فهرست
ماجرای فوتبالیستی که با یک تکل نابود شد
ماجرای فوتبالیستی که با یک تکل نابود شد

ماجرای فوتبالیستی که با یک تکل نابود شد

آی اسپورت - بن تورنلی، ستاره تیم مشهور کلاس 92 منچستریونایتد زمانی لقب جرج بست جدید را داشت، اما دست تقدیر سرنوشت دیگری برای او رقم زده بود. او که در پست بال بازی می‌کرد، به اعتقاد کارشناسان در تیم آکادمی منچستریونایتد حتی از دیوید بکام و پل اسکولز هم بهتر بود و می‌گفتند او ستاره‌ای در کلاس جهانی در اولدترافورد خواهد شد. اما تکل بسیار خشن نیکی مارکر، مدافع بلکبرن در دیدار ذخیره‌های بلکبرن و منچستریونایتد در بهار 1994 چنان آسیبی به زانوی تورنلی وارد کرد که مسیر زندگی او را تغییر داد.

الکس فرگوسن قصد داشت تورنلی 18ساله را برای بازی نیمه‌نهایی جام حذفی برابر الدهام اتلتیک که چند روز بعدتر برگزار می‌شد در لیست تیم قرار دهد. اما آن تکل کار او را ساخت. تورنلی پس از یک سال درمان، توانست حتی 13 بازی برای تیم اصلی منچستریونایتد انجام دهد، اما سرانجام راهی تیم‌های دسته پایین‌تر لیگ و حتی تیم‌های غیر لیگی شد. او اخیرا کتاب زندگی‌نامه‌اش را با نام «تکل‌شده: ستاره کلاس 92 که هرگز فارغ‌التحصیل نشد» را منتشر کرده است. نابی استایلز، اسطوره منچستریونایتد درباره او گفته: «در تمام دوران حضورم در باشگاه، بن شبیه‌ترین فرد به جرج بست بوده است.»

دیوید بکام هم در این کتاب گفته: «بن می‌توانست از همه ما بهتر شود. این بخش ناراحت‌کننده ماجرا است». اسکولز هم گفته: «تورنلی یک قدم بالاتر از همه ما بود. او می‌توانست هر کاری انجام دهد». گری نویل هم گفته: «او یکی از برجسته‌ترین استعدادهایی بود که تاکنون کنارش بازی کرده‌ام.» آن تکل هولناک باعث پارگی رباط‌ صلیبی، رباط جانبی، و محفظه میانی، و جدایی منیسک زانوی او شد. فرگوسن به او گفت که از مارکر و بلکبرن شکایت کند و غرامت بگیرد. او هم توانست پنج سال بعد مبلغی دریافت کند.

او بعد از مدتی الکلی شد، اما توانست زندگی‌اش را به روال سالم برگرداند و حالا به عنوان سفیر باشگاه و یکی از کارکنان شبکه تلویزیونی منچستریونایتد مشغول به کار است. او می‌گوید: «راستش را بگویم، چهار، پنج سال است که از پیله بیرون آمده‌ام.»

۳    
آی اسپورت
2018-10-12 10:00:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر