فهرست
انتخاب آخر وزیر
انتخاب آخر وزیر

انتخاب آخر وزیر

آی اسپورت - وضعیت مدیریتی دو باشگاه متعلق به وزارت ورزش و جوانان به معنی واقعی کلمه «افتضاح» است. هیچ کدام از دو باشگاه مدیر عامل ندارند و اعضای هیات مدیره هم پی در پی عوض می‌شوند. هیات مدیره باشگاه پرسپولیس که مدتهاست تکمیل نشده و هر از گاهی خبر از استعفای همان دو سه نفر ظاهرا فعال هم به گوش می‌رسد. در استقلال هم اوضاع اگر بدتر نباشد بهتر نیست. هیات مدیره، مدیر عامل را برکنار کرده‌اند و فعلا سرپرست موقت، تیم را اداره می‌کند. شاید فکر کنید دو تیم در نتیجه گیری ضعیف عمل کرده‌اند که که وضعیت مدیریتی‌شان این قدر بحرانی است. اما این طور نیست. پرسپولیس چهار دوره متوالی قهرمان لیگ شده و در لیگ قهرمانان آسیا به فینال رسیده است. استقلال هم با وجود مشکلات فراوان در سال‌های اخیر، در آخرین فصل فوتبالی به نایب قهرمانی لیگ برتر و جام حذفی رسیده است. البته استقلال سال‌هاست نتوانسته قهرمان لیگ برتر شود و هوادارانش معتقدند وزارت ورزش و شخص مسعود سلطانی فر در این قضیه مقصر هستند. البته اگر بخواهیم وضعیت استقلال را در چند سال اخیر بررسی کنیم می‌توان گفت این تیم بر خلاف پرسپولیس خوب نتیجه نگرفته است. یعنی از دو تیمی که متعلق به وزارت ورزش هستند یکی عالی نتیجه گرفته و دیگری بد.

اما برخی کارشناسان معتقدند که در موفقیت‌های پرسپولیس هم مدیران این باشگاه نقش چندانی ندارند و عملکردِ بدِ مدیران این باشگاه زیر سایه نتایج درخشان این تیم در سال‌های اخیر پنهان شده است. در هر صورت هر دو تیم در حال حاضر در بحران مدیریتی هستند. کارشناسان و اهالی فوتبال چاره کار را در واگذاری سرخابی‌ها و خصوصی شدن این دو باشگاه می‌دانند. وزارت ورزش هم مدت‌هاست روی پروژه واگذاری پرسپولیس و استقلال به بخش خصوصی کار کرده. مدیران وزارت ورزش در سال‌های اخیر روی اجرایی شدن این پروژه مانورهای زیادی داده‌اند اما محقق شدن این وعده هر بار عقب می‌افتد. قرار بود این اتفاق تا آخر تابستان عملی شود اما در اواخر مهر ماه مرتضی فلاح مدیرکل امور حقوقی وزارت ورزش و جوانان اعلام کرد بین دو تا سه ماه آینده کار واگذاری دو باشگاه تمام شود. اما تا همان زمان هم وزارت ورزش کار دشواری دارد. چرا که باید مدیرانی را برای اداره دو باشگاه انتخاب کند که راضی شوند نهایتا دو یا سه ماه در این دو باشگاه پردردسر کار کنند.

 

«دسته گل‌»های آقای وزیر

از روزهایی که بین نامزدهای مدیریت این دو باشگاه بر سر رسیدن به منصب مدیرعاملی جنگ در می‌گرفت خیلی نمی‌گذرد. آن روزها گزینه های زیادی برای مدیریت دو باشگاه وجود داشت. اما حالا دشواری‌های کار در این دو تیم آنقدر زیاد شده که کمتر کسی جرات می کند وارد گود شود. به سرنوشت آخرین مدیرعاملان دو باشگاه نگاه کنید. آیا چیزی جز بدنامی برای‌شان باقی مانده است؟ هیات مدیره استقلال علیه احمد سعادتمند بیانیه چندبندی شدیداللحنی صادر کرد و همه تقصیرات ناکامی استقلال و حاشیه های این تیم را گردن او انداخت. مهدی رسول پناه هم با افشای چند فایل صوتی و تصویری باورنکردنی که باید برای دستیابی به محتوای‌شان فیلترشکن روشن می‌کردیم خودش استعفا داد. در جنگ بین او و یحیی گل محمدی هم بازیکنان طرف یحیی را گرفتند تا میزان محبوبیت مدیرعامل منتسب وزارت ورزش در بین بازیکنان مشخص شود! این حال و روز آخرین مدیرانی است که وزارت ورزش برای دو باشگاه معرفی کرد. حالا وزارت در حالی که دو سه ماه تا واگذاری سرخابی‌ها مانده باید دو مدیر جدید بالای سر این دو باشگاه بگذارد. در واقع این آخرین انتخاب وزارت برای دو باشگاه است. به همین دلیل هواداران دو باشگاه به شدت نگران انتخاب وزارت هستند. چون تقریبا هیچ کدام از انتخاب‌های قبلی وزارت برای مدیران دو باشگاه عملکرد خوبی نداشتند.

 

امروز مدیر جدید پرسپولیس معرفی می‌شود؟

شاید بشود تغییرات زیاد و بحران مدیریتی در استقلال به نتایج نه چندان خوب این تیم در سال‌های اخیر نسبت داد اما پرسپولیس که در این مدت بهترین نتایج را گرفته و دو بار هم به فینال لیگ قهرمانان آسیا رسیده چرا در چنین وضعی است؟ آیا جز این می‌شود نتیجه گرفت که مدیران این باشگاه سهم چندانی در موفقیت‌ها نداشته‌اند؟ چند سال برانکو پرسپولیس را در اوج نگه داشت و بعد از او گابریل کالدرون و یحیی گل محمدی راه موفقیت آمیز او را ادامه دادند. البته مدیران وزارت ورزش چنین اعتقادی ندارند و می‌گویند مدیریت خوب پرسپولیس باعث شده این تیم در سال های اخیر موفق ظاهر شود. طبق آخرین اخبار قرار بود امروز مدیر عامل یا سرپرست جدید باشگاه پرسپولیس توسط وزارت معرفی شود. بعد از استعفای رسول پناه نام‌های زیادی برای جانشینی او مطرح شده است. از علی رغبتی، محمد علیپور و رضا یلوه که از مدیران فعلی باشگاه هستند، محمد دادگان، رضا درویش، حمیدرضا گرشاسبی و علی اکبر طاهری به عنوان اصلی ترین گزینه های مدیریت باشگاه نام برده شده. رغبتی گفته تمایلی به مدیریت پرسپولیس ندارد. یلوه هم ظاهرا موضع مشابهی دارد و البته خیلی‌ها او را در قواره چنین پستی نمی‌دانند. دادگان گفته با این وزیر همکاری نمی‌کند. درویش گزینه مطلوب شرکت پیشکسوتان پرسپولیس است و مورد حمایت علی پروین. گرشاسبی در میان هواداران پرسپولیس محبوبیت فراوانی دارد. طاهری هم هواداران خودش را دارد. با این وجود علیپور در روزهای اخیر مرتبا در تمرینات پرسپولیس حاضر شده و با سرمربی تیم صحبت‌هایی کرده است. با توجه به وضعیت فعلی باشگاه و این که قرار است به زودی کار واگذاری انجام شود علیپور شانس بیشتری نسبت به بقیه دارد. او هم اینک عضو هیات مدیره است و انتخابش هزینه‌های کمتری برای وزارت ورزش خواهد داشت. از نظر وزارتخانه هر گزینه دیگری جز او می‌تواند چالش‌هایی برای تیمی که قرار است به زودی در فینال لیگ قهرمانان آسیا حضور دارد ایجاد کند. مدیر بعدی هر کس که باشد روزهای سختی در پیش دارد. پنجره نقل و انتقالات بسته است و دو بازیکن تیم بعد از این اتفاق جدا شده‌اند. پرونده‌های انضباطی زیادی مثل برانکو، ماریو بودیمیر، گابریل کالدرون و احتمالا بوژیدار رادوشویچ بر سر راه مدیر جدید قرار گرفته‌اند و پرسپولیس در میان این بحرانها باید روز 29 آذر در فینال لیگ قهرمانان حاضر شود. در هر حال اگر اتفاق خاصی نیفتد طبق وعده قبلی امروز باید مدیر جدید پرسپولیس معرفی شود.

 

استقلال با «مددی» تا واگذاری

در باشگاه استقلال وضعیت کمی آرام‌تر است. البته فقط کمی! چون این باشگاه در حال حاضر سرپرست موقت دارد. احمد مددی بعد از برکناری سعادتمند کار را در دست گرفته است. او که خودش عنوان موقت را بالای سرش می‌بیند مربی فصل جدید را انتخاب کرد و محمود فکری را برای هدایت استقلال برگزید. بعد از چند روز اوضاع استقلال کمی آرام شده اما در همین مدت هم می‌شود رد پای حاشیه و اختلاف را دید. مثلا در ماجرای خرید محمد نادری، 3 عضو هیات مدیره در مراسم عقد قرارداد این بازیکن حضور داشتند و عکس هم انداختند. اما خبری از احمد مددی نبود. بعد هم اتفاقاتی در رابطه با جذب دو بازیکن جوان رخ داد که باعث استعفای مهدی عبدیان عضو متمول هیات مدیره شد. هرچند باشگاه زود این مساله را جمع کرد و عبدیان برگشت. در استقلال هم مثل پرسپولیس بحران کم نیست. پرونده وینفرد شفر هنوز جمع و نشده و پنجره نقل و انتقالاتی استقلال بسته است. به زودی نوبت به پرونده آندره‌آ استراماچونی، نیکولای بودروف، بویان نایندوف، سرور جباروف، ایسما و باشگاه پاختاکور می‌رسد. در برنامه واگذاری به بخش خصوصی استقلال از پرسپولیس عقب‌تر است. آن طور که مدیران وزارت ورزش گفته‌اند در حوزه هماهنگی‌ها و پیش‌برد امور به منظور خصوصی سازی، پرسپولیس جلوتر از استقلال است اما مجامع دو باشگاه به روز شده و این امیدواری وجود دارد که در آبان ماه سال جاری ابتدا مجمع پرسپولیس و پس از آن مجمع استقلال برگزار شود. با توجه به این مسائل بعید است تغییر خاصی در مدیریت باشگاه استقلال صورت بگیرد و به احتمال فراوان استقلال تا زمان واگذاری با همین مدیران به فعالیتش ادامه خواهد داد.

 

سازندگی 

۲    
آی اسپورت
2020-10-28 14:59:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر