فهرست
مانع معرفی سرمربی تیم ملی: کی‌روش و تحریم‌ها!
مانع معرفی سرمربی تیم ملی: کی‌روش و تحریم‌ها!

مانع معرفی سرمربی تیم ملی: کی‌روش و تحریم‌ها!

آی اسپورت - نیمکت تیم ملی کماکان بلاتکلیف است. نیمکتی که پس از جدایی تلخ کارلوس کی‌روش در پی ناکامی در جام ملت‌ها هنوز صاحب خود را نشناخته و ظاهرا قرار نیست به این زودی‌ها مشخص شود. تیم ملی ایران اکنون چهارمین ماه بدون سرمربی را سپری می‌کند و با توجه اتفاقات پیرامونی فوتبال ایران و مشکلات عجیب و غریب به نظر می‌رسد این انتظار طولانی‌تر خواهد شد و حالاها حالاها ادامه خواهد داشت.

بعد از جدایی کارلوس کی‌روش از تیم ملی فوتبال ایران، فدراسیون فوتبال اعلام کرد سرمربی تیم ملی به زودی و قبل از پایان سال 97 معرفی خواهد شد اما این اتفاق رخ نداد. در ادامه مسئولان فدراسیون باز هم اعلام کردند که سرمربی تیم ملی برای بازی‌های فیفادی و دوستانه پیش رو انتخاب خواهد شد اما تا امروز این اتفاق رخ نداده. در این میان سکوت رمزآلود فدراسیون فوتبال و شخص آقای رئیس نیز بر ابهامات نیز افزوده. همیشه رسم بر این است که در پروسه انتخاب یک سرمربی، چندین کاندیدا معرفی می‌شوند و در نهایت پس مذاکرات و بررسی شرایط نفر نهایی و منتخب معرفی می‌شود اما مهدی تاج بنا به دلایلی این پروسه را بر هم زده و تمامی گزینه‌های مدنظرش را مخفی نگاه داشته و همین ابهامات را بیشتر و بیشتر می‌کند. بهانه اصلی تاج برای این تصمیم عجیب جلوگیری از بازارگرمی و البته سنگ‌اندازی در مسیر مذاکرات است اما همین مخفی‌کاری سبب شده هر از چند گاهی نام چند گزینه بی‌ربط و حتی عجیب رسانه‌ای شود که خیلی زود مشخص می‌شود گزینه‌های فوق پوچ بوده. در این مدت نام‌هایی همچون بلان، فن مارویک، مونتلا، رنار، کلینزمن، لوپتگی و ادووکات مطرح شده‌اند و عجیب اینکه به نظر می‌رسد گزینه اصلی هیچکدام از اینها نباشد!

در مسیر این مذاکرات مخفیانه اما حالا اخبار جدیدی به گوش می‌رسد که بازی را پیچیده‌تر کرده و روند مذاکرات را با کندی مواجه کرده است. پروسه انتخاب سرمربی تیم ملی در خفا ادامه دارد اما پیگیری‌ها حاکی از بروز برخی سنگ‌اندازی‌ها و موانع در این زمینه است که البته مسئولان فدراسون فوتبال در تلاش هستند این مشکلات را به هر شکل ممکن حل کنند.

یکی از مهم ترین مباحث مطروحه در این باره، فضاسازی هایی است که کارلوس کی‌روش به محض خروج از ایران علیه فوتبال ایران انجام داده. اعلام شکایت رسمی از ایران به فیفا توسط وکیل این مربی پرتغالی و.... مواردی بوده که سرمربی سابق تیم ملی در این مدت از انجام آن فروگذار نکرده. ظاهرا در این ماجرا فیلیپه مدیر رسانه‌ای سرمربی سابق تیم ملی که اینک در کلمبیا او را همراهی می‌کند، به شکل منظم فضاسازی را مهندسی کرده و در این مساله موفق هم بوده است. در این میان عدم پرداخت حق و حقوق ماه‌های آخر کی‌روش روی نیمکت تیم ملی به دلیل مشکلات موجود نیز مزید بر علت شده و سرمربی پرتغالی با اشاره به این مشکل سندی متقن برای انتقادات و ادعاهای خود پیدا کرده.

ظاهرا در میانه مذاکرات صورت گرفته بین فدراسیون فوتبال ایران و گزینه‌های نهایی و جدید نیمکت تیم ملی، اشاره‌هایی به این مباحث شده و ظاهرا موضوع به این شکل برای مربیان جدیدی که فدراسیون با آنها در حال مذاکره است جا افتاده که فدراسیون فوتبال اساسا توانایی عمل به هیچ یک از تعهدات خود را ندارد و فاقد امکانات اردویی، زمین تمرین، هتل و است و همین موضوع باعث ایجاد کندی روند به نتیجه رسیدن تاج با گزینه‌های مدنظر شده است.

با وجود اظهارات کی‌روش، هر گزینه‌ای از کشورمان ذهنیتی تاریک خواهد داشت و برای پذیریش پیشنهاد ایران دچار تردیدهای جدی می‌شود چرا که ضمانت اجرایی برای انجام وعده‌ها و ادعاهای فدراسیون نمی‌بیند. ورای حرف‌ها و ادعاهای کی‌روش، مساله مهم دیگر تحریم است. دور جدید تحریم‌های ایران توسط دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا آغاز شده و او اخیرا معافیت فروش نفت ایران نیز برداشته تا فشار را بیشتر و بیشتر کند. اتفاقی که اگرچه در اهداف کاملا سیاسی دارد و حوزه آن فعالیت‌های اقتصادی ایران است اما در نهایت تبعات آن به حوزه‌های دیگر نیز کشیده شده و همه مراودات ایران در حوزه بین‌المللی در عرصه‌های مختلف را تحت تاثیر قرار داده. از همین رو هر مربی خارجی پس از دریافت پیشنهاد ایران باید به این نکته مهم و کلیدی فکر کند که قرار است پای به کشوری بگذارد که تحت شدیدترین تحریم‌ها قرار دارد و همین فضای فعالیت او را با محدودیت‌های جدی مواجه خواهد کرد. فراموش نکنیم که آمریکا برای افراد خارجی که مهر ورود به ایران را در پاسپورت خود داشته باشند، ورود به خاک آمریکا را ممنوع اعلام کرده و این ماجرا را بیش از پیش پیچیده‌تر کرده. اگرچه نهادهای بین‌المللی ورزش و در راس آنها IOC ورزش را کاملا از سیاست جدا دانسته و بر تاثیرگذاری سیاست بر ورزش همیشه واکنش نشان داده اند اما در نهایت زور نهادهای بین‌المللی به قوانین و تحریم‌ها نمی رسد. این همان موضوعی است که کارلوس کی‌روش در مدت زمان حضورش روی نیمکت ایران چندین بار به آن اشاره صریح و جدی داشت و به فیفا و IOC انتقادات تندی وارد کرد.

فراموش نکنیم که تحریم‌ها روی مبادلات مالی بین‌المللی ایران نیز به شدت تاثیرگذار است و از همین رو برای پرداخت دستمزد سرمربی خارجی با مشکلات فراوانی روبرو خواهیم بود. نظیر اتفاقی که بارها و بارها برای کی‌روش رخ داده و حتی عدم پرداخت دستمزد معوقه او نیز به همین موضوع ارتباط دارد. مشکلی که حتی برانکو سرمربی پرسپولیس نیز به نوعی دیگر درگیر آن شده و همین مشکلات را برای جذب مربی خارجی سرشناس بیشتر و موانع را افزون‌‎‎تر می‌کند. باید دید فدراسیون فوتبال و در راس آن مهدی تاج  بحران پیش رو چگونه مدیریت خواهند کرد.

ایران ورزشی

۴ ۷  
آی اسپورت
2019-04-29 22:33:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۷ نظر
امید
دوشنبه ۹ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۲۲:۳۸
کیروش الدنگ لاشی داره سنگ اندازی میکنه. طبیعی هست هرکی بخواد مربی تیم ملی بشه با مربی قبلی مشورت میکنه. این لاشی هم که با اردنگی بیرونش کردند داره سنگ اندازی میکنه.
یک شهروند معمولی محکوم به زندگی با اهالی برره هستم
دوشنبه ۹ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۲۲:۴۸
عجب رویی دارین به قران

بابا پول یارو‌رو بش بدین فضا سازی نکنه
با چه خرهایی طرفیم به قران .... اخه پررویی تا چه حد؟ پول یارو رو نمیدن بعد میگن تازه نباید فضا سازی کنی

والله بالله تالله همه جای دنیا تسویه حساب می کنن با ملت، سر موقع پولش رو‌میدن .... مگرنه از اول حواسشون رو‌جمع می کنن قراردا الکی نمی بندند.

واالله بالله تالله ایران تنها جای دنیاس که کار می کنی پولت رو نمیدن، معنرض شی دوقورت نیم یارو هم باقی میشه

به پیر به پیغمبر کار ما ایراد داره.... والله بالله تالله ما اصول رو رعایت نمی کنیم. بخدا کارفرما که تو ایران پول کارگر رو میخوره، کارش اشکال داره ..... بقران به هر عقل سلیمی بگی میگه ایراد داره.
چرا وقتی به نفعتون میشه نظرتون عوض میشه!

اگر تیپ کار تو ایران اینه که به زعم شما کیروس سه برابر بیش از حقش گرفته، پس ما حق داریم پولش رو به موقع ندیم ... اگه حرفتون درسته بزارید مربی بعدی هم این رو بدونه تا اگاهانه تصمیم بگیره. که پولش دیر و زود میشه ...، اگه کار خوبیه، بزارید همه بدونن اگه خودتون میدونید ایراد داره، ایرادتون رو رفع کنید، از فدراسیونتون بخواید کارش رو درست انجام بده نه اینکه به غریبه بگید فضا سازی نکن.

تو رو بقران انقد مثل خونواده هایی نیاشید که کور کورانه و احمقانه از هرر کار فرزند/برادر خلافکارش حماست می کنند .... تو رو قران بدیهی ترین اصل عقلانی رو رعایت کنید که از مسئولان کشورتون بخواین کار درست انجام بدهند نه خلاف.... نه اینکه وقتی دستتون کوتاهه نلسون ماندلا شید وقتی قدرت دارید جوزف استالین
روزبه
سه شنبه ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۰۰:۱۵
هم وطن عزیز کی روش پولش رو میخواد خواسته ی زیادیه شما خودت سر کار باشی پولتو ندن میشینی منتظر نگاه میکنی حقش رو میخواد خب این واقعیت که فدراسیون بی خرد هستش چرا یکم واقع بینانه نگاه نمیکنید
۵
من من
سه شنبه ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۰۱:۵۹
چه جوری خبرنگار میشید شماها؟
ایران الان چندین ماهه ککه دیگه رو پاسپورت مهر ورود نمیزنه! :) برای همین هم هس که توریست اروپاییی بی دغدغه همچنان میاد ایران والا دیوانه نبودن که بیان بعد واسه سفر ب امیریکا ب مشکل بخورن
۲
گوزن نر
سه شنبه ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۰۷:۲۷
مقصر اول و آخر این کروات دلال و وزیر و لنگی ها هستن
۲
....
سه شنبه ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۰۷:۳۰
مثل یرانکو باشه که داره مفتی کار میکنه!!!!!
مرادی
سه شنبه ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۱۰:۳۲
ادوکات
۱
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر