته و طرد مربیان ایرانی را اینگونه باز کنیم؛ کیست که با قاطعیت بگوید اگر حمایتی که از برانکو بعد از نتایج ضعیف اولیه‌اش صورت گرفت یا حمایتی که همین حالا از کالدرون می‌شود، از یک مربی به‌روز و کاربلد ایرانی می‌شد، این مربی وطنی بدون داشتن موهای بلوند، چشم‌های روشن و کنایه‌های معروف مربیان خارجی در پرسپولیس موفق نمی‌شد؟

۵ ۴  
آی اسپورت
2019-11-25 01:58:00
نظر دهید

۴ نظر
مخلصی
دوشنبه ۴ آذر ۱۳۹۸، ۰۲:۰۴
دلال های دزد هر چی بنجل بود به پرسپولیس قالب کردن.
۳
محمد نوبری
دوشنبه ۴ آذر ۱۳۹۸، ۰۳:۱۱
شق اول حرفهای قراگوزلو درست و مورد تایید است و شق دوم ترسناک و دور از واقعیت
کالدرون وصله نچسب پرسپولیس است اما به جز یحیی هیچ مربی ایرانی از جنبه فنی توانایی مربیگری در پرسپولیس رو نداره

به اعتقاد ما کالدرون باید بره و حتی اگر پروفسور برنگرده نباید هیچ وقت این نیمکت به چلغوزهایی مث دایی و درخشان برسه!
۳
پرسپولیس
دوشنبه ۴ آذر ۱۳۹۸، ۰۹:۳۷
همین الانش کالدرون با این نتایج از بهترین مربی های ایرانی پرسپولیس نتیجه مقبولتری گرفته... ظاهرا کالدرون حق الحساب قلم فروشان محترم را پرداخت نکرده... چون این حجم از مطالب از اولین بازی فصل تا این بازی بر ضد کالدرون بی سابقست... البته همین صحبت ها درباره برانکو با 7 قهرمانی هم بود... خولننده باید عاقل باشه!!!!
۴
فرهاد
دوشنبه ۴ آذر ۱۳۹۸، ۱۱:۵۳
الان مربی ایرانی مثل منصوریان که تیم نایب قهرمان را ته جدول برده و به او هنوز فرصت دادند. چطور برانگوه که از الاهلی اخراج شد شما عرب ها را مسخره کردید که صبر نداشتند و بازیکنان بر عله او بودند الان همان تحلیل را ندارید؟ الان صبر لازم نیست؟ یا بازیکنان پرسپولیس ایا با اخراج برانکو عمدا کم کاری نمی کنند تا برانکو برگردد و حق دلالی از او بگیرند؟ بلاخره معامله پای به پای است راستی از نوه اقای راد چه خبر ؟ ستاره تیم برانکو گویا محو شد
۱
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر