فهرست
قلم قرمز کالدرون روی بی‌مصرف‌ها!
قلم قرمز کالدرون روی بی‌مصرف‌ها!

قلم قرمز کالدرون روی بی‌مصرف‌ها!

آی اسپورت - تصمیم جسورانه و بحث برانگیز گابریل کالدرون برای کنار گذاشتن دو بازیکن از پرسپولیس، بزرگترین شوک هفته گذشته بود. شوکی که در ابتدا همه هواداران پرسپولیس را بهت زده کرد اما حالا و بعد از گذشت قریب به یک هفته و فرو نشستن گرد و غبارها و فاصله گرفتن از فضای احساسی و پرتنش هفته گذشته، بهتر و منطقی‌تر می‌توان این تصمیم را تحلیل کرد و به آن پرداخت.

بهتر است اول تکلیف‌مان را با گابریل کالدرون روشن کنیم. مربی کارکشته آرژانتینی که سالیان سال است در آسیا و حوالی خاورمیانه کارکرده و به خوبی فوتبال و اتمسفر حاکم بر منطقه را می‌شناسد. همو که در دوران بازیگری یک ستاره بزرگ و نامدار در آرژانتین بوده که سه جام جهانی و قهرمانی آن را تجربه کرده و در دوران مربیگری نیز هر گاه از وسوسه پول گذشته و روی نیمکت تیم‌های بزرگ نشسته، موفق بوده. بنابراین کالدرون را نمی‌توان یک مربی کوچک و بی‌تجربه دانست که با تحت تاثیر احساسات تصمیم گرفته باشد. قطعا او در سه هفته‌ای که در تمرینات پرسپولیس حضور داشته، به خوبی تمامی نفرات را به دقت زیر ذره‌بین برده و آنالیز کرده و بعد از ارزیابی دقیق تصمیم گرفته، پس نمی‌توان او را در وهله اول او را متهم و تصمیم وی را اشتباه تلقی کرد.

در نقطه مقابل  سروش رفیعی و شایان مصلح قرار دارند. دو ستاره‌ای که در چند فصل اخیر در کلونی سرخ، نمایش بیش و کم مقبولی ارائه کرده و در بین هواداران مقبولیت دارند؛ به ویژه سروش. اما برای بررسی این دو باید از کلیات گذشت و به جزئیات رسید. آنجا که می‌بینیم سروش رفیعی فصلی ناکام و بی‌رونق را سپری کرده. همو که در نیم‌فصل نخست بعد از حضور در اهواز پس چند بازی نصفه و نیمه به اندازه‌ای بد و ضعیف و البته بی‌انگیزه ظاهر شد که فولاد کم‌ستاره قیدش را زد و سروش تقریبا دو سوم نیم‌فصل اول بدون تیم بود. او پس از باز شدن پنجره نقل و انتقالات پرسپولیس زودتر از موعد به تهران آمد و در نیم‌فصل دوم دوباره سرخپوش شد اما در پرسپولیس هم اوضاع بهتر از فولاد نبود. برانکو معمولا او را در ترکیب اصلی بازی نمی‌داد و هر گاه به ناچار رفیعی را به زمین می‌فرستاد، خیلی زود پشیمان می‌شد! آمار صفر گل و صفر پاس گل حکایت از افول وحشتناک ستاره‌ای دارد که روزگاری همه برایش سر و دست می‌شکستند؛ حتی مربی سختگیری مثل کارلوس کی‌روش.

فراموش نکنیم کالدرون بواسطه روحیه آرژانتینی و البته سبک فوتبالی که بازی می‌کرد، به بازیکنان فانتزی کمتر علاقه دارد و خب کیست از علاقه افراطی سروش به بازی تکنیکی و مطلوب سکوها خبر نداشته باشد. با این شرایط و با توجه به ترافیک وحشتناک خط هافبک پرسپولیس بدیهی است که جایی برای سروش در ترکیب پرسپولیس هرگز وجود نداشت.

شایان مصلح اما شرایطی به مراتب نومیدکننده‌تر از رفیعی داشت. ستاره بلندقامتی که با آن استایل منحصر به فرد می‌توانست یک چپ کلاسیک باشد اما کیفیت فوتبالش همپای قدش رشد نکرده و حالا با نگاه واقع‌گرایانه‌تر به آنچه در پرسپولیس از او به جای مانده می‌توان گفت از روز نخست حضورش در پرسپولیس اشتباهی بود. در طول این چند فصل به سختی صحنه‌ای ماندگار و تاثیرگذار از شایان مصلح به یاد می‌آوریم و اوضاع زمانی بدتر می‌شود که فصل گذشته را مرور می‌کنیم، جایی که مصلح روزگار تنگدستی و فقر بازیکن پرسپولیس به واسطه محرومیت از نقل وانتقالات که حتی پای درجه 3 هایی نظیر آدام همتی و علوان‌زاده به ترکیب باز کرد، بیش از اینکه در مستطیل سبز باشد، در کلینیک و بیمارستان رویت شد! یک بازیکن تقریبا مصدوم که با حضور محمد نادری کاملا فراموش شد و بدیهی بود که با تدوام حضور نادری و بازگشت محمد انصاری، دیگر به کار نیاید.

با بررسی شرایط دو ستاره کنار گذاشته شده، به این نتیجه می‌رسیم که تصمیم کالدرون نه تنها اشتباه نبوده، بلکه او با منطق و حرفه‌ای‌گری، عملا ستاره‌هایی را کنار گذاشته که برخلاف نام دهان پرکن هرگز به کار پرسپولیس نمی‌آمدند و حضورشان در پرسپولیس نه تنها مفید نبود، بلکه ورای مسائل فنی، می‌توانست مشکل‌ساز شود. کالدرون با حذف شایان و سروش یک تصمیم مهم و البته درست گرفت.

۳۴ ۴  
آی اسپورت
2019-07-19 21:21:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۴ نظر
سعید
جمعه ۲۸ تیر ۱۳۹۸، ۲۲:۲۰
تیم بی مصرفها
۴
امیرعباس
جمعه ۲۸ تیر ۱۳۹۸، ۲۲:۳۵
سروش رفیعی بی مصرف شد حالا ....یادمه وقتی اومد پرسپولیس هر کانالی تو تلویزیون می زدی از برنامه اشپزی شبکه یک تا خندوانه نسیم از صفحه یک خبرورزشی تا صفحه نیازمندی های همشهری هر صفحه مجازی که باز میکردی تصویر لبخند تهوع اور سروش رفیعی بود که به عشق هوادارا اومده بود به تیم محبوبش .حتی همین ای اسپورت در ستایشش مطالبی نوشت که حتی شاید درباره مارادونا و مسی هم ننوشته بود ....
همه عبرت بگیرید که قهرمان زنده رو عشقه بقیش میشه همین بی مصرف ...بی مصرف یعنی دور ریختنی دور ریختنی یعنی آشغ......
صادق
شنبه ۲۹ تیر ۱۳۹۸، ۰۲:۰۱
این متن پر از غلط های بدیهی بود... سروش رفیعی پارسال یک گل برای پرسپولیس زد و در خیلی از بازیها مثل دربی کمک حال تیم بود... تو این دوسالی که مصلح هم تو پرسپولیس بود تا دلتون بخاد تصاویر خوب ازش دارم... از گلزنی تو دقایق آخر بازی با جم تا گرفتن پنالتی در بازی با الاهلی... خوبه کمی تحقیق کنید بعد دست به قلم بشید!
۷
شاهین ممسنی ❤❤
شنبه ۲۹ تیر ۱۳۹۸، ۰۴:۵۳
شیر زخمی شد و به قفس افتاد تا سگها عوعو کنند و کرکس های در آسمان برقصند، پایان این قصه شیرین است چرا که در هیچ قصه ای هیچ شغال و الاغی سلطان جنگل نشده حتی اگر نام خبردلار بر او صدق کند
۱
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر